Ravnjaca/debljaca pomoc oko izbora

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Ravnjaca/debljaca pomoc oko izbora

Post by Crni_Macor »

pozdrav svima, ja sam jedan novopeceni hobi "stolar" koje je u procesu opremanja radione i kupovine alata.

Solidno sam opremio radionicu, ali ne znam sto da radim u vidu debljace i ravnjace (jointer) koji su mi neophodni za bilo kakav ozbiljniji rad s drvetom. Pokusavam probrati nesto medju laganim hoby alatima ali na kraju mi se ispostavi da je sve preslabo ili neprecizno za ozbiljan rad a nije jeftino, ili je preskupo za moj budjet. Radionica mi je u potkrovlju kuce pa masine od 200+ kg nisu bas dobro dosle, iako bi je mogao staviti u garazu ali uzmite u obzir da nemam trofaznu struju.

Mozete li mi preporciti nesto do 2000 eura, po mogucnosti kombiniranu masinu? Imajte na umu da zivim u Dalmaciji a tu se jako rijetko prodaju dobri polovni strojevi a ako ima cijene su previsoke, tako da vjerojatno samo novo dolaz u obzir.

Bitno mi je da je masina precizna i da moze odraditi nekoliko hrastovih fosni bez da izgori, brzina mi nije bitna jer bi mozda odradila kubik gradje godisnje, ako i toliko, sto je gledano s profi stajalista vjerojatno - nista.

Naravno i online trgovine sirom EU dolaze u obzir

Hvala
Last edited by Crni_Macor on 16 Feb 2020 19:57, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da nije preslabo i da je precizno a da ima ispod 200 kila... jako tesko.
Jednostavno, preciznost dolazi od krutosti i mase ploca i ostalih konstruktivnih delova.

Posto jos uvek niko ne pravi abrihtere od karbon-fibera :) moras da imas debljinu da bi to bilo kruto tj da se ne uvija.

Celik bi ispunio uslove za krutost, uz relativno malu tezinu (i dalje ne bas malu) ali ima problem sa vibracijama.

Liv sam po sebi upija vibracije mnogo bolje od celika.
A uz to, posto nema cvrstocu celika mora da bude i masivan, a masa takodje smanjuje vibracije.

Sve u svemu, sve sto nije hobi ili gradjevinska masinica, mora da bude tesko.

Sam motor nije neki preterani problem, narvno u zavisnosti od toga koliki su nozevi odnosno kolike ces daske terati kroz masinu.
Trebalo bi da mozes da teras na monofaznoj nesto tipa 2.5KW.
Debljina daske nije vazna (ako je masina dovoljno kruta da se ne uvija od njene tezine), za potrebnu snagu motora je bitna sirina.

Mada iskreno... meni bi prva investicija bilo uvodjenje trofazne u garazu (akao je imas u kuci, ako nemas... onda je to vec skupa prica).

Ako vec dolaze u obzir online trgovine za novo po EU, sta fali online trgovinama polovnih masina u HR ili u EU?
Transport ces platiti u bilo kom slucaju.
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

Trofaznu nemam u kuci, da imam ne bi mi bio nikakav problem to razvuci buduci da sve instalacije sam radim. Znaci samo monofazne dolaze u obzir.

Sto se teskih masina tice, ako ove lagane stvarno ne valjaju, recimo da bi mogao preko zime raditi u garazi a ljeti kad je sezona ionako ne mogu pilati pa je samo sklonim u kut. Mozda i ima smisla...

Ali opet, sto kupiti? Polovne su vecinom trofazne ili su jako skupe.

Valjaju li nesto Holzmann masine? To je ako sam razumio isto kineska roba
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Monaofazni elektromotor od 2.5KW je ovde reda 100 i manje evrica, nov u radnji.
A zamenis ga za max sat vremena racunajuci i pivce.

Neku konkretnu preporuku... ipak ce morati neko od kolega ko se vise zanima time.
Ili prodji malo kroz oglase, proberi par komada koji ti izgledaju interesantno, pa postavi ovde, neko ce znati nesto o njima.
User avatar
mrdjenovac
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 14 Aug 2013 17:44
Location: Sabac
Contact:

Post by mrdjenovac »

Imaš u ovoj grupi na FB https://www.facebook.com/groups/9921760 ... on_generic
jedan Emco rex 2000 ravnjača debeljača za 550 eur, prodaje se ... širina noževa 260 mm
Ovo je hobi prenosiva mašina
Last edited by mrdjenovac on 18 Feb 2020 09:20, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Rex je jako lepa masinica, ako ne radis dugacke stvari. Jednostavno ploce su mu kratke da bi nesto od 2 metra izaslo zaista ravno.
Ali ako ti to nije bitno, savrsen je za hobi.

Ovaj je precenjen, potrazi po stranim sajtovima, ima za mnogo manje para.
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

hvala vam ali malo mi je daleko pola Balkana prevaliti zbog masine. Uglavnom, odlucio sam da cu za sada kupiti novi Scheppach 1070 za malo vise od 300 eura, samo da imam nesto za raditi, te cu cekati dobru priliku i nakon sezone uzeti pravi stroj.

Imam garazu od 65 kvadrata i nema smisla da kupujem lagane masine za 2000€ kada cu ionako potkrovlje sredjivati kroz 2-3 godine i morat cu seliti radionicu.

U krajnem slucaju mozda nadodam 2000€ kupim i neku kombinirku jer mi cirkular isto nije profi (Dewalt 745)

Gledamvuglavnom polovne masine marke SCM, Sicar, CASADEI, L invicibile. DAli je to ono sto trebam gledati?
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

pozdav ponovno, sto mislite o ovoj masini?

https://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada ... s-30868381

Blizu mi je i cijena mi je relativno prihvatljiva

hva
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

trofazna, nije ispod 300 kila, inace felder je dobra marka. U garazi vrlo lako moze korodirati... pa razmisli. Mozda nesto manje tesko.
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

Sto se tezine tice, poslusao sam savjete i definitivno ce ova masina ici u garazu pa mi stoga tezina vise nije bitna. Garaza je velika i ima dodatni podrum gdje masinu mogu spremiti preko ljeta, a zavario bi postolje s kotacima radi lakseg transporta. Vlage nema tako da korozija nije problem.

Da znam da je trofazna ali mislio sam da se mozda moze prespojiti da radi kao monofazna, poslao sam upit u Felder pa cemo vidjeti. Vlasnik kaze da ne bi radila kako treba na monofaznoj.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pogledaj i na ovom sajtu sta se nudi:
https://www.machineseeker.hr
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Crni_Macor wrote:Da znam da je trofazna ali mislio sam da se mozda moze prespojiti da radi kao monofazna, poslao sam upit u Felder pa cemo vidjeti. Vlasnik kaze da ne bi radila kako treba na monofaznoj.
Mislim da bi snaga bila nešto manja kad bi se prespojio na jednu fazu.
Možda bi se moglo pomoću frekventnog regulatora. Na ulazu regulatora jedna faza, a na izlazu tri. Međutim to pak znači tri puta veću struju kroz tu jednu fazu. Kako trofazno vuče 8,7A, to bi značilo 26A jednofazno, a to vuče na presjek 6 kvadrata. Naravno, i regulator košta, a i povećanje snage ako je limitator ispod 32A.
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

šantjer wrote:Mislim da bi snaga bila nešto manja kad bi se prespojio na jednu fazu.
Možda bi se moglo pomoću frekventnog regulatora. Na ulazu regulatora jedna faza, a na izlazu tri. Međutim to pak znači tri puta veću struju kroz tu jednu fazu. Kako trofazno vuče 8,7A, to bi značilo 26A jednofazno, a to vuče na presjek 6 kvadrata. Naravno, i regulator košta, a i povećanje snage ako je limitator ispod 32A.
limitator mi je 40A na donjem katu a za uticnicu u garazi mi ide 3x2.5mm kabel spojen na 25A osigurac, to sam sproveo jer varim ispred garaze. mogao bi se provuci i kabel 3x4mm2 ali deblje od toga vrlo tesko jer ide kroz tanki buzir u debelom betonu.

Pezzo wrote:Pogledaj i na ovom sajtu sta se nudi:
https://www.machineseeker.hr
Nazalost to je samo google translator verzija orginalne stranice, oglasa iz Hrvatske prakticki i nema
Last edited by Crni_Macor on 02 Mar 2020 19:11, edited 1 time in total.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Uvedi trofaznu struju. Možda sad i kupiš neku igračku od 2,2 kW (max.) ali kad tad ćeš shvatit da ti je to slabo i da bi bilo dobro da možeš priključit 3 kW, 4 kW ili 5,5 kW...
Ja sam imao situaciju kao i ti i nabacao sam se novca na promjenu motora iz trofaznih u monofazne (gdje god sam mogao) i na kraju sam ju unatoč svemu uveo. Bilo koji abrihter/diker širi od 320 mm već ima 3 kW motor. A taj je trofazni. Bilo koji cirkular sa pilom većom od 250 mm također. O frezerima da ne pričam. Također, o udarima na mrežu kod uklapanja jednofaznog motora od 2,5 kW koji je trajno spojen u trokut - da i ne pričam. Jednostavno jednofazni priključak nije namijenjen za takve primjene. Iskreno, u tvojoj situaciji to nije baš neki trošak. Ako sada imaš 40 A limitator to znači 9,2 kW priključnu snagu.
Najslabiji trofazni priključak je 3x16 A (11,04 kW) što znači da bi trebao dokupiti 1,84 kW što bi te koštalo 2875 kn. To je jednokratna investicija u kojoj bi dobio i digitalno (novo) brojilo sa samoočitanjem. Taj novac ćeš zaradit vrlo brzo i nećeš se više ni sjećati tog troška, a puno će ti pomoći. Limitatori (OSP 10) koje ugrađuju su tako napravljeni da mogu biti trajno opterećeni sa strujom 10 % većom od nazivne. To znači da de-facto imaš 12,2 kW priključnu snagu. Reagiraju tek na više od 10 % većem opterećnju od nazivne i to u vremenu od 2-90 sekundi. Razmisli. Å to se tiče stroja, postoje u Dalmaciji tu i tamo polovni strojevi koji su dobri. Ja sam dugo vrebao kombinirku i nagledao sam ih se. Postoji jedan čovjek u Istri koji ima firmu i bavi se dovozom polovnih strojeva iz Italije. Za male novce ih dovozi bilo gdje u Hrvatsku budući da ima vlastiti kamion i puno toga vozi. Ako bi tebi vozio stroj u Split sigurno da bi u toj turi usput stao i u Zadru ili Å ibeniku ili Gospiću. On se tim poslom bavi dugi niz godina i to što on doveze - nema bojazni da je nekakvo istrošeno smeće već on za to garantira i zna što treba gledati na stroju. Javi se na PM ako trebaš njegov kontakt.
User avatar
Crni_Macor
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 06 Jan 2020 01:47
Location: Split

Post by Crni_Macor »

Evo mene opet, zbog cijelog ovog s++nja s virusom stavio sam na cekanje nabavku masine jer se trebaju cuvati novci, a stolarija mi je za sada ipak samo hobi.
Ipak htio bih nabaviti nesto samo da mogu tu i tamo poravnati pokoju dasku pa se opet mislim da uzmem onaj Schepach 1070 ili 1080. Ima li netko iskustva s tim masinama, valjaju li cemu?

Vecinom radim s borom, arisom, smrekom i jelovinom trenutno, znaci mekano drvo, tu i tamo koji komad hrastovine, i sve moram nositi stolaru da ishobla pa svaki put za par dasaka ode 100kn.
Post Reply