Ubodna testera kao cirkular?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
zelena
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2019 17:32
Location: Beograd

Ubodna testera kao cirkular?

Post by zelena »

Zdravo svima, nova sam na forumu, a i u stolarskim projektima, pa ne zamerite na neiskustvu. Polako opremam radionicu i od električnih alata za sad imam bušilicu i ubodnu testeru. Pošto opremanje ume da bude malo veća investicija, interesuje me da li bih za početak mogla da iskoristim ubodnu testeru umesto cirkulara i da samo menjam listove u zavisnosti od materijala s kojim radim (trebaće mi za drvo i metal) ili da umesto toga ipak sečem ručnom testerom?
Hvala unapred na odgovoru :skool:
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ubodna se koristi za "krive rezove". Dosta je teško sa ubodnom odsjeći dasku ravno i u vinklu. Eventualno ako koristiš vodilicu, mada bih ti ipak preporučio cirkular. Ručnu testeru je teško naći kvalitetnu, tako da ...

Å ta planiraš rezati? Ako su neke sitnije DIY stvari sa Youtube, onda možda možeš i proći sa ubodnom.
User avatar
zelena
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2019 17:32
Location: Beograd

Post by zelena »

Hvala. Sekla bih pravougaone cevi do par mm debljine i daske.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobro dosli.
Na pitanje postavljeno na ovaj nacin i odgovor moze biti dat samo sa da ili ne.
Kada kazete da bi sekli daske ja prvo pomislim da bi sekli stare palete i od njih pravili dascice za potpalu, Sasa je mozda pomislio da bi pravili cackalice, a neko bi mozda pomislio da zelite da pravite tv komode.
Da li zelite da secete daske od 10 ili 50 milimetara debljine, 5 santimetara ili 5 metara duzine, od smreke oraha ili graba,...kakvog oblika trebaju biti komadi koje isecate...
Dobro bi bilo da budete precizniji, kako bi dobili kvalitetniji odgovor.
I za cetvrtaste cevi isto vazi, par mm je 2mm i 5mm. Jel to debljina zida cevi ili je to sirina stranice cevi? Rezete ih ravno ili...?
User avatar
zelena
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2019 17:32
Location: Beograd

Post by zelena »

Znam da sam neprecizno odgovorila, to je zato što još ne znam koju vrstu drveta ću da koristim tačno jer imam par opcija, ali svakako - debljina neće biti veća od 30 mm, verujem. Ako nešto znači, gledala sam bukvu, orah, hrast, ali gledam da se još malo bolje informišem i da istražim sve opcije. Cevi debljine zida 2-3mm.
Mislila sam da postoji neki univerzalan odgovor, ali valjda je zato dobro što pitam iskusnije eto :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Hmmm, da... sve navedeno moze ubodna testera da presece.
Mislim da bi jedna fotografija na kojoj je primer proizvoda kakav zelis da napravis resila celu enigmu.
User avatar
zelena
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2019 17:32
Location: Beograd

Post by zelena »

Nemam samo jedan projekat u planu, zato hoću da izimprovizujem mini radionicu. Interesuju me industrijski stolovi, police, drveni štender, recimo ovako nešto:

https://i.pinimg.com/564x/40/e5/82/40e5 ... bac29c.jpg

Naravno u međuvremenu se vežbam i informišem što više, jasno mi je da su ovakvi projekti zahtevni.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Napraviti ovako nesto ubodnom testerom nije moguce a da izgleda pristojno. Realno, i sekira bi dala slicne rezultate :)
Za ovako nesto se moze koristiti rucna testera i vesta ruka ili neka od masina namenjena tome
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Koliko sam procitao izmedju redova, fotografija sa linka nema bas mnogo veze sa tim sto stvarno hocete.

Predpostavio sam da je nesto u Industijskom stilu cim su na "spisku materijala" daske debljine oko 3 cm i kutijasti profili ( verovatno 30x30, jel? ).

Taj namestaj samo deluje jednostavno. I za najprostiji komad treba cela radionica (vise bravarska nego stolarska) ako hocete da ga kompletno napravite.

Ako ste hteli da vam to bude dodatni posao, mozda je jednostavnije nadjete nekog majstora koji ima svoj alat za " grubi" deo posla ( brusilica, aparat za varenje, busilica itd...) a da finese radite sami.
User avatar
zelena
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2019 17:32
Location: Beograd

Post by zelena »

Fotografija ima vrlo mnogo veze sa drvenim štenderom za odlaganje odeće, dala sam samo jednu fotografiju kao primer. :) Recite mi kako to mislite da ne bih mogla sama da kupim letve/daske određenih dimenzija i sama ih isečem ručnom testerom na potrebne dimenzije, išmirglam, izbušim potrebne rupe, zašrafim (sve te alate posedujem)?
A kad budem radila sa metalnim profilima, plan je da ih izrežu tamo gde ih budem pazarila - koliko vidim, ta opcija postoji, jer u pravu ste, nemam brusilicu ni aparat za varenje.
Nisam ni rekla da deluje jednostavno, čak upravo suprotno.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Spajanje uglova je problem, ako rez nije skoro pa savrsen dobices razmak sto ce narusiti geometriju stvari koju pravis i/ilismanjiti kontaktnu povrsinu dve stranice koje lepis. Naravno moze se to resiti spojnicama, popunjavanjem lepkomp i prasinom od brusenja/secenja istog tipa drveta, alitl sve iziskuje vise novca i vremena da se odradi.
Ako je neki rusticniji namestaj u pitanju pakav fazon moze biti i pozeljan, ali za ovo sa slike mislim da ipak nije.
Uz majmunisanje tipa vinkla koju ces pritegnuti stegom za letvu kao vodjicu a zatim ubodnom pratiti njenu ivicu mozes mozda nesto izvuci, ali nije zgodno a svaka greska te kosta u materijalu.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Za nešto slično ovome ti i ne treba mnogo alata. Pogotovo ako praviš sebi pa ti pokoja greškica ne smeta.
Zašto ne pokušaš napraviti nešto? Ako zapneš možemo ti pomoći.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Nisam rekao da Vi to ne biste mogle da uradite. Glupo je reci sta neko moze ili ne ako ga ne poznajete, jel?!

Najveci deo posla za ovo sa slike moze da zavrsi jedna testera poput ove :
http://prodavnicaalata.rs/sr/proizvod/s ... asters/143
Ima ih raznih marki, cena i kvaliteta ....

Sa ubodnom ili rucnom testerom, to je mukotrpan posao a rezultati ce da budu ispod ocekivanja.
Last edited by J.Vlada on 04 Oct 2019 19:46, edited 1 time in total.
User avatar
zelena
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2019 17:32
Location: Beograd

Post by zelena »

sasasasa wrote:Za nešto slično ovome ti i ne treba mnogo alata. Pogotovo ako praviš sebi pa ti pokoja greškica ne smeta.
Zašto ne pokušaš napraviti nešto? Ako zapneš možemo ti pomoći.
Hvala lepo, probaću pa ovih dana svakako pa vam javljam. Upuštala sam se u manje projekte do sad, pa mislim da bih mogla da pređem na nešto slično onom što sam postavila. Hvala na pomoći, svakako uvek više volim da pitam nekog ko zna bolje nego da se pravim da znam :D
User avatar
zelena
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 03 Oct 2019 17:32
Location: Beograd

Post by zelena »

J.Vlada wrote:Nisam rekao da Vi to ne biste mogle da uradite. Glupo je reci sta neko moze ili ne ako ga ne ponajete, jel?!

Najveci deo posla za ovo sa slike moze za ti zavrsi jedna testera poput ove :
http://prodavnicaalata.rs/sr/proizvod/s ... asters/143
Ima ih raznih marki, cena i kvaliteta ....

Sa ubodnom ili rucnom testerom, to je mukotrpan a rezultati ce da budu ispod ocekivanja.
Da, izgleda da mi kupovina takve testere ne gine, samo ću za prvo vreme morati da se zadovoljim ručnom. Hvala Vlado.
Post Reply