Kekserica Makita PJ7000 problem

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Kekserica Makita PJ7000 problem

Post by 78L05 »

Pozdrav svima,

Koristio sam keksericu dvije godine i sve je bilo u redu.
Odjednom se počelo događati da ju opruga lijepo ne vraća iz položaja kada se isturi nož nazad.
Radio sam neko vrijeme tako, kad gurnem u materijal, vratim rukom lagano nazad.
Bilo je kako je vrijeme prolazilo sve teže i teže vratiti rukom.
Odlučio sam ju popraviti.
Mislio sam da se nakupilo prljavštine između šina (dvije) i kućišta pa da to povećava trenje i da zato zapinje.
Rasklopio sam, povadio šine, očistio rupe u koje one dolaze, podmazao, očistio šine, podmazao, sve vratio bivajući uvjeren da sam riješio problem. Međutim, identična se stvar događa, kao da nisam ništa radio.
Onda sam primjetio KLJUČNO:

Da ukoliko jednu od šina (svejedno je lijevu ili desnu) izvučem van iz njezinog ležišta (na strani bližoj nožu) klizanje se odvija neometano. Dakle dok klizi po obje šine koje su namještene u svoje rupe naprijed i ostrag - zapinje. Kad jednu šinu oslobodim iz rupe - sve radi kako treba.
Ne zadovoljava me to što "sve radi kako treba" kad jednu šinu oslobodim jer mislim da tada nemam dobru poziciju utora u odnosu na bazu, tj. da je utor na jednoj strani bliži nego na drugoji te da će svi spojevi ispadati "nakoso", tj. dijagonalno.

Å to se tu moglo dogoditi?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Imam identicnu, radila do sada bez problema. Ajd slikaj ako ti nije tesko, posto sam daleko od alata.

Ono sto mi pada napamet je da si pobrkao desnu i levu vodicu. Druga opcija je da su namerno ekscentricne, i da se podesavaju u fabrici, da bi delovi mogli da se prave sa manjim tolerancijama, sto snizava cenu. Pogotovu sto su vodjice instalirane tako da ne mogu da se okrecu, tj imaju srasf mkoji ih osgurava, sto je skuplja varijanta od segera.

Ako si siguran da nisi zamenio desnu levu probaj da ih rotiras, da vidis da li ce da bude propmene.

Na kraju, mozda je i prvobitni razlog zasto je zaglavljivalo to sto su se vodjice, ili kuciste iskrivili. To moze da se desi ako je masina pala, ili si je zatrpao ispod necega.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Nisam pobrkao desnu i lijevu šinu (kod čišćenja sam vadio i čistio najprije jednu pa drugu).
Rotirao ih jesam, jednu i drugu, ali sve je po starom. Ne znam kakvo bi se podešavanje ovdje uopće moglo ostvariti guranjem cijevi u rupu, ako je sve u redu tako svejedno?
Očito je da se nešto iskrivilo za dijelić milimetra, samo ono što je problem je da ne mogu sam ustanoviti što:

cijevi (vodilice)
kućište u kojem su rupe za prihvat cijevi i vijak za zatezanje
dio kućišta od mašine koji klizi po cijevima

Da sve to izmijenjam napamet mi je skupo i pitanje je dijelova. Izgleda da mi ne preostaje ništa drugo nego ju odvesti u servis, a sumnjam da će i oni biti pametniji nego da promijene cijelu keksericu osim ručke (motora) i naplate to (ovdje u Hrvatskoj barem pola vrijednosti nove.
Nije pala nigdje, samo se to počelo događati odjednom.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moze da se podesava ako su sipke napravljene ekscentricno.

Da je moja masina u pitanju, proverio bih da li su vodjice paralelne ko0mparatorom, ali je pitanje da li imas cime. Proverio bi i da li je druga strana paralelna. I kroz sta idu vodjice, da li su biksne, koje su se ostetile.

Ako nisu paralene, a nema podesavanja, onda si definitivno ili seo na masinu, ili spustio nesto tesko. Rezultat iskrivljeno kuciste.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Skini glavu, a ostavi vodjice povezane.
Sublerom premeri rastojanje izmedju vodjica na vrhu i na dnu. Mora da bude identicno.
Ako nije, ili je neka od vodjica kriva, ili je iskrivljeno kuciste.
Vinklu u sake, pa gledaj koja od njijh ne stoji pod 90.
Pri tom, razlika ce biti jako mala, pa ti treba dobra vinkla.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Sipke nisu napravljene ekscentricno, tj. nema mogucnosti podesavanja.
Meni se ocito malo iskrivilo nesto. Turio sam šipku u bušilicu i malo prešao sa brusnim papirom (granulacije 120). To sam napravio na obje šipke. Sad ide opet kao nekad. Nema nimalo lufta, skinuo sam mozda par mikrona.
To je napravljeno tvornicki jako precizno i cim se malo razdesi zapinje.
Probao sam keksati i dobivam isti nivo preciznosti kao i ranije.
Doprinjeli smo onima koji ce imati ovakav problem, tako to rade i serviseri i prema onom sto oni kazu to se dogada cesto na tim alatima.
Hvala svima
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

To sto si napravio i nije bas pametno.....

trebao si prvo sve klizne povrsine ocistiti pa ako ne valja ....

sad ce verovatno brzo dobiti lufta :(
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Očistio sam najprije sve klizne površine (i dio na koji nasjeda glava i dio gdje su vijci za stezanje šina - kućište), bila je ista stvar.
Ovo brušenje šina nisam napravio ja nego čovjek u Makita ovlaštenom servisu u Hrvatskoj.
Njegova je retorika da se to tako radi.
Ako dobije lufta neću imati druge nego zamijeniti komplet bazu (i eventualno cijevi), a to košta oko 70-100 €.
Sumnjam da će biti lufta pošto je skinuta stvarno "dlaka".
Jasno je meni da se to tako ne radi, ali ako nisam ništa zamjetno izgubio na preciznosti... lijepo se uklapaju stranice pod 90, tj. utor je jednako udaljen od reference na obje strane.
Nije jednako udaljen, naravno, ali nije primjetna razlika.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ako si ti zadovoljan,onda je sve ok :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply