Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ispravak netočnog navoda: Bez obzira na grešku u paraleli vodilice, daska će uvijek biti jednake širine na početku i na kraju. Slažem se da za ripanje masiva nije potrebna neka preciznost tipa pola ili jedan mm.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Hm.. A što se onda to dogodi pa se dobije različita širina materijala na početku i na kraju?
Možda je problem u tome što štitnik nije "u nišanu" sa listom pa on navlači?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cekaj... ako je glavni posao cirkulara da izreze dasku uzduz na tacnu meru, a onda to moram da doterujem na bilo kojoj drugoj masini...
Cemu onda on sluzi?

Drugo.. probaj da dasku siroku 15cm i debelu recimo 2 proteras "na kant" kroz diht.

Poprecni rez na cirkularu je mnogo lakse resiv od uzduznog. U 40% slucajeva se svodi na nepodesenu paralelnost izmedju lista i zleba, a u narednih 55% na upotrebu neprecizne vodilice za secenje pod uglom.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Probao sam. Ne shvacam zasto to ne bi islo. To je dovoljna sirina da lijepo vuce i da se ne klati.
Nije lako riješiv ako imaš utor i klizač koji ne sjedaju tjesno nego ima zračnosti. Pričam o ovim igračkicama poput GTS 10 ili MLT 100.
Nismo ustanovili zasto je moguce da daska na cirkularu izlazi razlicito siroka naprijed i ostrag, ako to nema veze sa vodilicom kako govorite.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prica da je preciznost u uzduznom secenju nebitna je samo za one koji imaju losu masinu, pa se tese. Apsolutno je bitna, i to bitnija sto se radi sa skupljiom materijalom. Skoro sam isekao 400 metara uzduznih relativno skupog drveta u letvice debljine 1/4" , i koristio i tanki list, podesavao testeru dok odstupanja nisu bila minimalna, a tragovi testere bili skoro nprimetni. I naravno sve je islo u diht, ali je skinuto minimum materijala.

Na toj kolicini i sa tim materijalom, zahvaljujuci preciznosti i uskoj testeri ustedelo se preko 200 eura.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

78L05 wrote:Hm.. A što se onda to dogodi pa se dobije različita širina materijala na početku i na kraju?
Možda je problem u tome što štitnik nije "u nišanu" sa listom pa on navlači?
Do korisnika je.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

mbole wrote:Cekaj... ako je glavni posao cirkulara da izreze dasku uzduz na tacnu meru, a onda to moram da doterujem na bilo kojoj drugoj masini...
Cemu onda on sluzi?

Drugo.. probaj da dasku siroku 15cm i debelu recimo 2 proteras "na kant" kroz diht.

Poprecni rez na cirkularu je mnogo lakse resiv od uzduznog. U 40% slucajeva se svodi na nepodesenu paralelnost izmedju lista i zleba, a u narednih 55% na upotrebu neprecizne vodilice za secenje pod uglom.
Ne dva cm, 8 mm prolazi bez problema. Pa i pet. Opet je do majstora. I treba imati diht. Od teorije bez prakse nema nauke. A i za poprečni rez nisi u pravu. Jer, poprečni rez se ne može dotjerati teško ili nikako, a uzdužni i jednostavno i na više načina.
Last edited by BILJEŽNIK on 22 Aug 2020 00:43, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cekaj.. stavices dasku tako da je oslonjena na stranicu siroku 8mm, visina je 15cm, i to ce proci bez problema kroz diht?
Pri tom je diht iz iste klase kao i ovi stoni cirkulari?
Posto ne vidim svrhu imanja cirkulara od 200 eur i dihta od 2000.
Mada iskreno... ni na onom od 2000 se ne bih bas usudio.

Ne kazem da je to apsolutno nemoguce, moguce je sastaviti vise komada i tome slicno, koristiti razne trikove... ali ono sto je glavno... cemu to?
Posao cirkulara je da da cist, tacan na meru i ravan rez.
Nista manje, nista vise.
Ako to ne radi... cemu onda sluzi?

Tamo gde to nije potrebno... tipa gruba secenja u gradjevini, i sto je ustvari osnovna namena ovakvih masinica... slazem se, rade svoj posao.
Al sto volimo da od fice pravimo porsea i sve ubedjujemo da je to isto?

Zasto ne bih mogao da doteram poprecni rez?
Cela nauka je u paralelnosti lista i zleba za vodjenje.
A jos nisam video cirkular na kome to ne moze da se dotera.

@78L05
Taj klizac se ne koristi osim za bas grube poslove.
Za precizan rez se koriste kolica.
A ni taj klizac nije "rocket science" doterati da nema lufta.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Daska debela 2 cm ide kroz diht bez problema i ako je 15 cm široka. Ova od 5 mm baš i ne u toj širini. Ona se ravna frezerom uz vodilicu. Kod poprečnog reza sam mislio na već urađeni. Ako nije pod pravim kutom, teško ga je popraviti. Uzdužni se radi s nadmjerom pa se poravna na abrihteru.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kao sto napisah...
Meni to sve lici na "budzenje" djunte sa sitnim nutom :)

Ne da je nemoguce to odraditi, ali mi je jednostavno besmisleno, i svodi se na popravljanje greske jednog alata drugim alatom.

Ako imam stabilan cirkular, onda ocekujem da ono sto proteram kroz njega bude ravno odrezano. Nista vise, ali ni trunku manje.
Ako moram posle njega da to teram kroz drugu masinu... 'ebes takav posao.

Svaka masina se steluje i podesava, ukljucujuci i one iz najvise klase.
Malo je nerealno ocekivati da jedan jeftini gradjevinski cirkular ne moras da taknes, a da jedan Martin, Freud, SCM... moras da nastelujes kada se postavi na svoje mesto :)

"Uzduzni se radi sa nadmerom pa se poravna..." drugim recima, on je isto tako neprecizan, samo ti je lakse da to doteras drugom masinom.
Ne znam... svako ima svoj sistem, postujem, al meni je to potpuno sasavo.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Naravno da se uzduzni rezovi rade sa nadmerom i da preciznost nije bitna na stonom cirkularu pa makar bio i Martin upravo zbog toga sto se na istom sece gradja koja je neobradjena sa svih strana pa je i kriva i upredena i kad se sece otvara ili zatvara rez...

Tako da je besmisleno govoriti o takvoj vrsti cirkulara sa takvim materijalom.

Druga prica je ako se krajci nesto sto je obradjeno sa 3 strane ...,tad ima smisla govoriti o preciznosti stolnog cirkulara a ne o ovim jeftinim(skupim)igrackama portabl verzije za terenski rad.

Toliko o tome....:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neokrajcena daska je drugi par rukava, ali i tu ima...

Po PS-u, procedura ide:
1. jedna povrsina se poravna na abrihteru
2. jedna ivica se poravna na cirkularu (sada imas ravnu povrsinu, pa taj rez moze da bude prav ako se koristi sablon)
3. ako nisi koristio sablon, ivica koja je odsecena cirkularom se na abrihteru poravna i dovede u 90
4. druga ivica se odsece na cirkularu, sada imas onu prvu koja je ravna, i taj rez mora da bude tacan, paralelan...
5. druga povrsina se tera kroz diht

No... ja pricam upravo o situacijama kada recimo iz daske koja je vec dovedena u vinklu (to jest sve stranice su joj ravne i pod 90) isecas npr noge za astal, ili je suzavas na neku meru koja ti treba...
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Ovako.
Mobilni cirkulari poput Bosch GTS 10, Makite MLT 100 ili Dewalta DW 745 (i sve ostale firme, lošije ili bolje) su neupotrebljivi na bilo kakvim težim komadima.
Jednostavno, što ćeš ti prepiliti na stolu dimenzija cca 50x50 cm?
Osim letvice za rame za slike. Em je premala površina na koju se materijal oslanja, em se od te težine uvija ploča, odnosno upada, pa se gubi vinkl sa listom itd.
Dakle te mašinice za stolariju od samog početka nisu. Za stolariju u kojoj nekad treba sijeći fosnu peticu od nekog tvrdog materijala poput bukve ili hrasta.
Situacije u kojoj ne možeš gurnuti dasku u diker su jako rijetke. To bi bile daske koje su jako tanke i jako široke. Toga jako rijetko kad ima.
I situacije da imaš gotov komad veći od širine dikera (najčešće nekih 20-ak cm) također su jako rijetke.
Evo imaš hrastovu peticu široku 20 cm i dugačku 2-3 m. Ima 30 kg. Poravnaj ti jednu stranu na abrihteru, vinkl dobiješ na abrihteru, i sad ju na cirkularu sjeci na mjeru. Dok staviš taj komad dugački široki debeli teški na stol i nasloniš ga na vodilicu i kreneš gurati naprijed kako ti se neće u nekom trenutku malo pomaknuti i tu će šajba zaroniti unutra, tj. izgubit ćeš paralitet sa kantom koji si poravnao na abrihteru?
Onda nadmjera i lijepo u diker i mirna bosna.
Nije cirkular neupotrebljiv ako pogriješi 0,5 mm na dugačkim komadima. On i dalje služi za rezanje i bez njega ne možeš ništa.
Osim toga, zar ima takav cirkular i takva šajba da ti da površinu kao da je to prošlo kroz diker?
Evo spominješ nogu za stol. Jel neće tri strane koje su hoblane biti znatno drukčije površine (na dodir) nego jedna koja je prorezana cirkularom?
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

Post by godfather »

Evo i ja da se umešam u debatu.
Ja imam makitu 2704 takodje građevinski cirkular ali sa kvalitetnim listom za određenu namenu dobijam isečene komade čiste baš kao i posle abrihtera. Upravo pravim krevet i rezao sam čamove petice duge 220cm na meru i nisam morao da čistim na abrihter. Naravno postoje i neki preduslovi koji moraju da se ispoštuju a to je produžetak stola na mojoj makiti nije dovoljno jak da ponese tezinu fosne na izlazu pa sam napravio nogice koje ga drze idealno ravno i čvrsto i u ravni sa pločom. Takođe treća ruka tj valjak pre samog cirkulara takodje u ravni sa pločom i treći preduslov je malo duža od firunga obrađena daska zavrnuta za firung i dobijam idealne rezove i sa teškim i dugačkim komadima.
Bitno je pripremiti mašinu za određen rez i imati kvalitetan i oštar list i dobar rezultat neće izostati.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da se razumemo... sve je moguce uz dovoljno zavitlavanja, razmisljanja i trosenja vremena :)
Meni licno to nije neki problem, ovim se bavim iz hobija i briga me za utroseno vreme.

Ono o cemu pricam je da se u sustini pokusava ovo.
Ocigledno, nije nemoguce, ali... :)


Image
Post Reply