WoodRat

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

WoodRat

Post by BR »

Posle silnog gledanja raznih jigova i sistema, na kraju sam prelomio. I odlucio se na nesto sto na pocetku nije ni ulazilo u kombinaciju. Generalno, prilicno neuobicajena masina, u odnosu na standardne jigove. Woodrat.

http://www.woodrat.com

Ideja je bila da nadjem nesto sto bi ubrzalo pravljenje lastinih repova, a da pri tome oni izgledaju kao da su radjeni rukom. Legh R4 je bio prvi na listi, sve dok nisam nasao jedan komentar na Router ili Festool forumu. O tome kako je Woodrat daleko univerzalniji, a ono sto se dobija izgleda u potpunosti kao da je radjeno rukom.

Kada sam malo bolje pogledao, i ukapirao da je u sustini ovo nekakva sredina izmedju masinske glodalice i glodalice za drvo, prica je bila gotova. Osim lastinih repova pravi i sve ostale moguce i nemoguce spojeve, posto omogucava jako preciznu kontrolu glodalice. Dodatna prednost je sto posto je sve fiksirano drvo moze da se sece u suprotnom pravcu od onoga sto je bezbedno na svemu ostalom tako da se prilicno izbegavaju problemi sa cepanjem vlakana.

Za razliku od ostalih joigova, koji zahtevaju tacne kombinacije fabrickog glodala za lastin rep, Woodrat radi sa svakim glodalom. Dodatno, firma ima u ponudi glodala od HSS, koja mogu da se ostre, i koja generalno bolje seku puno drvo, pa je i to prednost. A i iseceno izgleda mnogo slicnije isecenom rukom.

Za pocetak evo jednog videa.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AemWj6tq79g[/youtube]

Pre nekog vremena sam se igraoi idejom da napravim prilicno slicnu masinu po idejama onog koreanca, ali na zalost problem sa prostorom jos nije resen, tako da je za sada woodrat kmompromis. Mada na gornjoj strani udobne velicine. U sustini, uzeo sam ga kao pocetnu platformu, na kojoj cu da modifikujem sto sta, da bi povecao preciznost, i ubrzao rad. Recimo sa mehanickim stopovima, koji omogucavaju da se rez uvek napravi u istom polozaju, bez gledanja mera i obelezenog.

Na zalost, prve slike same masine cu moci da postavim tek u oktobru. A dotle mozemo da drvimo na bazi dostupnog.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo htedoh da napisem kako je ovo zacrtavanje mera cist mazohizam i recept za zejeb :)
Bez mehanickog stopa, besmisleno, za bilo sta sto ima vise od dva repa.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ista prica. Sa druge strane, kako inace pravis lastine repove? Obelezavanjem na drvetu. Ako je to dovoljno precizno i ovo je, ali ovde stvarno postoji recept za zajeb.

Postavicu sutra druge videe, ali je trenutna ideja prosta. Na skalameriji postoji nekoliko sina u koje ide M4 matica. Stavis imbus sraf sa druge strane, i napravis stop. Vreme potrebno za podesavanje je sitnica, a masina uvekj stane u isti polozaj.

Inace, tokom godina je bilo mali milion predloga da se Woodrat poboljsa, ali je dizajner odbioja sve sa pricom da to neko hoce da pravi masinsku glodalicu od njegove stolarske masine. Kada je istekao patent, prodavac u Americi je prepravio masinu, i napravio Router Boss, koji upravo dodaje takve sitnice. I DRO u levo desno pravcu.

Na srecu pa i original moze da se modifikuje, a imam ideje i za dalje, ako mi bude trebalo sta vece.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Elem, masina stigla, stigla i treca glodalica u kuci, i samo ceka probanje za koju nedelju.

Posto sada imam dve glodalice iz "gornje" kategorije snaga, mozda bi bilo zanimljivo da napravim poredjenje De Walt DW625 Tip 7, VS Makita RP2300.

Zasto nova glodalica. Prosto, muka mi je stalno premestanje glodalice sa jednog na drugo pa na trece mesto. Zato sam se odlucio da imam glodalicu koja ce da bude samo za Woodrat. Makita RP2300 ostaje za sto i rad na veliko iz ruke. Makita RT0700 je samo za rad iz ruke.

Razlog za De Walta je prost.

Prvo, Woodrat vec ima izbusene rupe za montazu iste pa nema zezanja sa time, sto je u sutini kritican korak za preciznost Woodrata.

Drugo, Plunge bar, tj mehanizam poluga kojime se omogucava da se glodalica uroni jednom rukom ne pravi se za Makitu, za vecinu ostalih klizi preko plastike drski, dok se kod DW625 montira umesto drski. Od svega najelegantnije resenje

Trece, 2000W je vise nego dovoljno za sve sto ce da se radi na Woodratu. Mana DW 625 je to sto je otvor u bazi za glodala relativno mali, ali na woodratu ce ionako da maksimalno glodalo bude precnika 35mm.

Cetvrto, mehanizam za podesavanje dubine, i kocenje u donjem polozaju omogucava lako podesavanje dve dubine za pravljenje tenona na Woodratu. To ne ide tako lako sa drugim glodalicama.

Peto, lako sam nabavio caure 1/2" za DW 625. Meni je to velika prednost.

E sad, u planu je jos koja glodalica, al ajd, o tom potom. Nema veze sa Woodratom.

Sto se samog Woodrata tice, verovatno cu kada ga ispropbam da napravim poduzi spisak sitnica za modifikacije. Vec merkam plocu 15180 sa kanalima, da napravim vertikalni sto. Kao sto gledam i DRO, samo jednu osu, posto je u sutini samo X osa i bitna.

Generalno, planirani dodaci za sada su

Vertikalni sto
Horizontalni sto, koji bi pored ostalog omogucio i pravljenje muskog dela tapered sliding dovetaila na elegantan nacin, vrlo precizno, maltene duzine radnog zahvata masine. Zenski deo ce se praviti jigom, prilicno prostim.
Miter sto
Kanal za tenone.

Veci deo ove price prodaje i sam Woodrat, ali mislim da sam smislio prilicno elegantne modifikacije, koje ce poprilicno da povecaju udobnost.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Koliko para si dao za dw625,razmisljam o njoj....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mislim da je bila reda 51-52 hiljade.

Za sta ti treba?

Mislim da je mozda pametnije da sacekas jedno dve nedelje, da stignem i pogledam je pre nego sto se odlucis da das pare. I dalje mi stoji utisak da nisam pogresio kada sam prosli put kupio Makitu umesto DW. A razlika u ceni je manje od 10%, sada je 2301 na popustu.

Generalno, bez gledanja, vodjica na DW je svilena, mehanizam za potapanje je daleko bolji na Makiti, Makita moze da ponese vece glodalo, dubina potapanja je veca, snaga je nominalno veca 10%.

Dodatno, nacin na koji se menjaju vodece caure na DW mi se ne svidja, skidas stavljas srafove, za razliku od bajoneta kod Makite. Uzeo sam i neki brzi sistem za caure, ali kao sto rekoh, dok ne pogledam, nema svrhe. Dobices detaljnu procenu.
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Popust za Makitu 2301 je ovih 54000 din sto sam nasao ili ima nesto jos nize?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je otprilike to. Mozda moze da se iskopa malo nize.

No uvek mora da se pita pitanje sta ce da se radi sa tom glodalicom, i sta sve treba dodati na nju da bi bila zaista upotrebljiva. Glodalica mora da se gleda kao sistem koji zavrsava posao.

I DW i Makita dolaze sa samo jednom caurom za prihvat alata, od 12mm. Uz Makitu stizu i adapteri 8 i 6mm, za DW ne znam. Za Makitu se ne prave manje caure, znaci sve mora na adaptere. Uz to meni je jako bitan prihvat glodala od 1/2". Caure za Makitu su jeftinije nego caure za DW, sa tim sto sam caure za DW kupio napolju, a za Makitu ovde. Makita takodje ima bolju podrsku, kada sam pre nekoliko godina zvao Hammercom da pitam za bilo sta dodatno, nista nije moglo da se uzme.

Sledece pitanje su vodece caure. Kod Makite se montiraju na bajonet, izbor nije bas nekakav, ali ih ima nekoliko dostupnih. Kod DW, caure se montiraju sa dva zavrtnja, pa je skidanje i stavljanje zeznutije.

Sledece pitanje, PC vodece caure. Iako su obe glodalice malo na vecoj strani za rad na sablonu sa PC vodecom caurom, meni je kompatibilnost ipak neizostavni deo price. Vrlo prosto, ne znam ni jedan drugi sistem koji na tako prost nacin zavrsava posao pravljenja muskog dela i zenskog prihvata za njega u drvetu. Uz to, sa setom caura, nekoliko Forstner burgija, i ravnim glodalom mogu da izbusim veliku rupu za koju nemam odgovarajucu burgiju bez problema. Makita ima svoj adapter za PC, koji se montira bajonetom. Za DW je dostupan samo Leigh adapter, koji se u Evropi tesko nalazi (nije nemoguce naci ga ali je zezanje). Drugo resenje za DW je nova ploca baze, koja moze da se napravi, ali i koja zahteva koriscenje konusa za centriranje.

Sledece pitanje su vodjice. Makita vodjicu prodaje odvojeno, za DW kod nas opet nisam uspeo. Meni jedna vodjica nije dovoljna za pojedine stvari. Mozda nekom to sto ja radim sa dve vodjice nikada nece pasti na pamet.

Pa montiranje u sto. DW ima resenje za podesavanje visine koje radi od ispod stola sa produzenom maticom za podesavanje maksimalne visine dizanja u normalnom polozaju, Makita dolazi sa prilicno inteligentnim resenjem koje omogucava podesavanje visine sa gornje strane stola, bez saginjanja. Jes das nije sprovedeno do kraja, pa mora da se budzi novi sraf, jer filips nije resenje za tako nesto.

A onda dolazimo do kvaliteta same masine. O tome za dve nedelje kada ih stavim jedna pored druge.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Na kraju uspeh da se dohvatim DeWalta, i ukratko, osim za vrlo specificne slucajeve, Makita je drasticno bolja glodalica za minimalno vece pare.

Pocevsi od okolnih sitnica, firung je bolji kod Makite, vodeca caura se brze kaci, Makita ima kocnicu motora kojy DW nema, potapanje je lakse kod Makite, (Mada ni DW nije los, niti se klati, ali je opet, osecaj sigurnosti bolji kod Makite). Utisak o mehanizmu za blo,kiranje osovine je takodje na strani Makite.

Prekidac je na strani Makite, brzo iskljucivanje takodje.

Sad, makita ostavlja utisak malo nestabilnije, tj teziste je vise, ali je to utisak, i sa obzirm na to da DW nikada necu koristiti iz ruke, pitanje da li cu ikada opovrgnuti ili potvrditi taj utisak.

Sad, jedna mala prednost je sto DW sporije podize broj obrtaja kod ukljucenja, pa manje cimne na pocetku. Takodje, DW se pali kada struja dodje na kraj kabla, sto je prednost za sto, ali mana za rad iz ruke.

E sad, DW je vec modifikovan, i radi ono sto Makita ne moze, posto na Makitu ne moze da se postavi plunge bar. Koji itekako vredi, pogotovu u stacionarnim aplikacijama.

A o Wood Ratu malo kasnije. Nisam stigao da probam previse, ali ovo sto sam probao ostavlja odlican utisak. Uz masinu je spakovana gomila sitnica, ko nekada uz Ruske masine, koje zahtevaju da se ponesto doda i prepravi. Utisak o tome da je ovo platforma koja idealno moze da se nadogradi mi se takodje potvrdjuje, i vec razmisljam o raznim mogucim resenjima.

Na kraju, glodala su odlicna. rade daleko bolje od TCT glodala, sa cistijim ivicama.
Post Reply