SCM l'invincibile 2200

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

SCM l'invincibile 2200

Post by 78L05 »

Pozdrav svima,

U prilici sam kupiti jednu ovakvu mašinu (rabljenu naravno).

Image

Prvenstveno me zanima:
1) Ima li itko iskustva s ovako nečim? Koliko je precizna, pouzdana?
2) Stara je sigurno od 1990. godine (možda i starija) - što treba gledati kod kupovine, što je moglo otići?
3) Vidim da ima dva valjka u ploči dikera? Čuo sam od nekoga da to zapinje, da je to problem, da je bolje da nema? Je li to istina?
4) Pošto je borfuter na istoj osovini kao i noževi, je li ta brzina prikladna za bušenje?

Hvala unaprijed
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ako ima 3 noza u glavi i ako ploce nisu krive-vrhunska masina

Ako treba da je remontujes,uradi i imaces ju za zivota

2 valjka u ploci dihta je vrh.

oni sluze da vece i teze komade lakse provlaci.

to sto je neko rekao je glup kao noc.

moze da glavi samo ako nemas usisivac....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Odlicna masina
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Ima četiri noža u glavi.
Kako to misliš da ploče mogu biti pokrivljene? To su original tvorničke ploče gore.
Mislim da je motor 4 kW ili čak 5,5 kW.
Meni to isto izgleda neuništivo i kvalitetno, bez obzira što je staro sigurno 30 godina. Najviše mi se sviđa što se firung abrihtera kači na dvije strane pa nema "mrdanja" kod dobivanja vinkla.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mogu i te kako... padne, udari ga viljuskar u prolazu, stojao godinama nenivelisan...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Problem moze biti ako zelis da otvoris delatnost, jer su te stare macchine van euro normi pa ne mogu biti zakonski u upotrebi u EU. Zapadna evropa je prepuna takvih i pri prodaji naglasavaju da su za van eu trziste. Za upotrebu kod kuce, za hobi moze da prodje. Znaci, nesto slicno kao i sa automobilima, sve dobro i ispravno ali ga neces moci registrovati ako nije bar euro-3. Stvar politike i zakona, trikovi za otimanje para od naroda, ali to nam je danasnja realnost.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Shvaćam, hvala vam.
Ići ću pogledati taj stroj. Molim vas za pomoć kako da ga najbolje pregledam.
Ploče ću odoka procijeniti da li su ravne i pokušat ću abrihtovat nešto široko 30-40 cm pa ću sa ravnalom pogledat da li je površina ravna.
Nadalje planiram na dikeru ishoblat drugu stranu i pogledat šublerom da li su visine da svim kutevima jednake.
Å to se dalje treba gledati na takvom stroju, što su skrivene mane? Nije mi problem malo uložiti kad ga kupim, ali ne bih htio nasjesti na eventualno potpuno rashodovanu mrcinu koje ću se kasnije teško riješiti.
Hvala vam na pomoći i razumijevanju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Odoka zagledanje nema svrhe.
Precizan lenjir, i postavis preko ploce ne vise mesta i u vise pravaca.
Uzduz: levo, sredina, desno.
Popreko isto tako
Dijagonale
Gledas koliki spijun moze da prodje ispod na bilo kojoj poziciji.

Oblanjanja daska nije realan pokazatelj stanja poloca, posto njena povrsina zavisi od jos stvari (podesavanja nozeva na primer).

Sve ostalo na toj masini se moze relativno jednostavno remontovati, ako nije polomljeno.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Masina moze i da radi perfektno....a posle nekog vremena kad pokusas da zamenis lezaj otkrijes da u kucistu ima lufta ....to je od vecih problema na polovnim masinam (nemar predhodnog vlasnika )
A to se ne moze relativno lako remontovati.... Renderiranje kirnerisanje(ako sam dobro napisao jer mi to nije struka)....su privremena rešenja.....
Ploce ako su samo izhabane mogu na brusenje ...to nije preskupo...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Radlovanje :)

No.... ima danas hemije koja to prilicno efikasno resava u malo neznijim slucajevima, tipa loctite 620 (do 2 desete zazora, 638 do 2.5...).
A sanlazljiv masinac najcesce ume efikasno da resi i krupnije probleme.
Post Reply