Opremanje stolarske radionice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
Nikola Pavlov
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 13 Jan 2019 17:05
Location: Rudovci - Lazarevac

Opremanje stolarske radionice

Post by Nikola Pavlov »

Pozdrav svim clanovima i buducim kolegama stolarima

Dakle, u planu mi je kompletno opremanje radionice potrebnim alatom i masinama. Prostor u kome cu raditi je velicine 40m2, trenutno prazan. Radio bih za pocetak kosnice za svoje potrebe ( velike potrebe) naravno i za prodaju. Takodje u planu je kompletna zamena stolarije na kuci, letnjikovac.. Tako da dok napravim za sebe sve sto mi je potrebno naucicu dosta toga, jer zaista uzivam u drvetu. Od sitnog alata imam dosta, naravno ni priblizno dovoljno ali njega cu kupovati postepeno i po potrebi.
E sad, prvo i osnovno kombinovana masina. Tu nailazim na prvu prepreku jer o masinstvu ne znam nista, o stolarstvu jako malo a novac koji sam pripremio je za mene slobodno mogu reci ozbiljan novac, i ne bih da u startu napravim gresku pogresnim izborom. Dakle novac koji planiram da dam za masinu je 3000e
I odmah u startu sam u dilemi, odvojeno 3 masine ili jedna sa "svim" operacijama. Po mom vidjenju stvari (ne mora da znaci da je ispravno) je bolje da bude odvojeno. U startu svakako skuplje, ali misljenja sam da je organizacija laksa, rad laksi i bezbedniji. U tom slucaju bih za dihtabrihter do 2000e a za cirkular i frezer bih se uklapao.
Ono sto meni igra ulogu, a naravno voleo bih da cujem SVAKI vas savet, to je da masina bude sto je moguce vise bezbedna, stabilna, da ne moram svaki put kada udjem u radionicu da uzimam vinklu i da izgubim dva sata na stelovanje. Sad svestan sam da za taj novac ni u kom slucaju ne mogu kupiti novu masinu, ali da oko te polovne ne moram da posetim pet majstora pre nogo sto je pustim u rad.

Oprostite sto sam se ovoliko raspisao. Ali sam jako uzbudjen jer vec nekoliko godina imam sliku radionice i jedva cekam da se ostvari. A u isto vreme i uplasen jer isto toliko vremena skupljam novac i ako bih u startu pogresio....
Svaki savet i sugestija su dobro dosli.

Hvala, pozdrav
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Odvojeno je bolje ako planiraš zarađivati na stolariji, pa usput zaposliš još kojeg radnika. Na kombinirci radi samo jedan, a još ti treba i nešto vremena da se prebaciš sa jedne operacije na drugu. Ako misliš sam raditi, pogotovo za svoje potrebe preporučujem ti kombinirku, pod uslovom da je imaš gdje postaviti. nećeš imati rdanika koji bi stajali besposleni dok ti radiš na mašini, a i nekih sat vremena na dan za šaltanje između operacija (i to maksimalno) ti ne znači pretjerano.
A puno je jeftinije. Za 3000 eura možeš uzeti solidnu kombinirku, a da kupuješ mašine odvojeno...
User avatar
Nikola Pavlov
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 13 Jan 2019 17:05
Location: Rudovci - Lazarevac

Post by Nikola Pavlov »

Hvala na odgovoru

Za pocetak svakako planiram sam da radim, i vecinom za svoje potrebe. Medjutim nekada u blizoj ili daljoj buducnosti nije iskljuceno da bih mogao od toga napraviti i posao. Vise vucem ka tome da kupim odvojeno, pa cak i ako budem morao neku stotku vise da iskopam. Naravno ako naletim na neku solidnu kombinirku koja zadovoljava ono sto meni treba oberucke prihvatam. E tu dolazimo do mog sledeceg pitanja. Sta da gledam, na sta da obratim paznju prilikom kupovine? Do sada sam radio samo na kineskim masinama i sve ozbiljnije je za mene nepoznanica. Moje vidjenje stvari je ovako, svaka daska koja mi udje u radionicu prolazi kroz abrihter i diht, i ako to nije kvalitetno odradjeno svaka sledeca operacija je.. Tako da mi je to neki prioritet.
Postavicu neke linkove sa oglasa bar da vidimo jesam li na dobrom putu.

https://www.kupujemprodajem.com//Indust ... -oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com//Indust ... -oglas.htm

Recimo da uporedimo kvalitet dihta i abrihtera odvojeno sa ovim na kombinirci.
Last edited by Nikola Pavlov on 06 Apr 2019 20:42, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

To možeš uporediti jedino kada ih probaš.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mojih "dva centa", iako nisam bas familijaran sa vecim masinama.

Ono sto mi smeta na vecini kombinirki je jedna osovina, koja vrti sve.
Najpre, nimalo mi se ne dopada da se cirkular vrti dok radim na abrihteru, desetak santimetara dalje ili obrnuto.

Drugo, nisam bas siguran da broj obrtaja koji odgovara cirkularu, istovremeno odgovara i abrihteru/dihtu i ceparici i ... sta god jos bilo nakaceno.

Trece, cesto konmbinirka ne zauzima mnogo manje mesta od dve posebne masine, kada uracunas i prostor potreban oko nje. Recimo, ova sa slike mora da se posadi na sred radionice, posto sa jedne strane prilazis cirkularu a sa druge abrihteru.
Kao posebna masina, abrihter/diht moze da stoji uza zid. Slicno je i sa cirkularom.

Naravno, mozes da se protegnes koliki ti je guber... pa je njeno velicanstvo cena uvek znacajan faktor.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Bugarka sa linka ima 3 odvojena motora :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To vec znacajno popravlja situaciju :)
User avatar
vladeta
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 17 Sep 2019 10:26
Location: Beograd
Contact:

Post by vladeta »

Sta si odlucio na kraju?
User avatar
Innuendo_st
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 14 Sep 2019 01:22
Location: Split, Hrvatska

Post by Innuendo_st »

Da ne otvaram novu temu, koje marke stolnog cirkulara i blanjalice su trenutno best buy? Holzman, Bernardo ili nesto trece?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bernardo nikako za bilo sta sto treba da bude precizno. Jedan od problema je sto testera kada se dize i spusta ne zadrzava isti ugaop u odnosu na povrsinu stola. Holzman je takodje Kung Fu masina, sa otprilike istim setom problema.

E sad, ako pravis kosnice, mozda mogu da prodju. Znam sta je meni best buy, ali mnogi se nece sloziti, ili ne mogu da priuste.
User avatar
Nikola Pavlov
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 13 Jan 2019 17:05
Location: Rudovci - Lazarevac

Post by Nikola Pavlov »

Pozdrav svima
Posle duzeg vremena, da se javim..
Radovi teku malo sporije od planiranog, ali vizija je sve blize kraju.
Sto se tice masina uzeo sam dve odvojene
Diht-abrihter i suport sicar 35cm nozevi 3x, ploce 2x80, 3.5kw i prezadovoljan sam. Jedini problem, a moram priznati za mene ne bas lako resiv, stelovanje nozeva prilikom zamene. Provedem nekada i ceo dan.
Druga masina je cirkular i frezer, stara slovenacke proizvodnje. Sa preciznim velikim kolicim, tri brzine za frezer, takodje 3.5kw.. Za sada zadovoljan ali nisu se mnogo ni zagrejale zbog problema sa strujnom instalaciom koja ce morati potpuno nova da se uradi.

Sledeci korak je resavanje grejanja u radionici. Pokusavam da nadjem informacije o tak8zvanim trinarama, ali to je vec za neku drugu temu.
Postavicu uskoro slike masina. Pozdrav
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Jel si probao da potrazis kako izgleda alat za stelovanje nozeva, onaj sa magnetima
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
Post Reply