Abrihter diker mašina

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Abrihter diker mašina

Post by 78L05 »

Pozdrav svima,

U prilici sam kupiti ovu mašinu:

https://www.njuskalo.hr/image-w920x690/ ... 031067.jpg
https://www.njuskalo.hr/image-w920x690/ ... 031068.jpg

Å irina vele je 610 mm. Također, ima (samo) dva noža u glavi. Zanima me koliki je to "hendikep" tj. rečeno mi je da majstori koji imaju 3 i 4 noža i tako jedan ili dva uvuku da ih šparaju.
Kolika je to razlika (između dva i tri ili dva i četiri noža na tu širinu noževa)?
Također me zanima znate li nešto o njoj? Košta oko 1.500 €.
Lijep pozdrav
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Treba li ti tolika mašina?
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Pa ne treba. Imam trenutačno 320 mm široku kombinirku i to je stvarno premalo. Dok treba poravnati recimo ispunu za nekakvu frontu širine 450 mm već je problem.
Tako da, svih 610 mm mi sigurno ne treba, ali mi je moja trenutna malo preuska. Pitanje je bilo prvenstveno može li se takvom stroju "vjerovati". Sve to je gusano, jako robusno, teško, i izgleda neuništivo. Ali s druge strane staro je, relativno je jeftino i ono što je najzagonetnije su ta dva noža u glavi za koje se bojim kolika je efektivna razlika u odnosu na tri ili četiri. Također, ploča dikerice ima i valjke sa donje strane (naravno uz one gornje), od nekih sam čuo da je to mana jer se piljevina zaglavi ondje pa zbog toga šteka, a drugi to hvale, pa ni s te strane nisam siguran jel vrlina ili mana.
Last edited by 78L05 on 10 Dec 2019 23:33, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dva, tri ili cetiri noza...
Moras znati vise parametara. Dva mogu biti sasvim dovoljna za mali posmak i veliku brzinu okretaja.
https://www.timberpolis.rs/calc-wood-pl ... #Blanjanje
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

@78L05
To su bzvezne prica da se uvuce noz i spara.... ako ima tri jedan uvuce to mu dode isto ko da ima dva s tim sto tako jos unistav i lezajeve masine a opet kvalitet je ko da radi sa dva cak i gori jer je posmak u dihtu napravljen da rade tri noza, nema to nikakvog smisla....
Dva noza su dovoljna, samo da budu naostrena i podesena kako treba verovatno je tamo vec fabricki uraden posmak dobro za dva noza....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Glavna prednost tri noza: redje ostris nozeve.

Taj koji uvlaci jedan ili dva, nema predstavu kako stvari funkcionisu. Nije ustedeo nista, naprotiv (ko sto je kole vec napisao).

Skidanje materijala u jednom zahvatu jednog noza treba da bude isto, bez obzira koliko nozeva imas. To zavisi od materijala koji obradjujes (drveta).
Konstruktor se onda "igra" sa brojem nozeva, brojem obrtaja glave, precnikom glave i prenosom na vucu.

Recimo...
Ako je broj obrtaja isti za glavu sa dva i sa tri noza, transport moze da bude za trecinu brzi, a da dobijes identican kvalitet povrsine (broj "talasa" po duzini).

Ako je glava veca, veca je brzina nozeva (linearna brzina, pri istom broju obrtaja), pa ce se kvalitet samog reza razlikovati (nekom materijalu odgovara veca brzina rezanja nekom manja, generalno za drvo je bolja veca dok ne preteras).
Ali broj "talasica" po duzini ce ostati isti.

Ili... Skines broj obtraja glave za trecinu, i ostavis isti prenosni odnos u transportu i isti precnik glave. Dobijes manje opterecenje na lezajevima, isti kvalitet povrsine, i istu brzinu prolaza daske.

Itd itd... zavisi od konkretne masine, sta je na njoj smisljeno.

Tako da samo broj nozeva nije dovoljan parametar kada poredis dve masine.

Na kraju... kupis helikoidnu glavu sa vidija plocicama, i resio si sve probleme.
Jeste skupa, al ako imas dovoljno posla isplati se.
Kao bonus, mozes da fino obradis i ono sto nisi mogao (cvornovato, sa nepravilnim godovima...)
Post Reply