Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Gewicht
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 07 May 2021 23:19
Location: Donji Miholjac (Hrvatska)

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by Gewicht »

Puuuno hvala na odgovoru. I ja sam po svim drugim stranama naisao na iste komentare i odlucio se za DW. No problem je cijena. Za sada sam skupio 500EUR no odlucio sam jos malo cuvat i ici na model 7492 zbog max visine reza (u njega ide list 250x30).

Sto se stola tice, to je jedino sto nigdje nisam nasao i to mi je nedostajalo. Thx!

Sto se tice icega dalje, ja sam sebi za einhella pravio sve, od zero clearance i sleda, rip fence-a i tako dalje. Tak da nije greda... Meni je to nekako dolazilo kako radim i zatreba mi, onda prvo to napravim i onda nastavim dalje.

Uglavnom, ganjam amazon.de i HR shopove za akcije. Trenutno tia-mobiteli u ZG ima DWE7492 za 6200kn, to je brutalno dobra cijena (6600 na rate). Vazem uzet sada ili ne...
User avatar
Gewicht
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 07 May 2021 23:19
Location: Donji Miholjac (Hrvatska)

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by Gewicht »

Da prokomentiram ako jos nekog zanima. Nakon duuugo razmisljanja uletilo mi i kupio sam DWE 7492 i to po extra cijeni. Znaci, covjek je kupio u Tia mobiteli za 6200 i nakon mjesec ( i kusur) dana mu pare zatrebale i meni prodao za 4700. Znaci imam i DW garanciju i sve.

E sada, nisam puno stigao raditi s njom, no ovo sto sam radio je brutalan napredak s stare Einhelice 2025 na ovo... Iako je Einhelica bila utegnuta koliko ju se uteci moglo.

Probao sam rezati suhu hrastovinu od 60mm, reze bez po muke. Preciznost je odlicna, malo se naravno moralo ustelati, no kada sam namjestio, ide kao pravo... Trenutno sam brutalno zadovoljan.

P.S. kao sto svi koji znaju koja je ovo pila, automatski znaju, "miter gauge" je u banani. Slot od 19mm je pristojan, no miter je katastrofa. morao sam doljepiti traku na vodilicu da bi bio iole iskoristiv.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by singer »

Odlična i upotrebljiva mašina ali opet spada u domen građevinske....
User avatar
Gewicht
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 07 May 2021 23:19
Location: Donji Miholjac (Hrvatska)

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by Gewicht »

Naravno, ne bijezim uopce od toga. No isto tako, ja sam hobist, mozda zagrizeni, no samo hobist...

Takoder, moja radionica iako je poveca (24m2) nije samo to, i nema mjesta za nesto sto se ne moze prenjeti, premjestiti, pregurati... Kako sam trazio bas tako nesto, mislim da je ovo najbolje sto se moze naci u tom rangu, s tim parametrima. Ne kazem da sam probao svasta, probao sam par stvari i sve su bile "mobilne" (gradevinske) no ni za OLTovu kombinirku nisam bio u mogucnosti naci mjesto u istoj garazi iz gore navedenih razloga.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

gewicht problem na forumu je sto 5-10 % su profesionalnci,, 10-15 napredni amateri..koji misle da su profesionalci,,,a nisu... pre 7-8 godina ubegjivali su me da umesto Golfa 6, je bolje da kupim 10 igracaka od Festa ili 7 od Mafela...inace mobilni cirkulari nisu bash precizni...sad zavisi sto radish...i pre svega kolika ti preciznost treba..inace i ja sam hobist i u podrumumu imam 7-8 igracaka koje nisam izvadio iz fabrickog pakovanja...jednostavno nemam vremena za to....kad sam imao vremena 80% namestaja u kuci (nije bas velika 300m2+ namestaj u kancelariji) sam sam napravio..sa univerom
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by mbole »

I dalje sam siguran da je bolje kupiti bilo sta, nego gnojfa 6 (ili bilo kojeg, kad smo vec kod toga). :jock:
Recimo 2000 pari patika, ili castiti celo selo u kafani, ili potrositi 90% tih para koliko taj gnojf ne vredi na zene, pice i kocku, a ostalih 10% spiskati... :juhu:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by singer »

Das auto.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by LepoJeBitiFin »

mbole wrote: 12 Apr 2022 05:46 I dalje sam siguran da je bolje kupiti bilo sta, nego gnojfa 6 (ili bilo kojeg, kad smo vec kod toga). :jock:
Recimo 2000 pari patika, ili castiti celo selo u kafani, ili potrositi 90% tih para koliko taj gnojf ne vredi na zene, pice i kocku, a ostalih 10% spiskati... :juhu:
Kolega redovno dolazi na posao sa Image još kaže kako ide ko zrno........uvek sam na ivici da mu saopštim kako kolega Mbole tepa tom vozilu :ozid:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Preciznost mobilnih, stolnih cirkulara

Post by mbole »

Ja sam jos i fin...
BR ima "jacu" definiciju :)
Post Reply