Elektra Beckum masine

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Elektra Beckum masine

Post by BR »

Pocesmo danas pricu o Elektra Beckum abrihteru, ali to nije jedina masina koju sam uzeo.

Sve novo, naravno. ;) I iz proslog veka.

TF100, frezer, trofazni.

Image

Prihvata alat precnika do 150mm, visine po uputstvu do 60 (mada po onome sto sam merio moze da prihvati i alat od 90mm). Dobio sam uz njega jednu glavu za nozeve sa euro prihvatom i limiterima, sa 9 setova nozeva.

Natrcao i cirkular, sa produznim stolom.

Image

I na kraju i otprasivac.

Od jutros se zeam i cistim, popisujem sitnice koje fale (Nista nenabavljivo, skupo, ili nemoguce za pravljenje) a p[laniram sta jos kupiti da se cela pricva upotpuni. Na zalost nema narucivanja iz inostranstva, pa se sver svodi na pravljenje spiskova.
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Odlicne su masinice solidno je to pravljeno da traje. Ja posedujem Elektra beckum abrihter-diht HC260m, Bansek BAS315 , Cirkular TS 315 Combi ,sve trofazno. Frezer nisam uspeo da nabavim jednostavno mi se nije dalo uvek sam kasnio na oglase u austriji. Kako si ti nabavljao svoje ako nije tajna?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zavisnik od krademprodajem :)
Pro*ralo ga kao i obicno.

Ko bre jos uspe da kupi nikad otpakovani sarlah 13 ?
Tako i ovo.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos gore, nije ni KP nego grupa na FB.


Znas sta hoces, pa cekas. E sad, kada bi tako mogao i prostor za radinicu, ali na zalost ne moze.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Ajde ako nije tajna, znam koliko je čovek tražio na toj grupi za te stvari. Jel si dobio neki "popust na sve", koliko je bilo na kraju?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dobio sam popust. 2200 za sve.

Masine su stvarno u odlicnom stanju, sa vrlo malo nedostataka. Jedino ozbiljnije sto fali je firung za abrihter, ali se on napravi prilicno brzo. Ostalo su standarni zavrtnji, po koja rucica, i slicno. Ono sto se racuna je odlicno.

Jedina alternativa za ovakvo stanje su potpuno nove masine, a to bi kostalo nekoliko puta skuplje. Tako da mi nije trebalo dugo da se odlucim.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Super, balio sam na oglas ali mi bilo preskupo za moje potrebe. NEk te lepo sluzi!

Inace imam njihov bansek bas315 i cirkular-ger prevrtac KGT500 i malo je reci da sam prezadovoljan za moje potrebe.Uz kity diht abrihter, sve sto jednom amateru treba...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Planiraqo sam nabavku poprilicno veceg abrihtera, ali sam onda udario glavom o zid, sa problemima kako to smestiti, i kako posle preseliti na neko drugo mesto. A onda je istrcalo ovo, za isti novac. I uzeo sam sve, iako mi nije nuzno trebalo.

Imam cirkular, koji je u poprilicno losijem stanju od ovog koga sam sad uzeo. Moj prethodni je prakticno pravljen od delova originalne masine sa djubrista, i moguce je dobiti odgovarajucu preciznost, ali uz trikove. Ovaj EB cu verovatno da malo modifikujem, tj dodatno ukrutim i dodam kolica, ali o tom potom, treba prvo malo raditi sa njim.

Sa frezerom je malo drugacija prica, generalno nisam preterano razmisljao o tome dok nije iskrsnulo, ali naci ce mu se upotreba. I za njega planiram dodatke koji su postojali u originalu, ukljucujuci i forsup. Kada je bal, da bude maskenbal.


U sustini, iako se radi o hobi alatu, ne mislim da sam pogresio, pogotovo sto mi je trenutno nedostatak prostora glavni problem. Da sam uzeo sta sam planirao, imao bi poprilicno veliku masinu, bez prostora da se okrenem oko nje.

U ovom setu je nekada bio i bansek, ali je to jedina stvar koju uopste ne zalim sto sam propustio. Trenutno imam 70% materijala za bansek koji pravim, i to skoro 100% skupih i nestandardnih elemenata. Nadam se da cu vrlo brzo uspeti da pocnem da radim na njemu, pa cu pokrenuti i temu.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Elektra beckum jeste hobi, ali za to vreme je termin hobi bio skoro kao sad pro :D

Ima lepih resenja, solidno je to napravljeno, jedino kod svih ovih masina mora da se vodi racuna o tezini i velicini dasaka da ne bi bilo stelovanje svake sedmice (pricam za nekoga ko voi da da to bude sve utegnuto). Ali dobro, kad se vodi racuna, sve je ok, ko hoce brzo i lako ima i tu izbora za par desetina hiljada evra.

PS, cekam sutra dva freudova lista testere za moj KGT 500, jedan za uzduzno i jedan za poprecno secenje masiva, nadam se da ce da leti kroz dasku :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Apsolutno se slazem, ovo su masine kod kojih mora da se razmislja sta i kako se radi. Problem stelovanja moze relativno lako da se zaobidje cak i sa velikim daskama, (malo teze kod dihta) ali za to ionaklo imam diht koji je za tako nesto i namenjen.

Freudove testere ce sigurno seci kao zmaj, tu nema greske.
Post Reply