Kutzall i Arbortech alti za oblikovanje drveta.

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Kutzall i Arbortech alti za oblikovanje drveta.

Post by BR »

Za nesto sto planiram da pravim u buducnosti bice mi potrebno da oblikujem dubim i zaobljavam poprilicno debele komade drveta. Imam poprilicno rucnihn alata koji to mogu da urade, ali su oni prilicno neefikasni kada se radi u suvoj dasci. Zato sam poceo da trazim cime mogu da ubrzam posao.

Jedan od nacina su alati montiorani na ugaonu brusilicu.. Kod nas se cesto pojavljuje roto raspa, ali je ona ogranicena na zaobljavanje ivica i pravljenje konveksnih povrsina, dok konkavne ne moze da radi, zbog toga sto nema zuba na ivicama. Lamelarni diskovi su lose resenje, zato sto se brzo zapune, gore drvo, i ne traju dugo. U drugim zemljama se koriste metalni abrazivni diskovi, ili roto renda.

Sa obzirom da su informacije na netu ogranicene, jedino resenje je probati vecinu onoga sto je dostupno. Za sada su to Kutzall dish ploca za abrihter, za zubima od tvrdog metala, i Arbortech turbo plane, tj ploca na koju su postavljena tri seciva od tvrdog metala.

Image

Na prvi pogleda Arbortech deluje urednije, zahvaljujuci farbi, dok Kutzall izgleda kao da su komadi tungsten karbida navareni na povrsinu, pa je doslo i do prskanja. No najbitnije je kako se ponasaju u radu.

Za testiranje sam koristio komad sa gomile otpadnog drveta.

Prvi je na redu bio Arbortech. Moja ugaona brusilica ima mogucnost podesavanja broja obrtaja, pa sam poceo na najnizem, ali vrlo brzo se ispostavilo da daleko najlepse radi na najvecem broju obrtaja. Vrlo efikasno skida drvo, povrsina iza njega uglavnom ostaje ravna, ali je glavni problem kontrola. I pored svog truda da stav bude kako treba, i da se ugaona brusilica kontrolise telom, arbourtech turbo plane zna da se zakaci i povuce rez. Povrsina koju ostavlja je prilicno glatka, bez sitnih risova. Strugotina koju pravi Arbortech je krupna, i brzo pada na zemlju.

Image

Kutzall disk je najgrublji u ponudi, sa zaobljenom ivicom. I na najvecoj brzini je poprilicno sporiji od Arbortecha, povrsina je grublja, ali je kontrola daleko bolja. Vrlo retko se desava da povuce prilikom rada. No sa druge strane, desi se da spali deo povrsine, sto se resava u sledecem prolazu, sa smanjenim brojem obrtaja.

Image

Mana Kutzalla je da je prasina daleko sitnija, i leti okolo. Kutzal takodje ostavlja prilicno duboke riseve, posto je u sutini grub abraziv, i zahtevace dosta finisiranja. No za to imam podosta rucnih alata za oblikovanje (o njima u nekoj drugoj temi uskoro)

Da sam imao ranije priliku da probam, uzeo bi samo Kutzalla. Iako je daleo efikasniji, ne bih se za sada usudio da Arbortechom radim bilo sta sto je kriticno, posto su mogucnosti za gresu velike. Sa druge strane, ako je potrebno skidati puno materijala, Arbortech je daleko brzi, barem dva puta, i nije besmislenio imati i njega.

Opet, ako je u pitanju ravna povrsina, bez mnogo konkavnih detalja, Arbortech je bolji izbor. Do hvatanja materijala i povlacenja dolazi kada se nagne za dubljenje, sve dok radi samo po povrsini, problema nema.


Image

Sve u svemu, proica nije zavrsena. Razmisljam da uzmem i ravni Kutzall, ne ultra grub, vec jedan stepen finiji, sa idejom da ga koristim za zaobljavanje prelaza, za koji ovaj koji imam ima preveliki radijus.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za sada su to Kutzall dish ploca za abrihter
Abrihter?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imao sam dok sam pisao poziv vezan za abrihter, koji planiram da nabavim, i onda nastavis u temi.. Definitivno se treba skoncentrisati na ono sto radis.
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

Da li ima ovako nešto da se kupi i kod nas? Pretpostavljam da nema pa je sledeće pitanje: odakle si naručio?

P.S. ali da je iole kvalitetno, tj. nije kao ono iz woby-a što na obodu ima kao zube od lančane testere. Pošto se užasvam ako zamislim da tako neko kinesko sr*nje treba da se vrti na 10k obrtaja :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

KOd nas je dostupna samo roto raspa, koja je hrvatski proizvod. Nije losa, ali ima i mana. Pre svega zubi nisu na samoj ivici, pa kada treba da se radi nesto udubljeno, vrlo brzo natrcis na situaciju u klojoj ti metalni disk pali drvo, a ne sece. Za ravne povrsine, i konveksne, tj ispupcene radi.,

Drugi problem je drvo sa smolom, koje je ulepi za medalju. Kutzall se cisti plamenikom, ali je roto raspa od celika, i plamen ce da je upropasti.

Sve naruceno od Dictuma.

To kinesko sa zubima testere imam, ali se nisam usudio da ukljucim. YT je pun snimaka povreda koji je izazvao takav alat, posto se ukopa i povuce glodalicu ocas posla. Tako da ne hvala.
Post Reply