Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

strom wrote:0.5mm je apsolutno dovoljno za sve što ja mogu zamisliti oko stolarije (stolice, kreveti, stolovi, ormarići...).

Gledam malo taj uređaj, cijenom je koliko vidim u kategoriji Makite 2704.

Imaš ga ti?
Imam taj Dewalt I festool Precisio.... Pogledaj mehanizam graničnika na Dewaltu i na ostalima pa ćeš vidjeti zašto je bolji.

Sa prednje i zadnje strane ima zupčanik i graničnik se paralelno pomiče a kad stisneš polugu za učvršćivanje blokiraju se obje strane bocnog graničnika i apsolutno je fiksno.

Kad na skali namjestis nema nikakve potrebe provjeravati, mjera je uvijek točna.

Ne vjerujem da u realnom radu i podesavajuci mjeru preko skale na oko možeš tražiti veću preciznost.

Makita I jeftiniji Bosch su dječje igračke... Najskuplji Bosch je ok ali je duplo teži, skuplji i nimalo bolji.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BR wrote:0.5 mm se itakako vidi ako ne na nezgodnom mestu. A na drugom moze da prodje i 10 mm. Sve te masine su skoro potpuno iste kao i druge iz istog cenovnog ranga, razlike izmedju proizvodjaca su minimalne.
Najbolje uvjeravati nekoga u nešto što sam nisi probao i ne znas. Nije sve isto ima velike razlike, ako odeš sam pogledati sve te strojeve i probaš ih vidjeti ćeš i sam.

Slučajno posjedujem i formatni raskrajac sa komplet digitalnim podešavanjem graničnika iz vrhunske klase... Bez problema uvijek ista mjera na desetu milimetara... Ali za 99.9 % stvari nepotrebno.

Drugi graničnik ima skalu na 100 tu milimetara...

I usprkos tome tvrdim da je DeWalt apsolutno dovoljno točan, precizan i omogućava ponavljanje tocnih rezova.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Za navedene cirkulare ne znam, ali za spojeve je BR u pravu. Iznenadio bi se koliko 0,5 mm zna bosti oči u nekim spojevima...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Po meni, pravi štucer treba biti na kolicima. Odličan uzdužni rez nožeš napraviti i na cirkularu za rezanje drva za ogrjev, ako imaš dobar list i vodilicu. Poprečni ima veće zahtjeve, a ovi sistemi u kliznim utorima neminovno imaju "lufta"
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

sasasasa wrote:Za navedene cirkulare ne znam, ali za spojeve je BR u pravu. Iznenadio bi se koliko 0,5 mm zna bosti oči u nekim spojevima...
Tak me zanima na kakvim strojevima radis kad za sve trebaš preciznost na desetu ili stotu milimetara...
I što to točno radis...

I dalje stoji da je Dewalt principijelno neusporedivo bolji od Makite, Boscha, Metaba.

I nisam napisao da se ne može postići preciznost manja od 0.5mm, samo teško da me bilo tko može uvjeriti da na bilo kojoj skali vizualno možeš garantirati bolju preciznost.
Last edited by tomislavm on 13 May 2020 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

BILJEŽNIK wrote:Po meni, pravi štucer treba biti na kolicima. Odličan uzdužni rez nožeš napraviti i na cirkularu za rezanje drva za ogrjev, ako imaš dobar list i vodilicu. Poprečni ima veće zahtjeve, a ovi sistemi u kliznim utorima neminovno imaju "lufta"
Ali od prijenosnih cirkulare jedino Festool i Mafell nude kolica za poprečnim rez, ali koštaju 3 do 5 t eur što je za 99% ljudi preskupo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dosada sam radio na dotegnutom i potpuno prepravljenom Metabu TS250. Gledao sam De Walta, bez prepravke isto srtanje, samo u zutom pakovanju. Probaj da na tog de walta stavis nesto teze, i p[roveri odstupanja, sve ce ti se kasti.


Preciznost od 0.5mm se ne dobija na vizuelnoj skali, nego podesavanjem sablona. Slazem se sa tobom da to neces da dobijes na vizuelnoj skali. Meni nikada nije bila dovoljna preciznost koja se dobija cirkul;arom, posto se spoj vidi, pa sve mora da se doradjuje rendetom, na shooting boardu,. Ali je to potpuno drugi par opanaka.

Luftovi na sistemima sa zljebovima se podesavaju, i mogu da budu jednako mali kao i na bilo kom velikom i skupom linearnom sistemu. Samo se brze rasteluju ali se toliko brze i nasteluju. No pretpostavljam da sam jedini koji koristi pupitore u stolarskoj radionici.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

BOSCH GTS 10 XC apsolutno djubre i nije mi jasno ko daje pozitivan rating za tu kantu


1. Prvo sam sredjivao klimave sanke https://www.youtube.com/watch?v=lo5ZYRnXjL4 ( prskao farbu na plasticne sine ) a na kraju sam i potpuno izbacio i zamenio laminatom ( jer sam to imao pri ruci ) da bih mogao da iznivelisem

2. Insert plate mora novi jer je postojeci klimav i iskrivljen i tesko ga je dovesti u red ali ajd to bar nije tesko

3. Ovo je najgora stvar - srednji deo stola ( na kome se nalazi testera ) je nizi od desne strane za oko 0.35mm https://youtu.be/8KsPfMKOzE4?list=PLSGg … amp;t=1899 pa stvarno su papci nevidjeni

4. Za firung ( fence ) sam uradio ovo https://www.youtube.com/watch?v=quLAdIMCEdA

5. Kada se izvuce ekstenzija stola desno, padne i taj krajnji desni deo ne moze da se podigne dovoljno, tako da sam ubacio parce metala ovde https://prnt.sc/svyqk6 da bih podignuo taj deo ( iako desni deo stola ima srafole za nivelisanje cela konstrukcija padne i ne budu dovoljni ) - odlomio sam parce od skalpel noza i to je bilo dovoljno.

6. Riving knife ( klin ) hoce da se napuni prasinom pa ga treba skinuti i ocisiti kako bi se mogao vratiti u potpunosti i to izgleda ovako https://prnt.sc/svz1qv ( skidanje samo inbus sa strane ) Mada sam jednom uspeo samo da popustim sraf i izduvam kompresorom

7. Mehanizam za podizanje i spustanje takodje hoce da se zaprasi pa se mora testera okretati naopako da se to ocisti inace se zaprlja pa nece ni gore ni dole XD

9. Horizontalni firung ( miter gauge ) je klimav to je valjda kod svih ali se to moze srediti

10. Evo ovde i lista sta je sve lik popravljao https://www.youtube.com/watch?v=oQJxHwy ... 9mFpRI65Ki Neki videi su snimljeni posle moje kupovine a da sam video ranije nikad je ne bih uzeo

Imam zelju da radim sa drvetom u hobi varijanti ali volim da se elementi pravilno uklapaju a ne da se krpi i mislio sam da priblizno to mogu da ostvarim sa ovom testerom ali za sada moj utisak je apsolutna katastrofa. Uzeo sam je jer je iskocila cena za novu masinu 640 eura inace joj je cena oko 1000 i razmisljao sam da dodam jos malo i kupum DW745RS ali isto tako ne znam kako bih prosao pogotovo sto je jako puno smeca medju alatom.


Iskreno ko god gleda prenosne stone testere za hobi drvenariju predlazem da naprave svoj od rucnog cirkulara i blazujki/sperploca itd ima dosta tutorijala na netu i bice mnogo bolje nego ta smeca ( isto vazi i za ostale alate, bansek, stubna busilica, itd...). Kome nije problem da grune pare predlazem Hammer K3.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Prosao bi skoro isto. Neka sitnica bolja, neka losija. Te masine nisu namenjene za preciznu stolariju, i upotreba za to je dovijanje.

Sad, pravljenje testere sa prevrnutim cirkularom u stolu nije nista bolje resenje, osim sto je jeftinije. Sve dok je pogon direktan, motor kolektorski, nema tu mnogo napretka.

Ozbiljnije resenje je praviti formatizer po dobrim planovima, sa masinskim elementima koji su dostupni i relativno jeftini. Uz malo pameti taskvo resenje moze da bude prilicno dobro.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

tomislavm wrote:Makita I jeftiniji Bosch su dječje igračke... Najskuplji Bosch je ok ali je duplo teži, skuplji i nimalo bolji.
Upravo tako. Makitu MLT 100 imam, a na Boschu sam imao priliku raditi više puta. Puno je skuplji, a ima iste mane kao jeftina MLT 100.

Dobar dio tih mana se da podesiti, ali nije neka sreća. Uzdužni rez još nekako, ali poprečno rezanje pod 45 je smiješno bez izrade sanjki. Originalne klizne sanjke za poprečni rez imaju previše lufta i ne mogu se podešavati.
Čak i sa izradom sanjki je često problem što T slotovi nisu paralelni međusobno ili s pilom.
MLT 100 koristim za uzdužno rezanje i ništa više. Za to sam napravio novi firung od sigma profila i sad je ok. Izrada okvira sa spojevima 45 mi je bila nemoguća misija dok nisam kupio Kapex. Sad se samo spoji.
Ništa od tih pila nije profi, pa mi je na kraju drago da sam kupio MLT 100 koji je jeftiniji cirkular od većine sličnih. ...jedino što mi je baš super na toj pili je veličina stola i veličina pile (reže do 80mm).

To sve naravno ne znači da se s tim alatima ne može raditi. Zadovoljan sam svime što napravim za sebe, ali ne bih nikad radio s tim alatom nešto za što bih uzeo novac jer znam koliko to može bolje s pravim mašinama. Dok nisam kupi pošteni potezni štucer nisam bio zadovoljan ni sa čim jer ništa nisam mogao spojiti kako treba.
BILJEŽNIK wrote:Po meni, pravi štucer treba biti na kolicima. Odličan uzdužni rez nožeš napraviti i na cirkularu za rezanje drva za ogrjev, ako imaš dobar list i vodilicu. Poprečni ima veće zahtjeve, a ovi sistemi u kliznim utorima neminovno imaju "lufta"
Na pravim mašinama je to sigurno tako, ali na ovim građevinskim su kolica toliko loša da je besmisleno bilo što na njima poprečno rezati i tu je izrada crosscut sanjki puno bolja ako ne i jedina opcija. Još je tu stalno skidanje i stavljanje firunga da se prebaci iz uzdžnog u poprečni rez, pa da se sve to uštima pod kut, a to traje i traje. Sanjke su i tu brže, ali na kraju svi koje znam kupe štucer i stave ga na susjedni stol.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Ja imam par razlicitih sanki, npr za vece table sper ploca, ili za cist poprecni rez kad radim sitne delove da ne guram sanke metar sa metar, i za 45 stepeni posebne. TAko da sam preciznost poprecnih rezova prilicno resio, generalno nemam problema sa tim. Jeste dovijanje, al jbg.

Sve to na malom elektra beckumu kgt 500, starom 20 godina, koji sljaka vrhunski. Hteo da se unapredim, probao makitu, dewalt i boscha, nista to nije bolje od ovog, tako da sam odustao i sa ovim sam super zadovoljan za moje, malo vise od hobija, potrebe.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemoj da se lazemo, svi oni su mnogo gori od tog EB :)
Tako da to nikako ne bi bilo unapredjenje.

EB je pravljen u neko drugo vreme, za sasvim druge potrebe, i kategorija je alata koja vise jednostavno ne postoji (kao i recimo EMCO).
Pravi hobi alat.

PS
Jel is siguran da ima samo 20 godina?
Pre bih rekao da je bar 30 u pitanju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto rece Bople, EB je potpuno druga kategorija, ni blizu. Moje iskustvo je sa PK 250, laiku izgleda da je to tu negde, a u sustini razlika izmedju njega i danasnjeg Metapa TS254 je kao Yugo i mercedes.

Za njega je nekada mogao da se uzme klizni sto, naravno toga vise nigde nema. Tako da se razmisljam da pravim nesto u tom pravcu.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

@Mbole - Sobzirom da smo sto godiste, znaci 29 ravno :D NEgo se ja osecam malo mladje ocigledno :D

Inace, moj EB ima 1.1KW motor, reklo bi se muka raditi. Ali sa frudovim testerama, sa merom u radu, nisam jos naisao na nesto sto bi mu predstavljalo problem. A radim, i sa hrastom i sa tresnjom i zilavom topolom... PEtica hrastova ide uzduz bez problema...

PS, nevezano za temu, bio u oglasima otprasivac EB, vukao se dva meseca, i kad sam resio da ga uzmem, iako je cena bila malo jaca, on prodao. Bas sam se nesto smorio, ali dobro opet ce iskociti nesto.

Al zato sam potrefio rekord no7 u skoro novom stanju za smesne pare :D
Last edited by Goshke on 21 Jun 2020 11:12, edited 1 time in total.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Autor spominje kao problematično raskrajanje štafli 5x8 ili sličnih. Dužinski.
Ne shvaćam zašto se toliko problematizira preciznost cirkulara prilikom uzdužnog rezanja. Može se odrezati na nadmjeru, 2 ili 3 mm više od konačne mjere. Jedna strana se poravna na abrihteru, druga ide u diker na dimenziju u desetinku milimetra. Pogotovo ako ima više komada iste širine, svi će izaći identično široki. OK, u slučajevima da je kant daske jako uzak to neće biti stabilno kad diker počne uvlačiti, ali to gotovo nikad nije ispod 20 mm širine, a to ide sasvim lijepo. Vrlo rijetko je komad širi od 20 cm, znači u pravilu to ide u svaki diker po visini.
Koliko god cirkular griješio (na uzdužnom rezanju):
- na početku i na kraju reza daska nije jednako široka (nastalo zbog neparalelnosti lista i vodilice)
- nekakav ujed zbog krivog guranja komada
- neokomitost fronte i kanta daske

sve te probleme riješi abrihter + diker.
Dodatno, hoblanjem se sigurno dobije glađa i finija površina daske nego rezanjem na cirkularu ma kakav list bio.

Problem koji se teško može riješiti drugim alatima je kad ne valja poprečno rezanje na cirkularu.
Za takve namjene (za manje širine) postoje drugi alati (potezne, preklopne pile). Postoji cirkular ručni sa vodilicom (šinom) itd.
Post Reply