Odabir banseka

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Odabir banseka

Post by kriviekser »

U razmisljanju sam izmedju tri komada:
1. Metabo bas318
2. Makita lb1200
3. Bernardo hbs320

Snage, visine secenja sve je to tu negde, sem cene. Makita najskuplja, metabo najjeftiniji. Savet, iskustva?
U Dinaku sam kupio otprasivac, i dok sam njega gledao bavim oko na bansek, ne izgleda to uopste lose.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sve je to slicno, mada bi ja probao da se drzim dalje od toga. Jedina prednost tih banseka je sto su lagani, sve ostalo je diskutabilno.

I na BAS i na Makitu su primedbe da pojedini primerci znaju da vibriraju, i da se to nikada ne otkloni. A i 15-17 cm visine reza je relativno malo, mada sve zavisi za sta ti treba bansek.

Sto se Bernarda, kod Dinaka tice, gledajuci u radnji uspeo sam da na jednom sa tockom od 50 cm slomim vodjicu. Bez ikakave namere, samo mi je ostala u ruci. Tako da ne hvala.

Sad, da imam prostor, uzeo bi Hammera, mislim da je model 3800. No, posto za sada nemam dovoljno suv prostor, u procesu sam pravljenja banseka.

Trenutno skupljam delove, stigle su mi gume za tockove, ne za bicikl, nego prave gume za tockove, a kao osnova ce da posluzi Matiasov plan za najveci bansek, uz poprilicno modifikacija, drugacijih resenja, i drugacije tehnologije izrade, umesto njegove kako padne.
User avatar
MarkoM
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2018 13:18
Location: Zagreb, Hrvatska

Post by MarkoM »

Taj Hammer košta nekoliko puta više od najskupljeg banseka kojeg je OP spomenuo.

Već vidim da će ova tema ici u istom smjeru kao i tema o stolnoj bušilici. Čovjek traži preporuku za bušilicu do 300 eura, i još ju nije dobio, dve i pol godine nakon otvaranja teme.
Last edited by MarkoM on 22 Nov 2019 11:28, edited 1 time in total.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Usled nedostatka slobodnog vremena, DIY varijanta otpada, kao i paprene kupovine. Zanimaju me iskustva sa baš ovim modelima. Ne znam da ima 4ta varijanta u cenovnom rangu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

MarkoM wrote:Taj Hammer košta nekoliko puta više od najskupljeg banseka kojeg je OP spomenuo.

Već vidim da će ova tema ici u istom smjeru kao i tema o stolnoj bušilici. Čovjek traži preporuku za bušilicu do 300 eura, i još ju nije dobio, dve i pol godine nakon otvaranja teme.
I ja bih hteo dobar auto, koji trosi do 4 litra, ne kvari se, ima klimu, veliki prtljazni prostor, udoban, koza, multimedija...
Do 1500 evra :)
Ajd daj neku preporuku?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Naravno da ne moze da dobije preporuku za stubnu busilicu do 300 eura, posto su u tom cenovnom rangu sve masine isto djubre. Bez obzira za sta bi ko koristio stubnu, vrlo brzo ce da dodje do toga da preciznost mora od nekle da pocne.

Bansek je malo razlicita prica, posto on zavrsava razlicite poslove. I nije precizna masina. Samo treba da bude izdrzljiva u svakom slucaju.

U sustini, sva ova tri banseka su iz vrlo slicne kuhinje, i ponasaju se na vrlo slican nacin. Ni jedan nije ozbiljna masina, kao sto ozbiljna masina nije ni hammer. Jedina razlika je sto za razliku od stubne busilice, moze da se kupi bansek koji valja za manje novca od ove trojke. Bilo koji liveni bansek, sa sto vecim tockom, koliko god moze neko da smesti u radionicu je bolja kupovina od ove trojke.

Treba pogledati i kome za sta treba bansek. Iz moje perspektive, za zadnjih 10 godina, nikada nisam odsekao ni jedan krivolinijski rez, a da sam osetio da bi bansek predstavio napredak u koga vredi uloziti i nekoliko stotina eura.

Ako neko radi u punom drvetu, prica je pomalo drugacija, i bansek ima samo jednu namenu. Kod nas je dostupna samo colovaca, 20mm se nadjhe jako tesko, a bilo sta tanje je nezamislivo. Resenja su ili secenje rukom, pa provlacenje kroz diht ili ravnanje rukom, sto nije da nisam radio, ili provlacenje do besvesti kroz diht, sto je em gubitak vremena, em bacanje u stugotinu puno dobrog drveta. Recimo za strane klasicnih fioka gde je sve preko 15mm opredebelo, a vrlo cesto ide i 12mm.

Od ova tri banseka ni jedan nema vecu visinu reza od 17cm. Realno to je malo, za iole ozbiljnije rasecanje, posto ce se na kraju zavrsiti finalnom daskom koja je sirine 16cm, ako se ne spaja.

Metabo i Makita ne mogu da prihvate testeru siru of 16mm, Bernardo navodno od 20mm. Pri tome su to sirine tockova, a ne stvarne sirine testere kada se postavi da prati kako treba da nema skretanja reza. U sirini 16mm nema ozbiljne testere za rasecanje, tesko je i naci onu sa razmakom zuba od 8mm. 20mm je vec druga prica, ali posto ram kod Bernarda uopste nije jaci od prethodne dve, cisto sumnjam da on moze da kako treba nategne testeru siru od 16mm. Da ne pominjemo sta se desava sa ostatkom, ako se vodjica testere slomi tako sto je povuces iznad maksimalnog hoda nagore.

Uz to, ne postoje iole ozbiljnije testere u ovim sirinama. Na zapadu se smatra da je minimalna velicina tocka za hobi testeru 16" sa tim da su te testere vrlo ogranicene po onome sto mogu da urade. Dodatno,m za dugotrajan zivotni vek testere porecnik tocka bi trebao da bude 1000 puta veci od debljine platne. To iskljucuje maltene sve testere sa tockom ispod 60 cm, posto je vecina tankih testera 0.6mm debela, ali je testera debljine platne 0.6 na tocku od 320 mm mnogo veci kompromis nego ista ta na tocku od 500 mm .

Onda na papir stavis sta su neki minimalni zahtevi. U mom slucaju to izgleda ovako:

tocak 50 cm voleo bi i veci ali nemam trenutno dovoljno visok plafon.
Mogucnost koriscenja testere sirine 25mm
Visina secenja od minimalno 25cm.
Ostalo moze da se postavi na svakoj testeri, pa i generalno nije bitno.

No zahtev za koriscenjem testere od 25mm je mnogo ozbiljniji nego sto se cini. Za razliku od testere 15mm, koja zahteva nekih 800N da bi se nategla kako treba, testera od 25mm zahteva nekih 1200 -1500N. (Probajte da se obesite o gornji deo rama bilo koje od ovih testera, pa da vidimo rezultate. Ni jedna ne moze da kako treba nategne i testeru od 15mm.)

Da bi mogla da se koristi testera sirine 25mm kako treba, neka minimalna sirina tocka je 35mm. Za najbolje rezultate, testera se ne vodi po sredini, nego po liniji tik iza dna zuba.

Kada se sve stavi na papir, vrlo je jasno zasto ni jedana od ove tri gore. Ni jedna ne zavrsava posao, i to za velike pare. Barem u mom slucaju. Ako neko ima neku drugu ideju sta bi radio sa bansekom, to je druga prica. A jasno je i zasto je za manje para jedini put polovna livena testera ili pravljenje neceg smislenog.

Po trenutnom predracunu, testra koju pravim nece biti ispod 700-800 eura, sto je vrlo blizu cene ove tri. Ista iskustva imaju i drugi forumasi, ako hoces ozbiljnu masinu, ona kosta.
User avatar
top10
Šegrt
Posts: 37
Joined: 18 Oct 2010 17:52
Location: Hrvatska-ST

Post by top10 »

Milima da su kolege rekle sve potrebno o tvojoj problematici. Mađutim ako tebi i tvojim potrebama zadovoljava navedeni "rang" pila možeš pogledati ranije komentare za istu pa se možda lakše odlučiš.
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... d=4832&p=3
Osbno svoju LB1200 previše ne koristim za ozbiljnija raspilavanja, nego upravo za izrezivanje komada na približnu mjeru koju kasnije obrađujem stolnom glodalicom po šablonu i meni je dovoljno precizna za "ono" čime se povremeno bavim.
Tko spava, nije budan!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako, ako je cilj secenje komada na pribliznu meru pre glodanja po sablonu, mnogo toga drugog moze da zavrsi isti posao za manje para.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Imam elektru beckum bas 315 iz 91 godine, to je ustvari ovaj metabo isti, samo stariji i pretpostavljam kvalitetnije napravljen. Platio sam ga 220e polovan, kompletan u odlicnom funkcionalnom stanju.

Meni radi posao, jer nemam neke ozbiljne zahteve.

Da li bih dao 600-700e za njega, tesko.

Ali svakako polovan ponekad iskoci za tu cifru od 300-400e, i mislim da vredi te pare.
User avatar
Alegzandar
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 14 Nov 2019 12:20
Location: Republika Srpska

Post by Alegzandar »

Mozes li s njim raspilati neko fosnu od cvrsceg drveta? koja je snaga elektre?


Goshke wrote:Imam elektru beckum bas 315 iz 91 godine, to je ustvari ovaj metabo isti, samo stariji i pretpostavljam kvalitetnije napravljen. Platio sam ga 220e polovan, kompletan u odlicnom funkcionalnom stanju.

Meni radi posao, jer nemam neke ozbiljne zahteve.

Da li bih dao 600-700e za njega, tesko.

Ali svakako polovan ponekad iskoci za tu cifru od 300-400e, i mislim da vredi te pare.
Post Reply