Kombinovana slajferica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne treba krep traka, napravis ga da bude zaobljen, sa najvecim precnikom u sredini. Kada probas sa krep trakom, najcesce ne dobijes usku zaobljenu izvodnicu nego siroku, i ne vodi precizno smirglu pa spada. Sad, drvo je malo drugacije od onoga sto obicno radim na tracnoj, i otpori su manji, ali opet, dodje na isto.

U sustini jesi u pravu, bice skoro cela oscilacija, sa time da mora da se ostavi mogucnost podesavanja sredine hoda, da bi smirgla pravilno isla, a i koraka, posto u sustini ne znas koliki ti nagib treba. Mnogo zezanja za malo dobitka, mnogo bolja varijanta da sve ide gore dole.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

da krep traku sam mislio na klasične valjke, moje sam napravio od kartona na koji se namotava a0 papir. Stenka je negde oko 12mm, pa tu nema baš mesta za zaobljavanje. Morala krep traka.

Po meni, dok god možeš obradak da pomeraš na pomičnom radnom stolu (po vertikali), nema potrebe za oscilacijom. Komlikovanje.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

BR wrote:..., mnogo bolja varijanta da sve ide gore dole.
Misliš ovako https://youtu.be/I3y8lRwXQsg?t=1415

http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=6744
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da na to sam mislio. Nego mi je na pamet pala mnogo prostoja ideja, koja ne zahteva bilo kakvo oscilovanje, a koristi celu sirinu smirgle.

Jednostavno, hod trake ne mora da bude paralelan sa osloncem. Ako se oslonac postavi da ide po dijagonali, koristi se cela sirina trake, a nema pokretnih delova. Inace je koriscenje cele sirine trake jedini razlog za osicilovanje kod ovog sistema.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

BR wrote:Da na to sam mislio. Nego mi je na pamet pala mnogo prostoja ideja, koja ne zahteva bilo kakvo oscilovanje, a koristi celu sirinu smirgle.

Jednostavno, hod trake ne mora da bude paralelan sa osloncem. Ako se oslonac postavi da ide po dijagonali, koristi se cela sirina trake, a nema pokretnih delova. Inace je koriscenje cele sirine trake jedini razlog za osicilovanje kod ovog sistema.
Da, ali u tom slučaju moraš ekstremno da povećaš širinu trake da bi radio sa iole dužim predmetima, što je konstrukcijski puno zahtevnije. A u slučaju manjih komada bi morao sam da pomeraš predmet da nebi trošio isti trag.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne morasd da povecas ekstremno sirinu trake. dijagonala radi jednako. Moze i da se resi da oslonac na jednon strani bude vezan sarkom, pa se podesi dijagonala prema sirini komada koji se obradjuje. Drasticno prostije za pravljenje od bilo kakvog oscilatornog mehanizma.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Naravno da je prostije, ali pored neizbežnog povećanja širine brusne trake ima još jednu manu - brusna traka ide poprečno u odnosu na vlakna.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ide poprecno i kod oscilujuce, pa to nije smetnja. Kod oscilujuce imas dva vektora, jedan horizontalni i jedan vertikalni. Njihova rezultanta je uvek pod uglom, osim kada je smirgla u gornjoj i donjoj mrtvoj tacki. stavise to je i goraq situacija, posto je veliko pitanje da li je vreme provedeno u jednom pravcu hoda dovoljno da se skinu risevi iz suprotnog pravca.

Posto tako radi, nece biti nikakvog problema ni sa dijagonalom.

Ne postoji ni jedan jedni razlog da bi smirgla bila sira. Sirina moze da bude jednaka kao ko0d oscilujuce verzije, i jednako ce raditi.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

To jeste nedostatak oscilujuće varijante koji dijagonalna ne rešava, već dodatno naglašava, ostavljanjem traga uvek u istom poprečnom sneru, pod uglom koji je sve veći, što je dužina obratka manja. Tu je i problem sa odvođenjem prašine, potrebnim većim slobodnim prostorom za rad ovakve mašine, itd.
Pored toga, praktična realizacija dijagonalne varijante bi zahtevala poseban mehanizam za podešavanje kombinacije: ugao brusne trake - visina oslonca na kome stoji obradak, jer su ovi parametri u sprezi i potrebno ih je podešavati za svaki obradak iznova zato što važe samo za te konkretne dimenzije obratka, ukoliko se želi potpuno ravnomerno trošenje trake.
Takođe, dijagonalna šlajferica isključuje mogućnost dodavanja vretenaste brusilice na istu platformu, što je ekonomična i praktična varijanta.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne vidim sto ne bi mogao da koristis celu sirinu trake kod dijagonalne, bez obzira na velicinu obratka?
Mrdaj ga malo, sto bi rekli :)
Ne mora obradak da stoji na istom mestu. Mozes da ga setas duz stola.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Pa možeš, ali je to onda "ručna" varijanta. Po tome možeš obradak da mrdaš i gore-dole rukom na običnoj horizontalnoj šlajferici, ali BR-ova ideja podrazumeva naginjanje trake dok obradak ne dođe u dijagonalu i pokrije celu visinu (ili širinu? :rodna:) trake, upravo radi ravnomernog trošenja bez pomeranja.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako pomeras obradak rukom gore dole ivica ce biti pod svim uglovima osim pod 90 stepeni. Ako se napravi fiksni oslonac po dijagonali nemas taj problem, a konstrukcija je drasticno prostija, i laksa za pravljenje. Pa makar pomerao predmet napred nazad rukom.

I pravljenje podesivog oslonca nije nikakav problem, sira sarka sa jedne, moze i direktno u drvetu i zavrtanj sa druge strane. Sustinski nije ni potrebno zezati se oko toga, dovoljna je fiksna dijagonala.

Sto je resenje prostije, to je i bolje, ako jednako radi posao, a radi ga.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Pored svih ustupaka i pristajanja na "ručnu proizvodnju oscilacija" :ongel:, i dalje nije izvodljiva kombinovana varijanta, koja je u krajnjoj liniji i povod za ovu temu.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kombinovana sjajferica iz prvog posta na temi je kombinacija trakaste i disk slajferice. Na oscilujucoj to ne moze da se kombinuje.

A vretenasta slajferica je ionako daleko upotrebljivija kada nije kombinovana sa trakastom. Glavna prednopst je sto je moguce promeniti precnik vretena, i brusitio unutrasnojst otvora, sto nije slucaj ako je u nastavku tracna.

Sad, ono za sta bi meni mozda trebala vretenasta je mozda drugacije nego kod vecine, ali nikada ne bih pomisljao da je kombinujem sa tracnom. No i za to zasta bi mogla da mi koristi je ograniceno upotrebljiva, posto ne pravim industijsku proizvodnu, a raspe i minimalno smirglanja rade posao bolje na pojedinacnim komadima.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Ne radi se o toj kombinaciji, već kao što reče čovek
momirz wrote:Moj prvi izbor je bio ovako nesto ali tek to ne mogu da nadjem:
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/8141_ss.jpg[/url]

Ima li kod nas ovako nesto?
Naravno da je pametnije kombinovati ove dve mašine i zbog korišćenja zajedničkog mehanizma, uštede prostora itd. Naravno da ostaje mogućnost izmene vretena i u tome joj tračna uopšte ne smeta.
Svako treba da izabere ono što mu najviše odgovara - uvek bilo.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
Post Reply