Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Cekajte ljudi, na svaki moze da se stavi kvalitetna testera i na svakom se ta testera vrti da bi isekla dasku. Velicina motora ni jednom hobi stolaru nece biti presudna.
Sledeca je tezina same masine, koja opet hobi stolaru nije presudna, nek je usrafi u sto ili pod ;)
Onda dodjemo do firunga, kolica, granicnika, mera.... To gradjevinske i hobi masine ili nemaju ili su toliko kilave da postaju glavobolja.
Nesto od toga moze da se doradi, neko ko je vest moze da napravi neko svoje resenje a bez necega se i moze, ako pravis 10 rezova mesecno.
Dal su bacene pare kupovina takve "igracke" ? U poredjenju sa Altendorfom jesu, u poredjenju sa kafanom i nisu. Ako ce takva masina pomoci nekome da napravi sebi jedan lep komad namestaja, isplatila se, a to sto ce firung da podesava i premerava 10 minuta, pa sta?
Ko nema za bolje ili nema gde da smesti to bolje, super su to limene igracke.
A kada taj neko bude radio 15 minuta na pismenoj masini, shvatice sta je propustio. I naci ce i pare i prostor, sigurno
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da, to je fraza. Nesto sam zapravo citirao nekog kanadera/amera iz neke firme za koju sam tu i tamo radio ponesto. Nebitno.
Vidi, ono na cemu ti insistiras je - da ja sad raspakujem jeftini cirkular, ili ger - da uslikam (verovatno) - i stavim ovde - da bismo svi videli nesto - sto je meni jasno i bez paljenja - da ce to da ima poprilicne zazore.
Ovo moje da sam bio negde (vec) se odnosi na nemali broj hobija/zanimanja koja su me zainteresovala do sada u zivotu. - BEZ izuzetka se pokazalo da sve moze stapom i kanapom - i da sve to sto moze stapom i kanapom - a kada vec postoji smisljeno dobro resenje (na primer dobar alat) - se bolje radi sa tim alatom, a ne stapom i kanapom.
Figurativno - a i bukvalno: evo moze stap i kanap - i odes na pecanje. A moze i konac za pecanje, i stap za pecanje. Prvi slucaj - treba samo da uberes stap, i vezes neko kanapce. -sigurno ces kad-tad nesto uhvatiti. Malo ce da bole ledja, malo ruke, - ali ces isti taj neki ti (ili ja, ili bilo ko od nas), imati malo vise uspeha sa pravom mocugom i koncem za pecanje - prvi sistem je recimo mnogo krut - i cak i kad ti pukne neka riba - otkacice se, jer nece biti dovoljno elasticnosti u celom sistemu - u drugom slucaju, konac ce recimo dati cvrsci odziv - nego kod nekog drugog ko peca na najlon, a stap ce potom pruziti elasticnost - i izvuci ces tu ribu, da se malo upozna sa vazdusnom sredinom.
Kapiram da je isus tradicionalista, i ne bi kupovao lidl cirkular, nego bi otisao kod nekog kovaca, i kupio bradvu, testeru, raspu, rende, pa krenuo lagano da delje :) - sad, da l' vesala za gresne, dal' kolevku za bebe - znaj ga.
Akvarijumi... "izvaricu od L profila postolje za akvarijum, .... " - nemoj - stavi ispod stiropor, puci ce - ma nece. - naravno - svi su pukli.
Ekipa koja je ustrajala na pecanju - na kraju (sad), ima prilicno pristojan pribor. - neko je mogao odma da ga kupi, neko mozda i ne - ali na kraju i jedni i drugi - imaju pristojan, a ne jeftin pribor. (ilustracija, mislim da sam vec napisao to na ovom forumu - ribo-radnja, kinez imucniji dosao da kupi pribor, trgovac pokusava da mu uvali neke ne bas ni jeftine zapravo stapove - i kaze kinez, citiram: "nece to, to kinesko slaaanje" :)
Sitostampa - napravi ramove usadjene, nemoj tipl, dooobro ih zastiti, izvitoperice se... -nece, znam ja - naravno, izvitoperili mu se svi. Uzmi laserjet HP za pause... ne ne, ja cu epsona, vise nego duplo je jeftiniji - na kraju - hp laserjet. Fotooprema - uzmi ... - ne ne, ja cu kod majstor mise na zelenjaku za po 20 evra objektive stare... - pitaj me sa cim sada slika... Uzmi veci monitor... ne dobar mi je i ovaj - evo ga danas na 27mici minimum. Kalibrisi monitor - ma jok, dobro je ovako. Kalibratorom - ma jok, sacu ja to sam, imaju tutovi na netu. - evo ga danas sa kalibrisanim monitorom - ili nije dobacio dalje od fotografisanja likova koji na svadbi jure slaninu viljuskom po tanjiru... Kupicu ovaj bajs za 70 jura, nov, ima i garanciju - nemoj, to ne valja - ne znate vi nista... - evo ga danas vozi bajs za par stoja (polovan), ili nekoliko stoja nov. -onaj od 70, posle desete (glupe) intervencije mu je neko, srecom, ukrao... vazdusara... super je zastavica. -nemoj bre zastavu, strpi se jos malo uzmi slaviju - ma nemate vi pojma. -na kraju kupio ansic... -mogu do sutra.
E sad, neko namerava da radi krs - i super mu je i krs alat, i ne mora nista ni da procita o tome necemu. -Meni je, oduvek, kad me nesto zainteresuje - interesovalo, ajde, ne mozda da bas budem u onih finalnih osam koji trce 100m na olimpijadi - al' makar da dodjem do nivoa da idem na olimpijadu. Figurativno.
Znaci - ravnati se sa dobrima, a ne sa losima. - krajnjim rezultatom, a ne dolaskom do tog rezultata, doduse. - I tu mislim da ljudi neretko skrenu paznju da je bolje ne srljati -sad odma, nego pricekati prvo malo (i recimo prikupiti jos relevantnih informacija), pa onda doneti odluku.

Mislim, kapiram ja, da ako je nekome nesto hobi i zezanje - to ima neka ogranicenja - kao doduse i profesionalno bavljenje bilo cime - na primer stvarno nema svako gde ni da stavi neki veliki liveni cirkular - iako mu je vrlo jasno koji je bolji - liveni, ili plasticno-limeni.
Ne znam sta dalje da kazem, a da se ne ponavljam.
regularan tip skroz
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Auuu al ste se raskokodakali :P
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Krenulo nas :D

Mislim da je Marica lijepo zaokružio priču pa ne moramo nastavljati. Slijedeće kokodakanje je najvjerovatnije na dihtu :)
User avatar
Ivan1977
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 09 Dec 2020 15:20

Post by Ivan1977 »

Kud i pomenuh ono pecanje😀 stigosmo do Sv.Petra...Dakle, da pokusam da rezimiram ono sto sam cuo. Stoni cirkular ne mora da se ima jer zahteva na prvom mestu dosta prostora ali i novca. Bolje je zato uzeti rucnu ili elektricnu testeru sa vodjicom, kvalitetnu ger masinu, dleto i dosta smirgle pa polako dok se ne uvezba. Poceti od radnog stola i polica za alat, jer tu ne mora sve u mm da bude tacno a zatim polako ici ka preciznijim radovima. Vremenom shvatis sta ti jos nedostaje pa polako kupujes kad mozes...Hvala na savetima, dosta ste mi pomogli.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ako ustreba neki savet o pravljenju voblera za pecanje - tu sam :)
Oni koje sam napravio nisu lepi k'o kupovni, al' lete dalje od fz kasike, i, jbg... -love ribu. E sad, dal' je do njih, il' do coveka - znaj ga. - Mada, ribolovci lazu :)
regularan tip skroz
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Ekipa, evo mene nazad, da malo vratim raspravu na bit teme a i da vam kažem, kao pokretač ove teme, što sam napravio i što vam mogu prijaviti kao zaista komentar temeljem iskustva :)

Dakle, poučen svim raspravama na ovoj temi, odustao sam od kupovine stolnog cirkulara onako prema čistim marketinškim karakteristima, jer sam vam povjerovao da su svi ti stolni cirkulari u biti prvenstveno namijenjeni građevinskoj stolariji a ne nekoj stolariji u smislu izrade namještaja. I tu ste apsolutno bili u pravu.

No, potaknut time, krenuo sam istraživati u čemu je zapravo problem i što će meni zapravo od tih problema raditi prave probleme i zaključio sam da zapravo imam tri problema:

1) ograda nije precizna
2) sve ostalo je neprecizno (miter gauge, vodilice, nagib lista, ...)
3) dimenzije i težina pile su mali pa nije za veće komade

Onda sam krenuo tražiti rješenja za te probleme i došao do ovoga:

1) moram naći ili pilu ili način da ogradu mogu jako čvrsto fiksirati na obje strane
2) moram naći pilu na kojoj se sve može precizno poštelavati
3) moram si napravi stol u koji ću ugraditi pilu kako bi taj stol bio ekstenzija kućišta pile

I tu se već nazire rješenje mog problema (a i problema drugih koji muku muče sa onime zbog čega sam i otvorio temu)...

Rješenje problema je -- investirati (puno) više svojeg vremena, truda i znanja u postizanje konačnog rezultata.

Konkretno, za gornje probleme:

1) Uzeo sam pilu DeWalt 7485 koja ima ogradu na tračnicama naprijed i nazad i nema da to mrdne ni fragment milimetra, zguglajte "rack and pinion" za one koji ne znaju. Ograda je stvarno apsolutno precizna i nema odstupanja i fragment milimetra na prvom ili zadnjem zubu pile. Ok, time je rješen jedan veliki problem.

2) Kupio sam dodatne mjerne uređaje (inklinometer za nagib lista pile, precizan šubler za udaljenost od unutarnjeg dijela zuba do ograde, dobar digitalni kutomjer, vrhunski kutnik, itd.) putem kojih sam uz puno, puno muke i truda baždario pilu za osnovnu prezicnost a kod svakog važnijeg rezanja, sve mjerim s tim alatima dok se za mjerke na samoj pili oslanjam tek približno. Ako trebam izrezati nešto na 15,65 cm, onda ogradu približim na skali na recimo 15,5cm a sa preciznim šublerom izmjerim tih dodatnih 1,5mm. Nakon toga, na cca 1,4m dasci odstupanje na krajevima je cca 0,1-0,2 mm, ovisno primarno o vrsti drveta. Ako trebam neki kut, miter podesim okvirno, i sa digitalnim kutomjerom mjerim otklon od lista pile. Dobijem apsolutno savršene kuteve bez da se spoj vidi kod 45 npr. Ako trebam nagib na pili, stavim inklinometer na list i time izmjerim... Luft u miteru sam riješio s 2 lista izolirke i ne mrda mi malo, preveliki luft između pile i "inseta" isto s par redova duct tapea da ništa ne upada u mašinu kraj lista, itd.

3) Izrada stola je u tijeku i tu je kompromis taj da treba uložiti resursa i vremena i znanja da se to napravi, da se dobije stabilnost za teške komade. Sada imam neki priručni stol u nastavki i stegam se stisne pila na stol koji sam napravio na brzinu (kao nogice) i to je stabilno za hrast 5x300x1000 ili štafle, ali nepraktično je. Zato treba napraciti cijeli stol...


Bottom line -- stolarske male pile pod uvjetom da su KVALITETNE u startu za ono što rade (građevinska stolarija) i da su napravljene da se mogu poštelavati, mogu biti brutalno precizne, možda precizne čak i kao profesionalne -- ALI (VEEEEEELIKI ALI), ALI uz ogromnu cijenu utroška vremena i investicije u pomoćne alate (min 100 EUR dodatno!) i brdo, brdo kompromisa u smislu naštelavanja i hakeraja (npr. te izolirke).

To *NIJE* opcija niti za polu-profesionalce i vikend-majstore koji rade za lovu (profesionalce neću ni vrijeđati spominjanjem), apsolutno NE. To je opcija za amatere i hobiste kojima nije problem investirati 10 minuta u podešavanje cijele pile da bi jedan rez bio savršen. To bi bila smrt za nekoga tko za 3 dana mora isporučiti 3 okvira za prozore npr. ali meni, koji treba napraviti šahovsku ploću za kćerkicu koja će biti na fragment milimetra točna i lijepa, ili repliku starinskog prozora koju ću raditi mjesec dana da bude savršena... to je apsolutno OK i s tim uređajima se može postići preciznost koja je potrebna. Bez imalo sumnje.

Raspisao sam se ali osjećao sam dužnost dati svoj obol iz prve ruke nakon što ste mi svi toliko pomogli savjetima... da nije bilo foruma, ja bih kupio nešto što mi je po marketinškim karakteristikama djelovalo OK i totalno bih pogriješio. Ovako sam znao da u startu to sve ništa ne valja :) i da se moram prilagoditi. To mi je otvorilo oči da promijenim način razmišljanja i pripremim se na brdo kompromisa i dodatnog tuda, i sada imam pilu koja mi je podigla razinu rada, mogućnosti i kvalitete za deset stepenica...

Dakle, ako neki amater početkik naleti na ovu temu s istim pitanjem i mukom kao ja, mogu zaključiti da se apsolutno isplati kupiti malu stolnu pilu u rangu 500-700 EUR kvalitete pod uvjetom da su zadovoljene tri ključne točke:

1) Dobar sistem ograde ili spremnost sa DIY hakeraj da se ograda drži 100% čvrsto -- bez dobre ograde, sve pada u vodu
2) Pila na kojoj se SVE može podesiti, bez obzira koliko teško, za sve mora biti predviđen neki šarafić, vijak...
3) Spremnost na investiciju dodatnog novca u mjerne alate i najvažnije veliku investiciju vremena u pripremu pile za precizan rez

Eto, toliko na kraju od mene... pozdrav svima i još jednom hvala za savjete.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Dobar si posao napravio ( sa masinom ) , sretan pocetak i pocasti nas sledeci put sa nekom fotografijom tvojih radova .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
Gewicht
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 07 May 2021 23:19
Location: Donji Miholjac (Hrvatska)

Post by Gewicht »

Ispricavam se sto "ozivljavam" stariju temu, pitanje je za "strom-a" i stvarno me zanima rezultat nakon godinu dana koristenja! Da li bi mogli dobiti neki dodatni opis stanja danas iste pile, zadovoljstva koristenjem i tako dalje?!

I ako moze jedno lakse. Kakav je stol, tj, ploha za rad na DWE7485? Plastika ili aluminij? Jel se izvija? Podmazujes icim?

Jesi li mozda radio dodatne elemente za koristenje takve pile, npr saonice za poprecni presjek?

Trenutno sam i ja u razmisljanju o kupovini iste, pa me stvarno zanima. Ja sam takoder, amaterist totalni koji se do sada patio s Einhell TC-TS 2025 i prepravio na njoj svasta i skuzio da bi bilo dosta kompromisa na kompromisu
Imam mikrofon i škembu al' težina me koći...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A nas zanima odakle si :)

Salu na stranu... postuj pravila foruma i popuni u profilu odakle si (polje lokacija)
User avatar
servent
Šegrt
Posts: 32
Joined: 09 Sep 2019 15:05
Location: Novi Sad - Kisač

Post by servent »

Pitao bih cenjene kolege da li neko ima BOSCH GTS 635-216 Professional i da li ima neko oko Novog sada ko bi ga doterao i utegao da bude precizniji? Jos se razmisljam da li da ga zadrzim ili vratim prodavcu jer sam ocekivao ni sam ne znam sta...
Last edited by servent on 22 Jul 2021 15:49, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

High expectations....za puno love....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Re:

Post by strom »

Gewicht, sorry baš mi je žao što nisam vidio tvoj post, nije me dugo bilo na forumu, i sam se frustriram kada nađem nešto što me zanima a onda autora nema i nema. Pokušat ću sad dati odgovore, pa ako ti nije kasno super, a možda netko drugi naleti pa će mu biti korisno.

Pilu koristim već dosta dugo iako ne toliko puno koliko bih htio, ali u tom periodu se sve ono što sam napisao samo potvrdilo. Fenomenalna je, vrlo pouzdana i precizna, ali naravno, ako uzmeš u obzir sve što sam napisao oko fine tuninga. Ako ti treba preciznos na razini milimetra, tipa ako ti je svejedno je li rez pobjegao 0,5 ili 0,7mm ili u najgorem slučaju 1mm, to se može (nakon setupiranja!) i direktno sa skalom na pili no ako treba baš nešto precizno, onda sa dobrim digitalnim šublerom prije svakog reza izmjeriš od zuba do ograde i to je onda prezicno na razini 0,1mm. Ograda je savršeno čvrsta zbog tih tračnica i o tome sam već pisao, zato sam kupio baš tu pilu. Znači ti "rip cuts" su fantastično precizni.

Cross cuts, odnosno poprečni rezovi koji se rade sa "miterom" koji se isporuči s pilom su neprecizni i svako namještanje kuta treba izmjeriti s digitalnim kutomjerom. Dva su razloga za to, vrlo malen i uzak "miter" (sorry, youtube me učio stolariji, ne znam naše izraze) i preširok kanal kojim miter klizi. Riješio sam to izolirkom pa dobro fita, ne pleše više i precizan je cijeli rez, ali definitivno moram napraviti onaj sled ili kupiti neki širi i bolji after-market miter.

Visina reza se mjeri dig. šublerom, nagib dig. inclinometrom (tvornička skala je neprecizna do razine da je smiješno).

Ono što je najvažnije je da sve baš sve može fine tunirati, sve ima neki svoj šarafić koji možeš izmjeriti i baždariti neki dio, i to je odlično.

Na par tvrđih drva (parena bukva), veći komadi, deblji, zna biti ponekad malo onog paljenja ali rekao bih da je to moja greška kod guranja.

Najveća mana koju nisam riješio trajno već privremeno je prostor lijevo od lista pile. Rupa kroz koju list pile izlazi (taj "inset") je cca 1cm široka, list pile je 2mm, s lijeve strane je skoro 5-6mm i desi mi se da ako trebam nešto kratko skratiti, ako će otpasti neki komadić od 3-4-5mm, da zna upasti unutra u pilu, pored lista. To mi je koma. Rješavam to izolirkom koja kao zatvara tu rupu ali to je presmiješno rješenje, svako malo mi se odlijepi, jako me živcira ali onda zamijenim izolirku i miran sam par tjedana pa sam prelijen to riješiti i izraditi novi ili kupiti novi inset.

Stol je odličan, neki aluminij, tvrd i ni najmanje se ne izvija. Mjerio sam ga više puta ravnim dugim ravnalima, različitim, i ne možeš ni papir progurati nigdje, vrlo ravno, ali naravno i vrlo, vrlo dimenzijama maleno. Za bilo kakav veći komad, moraš imati radni stol, ekstenziju nakon pile i lijevo/desno. Ja imam produžetke, neke priručne radne stolove, ali plan mi je dovršiti započeti stol u koji bi se pila ugradila, to bi onda bilo odlično. Do tada, s velikim komadima treba malo paziti.

Saonice sam planirao i planiram ali nikako stići. Vrag je u tome što mi te neke petljancije koje usporavaju ne znače puno, odradim posao i idem dalje. Ne radim na njoj svaki dan više sati da bi mi to bio neki izraženi efekt u cjelokupnom poslu... Zato nikako naći vremena da si napravim ta neka pomagala koja bi pilu diga na zaista višu razinu.

I na kraju... da ova krepa, bez ikakvog razmišljanja, guglanja, gledanja konkurencije, istraživanja, bilo čega, bih otišao u dućan i rekao "daj drugu istu takvu". Toliko sam zadovoljan. Eventualno bih uzeo jači model, ali opet isključivo DeWalt s tim rack n pinion sistemom tračnica. Mislim da je u tome ključ za nas totalne amatere koji žele preciznost profi stroja uz ekstra trud i "gnjavažu".

Obzirom da spominješ komprimise, kužim te za te jeftine pile kao ova koju si naveo (čak mi je poznata), sve što pišem o mojoj su također komprimisi ali na dramatično drugoj razini nego s tim jeftinim pilama (been there, done that). Ovdje napraviš kompromis i imaš stvarno super rezultat.

Za taj price range, znači nekih 500-700 eur, ovisi na kakvu akciju naletiš, ne mogu zamisliti bolju pilu niti što bih bolje mogao očekivati.

Toliko, raspisao sam se opet, ali htio bih vratiti communityu što više jer od istog uvijek dobijem toliko pomoći. Ako će te bilo što još zanimati, samo pitaj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by mbole »

Koliko vidim sa slikica... ne bi trebalo da je neka nauka da se napravi "zero clearance" insert oko lista, tako da resis bar jedan problem.
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by strom »

Istina mbole, našao sam i neke nacrte, samo da dođe na red. :)
Post Reply