modelarska testera

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
godfather
Samostalni majstor
Posts: 183
Joined: 23 Jul 2013 12:38
Location: Zemun, Ugrinovci

modelarska testera

Post by godfather »

Pozdrav dobri ljudi, može li pomoć oko izbora modelarske testere? Na kupujem prodajem ih ima dosta polovnih po cenama od 40 do 100€ ima i jedna proxxon od 300€ ali to mi je baš puno dati. Interesuju me ove do 100€ na šta da obratim pažnju pri kupovini, šta su mane kod njih?
Treba mi za isecanje nekih šablona ali kad budem imao vremena i za nešto malo preciznije igranje.
do sad nisam radio sa modelarskom testerom samo sam gledao na yt klipove.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Obrati paznju na prihvate testerice, to jest da li imas mogucnost (ili dal barem postoji adapter) da koristis obicne testerice bez poprecne iglice.

Druga po meni bitna stvar je mogucnost smanjenja broja obrtaja, tj. oscilacija u minuti.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Koliko sam ja pratio sta pisu o ovim masinama, neka "ok" hobi varijanta bi bila Proxxon DSH, tako da moze lepo da se radi i sa tanjim materijalima ali i sa daskama od cola, mozda i debljim. Nije ni to jeftino, oko 300 evra, i to je mislim neki maksimum koji moze da se nabavi kod nas u tom rangu. Imaju i jaci model, DS460 ali je duplo skuplji, a nakon toga kod nas nema vise nista.
Od jeftinijih, uglavnom su kung fu.
Cini mi se da najvise hvale Scheppach, ali je neki hvale i rade godinama bez problema, a drugima se raspali lezajevi nakon par minuta, ili su imali druge probleme. Postoje vizuelno identicni ili isti modeli koje je radila ista ta fabrika, ali pod imenom WorkZone.
Bila je kod nas ranije u prodaji i Elektro Maschinen SSEm 1610, a i ta me bas podseca na Scheppach.
Sa Womaxom mislim da se niko nije usrecio, ima i nekih starih modelarki ali sa slabijim motorima, ili nemaju regulaciju brzine. A i ne znam u kakvom je to stanju nakon 20, 30 ili vise godina, i koliko su precizne i jednostavne za rad. Video sam cak i Dremela iz '57.

Ja bih dodao jos jednu stavku na koju treba obratiti paznju, tezinu. Ako je veca masa, oko 15-20kg i vise, moguce je da su obratili malo vise paznje na izradu i ukupan utisak.
Last edited by Alvi on 16 Jun 2019 19:49, edited 1 time in total.
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Proxxon DSH je nešto što sam i sam gledao i jedna je od rethih da valja. Tih 300 eur što traže za polovnu je čista budalaština. Realna cena je max 150 eur jer za 250 eur možeš kupiti potpuno novu sa garancijom.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Ja sam nasao na 3 mesta na internetu od 340-370€. Jedino na rcsrbija je oko 250, ali tamo je sve u evrima i na engleskom, to im stoji vec godinama tako, nesto mi je to cudno.

Nije ni ta prokson bez mana, pisao je jedan clan da su dve brzine koje ima nedovoljne za neke stvari, da mu se brzo raspala neka gumica, ali radi i dalje. Mozda bi kineski potenciometar koji se stavi pre uticnice pomogao, ako to ne bi smetalo motoru.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ja sam pisao imam proxxon DHS
mašina i danas radi bez problema stim da guma koja pumpa vazduh raspala se još na početku
deblje komade od 20mm meko drvo teško reže tvrdo drvo max 10mm ono da se igraš

nova je oko35000dinara u bito group u beogradu

extra ima testerice koje ti stižu u roku od 24h kad ih naručiš
mane dve brzine nema regulacije

ja je uglavnom koristim za izradu nakita i drvenih igračaka koristim proxxonove testerice nisam imao prilike da probam druge
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Steta, ja sam mislio da taj Prokson moze da sece tvrdo drvo od cola. Gusi se motor, ili je mozda do testerica, koliko zuba po incu imaju te testerice?
Gledao sam neke komentare za Scheppach sd 1600V na Jutjubu, tamo seku neko mekse drvo od 4-5 cm, muci se masina ali ipak sece. Rece jedan da je lako sekao sperplocu od 36mm s njim, pa sam pomislio da Prokson onda moze i bolje, jer ima jaci motor (205W naspram 120W)
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

ja koristim proxxonove testerice ima specifikacija na njihovom sajtu za nakit od drveta extra radi bilo koje tvrdo drvo debljine 5-8mm
recimo bukovinu orah debljine 20mm već se mučio i beži rez

svi hvale pegasus testerice da su dobre nisam imao prilike ni vremena da se bakćem oko nabavke ove mi rade posao dostupne su mi možda se javi još neko

mada ljude koje znam da rade deblje matrijale koriste pegasus testerice a modelarsku hegner
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Poslacu ti nekoliko tih Pegas testerica ako si voljan da testiras. Juce mi je stiglo par pakovanja sto sam narucio, pa me zanima kako bi se ponasale na masini i koliko mogu da zagrizu, ako budem i ja nekad uzimao masinu. Za deblje materijale imam Skip 7 i 9 i Superhook 12. Isprobao sam juce 7-icu na sirovoj hrastovini 2x3 cm i sece je jedno 3-4x brze nego kwb testerice koje sam isto nedavno uzeo. Tvrdji je i celik, teze se savijaju. Mada ovaj moj kineski ram izuvija sve...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hegner je vec sasvim druga liga, i jaaaaaaako ozbiljna masina.

Pored brzog rezanja, najveca prednost pegaza je sto fenomenalno drzi pravac reza. Nema "pucne" na jednoj a zaobljenu ivicu na drugoj strani ko vecina (cak i proxon iako daleko manje od ostalih).
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Mene zanima sta je to sto odvaja profi masinu od hobi masine. Gledao sam Hegnere, ovaj Proxxon DSH ima jaci motor od najjaceg Hegnera, dakle nije do toga. Najskuplji Hegner, od 2300€, ima 4 brzine, 700, 1100, 1260 i 1600 rezova u minutu (verujem da se mehanicki prebacuju) i dve dubine s kojom sece, od 14 i od 24mm. Ima i skoro 40 kg. Verovatno ima i neki kontra teg, za smanjenje vibracija. Ako je samo do tih stavki, ne znam zasto ne bi covek mogao sam da napravi podjednako ili priblizno dobru masinu za 300,400, pa neka bude i 500 evra. Ali verovatno tu ima jos nesto, sto ne vidim...

Inace, masine sa parallel link sistemom bi trebalo da su bolje, jer krace poluge izazivaju manje vibracija
https://www.youtube.com/watch?v=fHmLZCCIcE0

Proxxon DSH ima "obican" parallel arm sistem
https://www.youtube.com/watch?v=QIpjAHXetSg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Motor kod modelarske nije kriticna tacka. Snage ima vise nego dovoljno za to sto treba da radi.
Stvar je upravo u tih 40 kila, u debelom materijalu ploce koji se ne uvija (kod skupljih je jos i liveno gvozdje), koji je precizno obradjen i ravan, u lezajevima, prihvatima testerica, krutom ramu sa velikom dubinom reza...

Svim onim "sitnicama" koje prave razliku izmedju kvalitetnog i loseg kao i kod bilo kog drugog alata.

Sto se tice paralel linka, tacno je da krace poluge izazivaju manje vibracija, ali sa druge strane list se vise pomera napred-nazad kako ide gore dole. Sto je krak duzi, to je pomeranje manje.
A vibracije se kod svih kompenzuju kontra tegom na osovini.

E sad... napraviti... moguce naravno.
Prvi problem... nemas gde da odlijes kuciste i ram (ili bi kostalo ko bubreg). Daklem ostaje ti samo da varis ili srafis celik.
A celik obozava da vibrira. Upravo zato su kvalitetne masine od liva, koji prigusuje vibracije. Uz to su i masivne posto liv nema krutost celika, pa mora da bude debeo, a to opet doprinosi smanjivanju vibracija.

Dalje, treba ti precizna masinska obrada. Daklem ne "skini mi ovo na brzinu na strugu/glodalici da stane", vec vodjenje racuna o redosledu operacija, fine tolerancije na dosedima lezajeva... A to nije ni malo jeftino, sve i kad nadjes strugara koji uopste hoce da se time zanima.
Treba i ti da umes da mu zadas mere, kompletno sa tolerancijama. Daklem ne moze treba mi osovina sa dosedom 12mm, vec sa zadatom tolerancijom tipa 12 -0 +0.02mm, posto ta osovina treba da udje sa blagim zadorom u lezaj (dobro, moze i hemijom da se resi...).
A ima tu delova koji nisu ni malo naivni za izradu u pojedinacnoj proizvodnji.
Samo pokusaj da izracunas kojih dimenzija i kakvog rasporeda mase treba da bude kontra teg na osovini.

Trece, racunaj da je rad svuda osim ovde najskuplja stavka. A i ovde bojim se da ne bi izasao uopste malo.

I kad sve to saberes, jos uvek si daleko od podjednako dobre.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Dakle, dva osnovna (tehnicka) problema bi bili preciznost izrade i vibracije?

Posto volim da gledam kako ljudi prave i prepravljaju stolarske masine, tako sam vremenom naleteo na raznorazne komentare i iskustva. Jedan je imao nekog Hegnera ili Excalibura, pa je imao problem sa snaznim vibracijama. Kad je stavljao gumene podloge, jos mu je vise pogorsavalo problem. Na kraju je stavio tepih od pola inca debljine ispod masine i resio problem. Drugi je govorio o resenju koje je video u nekom casopisu, a u pitanju je bila drvena uradi sam modelarka. Stavio je drvenu kutiju napunjenu peskom, samo ne znam da li je isla kao postolje ili je bila integralni deo masine. Nisam uspeo da nadjem nacrte. Treci je govorio o radnoj ploci potpuno odvojenoj od masine, sto je resenje koje je primenila neka zena. Kasnije sam video i kako je covek stavio modelarku ispod stola, koji mu sluzi kao podloga za ogromne komade koje radi, tipa metar sa metar i vece. Vidjao sam i kako modelari da bi ugusili vibracije na malim motorima za letelice stave izmedju motora i konstrukcije male silikonske valjkove koji uguse vibracije na visokim obrtajima.

Kada bi covek pravio sam, i ja sam pomislio da bi morao da ide sa celikom. Pa mi je palo na pamet jedno resenje iz klipa koji je neko ovde postavio, o nasem coveku koji je napravio radni sto tako sto je metalne profile nalio betonom i dobio cvrstu i tesku konstrukciju. Ne znam, ali mislim da obican beton ne bi smanjio vibracije, mozda bi ih i pojacao, jer znam kako je kad neko busi betonske grede u zgradi, pa razvali stanare 100 spratova ispod. Ali ima i druga vrsta betona, ovaj smanjuje vibracije, visokoelasticni UHPC beton. Video sam da pisu i kod nas o tom betonu, pod nazivom Nanodur 80, ali ne znam da li ga ima u prodaji. Vidim da ga ima na stranim sajtovima, oko 3-4€ po kilogramu.
Evo mala demonstracija koju je prezentovala ova Nemica, o smanjenju vibracija u masinama zahvaljujuci tom betonu. Prvo je testirala alu profil, pa sam UHPC beton a na kraju celicni profil naliven UHPC betonom.
https://www.youtube.com/watch?v=pCU7H6Yyrmw

Sad mi pade na pamet, kako bi se ponasao celicni profil napunjen samo obicnim peskom? Isto bi se dobilo na masi, a pesak bi trebalo da upija vibracije, mada ne znam je li to dobra ideja.
Prica o kontra tegu je za mene visa matematika, u to necu ni da ulazim. :)

Sto se preciznosti izrade tice, vidjao sam na oglasima vec gotove sipke, cnc obradjene i prekaljene, koje bi mogle da posluze kao osovine, mislim da su oko 10 evra po metru. I linearne klizne lezajeve koje idu na njih, a reklamiraju ih kao vodjice i lezajeve za cnc masine i 3D stampace, oni su od 200-1000din, mozda ima i skupljih. Samo sto ne znam u kojim se tolerancijama prave. Cak sam razmisljao kako bi bilo iskoristiti linearne vodjice sa lezajevima ili kolicima umesto poluga, koje bi bile zasrafljene na nepomicnom vratu, pa da testerica ima samo vertikalan hod. Jedino sto ne znam da li su pravljene da istrpe maltretiranje od 1000 ili vise rezova u minuti.
Znam da majstori na glodalici ne vole kad imaju mnogo operacija jer tu izgube mnogo vremena, da vise vole serije komada, jednom da namesti i da tera. Ali opet, ima ih i sto nemaju razvijen biznis, pa da uzme 100€ za dan ili 200 za 2 dana posla kada nema nista drugo, mislim da bi se moglo naci. Jedino je pitanje da li bi se proslo skuplje a nekvalitetnije u odnosu na vec gotova resenja.

Sad sam svasta nabacao, pitanje je sta moze da se primeni, :) ali mozda neko nadje nesto zanimljivo u svemu ovome.

Meni se licno svidja kako je ovaj Rus napravio modelarku, ima i podesavanje brzine i podesavanje visine reza, a sece s njom borovinu debelu 4.5 cm. Pravio je dve modelarke, ali za ovu drvenu rece da bolje sece i da je zadovoljan preciznoscu (ako me guglov prevod ne laze). Koristi Flying Dutchman testerice. Mada, kako rece, ima problema na nekim brzinama, bas zbog vibracija pa poluge skacu levo-desno. Ima i link ka njegovom blogu, tamo ima vise informacija.
Ne treba mnogo para, samo umece. I sam bih je napravio da znam.

https://www.youtube.com/watch?v=YDcDT_i0MbI

Demonstracija na debeloj dasci:

https://www.youtube.com/watch?v=JrJDlcpj4AU
Last edited by Alvi on 06 Jul 2019 16:29, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako bih pravio modelarsku, pre bih isao na nozni pogon nego na motor. Problem sa vibracijama tu nestaje. A i ono za sta se modelarska koristi je najcesce neka krivina sa malim radijusom, pa je meni cak zgodnije da brzina lista bude mala, to jest tako pruza bolju kontrolu.

Problem sa plocom od betona je sto ta ploca mora da bude debela. A testerica je kratka, pa ostane malo radne vsine. Beton je inace mnogo bolji sto se tice upijanja vibracija u odnosu na celik. pogledaj recimo: https://www.youtube.com/watch?v=YsDCsHf7zXg

Sipke za linearne lezajeve su odlicne sto se tice tolerancije, ali je problem sto ti za lezajeve trebaju i nekakvi dosedi, daklem ne sipka koja je istog precnika celom duzinom. Na nijma nije moguce narezati recimo spolajsni navoj, ili zljeb za zeger (okaljena spoljasnja povrsina). OK, moze se igrati, izvoditi kojekakvi trikovi da se to ipak nabudzi.
No veci su problemi sa onom drugom stranom to jest sa dosedima lezajeva u ramu. To je jako tesko izvesti bez glodalice.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Linerni lezajevi nisu resenje za nekakav brzi hod napred nazad, sa visokom frekvencijom. Jednostavno, to ne trpe. Sa druge strane, mesingana caura kroz koju prolazi vodjica je resenje koje je dokazano. Ono sto je jako bitno ako neko pravi takvu testeru, sa ocekivanjima da ona sece deblji materijal je hod, koji mora da bude daleko duzi nego kod resenja koja koriste tipske testerice. Nesto sto bi koristilo Gramercy testerice od 30 cm bi bilo jako dobro. A sve to moze da se napravi na nozni pogon, kao sto pomenu Bole, i da bude efikasnije od bilo koje motorizovane elektricne testere. Jedino pitanje je cemu.

Sto se pravljenja masina tice, treba probati, no ono sto daje zadovoljavajuce rezultate uopste nije prosto, a ni jeftino. Sve ostalo su skarabudzi, koji vise ne rade nego sto rade kako treba. Da bi se napravila zaista upotrebljiva masina, treba imati poprilicno masina i alata, i razumeti se u tehnologiju.

Jos jedan od benefita je idenje uzanad, na resenja koja su danas navodno prevazidjena, posto je njih uglavnom lakse napraviti sa zadovoljavajucim nivoom preciznosti.
Post Reply