Vredi li ovaj model za kupovinu? MAKITA RT0700CX2J

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Vredi li ovaj model za kupovinu? MAKITA RT0700CX2J

Post by leruman »

Pozdrav kolegama sa foruma.

Interesuje me da li ovaj model frezera vredi para koje ga cene? Radi se o ovom modelu sa linka dole. Koliko su ovi dodaci koji mu dizu cenu stvarno korisni u radu?

https://www.alatshop.rs/pr/makita/jedno ... 0cx2j/5002

Poblem je sto sam ja vec kupio BOSCH model sa linka dola, na zalost bez neke vece analize sta se nudi na trizstu, tako da mi bi ova makita bila verovatno samo bacanje para..

https://www.alatshop.rs/pr/bosch-zeleni ... odala/2456
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vredi svaki dinar. Svi dodatci su vrlo korisni, ako znas kako da ih koristis.

Na potapajucu bazu pasuju svi dodaci kao i na velike Makita glodalice. Vodjice, adapteri za PC cauru. Na fiksnu bazu direktno se montira PC caura. Kosa baza moze itwkako da posluzi, posto omogucava najrazlicitije kombinavcije koje inace nisu moguce.

U kombiunaciji sa velikom Makita glodalicom, sa kojom deli sve moguce adaptere je jos korisnija.

E sad, kao prva i jedina prica je malo drugacija. Ne znam sta su ti ocekivanja, ali je relativno slaba za neko veliko profilisanje, ili kao stona glodalica. Moze da odradi puno toga, ali zahteva strpljenje u radu. Mozda bi ogranicenje bilo da bi se bas namucila sa velikim lastinim repovima, u odredjenim resenjima, posto tu ne moze da se ide iz vise prolaza. No koliko ti je to potrebo znas samo ti.

Da sam ja u pitanju, i pocinjem iz pocetka, bez razmisljanja bi je uzeo kao prvu, sa idejom da kasnije dokupim neku drugu. Trenutno imam 3 glodalice, razmisljam o cetvrtoj, i opet Makita RT700 mi je nezamanljiva za pojedine stvari.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Hvala na pomoci i detaljnom odgovoru.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Da potvrdim, od šest glodalica koje imam, RT700 koristim najčešće. Nabaviti ću još barem jednu.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Dva pitanja:

1. da li neko ima accu verziju ovog frezera?

2. da li često podešavate brzinu obrtaja?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

2. Gotovo sa svakom promenom glodala
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nemam aku model, a brzinu gotovo nikada ne mijenjam jer je raspon promjera glodala koja može vrtjeti relativno skroman. Ipak, ponekad je koristim za pogon kopirnog glodala promjera 19 mm, tada smanjim brzinu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

2. Da cesto, zavisno sta radim i sa kojim glodalom. Sada sam nabavio kerefeku koja mi omogucava da montiram i tanja glodala od 6mm, pa cu jos cesce da menjam broj obrtaja.

Broj obrtaja nije isti za svako drvo, za ravno i spiralono glodalo, razlicite precnike, obradu endgraina, pracenje prostog ili komplikovanog sablona.. Prilagodis ga onome sto trenutno radis, da dobijes optimalne rezultate.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Naravno da se šteluje spram bita i drveta, pitao sam iz vaših uglova jel to često (iz ugla potreba-zahteva). Hvala.

Neko vreme razmišljam o accu varijanti, ali mi se čini da to prži bateriju brzo, kao i brusilica.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BILJEŽNIK wrote:Nemam aku model, a brzinu gotovo nikada ne mijenjam jer je raspon promjera glodala koja može vrtjeti relativno skroman. Ipak, ponekad je koristim za pogon kopirnog glodala promjera 19 mm, tada smanjim brzinu.
pa da, to je glodalica za obradu ivica i uglavnom se koriste mala glodala koja i idu na visoki broj obrtaja. Mogu se koristiti i glodala da kazemo srednje velicine, ali za manje poslove i sa nesto smanjenim brojem obrtaja.
User avatar
mital
Majstor početnik
Posts: 117
Joined: 10 Mar 2013 22:34
Location: Novi Sad

Post by mital »

Heh, ja imam i jednu i drugu koje si prikazao. Zadovoljan sam potpuno.
Stim da je Makita kao sto i sam naziv kaze jednoručna, moze se koristiti sa jednom rukom pa samim tim i slabija. Uglavnom za glodala sa prihvatom 6
"Znam da nista ne znam" Sokrat
Post Reply