Makita aku 18V precizna busilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Makita aku 18V precizna busilica

Post by nlazovic »

Imam nekog starog DEWalta koji još uvek radi odlično, ali futer je počeo mnogo da baca pa reših da uzmem nešto novo.
Kako imam gomilu Makita LXT 18V alata, baterija i punjača kao i udarni odvijač, bilo bi mi odlično da uzmem nešto iz ove serije.
Poenta je da bude malo i precizno tj. da futer ne baca. Gledao sam model Makita DDF 459, ali se mnogi žale da u startu baca preko 1 mm :(
Koristiće se za preciznu stolariju.
Neka preporuka ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa najjednostavnije ti je da odes u radnju, poneses neku sipkicu reda fi 8mm za koju si siguran da je ravna, dugacku reda 15cm, stegnes u futer i ukljucis.
Probas par puta, otpustis-stegnes, da vidis jel uvek hvata isto.
Ako baca... cao zdravo.
Ako ne baca... zamotajte za poneti :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Futer mozda ne baca ali osovina futera da ,a da nadjes i jedno i drugo da ne baca-to je bingo :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Da rezimiramo.... potrebna aku bušilica a ne šrafilica.... I da bude precizno precizna
Fein ASCM 18 QX
Festool DRC 18/4.
Je bacaju sigurno
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cek, cek, nesto mi nije jasno.

Precizna stolarija
Iz ruke
aku busilicom



Vidi sinak, negde gresis, ovaj silno gresis sinak.

Mozda je ipak bolje da probas nesto da uradis sa tim sto imas, nego da nalazis razloge da potrosis jos malo novca na nesto sto ce da stoji vecinu vremena. :P
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Cek, cek, nesto mi nije jasno.

Precizna stolarija
Iz ruke
aku busilicom
Å ta je nejasno ? Treba nekad da probušiš rupu iz ruke, a ako ti burgija leti levo-desno 1-2 mm ... Zamalo se nisam unakazio kad mi je pukla burgija 10-ka dok sam bušio neki flah.

Izbušiš rupu od 6 mm u drvetu, a ono ispadne 7 mm. Radi k'o Festool Domino :D

BR wrote:Vidi sinak, negde gresis, ovaj silno gresis sinak.

Mozda je ipak bolje da probas nesto da uradis sa tim sto imas, nego da nalazis razloge da potrosis jos malo novca na nesto sto ce da stoji vecinu vremena. :P
Ko mi kaže :D
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vidi, mnogo stvari utice na to koliki ce da bude finalni precnik rupe. Recimo od maligana, koliko je uznapredovao parkinson, ... (Osim ako je Domino u pitanju, kod njega je to u okviru fabricke specifikacije).

Na kraju, ako znas da kada busis burgijom 6 dobijes rupu precnika 7mm, onda busis sa 5, da bi dobio 6. Prosto ko pasulj. A to sto je pukla burgija je vise od toga sto pritiskas kao sivonja.

nlazovic wrote:Ko mi kaže :D
Ja bar imam dobar izgovor.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Cek, cek, nesto mi nije jasno.

Precizna stolarija
Iz ruke
aku busilicom



Vidi sinak, negde gresis, ovaj silno gresis sinak.

Mozda je ipak bolje da probas nesto da uradis sa tim sto imas, nego da nalazis razloge da potrosis jos malo novca na nesto sto ce da stoji vecinu vremena. :P
Verujem da su vrhunske,samo im je i cena takva :) . Malo mi je previše 600-700 eur za igranje.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Vidi, mnogo stvari utice na to koliki ce da bude finalni precnik rupe. Recimo od maligana, koliko je uznapredovao parkinson, ... (Osim ako je Domino u pitanju, kod njega je to u okviru fabricke specifikacije).

Na kraju, ako znas da kada busis burgijom 6 dobijes rupu precnika 7mm, onda busis sa 5, da bi dobio 6. Prosto ko pasulj. A to sto je pukla burgija je vise od toga sto pritiskas kao sivonja.

nlazovic wrote:Ko mi kaže :D
Ja bar imam dobar izgovor.
Ne pritiskam ko sivonja nego se bacala burgija i zaglavila u rupi, izbila mi sve iz ruke ... I zamalo i zube :(
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Sad sam malo gledao neke snimke na youtubetu. Pa ovo je da ne veruješ šta se sad pravi. Mislim da kad se pojavio onaj žuti Einhell i kad smo mu se svi smejali kakav je krš, da je bio bolje urađen od ovih današnjih. Ispade DeWalt najgori pa onda svi redom. Na kraju ću se iznerviram pa kupim klasičnu na kabl :(
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

nlazovic wrote:Na kraju ću se iznerviram pa kupim klasičnu na kabl :(
O cemu ja pricam sve vreme. Uzmes DUSS-a i bog da te vidi. Cifre ne lazu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=x8q3w-TB_is[/youtube]


PS, sada maltene svi prave te rucne baterijske busilice na nivou alata koji se prodaje u rizicnom prdezu (da parafraziram jednog od boljih testera alata, Hazard fart, je naziv za prodavnice lanca Harbor Freight) .. Sve cisto zmijsko ulje. A delovi napravljeni od kinezijuma.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek malo.... nesto tu ozbiljno ne pije vodu.

Cak ni najjeftinije srafilice nisu bacale toliko da polome burgiju kada busis iz ruke.
Jel si siguran da ta burgija nije bila kriva?
Ili da nije imala neku pucnu od prethodnog okretanja u glavi, pa da je sad nalegla paknica futera na pucnu?

A pogotovu ako busis flah. Nema dovoljno debljine u flahu da bi to bacanje doslo do izrazaja.
Da je u pitanju nesto debelo, gde burgija udje barem 4-5 precnika... to bi vec imalo smisla.

Drugo, busenje flaha 10-kom iz ruke je jaaaako zahebana operacija.
Cim je precnik burgije blizak debljini materijala (ili veci) nastaju prilicni problemi kada burgija krene da izlazi napolje.
E tu vec i 10-ka puca bez nekih problema. Ili ti okrene ruku, ili materijal...
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Kad sam kupio DeWalta bio je ok, sad se "razbacao". Kod novih sada u startu baca glava.

Googlaj "drill chuck wobble " pa ćeš da vidiš koliko se ljudi žale na probleme sa novim nekorišćenim bušilicama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prvi klip na koji sam naleteo (neki dewalt), ustvari ima problem koji je singer naveo.
Njemu je kriva osovina, sam futer je OK.
Tacno vidis da ceo futer baca.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Mala privreda-velika para :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply