Pravljenje Banseka

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da ne bude samo na tablicama za panel vrata.

Jedan od ideja za debeli furnir je za klasicne fioke, bez savremenih okova. Na prednjoj strani debeli furnir, recimo 4mm debeo na substratu od iste vrste drveta, samo bez zanimljive sare. Bocne strane debele 10 mm od sekundarnog drveta, montirane sa punim lastinim repom na substrat prednje strane. Kada se preko toga zalepi debeli furnir, dobije se klasicni izgled poluskrivenog lastinog repa, u najboljoj tradiciji, a pun lastin rep se rade nekoliko puta brze.

KAda na to montiras dno fioke na bocne letvice, pa dodas klizace od druge, tvrde vrste drevta, dobije se vrhunski zanatski primer fioke, kojoj ne bi nista zamerili ni majstori od pre 150 godina.

mbole wrote:@BR
Gde iskopa pukovnika :smejanje:
Legendarno...
O za pukovnika znam godinama, gledao sam ga na nekom festivalu, jos u vreme kada je snimljen. Zadnjih nekoliko godina sam ga sam sebi u glavi cesto referencirao, kao primer kako se informacija promeni u svakom koraku. Jos kad zivis u takvoj situaciji. Nije ga bilo na YT, a bas mi se ponovo gledao.

A onda sam pre neki dan na radiu (Desi se to kada se dok vozis slusa Radio Beograd 2) cuo da je postavljen kao i mnogo drugih, kratkometraznih filmova iz onog vremena.

Bilo besmisleno da ga ne stavim, lepoi je legao na pricu.

Naravno, da se razumemo, ne secam se kada sam u zadnjih 5 godina pogledao novi film. Uopste mi nisu zanimljivi. No ako treba da se iskopa iz pamcenja neki iz proslog veka, jos bolje ako nije iz popularne produkcije, tu sam. Valjda ide sa godinama.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Sta da zalepim na sto za bansek da bude gladak ( sto je od sperploce - breza )? Da li za to sluzi tekstolit ( procitah u prvim postovima a ne znam sta je )?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

JEdno od prostijih resenja je laminat, tj ultrapas, debljine 1mm. Ne treba ti nista bolje. Tekstolit je takodje dobar, povrsina stola na stolu za glodalicu koji koristim je od njega, i nema ostecenja posle nekoliko godina koriscenja. No tekstolit je poprilicno skuplja opcija.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Zna li neko gde ima toga u NS ili severnije u Backoj da ne lutam? Stilles u NS ne znaju da mi kazu da li nude laminat koji je ravan bez ikakvog reljefa a za tekstolit nikad culi kazu XD
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Za tekstolit Astaco.

A laminat slobodno moze da bude sa reljefom, nece smetati. Jedino ce vrhovi reljefa da se brze ogule.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Veliko hvala na postu.
Kao i na svima vezanim za BS.
Imam jedan Pico jedan MiniMini i jedan Mali.
Ovo je alat koji najvise koristim za figure male i velike.

Ovaj mali - 30cm tockovi cu da menjam za malo veci.
Problem je prostorija koja je visine 2.2 m malo vise al nebitno.

Koji su ti najveci problemi oko pravljenja bili?
Nabavka prevashodno.

Meni treba visina ali ne za rasecanje nego odsecanje viska.
Nije za namestaj vec figure...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nisam imao neke preterane probleme vezane za samo pravljenje. Skupl,janje materijala je poitrajalo, zato sto sam cekao gume za tockove od uretana iz Amerike, a ostalo se za to vreme polako skupljalo ovde.

Za lezajeve Lagerton, Astako za Tekstolit, ostalo neka dobra srafara i stovarista. Ono sto je jako bitno je da se strogo pazi o preciznopsti i upravnosti, posto je to osnov za dobar bansek.

INace, ovaj je prilicno nizak, bez postolja je mislim 170 cm.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@Yaki
Meni ce verovatno trebati dobri tockovi za BS 40-50 sta mogu da nadjm ili da mi neko napravi.

Znas li koga?
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ovo je vec proseravanje sa losim resenjima. Ni resenje koje primenjuje na tocku od 50 cm, nije dobro, tek ovo je smesno.

Ima mnogo boljih resenja za tocak ovog precnika.
Post Reply