Pomoc oko ubodne testere

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Pomoc oko ubodne testere

Post by zender »

Planiram ovih dana da radim nesto ali me zeza ubodna testera, napravio sam pre neki dan dvoje merdevine gde sam je koristio.

Image

Narucio sam za sledecu sedmicu neku ivericu da pravim cipelarnik i pomocni stocic.. E sada pregrade sam planirao sam da rezem sa ubodnom i ukapam...

Problem sa ubodnom nije radne prirode, sve radi super, medjutim problem je sto testera nekako ide previse na dole tako da kada dodje u skroz donji polozaj jedva da zadnji zubac kaci materijal koji se reze...

Evo to se otprilike najbolje moze videti ovde :

Image

Dakle jedva da kaci zadnji ovaj zubac, nekad cak i nece da sece kako treba dok je ne nakrivim malo a ako je nakrivim onda nema dobar oslonac i sve vibrira...

E sada ovo je testera u nosacu :

Image

A ovo je izvadjeno :

Image


Dakle testera ne moze vise da udje gore jer udara u granicnik... a meni treba da testera udje jos ka gore da bi mogla da reze normalno i u tom najnizem polozaju.

E sad da li postoji neki nacim da ja ovo dignem gore, ili moram da uzimam neki drugi tip testerice ( ovakav je dosao iz nju ) ili drugi nosac ili sta vec ? Ubodna je inace Black & Decker, testerica je Makitina.
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

Pogrešna platna. Koliko vidim tvoj prihvat koristi one koje na vrhu imaju udubljenje koje dođe do gornjeg šrafa za stezanje a kupio si ovu koja je za "automatske" stezne glave. Probaj da na testerici odlom nekoliko mm pri vrhu , taman koliko ti treba da uđe više.
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Post by zender »

sonus70 wrote:Pogrešna platna. Koliko vidim tvoj prihvat koristi one koje na vrhu imaju udubljenje koje dođe do gornjeg šrafa za stezanje a kupio si ovu koja je za "automatske" stezne glave. Probaj da na testerici odlom nekoliko mm pri vrhu , taman koliko ti treba da uđe više.
Pa nemam pojma iskreno ovakve dve su dosle sa njom jedna makitina i jedna neka bochng, potpuno su iste.

Image

Image


Udari gore u vrh i jednostavno ne moze vise da udje.. E sada ja na ovim valjda mogu bonsekom da odsecem tih par milimetara ne bi li vise uslo...

Ali opet ako neko moze da postavi sliku kako izgledaju ta platna za ovaj prihvat cisto da vidim sta da trazim sledeci put ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo sto si dobio sa testerom je SDS prihvat, koji jednostavno nije za tvoju ubodnu.
To sto je stiglo uz nju, ne znaci da su to listovi za nju (pretpostavljam da si uzimao polovnu, posto nova ne bi stigla sa pogresnim testericama)

Treba ti ovakva (ovaj prihvat je nekada isao na B&D)
http://www.wobyhaus.co.rs/pribor-za-tes ... -set-3-kom


Samo se neces usreciti ubodnom pri pravljenju tog cipelarnika.
Ubodna je napravljena da sece krivine, ne za prave rezove.
Plus, imaces iskrzan univer na rezu...
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Post by zender »

mbole wrote:Ovo sto si dobio sa testerom je SDS prihvat, koji jednostavno nije za tvoju ubodnu.
To sto je stiglo uz nju, ne znaci da su to listovi za nju (pretpostavljam da si uzimao polovnu, posto nova ne bi stigla sa pogresnim testericama)

Treba ti ovakva (ovaj prihvat je nekada isao na B&D)
http://www.wobyhaus.co.rs/pribor-za-tes ... -set-3-kom


Samo se neces usreciti ubodnom pri pravljenju tog cipelarnika.
Ubodna je napravljena da sece krivine, ne za prave rezove.
Plus, imaces iskrzan univer na rezu...
Ok, kupicu takve testerice, ali cu isto pokusati da osecem bonsekom od ove sto vec imam kako je neko vec predlozio, ako ne bude moglo bacicu ih sta sad i kupicu odgovarajuce.

Nisi mozda dobro razumeo, paniram samo da secem nosece police koje su unutra na koje ce da se stavlja obuca, a ivericu koju sam narucio da se sastavi cipelarnik je po dimenzijama, treba da se kantuje i sklopi... Tako da cu samo to unutra da rezem, a sto se tice rezanja to sam vec isprobao na nekoj iverici koju imam i reze odlicno bez ikakvih iskrznuca i slicno :

Image


E sada sigurno da ima razlicitih tipova iverice i da ce neki da se krza, a sto se pravca tice tu si u pravu ne moze da bude perfektno ali ocrta se linija i bude sasvim ok, a buduci da ide unutra kao polica i da se ne vidi i da nije toliko bitno da bude 100% pravo, mislim da ce da radi posao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razumeo sam, ali uopste ne kapiram sto nisi dao da ti iseku i police?

Slikaj i drugu stranu tog reza.

No.. ako je tebi rez OK... samo napred.

Nije tu samo duzina dela koji ulazi u prihvat pogresna. Pogresna je i sirina prihvata koliko se secam (davno sam imao B&D), to jest SDS prihvat je uzi.
Ne mozes to da odseces bonsekom, treba ti brusilica.
Ako slucajno mozes, baci tu testericu, nije ni za sta :)

No... testerice su isuvise jeftine da bi se uopste zezao sa time.
User avatar
zender
Šegrt
Posts: 32
Joined: 22 Aug 2019 11:46
Location: Zapadna Srbija

Post by zender »

mbole wrote:Razumeo sam, ali uopste ne kapiram sto nisi dao da ti iseku i police?

Slikaj i drugu stranu tog reza.

No.. ako je tebi rez OK... samo napred.

Nije tu samo duzina dela koji ulazi u prihvat pogresna. Pogresna je i sirina prihvata koliko se secam (davno sam imao B&D), to jest SDS prihvat je uzi.
Ne mozes to da odseces bonsekom, treba ti brusilica.
Ako slucajno mozes, baci tu testericu, nije ni za sta :)

No... testerice su isuvise jeftine da bi se uopste zezao sa time.
Zato sto imam neke moje iverice koja je vise nego ok za unutrasnje police koje se em ne vide dok ne otvoris cipelarnik, em ce na njoj da stoji obuca tako da cak i da je ne znam kakva ne vidi se, ali je sasvim ok samo treba da se isece prema novim dimenzijama, pa nemam razlog da placam za police da me globe kad ih bukvalno vec imam samo treba iseci..

Evo rezova nije problem nikakav, nemam razlog da lazem, rezovi su odlicni samo treba po liniji i mirna ruka, ovo sam cisto onako bezveze rezao na prazno probe radi..

Image

Image

Image


Mozda je iverica takva da nece da se kruni mozda se neka druga kruni stvarno ne znam, ova u kombinaciji sa ovom ubodnom znaci odlicno ispada.

E upravo mi je to komsija rekao jer sam krenuo sa bonsekom kod njega da uhvatim u mengele ne bi li lakse odsekao, kaze da mora brusilicom nece moci bonsekom, ja reko hocu da probam, kaze probaj i izasao on napolje i cuje mene da testeram pa pita moze li da glone, ne moze a :D Sa mojim bonsekom je islo onako, ali sa njegovim sam presekao veoma lako.. Kupio sam je u Okovu ( sada Enker ) Makitina je navodno sad da li je original nesto ne verujem da bi oni valjali fals robu, oko 200 din je bio komad, imam i jednu Hitachi-jevu koju sam isto tu uzeo.

Ako imas predlog za konkretno neke dobre i proverene daj link, i onako cu da kupim te sa drugim prihvatom koje ce bolje da legnu ovde.
Last edited by zender on 25 Aug 2019 23:48, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ova poslednja slika...o tom krzanju ti pricam.
Ubodna krza samo gornju stranu reza. Donja je uvek OK.

Niko ne kaze da krijes (a i zasto bi), vec jednostavno ono sto je meni OK, ne mora da bude i tebi, i obrnuto.

Iskreno, testerice sa tim prihvatom nisam kupovao vec skoro 20-tak godina, tako da ne mogu da ti dam neki pametan savet oko marke.
I verovatno se teze nalaze, posto je u medjuvremenu SDS prihvat postao neki opsti standard.

A moja je greska za prihvat i secenje bonsekom. Zaboravio sam da prihvat nije kaljen kao rezni deo. Skoro sam pravio neki nozic bas od lista ubodne, i tvrd je ko djavo (doduse bio je i bas dobar list).
Mada ni prihvat nije bas mekan, i svakako je brusilica bolje resenje.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Nije direktno vezano za temu ali nekom ce da posluzi.
Postoje i testerice sa kontra zubima.
Leva na slici.
Dosta puta mi sluze, kad treba da izaberem koja strana da ne bude iskzana a ne moram ( ili ne mogu ) da okrecem komad.

Image
Last edited by J.Vlada on 26 Aug 2019 10:22, edited 1 time in total.
Post Reply