Makita aku 18V precizna busilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Makita bi mi odgovarala zbog baterija i punjača koje već imam :) .
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

A što se tiče postolja i bušilica, vidim da se osim DUSS-a koristi i Bosch GSB 21-2 RE. Nemam pojma kakav je. Njega uglavnom montiraju na Wabeco postolje.
Last edited by nlazovic on 14 Jan 2020 18:17, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

NE bih se uopste dvoumio izmedju Boscha i Dussa. To su razlicite kategorije.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zaobidji sve busilice koje su vibracione.
Sve imaju lose vodjenje osovine, prosto zbog principa rada vibracije.
Idealno bi bilo da ima dve mehanicke brzine + el. regulaciju.
User avatar
Alogoc
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 17 Jan 2020 23:24
Location: Samobor

Post by Alogoc »

Robland hx260 ili Smc Minimax c26?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upisi u profilu odakle si. I otvori novu temu, posto ova nema veze sa kombinovanim masinama.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Malo sam istraživao preciznost aku bušilica pa naiđoh na interesantne rezultate ... Stavio sam vremena kada je mereno komparaterom gde se vidi da su svi tu negde sem jedne bušilice :)
Ako zanemariomo ostale stvari i ako možemo verovati da je test urađen korektno, sramota je da najskuplje mašine imaju nivo preciznostio isti kao kod 5x jeftinijih modela.
Na testu Festool-a se i vidi u čemu je problem kod preciznosti.

FESTOOL DRC 18/4 Li 5,2 QUADRIVE -34:34
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bESb80ZDsOc&t=2571s[/youtube]
FEIN ASCM 18 QX 18V 4-speed - 31:34
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vkn5rrMVf7I[/youtube]
MAKITA DDF 481 - 32:53
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_SyaBhDh ... eB1fDspHMY[/youtube]
MAKITA DDF 483 18V - 29:10
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tENQGvPJ ... eB1fDspHMY[/youtube]
Last edited by nlazovic on 23 Feb 2020 09:39, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Poptpuno normalno. Nigde se u zahtevima za rucne akku busilice ili srafilice ne pominje zahtev za maksimalnim odstupanjem od ose rotacije. Pa opnda ni proizvodjaci ne moraju da ih postuju, sto bi na kraju i podiglo cenu.

Ista prica kao sa jednim proizvodom navodno vrhunskog proizvodjaca, kod koga sam alat nije paralelan sa tabanom koji bi trebao da ga vodi. Kada se zalis, posto to tebi ne zavrsava posao koji si zamislio (a koji da budemo iskreni nije ono sto je proizvodjac zamislio) dobijes odgovor da je masina u okviru proizvodjackih specifikacija i uredno ti je vrate. Da ne ulazimo u to koliko proizvodjacev koncept ne radi u startu, osim za vrlo specificne stvari, koje tebe ne zanimaju.

Kada se prenese na busilice, ocigledno je da ih ni jedan proizvodjac ne posmatra kao ozbiljne alate za busenje, a to sto bi ti hteo da ih koristis za nesto sto proizvodjac nije zamislio je samo tvoj problem, ne i prozivodjacev.

Nego, sta ja pricam sve ove godine? Zna se ko jedini pravi ozbiljan alat, i to ne sve modele. Gde ima bolji auto od Moskvica. Ovaj test koji si okacio je samo potvrda. ;)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

BR wrote:Poptpuno normalno. Nigde se u zahtevima za rucne akku busilice ili srafilice ne pominje zahtev za maksimalnim odstupanjem od ose rotacije. Pa opnda ni proizvodjaci ne moraju da ih postuju, sto bi na kraju i podiglo cenu.


Kada se prenese na busilice, ocigledno je da ih ni jedan proizvodjac ne posmatra kao ozbiljne alate za busenje, a to sto bi ti hteo da ih koristis za nesto sto proizvodjac nije zamislio je samo tvoj problem, ne i prozivodjacev.
Sve je receno :pljesk:

Tu se prica zavrsava...
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad malo razmislis... cemu bi sluzila ekstremnno precizna rucna busilica?
Moz ona da bude precizna u hiljaditu, kad tvoja ruka nije precizna ni u 10 milimetara. Samo dzabe trosenje resursa.
Ne kazem da ja ne bih voleo takvu, al prosto... ne isplati se.
Kao so mi idu na ganglije oni sto bajaju o nekoj ekstremnoj preciznosti visokoserijskog pistolja, a 99.99% populacije na nisanskoj liniji od 10-15cm koliko pistolj ima, jedva pogodi ambar na 30 metara :)

Kada se radi o nekoj koja je na struju i koja ima prihvat za stalak, tu vec mozemo da pricamo o nekom nivou preciznosti. Mada i to je negde "na pola" posto 99.99% stalaka ne da nisu precizni, nego nisu prosli pored preciznosti.
Opet... nekada su se proizvodjaci nadmetali u tome ciji je alat kvalitetniji, a onda su dosli ovi sa "dovoljno dobro", i vise ne mos kupiti posteno napravljenu stvar.

E kad dodjemo do stubne, tu je vec sasvim druga prica. To je masina koja bi trebalo da je namenski pravljena da bude precizna po svojoj definiciji.

Elem... ili nesto matoro a dobro ocuvano, pa u kvalitetan stalak, ili da pravis sam. Posto BR varijantu od 300 kila nemas gde (ili... mozda... :))
Posto ono sto znam da bi ti hteo, samo igrom sulude srece mozes da nadjes. Tipa stare iskre sa dve mehanicke brzine i bez vibracije, u mint stanju. I tata bi sine :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ne mora da bude "extremno" precizna, ali kao što i sam vidiš, razlika je od 0,8 do preko 3mm u "plesanju". Dodaj na to i nemirnu ruku i onda je jasno zašto sam to tražio. Problem sa "dovoljno dobro" je što je širok pojam :) .

Samo da nađem odgovarajuću bušilicu na struju pa ću testirati onaj stalak što sam nabavio. Ako se pokaže dobro, ni to nije neka sreća za druge jer sam sasvim slučajno došao do njega (staro DUSS postolje od vojske u dobrom stanju).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tek sad sam stigao da pogledam par klipova.

Ovo merenje nema veze s mozgom.
Ne mozes da meris centricnost tako sto u futer hvatas sestougaonik.
Meri se na brusenoj okrugloj sipki koja je sigurno prava (a ne na torx bitu), i koju mozes da uhvatis u futer daleko preciznije od sestougaonika

Recimo festo na samoj osovini pokazuje 2-3 stote (za ostale nije to ni merio), a na bitu nekoliko desetih.

I gde nadje 3mm? Najgore sto sam video je 5-6 desetih, al ponovo ovo nema veze sa stvarnim stanjem, posto mu je jednostavno merenje lose.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

U pravu si ne meri se tako, i u sustini poredi babe i zabe, ali opet, cemu. Kao sto ni mera na spoljnjem prstenu hex prihhvata kod Festola ne igra nikakvu ulogu, posto se na nju ili kaci futer, a izmedju ta dva elementa postoje tolerancije i to poprilicne iz konstruktivnih razloga, ili se u njega postavlja alat, koji opet ima poprilicne tolerancije. Prakticno, kod konstrukcije tipa festa besmisleno je meriti koncentricnost, posto se ona ponisti prelaskom na alat. Glavno je da moze da prenese momenat, i to poprilican.

Opet dolazimo do onoga cemu ovo sluzi. Za zavijanje konfirmata u ivericu, busenje rupa za provlacenje kablova, i ostale slicne stvari. Da li sluzi da probusi dve rupe jedna nasuprot druge na celicnoim profilu sirine 60 mm precnika 5.9mm jednu tacno nasuprot druge da bi mogao da provuces rajber. Ne i nikada nece moci.

Sad, koncepcija rucne elektricne busilice na stalku donosi jednak ako ne i veci broj problema, i u sustini je iznudjeno resenje, kada se nema bolje, ali sa prihvatanjem da je na pocetku mrtvorodjence. Pogotovo savremeno resenje sa kratkim prihbvatom precnika 43mm. Nekada je na stalcima postojao jos jedan sraf ot pozadi, koji je isao u leziste na kucistu, ali i to je odokativno resenje.

Ajmo ukratko samo nekoliko problema.

Na samom stalku, da li je osa prihvata od 43mm paralelna sa osom pomeranja stalka i da li moze da se steluje?

Isto pitanje na biusilici, na koji nacin je obradjena da joj osa prihvata 43mm bude paralelna sa osovinom?

Ni na jednom od tih resenja sa stalkom nema ni jednog elementa koji je tu da bi osigurao preciznost, a medjusobno se spajaju dva elementa sa dva kraja sveta, zemlje linije, koji skoro pa sigurno nece da legnu na mesto. Pametnom coveku dosta, da vidi da od toga nema velike nade.

Da ne ulazimo u dalje price, ali kilogram S 275 JR je 97 dinara. Kome treba bez mnogo troska moze da stigne do trista kila, ako treba :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U zavisnosti od mehanizma kojim se futer kaci na osovinu, to ume da bude jako precizno.
Zazor izmedju osovine i futera jeste veliki (sa masinske tacke gledista), ali se futer kaci sa tri kugle koje ga centriraju u odnosu na osovinu.
Nije mi srafilica pri ruci da pogledam kako tacno izgleda mehanizam (davno sam gledao), ali nema ni trunke lufta kada ga zakopcas.

No... slazemo se da to jednostavno nije preterano bitno za rucnu busilicu, osim ako bas ne ode u neki ekstrem.
Ali sve ovo sa klipova je u vise nego OK tolerancijama, cak i sa ovakvim kilavim merenjem.

Nego sad mi pade napamet jedna stvar sa pocetka teme, koju smo nekako preskocili:
Izbušiš rupu od 6 mm u drvetu, a ono ispadne 7 mm. Radi k'o Festool Domino big_smile
Ovo nema veze sa bacanjem futera, osim ako baca toliko da je neupotrebljiv, to jest da se toliko mrda da ne mozes da ga drzis.
U 99% slucajeva, veca rupa je posledica lose naostrene burgije, tj burgije kojoj ostrice nisu identicne.
Post Reply