Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

mbole wrote:Da se razumemo... sve je moguce uz dovoljno zavitlavanja, razmisljanja i trosenja vremena :)
Meni licno to nije neki problem, ovim se bavim iz hobija i briga me za utroseno vreme.

Ono o cemu pricam je da se u sustini pokusava ovo.
Ocigledno, nije nemoguce, ali... :)


https://i0.wp.com/static1.businessinsid ... g-milk.jpg
Pa dobro, ja to negledam baš tako, za bilo šta što se radi treba neka priprema da se izvrši pa bilo to sečenje, farbanje, bušenje...
Meni je prioritet preciznost a da bi je dobio sa onim što imam moram i da ispunim neke preduslove tj pripremu i rezultat se vidi.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

mbole wrote:Da se razumemo... sve je moguce uz dovoljno zavitlavanja, razmisljanja i trosenja vremena :)
Meni licno to nije neki problem, ovim se bavim iz hobija i briga me za utroseno vreme.

Ono o cemu pricam je da se u sustini pokusava ovo.
Ocigledno, nije nemoguce, ali... :)


https://i0.wp.com/static1.businessinsid ... g-milk.jpg
Mbole, kad neko primeni ove tvoje argumente u raspravi o jeftinom i skupom alatu onda ti ne pominješ ove iste argumente nego imaš druga objašnjenja...isto kao i BR...
Last edited by saša on 24 Aug 2020 10:11, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Ja imam ovakav cirkular

https://files.hoechsmann.com/lexikon/im ... m_st_3.jpg

Ne bih rekao da je to građevinska igračka.
Kolica funkcioniraju perfektno, uvijek dobijem vinkl između rezane strane i one koju sam naslonio na letvu kolica. Mjereno ono digitalnim kutomjerom na desetinku stupnja. 90,0.
Ali uzduž kad režem zna mi se omaknuti pola milimetra razlike u širini naprijed i ostrag.
To više što je komad duži.
A kad krajčim fosne na njemu teške 30+ kg da ne pričam.
Stvarno mi nikad nije bilo presudno napraviti perfektan uzdužni rez da je gotov na cirkularu. Uvijek sam imao mjesta za dotjerat ga na dikeru. Tim više što najčešće treba više istih komada, onda ih gurnem u diker istovremeno i izlaze van identičnih visina.
Za razliku od prijenosnih cirkulara koji imaju svojih 20-30 kg, ovaj stroj ima 1000 kg. Na njegovu ploču se može složiti kubik hrasta (koji ima isto toliko kg skoro) i neće se uviti. Znači postoji razlika između ove mašine i portable, bez obzira jesu li rezovi savršeno glatki, jesu li daske u dlaku široke na početku i na kraju itd.
Plus, dimenzije same ploče dozvoljavaju da se tu nešto dugačko i prereže, jer ni prije pile komad ne lebdi u zraku, a i ne pada na pod neposredno nakon što prođe kroz list pile.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo veze nema sa masinicama o kojima smo ovde pricali.
Ako na njoj imas problem da nije ista sirina na pocetku i na kraju, onda je samo do tebe.

@sasa
Ne razumem?
To sto meni nije problem da se sa necim zavitlavam, ne znaci da to i zelim da radim :)
Radim zavitlancije kada moram, posto nemam drugog izbora (ne toliko zbog finansija, nemam prostora).

Upravo sve vreme pricam da ovakve masinice, nisu za ono za sta ih ljudi koriste, i da se onda pitaju sto imaju problema.
Ali su jeftine, pa daj da se "nabudzi", "izdrzace to"... oce sipak :)
takod a se savrseno uklapaju argumenti :)
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Nisu jeftine uopće kad uzmeš u obzir kvalitetu izrade i opseg poslova koji se kvalitetno mogu na njima završiti. Prijenosni cirkular poput Bosch GTS 10 XC ne možeš kupiti ispod 900 €. Dewalta ispod 1.000 € nema. I to u najmanjoj klasi.
S obzirom da se za 1.500-2.000 € može kupiti mašina kao moja koja još ima i frezer, onda su te igračke debelo preskupe.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

7805, u toku mi je nabavka slične mašine, u startu mi je ST3 bio opcija, pa sam promenio odluku. Postoji li podešavanje livenog firunga u odnosu na list, mislim na paralelnost.
Uvek postoji problem kada se alatom koji ima jednu namenu želi uraditi nešto za šta on nije namenjen.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Å to se tiče podešavanja firunga možeš ga podešavati samo lijevo-desno na način da otkočiš kočnicu i vrtiš ručku pa on kliže po zupčaniku.
Paralelnost se podešava pomicanjem čitave ploče cirkulara.
Ploča je na nekih desetak mjesta vijcima pričvršćena za šasiju. Svaka ta rupa gdje dolazi vijak je šira od glave vijke za cca 5 mm i upravo tim luftom ti je dana mogućnost podešavanja.
Ako te još štogod zanima pitaj, kod mene je par godina pa već dosta znam o njoj.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Kupio sam drugu mašinu koja ima obaranje testere pod uglom i predrezač, kolica, lenjir i frezer. Kod nje je firung jednim delom liveni, a prema testeri je aluminijski. Nisam još preuzeo mašinu, a nisam obratio pažnju na to podešavanje. Videću kakvo je kad je počnem koristiti.
Last edited by DataS on 24 Aug 2020 15:08, edited 1 time in total.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Ima i ova kolica i ravnalo (i za poprečni i uzdužni rez) i frezer. Predrezač nema, radim s drvetom pa mi to ne treba. Naginjanje pod kutem nema i to zna usfaliti. S time da se može nagnuti firung pa i to može ponekad spasiti.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

mbole wrote:Ovo veze nema sa masinicama o kojima smo ovde pricali.
Ako na njoj imas problem da nije ista sirina na pocetku i na kraju, onda je samo do tebe.

@sasa
Ne razumem?
To sto meni nije problem da se sa necim zavitlavam, ne znaci da to i zelim da radim :)
Radim zavitlancije kada moram, posto nemam drugog izbora (ne toliko zbog finansija, nemam prostora).

Upravo sve vreme pricam da ovakve masinice, nisu za ono za sta ih ljudi koriste, i da se onda pitaju sto imaju problema.
Ali su jeftine, pa daj da se "nabudzi", "izdrzace to"... oce sipak :)
takod a se savrseno uklapaju argumenti :)
Mbole, ovim završavam da ne bi trolovali temu...
Ako skup cirkular tipa makita ili metabo ili sl. nije precizan zašto onda ne kupiti womax koji će možda biti u toj klasi tačnosti...
Sad će Bogdan da reaguje...osećam ali moje mišljenje je da je cena ovih mašina tipa makita, metabo neosnovano velika u odnosu na womax, einhell i sl...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta masina nije ni napravljena da bude precizna. Jednostavno joj to nije namena.

Razlika izmedju nje i vomax-a je na sasvim drugim mestima.
I ogromna je.
Rastavi jednu, rastavi drugu, i sve ce ti biti jasno.
Pocevsi od motora koji deklarativno ima xxx W a ustvari ima pola toga, preko kilavih srafova, jos kilavije obrade, lezajeva koji vriste kad je upalis prvi put, ploce koja se uvija vise nego na ovima i najcesce je daleko od ravne (postoje razlike i u nepreciznosti, a "mozda ce nbiti u istoj klasi" je ko da ubedjujes sebe da ces dobiti na lotou :)), do osovine koja je "tu negde" oko nazivne mere, paknica koje stezu list koje su krive...

Posao ove masinice je da odreze gradjevinsku dasku, fosnu, letvu... ne sa velikom preciznoscu, ali brzo i bez problema. Da bude napravljena robusno, posto ce se vukljati po gradilistima, tumbati u gepeku...
Sve to womax nije.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

mbole wrote:Ta masina nije ni napravljena da bude precizna. Jednostavno joj to nije namena.

Razlika izmedju nje i vomax-a je na sasvim drugim mestima.
I ogromna je.
Rastavi jednu, rastavi drugu, i sve ce ti biti jasno.
Pocevsi od motora koji deklarativno ima xxx W a ustvari ima pola toga, preko kilavih srafova, jos kilavije obrade, lezajeva koji vriste kad je upalis prvi put, ploce koja se uvija vise nego na ovima i najcesce je daleko od ravne (postoje razlike i u nepreciznosti, a "mozda ce nbiti u istoj klasi" je ko da ubedjujes sebe da ces dobiti na lotou :)), do osovine koja je "tu negde" oko nazivne mere, paknica koje stezu list koje su krive...

Posao ove masinice je da odreze gradjevinsku dasku, fosnu, letvu... ne sa velikom preciznoscu, ali brzo i bez problema. Da bude napravljena robusno, posto ce se vukljati po gradilistima, tumbati u gepeku...
Sve to womax nije.
Slažem se sa svim ovim ali ježim se kada vdiim koliko košaju makita, metabo i sl. marke...a uz to neprecizni...
Kad malo bolje razmislim jako malo firmiranog alata imam a ponajviše sam razočaran u one malobrojne skuplje alate jer imam velika očekivanja...verovatno prevelika pre svega zbog cene koju sam dao za njih u odnosu na daleko jeftinije. Nikada nisam kupio polovan alat niti ću to ikada kupovati...Moje mišljenje je da je bolje kupiti nov i slabije firmiran nego polovan firmiran alat. Tim se rukovodim i kada kupujem kola.
Evo golf i audi star 15-20 godina košta bezobrazno mnogo i pitam se šta misle oni koji ga kupe...da će da ga voze do 30-te godine? Čim vidim da je neko sprcao pare za tako nešto posmatram ga očima psihijatra i psihologa!
Last edited by saša on 25 Aug 2020 15:17, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To je prvo nasa nevolja sto smo sirotinja, posle sve ostalo :(

Ponovo... bitna je upotrebljivost ovakvih masinica prema njihovoj nameni. Preciznost nije uvek i u svemu najvaznija stavka.
Savim je druga prica sto marketing odeljenja to guraju tamo gde im nije mesto, a kupci ocekuju da one rade ono za sta nisu napravljene.

Kako se cena penje, razlike su sve manje i manje, sto naravno ne znaci da ih nema, ali uvek u visokom razredu je razlika u ceni neproporcionalna onome sto se dobija (nije to samo kod alata tako). Posto nazalost, neki svemirski propis/uredba/pravilo/sta li je... kaze da je da doteras nesto sa santimetra na pola, potrebno malo, ali da doteras nesto sa dve stote na jednu... ima da se ubijes od posla.

Sto se tice nov/polovan... tu imamo totalno razlicita misljenja.

No... kupovina polovnog bilo cega, starog dvocifren broj godina, je i po mom misljenju uglavnom bacena para. OK, postoje izuzeci, kada je coveku nesto neophodno, a jednostavno nema za bolje.

Ali... kupovina recimo auta starog 5 godina, za pola cene novog je sasvim dobra investicija.

Kod alata postoje i neki drugi parametri, posto nazalost gomila toga vise nije napravljena kako treba, i stare masine nakon remonta mogu da budu daleko bolje od novih, a da pri tome jos uvek cena sa sve remontom bude daleko ispod cene nove.
Naravno, to podrazumeva da onaj ko kupuje jako dobro poznaje ono sto kupuje, posto ima i neupotrebljivog krsa.

O vagenu... ne bih :)
Moje misljenje o hitlerovom isprdku je odavno poznato: vrhunski marketnig, koji bezobrazno naplacuju, ne nudeci apsolutno nista vise, vec naprotiv, vrlo cesto manje od konkurencije koja pritom i kosta dobrano manje.
A tek zaludjenost gnojfom. na ovim prostorima.. to je vec stanje svesti, nije auto :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

...............Moje mišljenje je da je bolje kupiti nov i slabije firmiran nego polovan firmiran alat......................
Uh , ne volim da ulazim nepozvan na temu ali . . . . . . . . . ja prosto mislim totalno suprotno .
Evo golf i audi star 15-20 godina košta bezobrazno mnogo i pitam se šta misle oni koji ga kupe.............
Xi xi xi gde golfa spomenu , sad ce mbole da oshine samo tako . . . . .

A tek zaludjenost gnojfom. na ovim prostorima.. to je vec stanje svesti, nije auto smile
Imam kolegu , zeleznicar ( vozac T.M.D - drezina ) jos vozi golfa keca ( a ima i dvicu ) i kaze da ne prodje nedelja

a da ge neko ne zaustavi i pita da li ga prodaje :oskyldig: ( slikaci masinu ako treba )
stare masine nakon remonta mogu da budu daleko bolje od novih, a da pri tome jos uvek cena sa sve remontom bude daleko ispod cene nove.
:buga::hurra::buga::hurra::buga:::hurra::buga:
Last edited by LepoJeBitiFin on 25 Aug 2020 16:37, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Saša, pošto me već drugi put pominjes, da nađem malo vremena da odgovorim. Pre svega ne mislim da cemo da useremo temu, posto ona i jeste o tome koliko je pametno kupiti precizni cirkular.

Na pocetku, mi ovde imamo poprilicno problema koji idu dodatno na sve ostalo, i koji su specificno nasi. Masine o kojima pricamo negde drugde po ceni nisu ni blizu ceni na nasem trzistu u apsolutnim iznosima, a onda na sve to treba dodati i kupovnu moc, koja je vrlo niska. I odjednom, ono sto je relativno pristupacna igracka, ovde se svede na ulaganje ravno kupovini polovnog automobila. Za vecinu poprilicno.

Generalno, imam utisak da je danas marketing sve i sva, i da je namerno usmeren na to da spusti ocekivanja barem onih koji od necega ne zive, pa im se isplati da kupe bilo sta. UMesto da se roba pravi prema kupcu, pravi se prema proizvodjacu, a onda se ubediu kupac da je to bas ono sto njemu treba.

Nekada je vazilo pravilo da stabilne cirkulare namenjene radionicama mozemo da podelimo u 3 grupe. Prva grupa su cirkulari kojima je glavni prioritet da budu lako prenosivi, i cija je svrha ne da stoje stacionarno, nego da a njima može da se napravi recimo prefabrikovana kuca, odsece oplata za garazu, možda ukroji koja obloga u enterijeru, postave lajsne, i slicni poslovi. Ako pogleda kako su napravljene kuce u zemlji koja gura razvoj alata poduzi period unazad, bice tio potpuno jasno da takve testere ni nisu namenjene za secenje nekih previse velikih fosni, i slicnih stvari.

Ta prva grupa testera ima nekoliko izrazenih karakteristika, koje proizilaze iz osnovnog zahteva da budu sto lakse. U ogromnoj većini osovina je direktno na motoru, motori su jednofazni kolektorski, radne ploce su od aluminiuma, a sama kucista maltene ne mogu da drze ama sebe, vec je ssve obeseno na samu radnu povrsinu. Primer za te testere su ti sve gore navedene.

Druga grupa testera se naziva hibridnim, posto e nalazi negde izmedju prve i trece kategorije. Tezine su vece, ili znatno vece od testera iz prve grupe. Na vecini motor vise nije kolektorski, negom je indukciuoni, a pogon je preko kajsa, sa odvojenom osovinom, sto je poprilicna prednost. Kucista se znatno cvrsca od testera iz prethodne kategorije, i poprilicno doprinose stabilnosti celog sistema. Kod vecine ovih testera kuciste nije do zemlje, negom i dalje stoje na nogarama, no opet, tezine idu i do 100 kila. Danas su barem u Evropi jako retke, recimo da je jedan primer Axminsterova TS 200 i TS 250, mislim da mozda Bernardo pravi jedan model, ali iz nekog ludog razloga, ne znam da ih pravi ni jedan ozbiljniji proizvodjac.U nekoj kategoriji izmedju ove i sledece, primer bi recimo bio Hammer K3 basic. Electra Beckum PK 250, mkoji se vise ne pravi, je takodje dobar primer.

U trecoj kategoriji su testere kojima je ve podredjeno izdrzljivosti i cvrstini. Radna ploca je obavezno livena, motori su indukcioni i pogon je preko kajsa, firunzi su izuzetno jaki, i tako dalje. U sustini su ovo professionalne testere, no u Evropi su one opet mrtve, posto industrija gura formatizere. Da umesto kombinovane masine imas samo cirkular, upao bi u ovu kategoriju, kao i gomila Arsenija i slicnih, vrlo dobrih ex yu masina.

Ono sto je glavni problem kod nas je da je prva kategorija masina jedina koja je dostupna, ali da se zahvaljujuci trzistu prodaje po ceni druge kategorije. Druga kategorija ne moze da se kupi nova, ako nije pravljena u Kini.

Uz to marketing promovise ono sto je u interesu kapitala, a ne u interesu pojedinca koji je krajnja musterija, pa se umesto znanja i vestina, i rada sa masivnim drvetom onako kako se radi sa njima de bi se dobio kvalitet teziste prebacuje na ono na cemu zarađuje veliki kapital. I tako imamo sve vise pet puta reciukliranih plocastih materijala, gotove okove, koriscenje plastike i trulog drveta umesto kvalitetnog punog drveta. Sve je to lepo za neku industriju posto jelte svima treba namestaj, ali glavni trik je ubediti i nekog ko bi mogao da ima i bolje, da i dalje pravi kopije industrijskih proiizvoda, ne bi li profit otisao tamo gde treba.

I na kraju dođosmo do tvog drugog piutanja, zasto premijum brendovi ako moze da se kupi i neki kung fu, za manje pare. Generalno iako zahtevaju titranje i smisljanje trikova da bi radile precizno, masine iz bolje klase grese manje više konzistentno. Recimo, ako i vec uracunao i kompenzovao krivljenje kućišta usled težine, neće ti se desiti da e rez dodatno nagne zato što si promenio visinu reza.

Sa druge strane, onome što sam ja imao priliku da probam kod Wobija i sličnih, to nije slučaj. I u idealnim, neopterećenim uslovima uvek te čeka neko iznenađenje koje nisi video, specificno bvas za taj rez koji hoćeš da napraviš, yato što je nekome bilo jako bitno da uštedi ovde ili onde.

Sad, o Gnojfu, i automobilima ne bih. Za sada.
Post Reply