Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

drveni wrote:Pre vas da ohrabrim čoveka dok ga ne ubijete u pojam kako je nepreciznost od 0.1mm mnogo bitna, naročito kad seče ručnim cirkularom :)
:D:D Ma u redu je, svi su komentari na mjestu, dosta je dobro sve argumentirano i jasnija mi je situacija znatno. Nisam odustao skroz, ali bez da isprobam, sada znam da neću kupovati, što bih prije ovog foruma možda i napravio -- dapače, čak sam gledao xtc 10 na jednom .de sajtu da ga naručim jer sam, naravno, upao u zamku 50% akcije i odmah oči ovolike...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

drveni wrote:Pre vas da ohrabrim čoveka dok ga ne ubijete u pojam kako je nepreciznost od 0.1mm mnogo bitna, naročito kad seče ručnim cirkularom :)
Ovo nije rucni cirkular, i kosta oko 1000 evrica.

A 0.1mm negde jeste jako bitan, sve zavisi sta radis.
Ako sklapas komade univera, u 99% slucajeva je potpuno nebitno.
Ako pravis spoj na drvetu... i te kako je bitno.
I verovo ili ne taj 0.1 se vidi iz aviona, i spoj je za toliko ili jako labav, ili moras da ga nabijas maljem.
Probaj da u suvoj hrastovini uteras cep u rupu ako je 0.1mm veci :)
User avatar
Ivan1977
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 09 Dec 2020 15:20

Post by Ivan1977 »

Nov sam na forumu, dosao sa idejom da se upoznam sa stvarima potrebim za "hobi stolarizam"😀 Gledao sam po YT neke amere kako lepo rade na cirkularima i mislio, pa ovo i nije tako tesko...E onda dodjoh ovde i razuverih se skroz...
Kroz celu temu se provlaci sta ove male masine ne mogu da rade, a bilo bi interesantno napisati sta se sa njima moze uraditi (osim rama za slike)...Pa ako je neko od iskusnih mastora voljan, mogao bi da malo razrqdi tu temu. Hvala.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

U tome se mišljenja žestoko razlikuju na ovom forumu. Evo ti moje iskustvo:
Imam Einhell TC 250 ili tako nešto (ne pamtim te nazive). Noge su klimave, pomalo je nestabilan, ploča je od komada lima, utori za poprečnu vodilicu su neprecizni...
Na prvu bi rekao bačene pare. Poslije mjesec dana rada sa njim, na neke stvari sam se navikao a neke sam "poštelovao". Sada sasvim solidno reže uzdužne rezove, a za poprečne ću ili uzeti štucer ili ću napokon napraviti vodilicu za cirkular. Motor nije sjajan, ali je dovoljno blizu potrebne granice snage da odradi sve što meni treba.
Koji god jeftini da kupiš, zamijeni testeru sa nekom kvalitetnom. I radi na njemu. S vremenom ćeš vidjeti šta može a šta ne, tj šta moraš popraviti.

Ah da, prije nego što me napadnu - za stolni cirkular bi rado platio više para, ali klasa cirkulara koja treba većini nas nije u ponudi, pa se snalazim.

Vjerujem da dosta nas ima slična iskustva.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Uvek se polovno moze kuiti nesto solidno. Uvek. Samo treba cekati i redovno pratiti oglase.

Najgora moguca opcija je otici i uzeti u prodavnici recimo nov taj einhell sa limenom tablom i patiti se... A za te pare mozda naleti nesto korektno na oglasu...

Ja sam pre mesec dana uzeo wadkin cirkular, tkz kabinet klasa cirkulara sa livenom tablom i 3hp motorom za relativno male pare, recimo za to bih mogao da kupim pristojan polovan dewalt dw 745 ili nesto slicno, a ovo prosto ne moze da se poredi ni sa jednim tim malim cirkularom. Samo tabla ovakve masine je teska oko 100kg, da ne pominjem sto je remont ovakve masine promena 2 lezaja i 3 pogonska kaisa, ukupno 2000 dinara. Nema sta drugo ni da se zameni, plus cena takve masine ne pada, pa se moze reci da je isplativo uzeti na duze staze... Dok bilo koji taj mali cirkularic brzo propadne, brzo padne cena itd.

Daleko od toga da se ne moze na njemu uraditi nista, moze itekako, i zavisi sta planiras da radis. Ako ces da seckas dascice od pola metra ili nesto sitno radice posao. Ako mislis da nanjega stavis hrastovu fosnu od 2 m, nece dugo trajati, a i preciznost ce drasticno opasti...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kao što rekoh, svako ima svoje mišljenje. Ali ti ga, Goshke, baš pretjera...

Prvo, ne kudi konja kojeg nisi jahao. Ja najčešće i sječem hrastovu fosnu na njemu. Do 4m i 20cm dužine. Zato i kažem da je klimav. I traje, dosad još uvijek nisam imao problema sa njim (bar ne oko kvarova). A preciznost ne opada.
Sad, ne kažem da moraš kupiti identičan cirkular da bi napisao nešto loše o njemu, ali možeš bar koristiti logiku. Ako ručni cirkular od 1000 w može rezati hrastovu fosnu, zašto ne bi mogao i stolni od 1800 W? Pola posla i tako radi testera...

Drugo, ne miješaj babe i žabe. Za te pare NIÅ TA dobro ne može naletiti na oglasu. Gledam već godinama. Ali, ako već nisi provjerio cijenu cirkulara, ja sam.
http://pointshop.hr/proizvod/stoln-kruz ... alt-dw745/
750 Eura na sniženju.
https://www.masineialati.ba/shop/stacio ... -2025-eco/
150 eura puna cijena. Teško da se može reći : za te pare.
Po toj logici, zašto bi kupovao polovan wadkin cirkular kad možeš uzeti novu SCM kombinirku? Još ima i garanciju... Pa na šta si mislio? ccc

Sve češće mislim da ovaj forum više šteti novim članovima nego što im koristi. Iznosite mišljenja (koja često nisu ni malo referentna) kao činjenice uopšte se ne trudeći da bar provjerite išta od onoga što ste napisali. Ne svi, ima ovde dosta ljudi koji se razumiju, ali dobar broj članova. I uvijek je u fazonu: kupi najbolje ili nemoj kupovati. I bolje ti je da sjediš kod kuće i gledaš druge na YouTube nego da nešto pokušaš uraditi bez Premium alata. Ako kupiš Einhella otpašće ti uši...

Prije nekih 20ak godina sam se izdržavao praveći pločasti namještaj sa 20 godina starom bušilicom na kojoj je glava šetala i do 4-5mm; ubodnom pilom bez vodilice testere; dva čekića - gumeni i mašinski i setom šarafcigera. Sve i jedan vijak ručno stezao. Kad mi neko naruči ladičar padne mi mrak na oči. Nije da se nisam napatio ali sam preživio. I sad čitam komentare tipa: nemoj ni pokušati da uvrneš vijak bez makar Makitinog udarnog odvijača... OZBILJNO???????

Stolar iz komšiluka čitav život oprema kuće (i stolarija i namještaj) sa Mio Standard kombinirkom. I radi stvari koje ni ja ni bar 99% ovog foruma nikad nećemo napraviti. Možda ste mogli iznajmiti autobus da odete do njega i kažete mu da to ne ide tako... Mercedesov autobus, naravno. Sa nekim drugim ne bi stigli ni do pola puta.

Goshke, izvini, nije sve bilo samo zbog tvog komentara. Ali stvarno se ponašate kao klinci sa neta koji nikad ništa nisu uradili, ali su pročitali nešto i sad su pokupili svo znanje svijeta. A to što ćete obeshrabriti nekoga od bavljenja hobijem koji ga u stvari zanima, to nema veze...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, postoji jedna stvar koju ovde na forumu pokusavamao da prenesemo drugima, a koja stalno vecini bezi.

Ako nemas novca, resenje nije u tome da imitiras veliku i opremljenu radionici time sto ces kupovati krseve, i pricati kako sasvim lepo rade, eto mogu da preseku, al malo otislo u off, ili kilavo, ili..

Bez novca postoje odlicna resenja, gde se problem zaobiolazi pamecu, i sa vise truda. A ono sto je rezultat je potpuno na nivou onoga sto je proizvedenno vrhunskom masinom, jedino sto je neko potrosio vise vremena. Jeste, brze je kad imas skupu masinu, uz jednak kvalitet, a moze i sa jeftinim alatom koji iozgleda ko pravi, al to kosta i nerava, a ono sto je napravljeno izgleda kao da je uradjeno nogama, posto je to nivo te masine.

U sutini, glavni problem je sto vecina nece da uci, i da razmislja, nego hoce sve na gotovo, a i da ne kosta, a onda ih udari realnost po celu.
User avatar
Ivan1977
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 09 Dec 2020 15:20

Post by Ivan1977 »

Ja na to gledam kao bilo koji drugi hobi...I oni ljudi koji idu na pecanje, nemaju bas svi isti, najbolji pribor, ali svi pecaju i upecaju. Neko vremenom ulaze koliko moze a neko se zadovoljava osnovnom opremom a nedostatke pegla iskustvom...
Nama pocetnicima je stvarno najkorisnije da cujemo taj deo, iskustvo, fore kako da se neki problem resi...Vi pricate o masini od 100kg, pola tone itd ali da li je ona stvarno neophodna za hobi rad...Postujem profesionalce i ono sto oni rade ali najvece umece profesionalca nije da uradi nesto, vec da prenese znanje drugome...Pozzz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ukratko - moras, na kraju price, da ulozis (svoje) vreme. Parce zivota. Koji tece, svakog trenutka, nepovratno.
Opcija a) - ulazes taj zivot, u zaradjivanje para - i za te pare, eventualno, kupis skupe rekvizite za svoje hobije.
Opcija be) - ulazes taj zivot, u mozganje, i iznalazenje resenja zadatka, koji glasi: kako da resim problem xy BEZ da ulazem dodatni zivot, u zaradjivanje para, kako bi resio deo problema, na nacin a) .

I sad, navescu plasticni primer - moze covek evo da radi ramove za slike. -moze da odgleda nekoga ko je zapravo i vican/dobar zanatlija, ko ima profi alat za zanat, i ko na skupoj, robustnoj, preciznoj masini (PLUS ono sto se uvek prenebregava - verovatno/najcesce i (neka) zanatska vestina), radi te ramove... kao sa fabricke trake, cakum-pakum.
I sad, nemas love za taj alat, PLUS prenebregnes cinjenicu da je taj neko mozda i odlican zanatlija (pa ga je zivot, na kraju, naucio da svaki zanat - ima svoj alat :) ) - i kupis eto neki prdavac, i krenes da se zlopatis.
Ulozio si malo vremena - u zaradjivanje para za nabavku masine, i dalje, ulazes puno vremena, u cinculiranje, stelovanje, dostelovanje, stap/kanap, i tako dalje (sve ono gde amtaterski/hobby alat, oduzima vreme vs profesionalni alat).

A mogao si recimo, po ceni osetno manjoj od imitacije profesionalne masine, da kupis rucnu testeru (nedavno je br spomenuo - kad odem u germaniju, ima da je kupim :) ), i da uz malo treninga (par dascica da precvikas, cisto da vidis kako radi, i to je to) - ramovi koje pravis isto su kao oni sa fabricke trake, samo u nesto manjoj kolicini je l', u odnosu na onog prvog, odnosno u mnogo vecoj kolicini, uodnosu na ovog drugig (koji steluje svoju imitaciju profi alata) - posto sa tim, osetno jeftinijim alatom, se naprosto obezbedjuje precizniji rad. Sto je recimo za eto taj ram zapravo pozeljno - n.pr. ako ti dodje fotograf kao ja, koji eto, nebitno, je na nekim steroidima od droge, i tripuje da je umetnik, i moze i da ti objasni zasto ram mora da bude ISKLJUCIVO tako kako ti je (sam ti) rekao - i NE moze da ima ni jedan jedini milimetar zazora.
O.K. -prosti civili to ne vide, ali ti tvrdim da nekolicina mojih drugara - fotografa, i par njih - slikara, - pa bukvalno sa deset metara vide razliku u uramljenoj slici formata 30x40 (ram), u odnosu na kad se ram napravi - tako kako je fotograf/slikar rekao - i to se tako i uradi - i kada to uradi batica koji uramljuje slike, po principu "ma dobro ti je bre i ovako".

Dakle, sasa - mislim da uopste nije motiv bilo koga ko bukvalno urla nekom pocetniku "NEEEEE JEEEFTIN/NEKVALITETAN ALAT", merenje one stvari da prostis, i obeshrabrivanje, ili odlaganje potencijalne konkurencije u poslu i tako dalje - nego je brate bukvalno ono sto vec u vise postova rekoh (a verovatno i mnogi drugi, nisam jos procitao CEO fotum - sto inace imam obicaj, kad me nesto zainteresuje :) ) - ima engleska fraza " know them - been there" .
Sustina toga "nemoj nekvalitetno (jeftino)" - je zapravo - nemoj to jeftino AKO IIIKAKO IKAKO MOZES da izbegnes. - i motiv je cista dobra namera, koja kad odemo bogu na istinu, tamo pred onaj rostilj na ulazu, gde se odredjuje koliko dugo ces da se peces na onoj resetki - tamo neki koji podvlaci crtu ce da kaze - aha, tamo si onom rekao ovaj savet, o.k. - to ti je pet minuta krace na usijanom zaru - znaci - lezi tu na te resetke, i valjaj se tamo-'vamo - vidimo se sutra za xpress lonac :)
regularan tip skroz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ivane, (posto si kucao dok i ja), najveci uspeh profesionalca - da prenese znanje (a ne da uradi nesto) - jeste - kada si ucitelj neke profesije. Ali kada si majstor neke profesije - onda te mozda, i sa punim pravom, uopste ne interesuje da trosis svoj zivot na poducavanje drugih (kako si se ti naucio - mogu i oni, je l' - malo da citaju knjige, a malo da upale mozak. Bar se mozak deli za dzabe - i skoro svako ga ima pri rodjenju), nego te bas interesuje da se bavis tim necim.
Evo, spomenuo si pecanje - pa znas koliko me bas bole usi da naucim duduke da uhvate smudja - onoliko koliko ja umem. -Pa nisam pobeg'o na reku da bi pricao sa drugim ljudima - nego - da bih pricao - sa rekom :) (posto je reka, ne znam da li ste to znali - zivo bice, bas kao i planeta zemlja, bas kao i drvo, bas kao i mi - mada, vecina ljudi na planeti, skloni su da NE poveruju u prvi deo ove moje tvrdnje).
Pricam svojevremeno sa drugarom - on je bezveznjak - lovac - koka nenaoruzanu nejac - na te teme - i kaze on - brate, kupis stap za pecanje / pusku, odes u prirodu, i gradis svoje teorije :)

Dakle vrhunska pomoc - kako resiti problem koji iskrsne sa jeftinim (nepreciznim) cirkularom - je slicna kao sto stomatolozi urlaju na sav glas, ali ih niko ne slusa - pa onda urla kod tih stomatologa na stolici kad zubici malo pocrne, dubinski, iznutra :) - a savet je prost: "draaaaga deco, najbolje da nikad ni ne dodjete kod cika zuuube - tako sto cete redovno ujutru, uvece, i posle svake klopice da operete zubice" . -Deca pak ne vole da slusaju, pa onda na kraju - ajmo okuzalno gore levo sest, mora ekstrakcija gore levo pet...
Dakle savet "nemoj krsic, ako ikako mozes" - je zapravo resenje svih problema - sasecanje u korenu. Kao kad zlocinci u nekom ratu ubiju neko dete - sasekao si mogucnost bilo kakve mogucnosti - mozda su roknuli buduceg Teslu, a mozda buduceg kolonizatora belgijskog Kongo-a, ili nekog Mao-a ili Stalina.

A, da, imam krs cirkular, jos ga nisam upalio :) -a ne znam da li da usnimim parkside ubodnu testeru - evo sa njom sam ovih dana iseckao par dascica, posto mi je ona druga (isto neka hobi, ali od pre 20ak godina) "kod mojih"...
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ivane... koliko si tih amera po YT video da rade na stonim cirkularima?
Ili si video stabilne masine upravo od po 500-600 kila, u raznoraznim varijantama.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Kad ti je stolarija hobi, moraš da imaš neki cilj i strategiju koliko ćeš se baviti time, šta očekuješ da postigneš. Ne možeš očekivati da ćeš da napraviš isto ono što i profesionalac, a da istovremeno ne uložiš ništa u alat. To važi za svaki hobi.
I kad si hobista na kraju nastojiš da kvalitet onog što napraviš bude blizu onog što napravi profesionalac. Ima hobista koji svojim radom nadmaše i dosta profesionalaca. Ma šta značio taj pojam profesionalac.
Ja lično imam svoj način bavljenja hobijem i trenutno ulažem u stolarski alat. Uglavnom hobi spojim sa korisnim i na kraju hobi bude besplatan. A bavljenje hobijem bude na malo višem nivou.
Zadnja nabavka na slici.
Image Image
Last edited by DataS on 10 Dec 2020 14:12, edited 1 time in total.
User avatar
Ivan1977
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 09 Dec 2020 15:20

Post by Ivan1977 »

Pojma nemam sta koriste. Ovaj neki lik kog pratim preporucuje ovu https://www.amazon.com/RIDGID-Jobsite-T ... gid&sr=8-5

I pri tom kaze da je super.
Potpuno razumem vase stavove po pitanju kvaliteta opreme. U poslu kojim se profesionalno bavim ulazem jako puno u kvalitetnu i pouzdanu opremu.
Moje pitanje je sledece, sta biste preporucili od opreme koja zadovoljava minimum kvaliteta i preciznosti koja se ocekuje za nekoga ko bi pravio stvarcice za svoje potrebe, tipa police za knjige, zardinjere, neke kutije za odlaganje i sl...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Preporucio bi mu da zaboravi na kupovinu stabilnog cirkulara. Sve to moze da se napravi i sa rucnin alatima, pa na nekom visem stepenu sa cirkularom sa sinom, pa. Mnogo nivoa do potrebe za fiksnim cirkularom, i na svakom je proizvod jednako dobar kao da je koriscen.

Kupis dve japanske testere, koje dleto i rende, sve u svemu za manje para od jeftinog stonog cirkulara, i naucis da radi sa time. Pa rastes sa nivoom znanja, i na kraju mozes da dodjes do rucno radjenih komada, na vrhunskom nivou.


Ista prica kao kad ti prebva prevoz izmedju dva mesta. Ako imas vremena, moze i peske, ne kosta maltene nista i odlicna je rekreacija i zabava, ako imas stvari mogu da se ponesu i violovskim kolima, mozes da se prevezes i Yugom, ali ako si taksista, ili imas vaznog gosta trebace ti bolji auto, a u sustini rezultat je na kraju isti, stigao si, a sve ostalo zavisi od toga da li imas vremena, koliko zdravo hoces da zivis, i da li treba da zaradis time sto ces nekoga prevesti u luksizu, ili da to radis jako cesto.

A onda u celoj prici, imamo puno onih koji imaju vremena da pesace, i nista drugo im nije bitno, al im je neko objasnio da za male pare mogu luksuzno da se voze u indijskoj kopiji ferarija, sa karoserijom od reciklirane boce od kokakole i motorom od kosacice.

Taj Rigid je gradjevinski cirkular, a to sto ga neko koristi za nesto drugo, nema nikakvog znacenja. Nije namenjen za finije poslove.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ima dosta stvari oko kojih se, izgleda, svi slažemo. Mada stavove izražavamo na drugačije načine. Vjerujem da bi se svi složili sa izjavom tipa: "Sa jeftinim alatom se može, ali..." E sad, koliko je to "ali" to već zavisi od nečijih potreba i mogućnosti. I ja volim koristiti kvalitetan komad opreme ali ga ne mogu uvijek priuštiti. Vjerujem da je tako sa većinom članova ovdje. Sa izuzetkom DataS, koji za hobi nabavlja bolju opremu od nekih stolara u Prijedoru. Data, tebi svaka čast, ali većina nas i da kupi takvu opremu ne bi je imala gdje staviti.

BR - jedan od problema je u tome da malo ko, pored nas par na forumu, hoće da koristi ručni alat. Doduše ne samo na forumu, gdje god da spomenem nekom da kupi čak i jeftinu blanju pogleda me "pomalo čudno" i skrene razgovor na drugu temu. E takvi moraju imati kvalitetnu opremu jer očigledno hoće da im posao prođe lako i brzo kao čikama na Youtube. Ovdje mislim na amatere, naravno.

Dr Bouz - slikovito, nema šta. Već te zamišljam na ulazu u Raj. Stojiš pomalo nervozan, cupkaš u mjestu, sjećaš se svega lošeg što si u životu napravio i pitaš da li su dobra djela prevagnula. Hoćeš li uspjeti ući u Raj, pa makar i na jeftinija sjedišta ili će te poslati u pakao zbog neke čokoladice koju si jednom ukrao u supermarketu?
Sveti Petar taman otvara kapiju Raja uz riječi: Doktore, bio si dobar čovjek, pomogao si mnogima i duša ti je čista (čokoladu je prećutao da te ne bi ostali gledali pomalo čudno). Uđi u Vječno carstvo, tvoj oblak je broj 164, a parking mjesto treće od ulaza.
Na to neki narkoman za roštiljem podiže pogled i ugleda te. "Pa to je onaj što mi je rekao da se manem stolarije jer nemam para!"
"Kako misliš, Isuse?"
"Pa kad sam drugi put poslat na Zemlju poželio sam da se opet malo bavim stolarijom. Čisto da ubijem vrijeme čekajući Dan Pokajanja, kada ću za okončam sve ratove, glad, bolesti i ostale ljudske nedaće. Jedva skupio pare za neki mali cirkular i ovaj mi reče da ga ne uzimam ni slučajno. Ja izašao napolje da razmislim čime bi se mogao baviti i sreo Acu Lukasa. Ostalo već znate...

Kapija ti se uz tresak zatvara pred nosom i propadaš u pakao gdje te transrodni Adolf Hitler tjera da tucaš kamen najjeftinijim čekićem i dlijetom dok gledaš Zadrugu...

Slikovitost na stranu, koliko se sjećam fraza je "Been there, done that". A ako je već tako, tj ako si već koristio (napominjem - KORISTIO) neki jeftini cirkular, zar nije onda fer da napišeš nešto tipa: "Može se sa njim, ali..." i onda dodaš bilo koje iskustvo koje imaš sa jeftinim cirkularima. Tako lik koji je otvorio temu može da vidi i dobre i loše strane onoga što je mislio kupiti, odvagati i donijeti racionalnu odluku o nabavci istog. Postoji mnogo potencijalno loših strana bilo kojeg alata, pa možda ono što tebi smeta ne smeta nekom drugom. Možda tako spasiš život budućem Tesli, ko zna?
Post Reply