Bansek Mio Standard - Podaci o testeri

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Bansek Mio Standard - Podaci o testeri

Post by leruman »

Pozdrav

Pre nekog vremena sam kupio neke stolarske masina, medju kojima je i banserk Mio stadard. Stanje testere nije bas sjajno i verovatno bih je zamenio sa novom.

Zna li neko podatke o testeri koja ide u taj bansek? Koja duzina, siria i broj zuba.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Duzina... premeri staru
Broj zuba zavisi o onoga sto seces, ne od banseka.
Sirina, opet zavisi od onoga sto seces, s tim da ne prelazi sirinu tockova.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

Nasao sam iz drugih izvora da duzina bi treabala da bude 218 cm, sirina lista od 6 do 20 mm.

Sto se tice odabira sirine i broja zuba tek to ne znam. Sekao bih drvo, verovatno probao da neke lukove ili krivine radim na tome. Koji bi parameri testere bili dobri za neko krivolinijsko secenje?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bojim se da preskaces osnove, i samo bi da krenes da seces :)
Naravno da ces da seces drvo, sta bi drugo sekao na njoj? Ali koje drvo? Tvrdo ili meko? Koliko debelo? Kakav kvalitet reza ti treba? Koliki je najmanji luk koji hoces da iseces?

Broj zuba zavisi od debljine komada, i finoce reza koju zelis.
Sirina od precnika najmanjeg luka koji hoces da izvedes.

Sto je manji broj zuba po jedinici duzine (odnosno sto su veci zubi), to ce list brze seci, moci ces da raseces deblji komad, ali ce rez biti grublji.

Sto je testera uza, to ces manji luk njome moci da napravis.

Nema univerzalne.

Zaboravih... imas jos jedan parametar, a to je debljina lista. Ona zavisi od precnika tockova. Sto su tockovi veci, to mozes da stavis deblju testeru, koja ce biti kruca odnosno bolje drzati ravan, duze ce trajati...

Ima tu jos gomila parametara (oblik zuba, grudni ugao...), ali obzirom gde zivimo, izbor se najcesce svodi na par varijanti, gde su ti sirina lista, broj zuba i debljina lista glavni. Duzinu najcesce mozes da narucis koliku hoces.

Evo recimo jedne tabele koja moze da ti pruzi polazne tacke. Mere su u incima, al nije tesko pomnoziti sa 25.4mm.
https://www.woodcraft.com/blog_entries/ ... dsaw-blade

Kasnije ces vec sam videti sta i kako ti odgovara za neki konkretan rez.
User avatar
leruman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 22 Apr 2018 11:39
Location: Pozarevac

Post by leruman »

@Mbole hvala na pomoci. prvo cu da sredim masinu da bude kako treba. Pa cu onda videi sta cu da radim na njoj.
Post Reply