Napredne tehnike koriscenja glodalice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Napredne tehnike koriscenja glodalice

Post by BR »

Pocesmo da diskutujemo u drugoj temi, i obecah da cu postaviti novu.

YUtisak mi je da se kod nas glodalica koristi prilicno ograniceno, a da vecina nema ideju o naprednim tehnikama, i kako koristiti glodalicu za sve i svasta.

Krenucu i sa svojim pisanijama, al za pocetak, materijal velikog majstora reda korisnika glodalica, Pata Warnera.

Na zalost, Patric Warner je preminuo, a porodica nije zainteresovana da prodaje materijale i knjige koje su ostale iza njega. Video koji je trenutno na YT je prilicno stari, i treba ga pogledati sto pre za slucaj da bude skinut. Snimak je stari, i delom prikazuje stvari koje nisu dostupne kod nas, ali ostatak je izuzetno edukativan.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zNhep95WNZQ[/youtube]

Ovo treba shvatiti kao osnovu, i mnoge stvari mogu da se koriste i na druge, bolje nacine. Al o tome kasnije.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vidim da nema diskutanata. Ajd da budem opet prvi.

Za veceras nekoliko trikova sa vodecim caurama. Cesto je primedba da prilikom koriscenja vodece caure postoji paralelno odstupanje izmedju sablona, i reza koji pravi caura. I da je glavni problem odrediti tacno koliko je to odstupanje. Uz prost trik to se zaobilazi u potpunosti.

Jednostavno, ispod sablona se postavi dodatno parce tankog materijala, recimo HDF-a od 3mm, pa se odsece kombinacijom caure i glodala koje ce se i inace koristiti. Dobija se tacna ivica, na mestu na kome prolazi glodalo.

U primerima iz videa, tako pripremljene sablone je moguce koristiti na svakom mestu, gde se sablon nasloni da bi se dobila tacna ivica.

G;lavna prednost je znatno manja cena glodala. Uz mogucnost koriscenja spiralnih glodala, sto je velika prednost kod dubokih rezova, posto ravna glodala ne izbaciju strugotinu iz reza, koji je zatvoren sa obe strane.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Br mozda te niko nije razumeo.
Lično mislim da svako od nas ima mnogo raznih pomagala i šablona za ručni frezer. Jednostavno čini mi se da je to vrlo čudna mašinica. Odgledah video I nešto razmišljam. Skoro svaki novi poso traži neki drugačiji način korišćenja frezera. Barem kod mene je tako. Uvek nešto budžim. I što je najgore napraviš neki šablon Ili nešto slično, završiš posao I onda tu skalameriju okačiš na zid da je ne bi pravio sledeći put. I tako ona visi godinama jer svaki sledeći put ti treba makar malo drugačije nešto..... I tako ih skupljaš , pogledaš na zid ko ja nedavno I pomislis da bacis sve te pomocnike I sablone za frezer . Medjutim koči te misao u glava šta ako zatreba nešto. A to što će na kraju od tezine zid da se sruši to nema veze (radionica iz panela)
Mislim da je kod svakog isto....
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Apsolutno se slazem sa tobom. No ima sablona koji se koriste godinama, ponovo, bez problema. Meni je nekako milija ta kategorija.

U zadnje vreme mi je nesto doslo da crtam razne jigove, koji mogu da se relativno brzo prilagode onome sto treba da se uradi. Pogotovu za spojeve, koji su manje vise standardni.

Evo jednog primera. Mortizing jig, ili jos bolje jig za plivajuci tenon. Ocas posla se napravi podesiv nosac, a onda ubacujes umetke, svaki razlicicite duzine. Znas da neces imati kraci plivajuci tenon od 2 cm, a retko kada je duzi od 7 cm. Sa razlikama od po 5mm, to je svega 10 umetaka.

Umetci su prosti, 2 rupe precnika najvece PC caure koju imas, na odgovarajucem rastojanju. Ove dve rupe se ocas posla spoje na glodalici u stolu. Napravis umetak od HDF-a, on je leftin.

Ovakav sablon omogucava poprilicnu varijaciju u sirinama rupe za cep koju pravis. Minimalna sirina je precnik nanjmanjeg glodala.

A najveca zavisi od kombinacija glodala i caura.

Za metricki set PC caura u kojoj je nahveca precnika 30mm i tri spiralna glodala, 6 8 i 12, najmanji plivajuci tenon je debljine 6mm, a najveci 26mm. Debljine, 6, 8, 12, 14 16 pa navise, sve do maksimalne su moguce.

Ako dodas cauru 40mm, i samo dva umetka za njeno vodjenje, posto je sa tom debljinom tenona besmisleno imati kratke varijante, najdeblji tenon je 36mm.

Za popodne rada, i iskoriscavanje otpadaka ne zvuci lose ;).

Takav tip sablona moze da se napravi i za gomilu drugih stvari. Vrhunac je tapered sliding dovetail, koji moze da se napravi sa vrhunskom preciznoscu, bez zezanja. Ili isti slucaj sa dadom, tj zljebom za police. A mozes i da kombinujes, pa da na dnu dadoa imas lastin rep.

Sve sitnice koje su se oduvek smatrale vrhuncem vestine.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Samo još kad bi bilo vremena za izradu bilo kakvog šablona. I slile. Ranije sam skoro sve sam pravio a sada ništa. Il je bilo vremena, Ili sam jednostavno bio mladji.
Ustvari najveći problem je sto je doslo vreme u kome moze sve da sve kupi.
Vec nedelju vozim novi tritonov frezer u autu. Treba samo da sve unese u radionicu I smontira u sto. Nema se vremena.
Secam se 1993 I prvi frezer. ČakI firung sam pravio ( sa finim podesavanjem) ....
A caure narucio. A one napravljene kao nogom....
Sad je sve jednostavnije
Last edited by daleko on 28 Jan 2019 22:06, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sa jedne strane, u pravu si da sada ima sve da se kupi (dobro, ovde kod nas nema bas sve, ali ipak ima dosta toga, i jos dosta toga moze da stigne netom).

Druga stvar, koja je u tvom slucaju glavna, je sto svoj rad lepo naplacujes, i onda je sasvim razumljivo i isplativo da kupujes a ne da pravis alat. Prosta ekonomija: koliko ti vremena treba da napravis neku alatku, koliko bi zaradio da se za to vreme bavis svojim poslom, i koliko ta alatka kosta da se kupi. Ako kosta manje... svako pravljenje je besmisleno.
Sto se uglavno svodi na: pravim samo ono sto nema da se kupi, a to je retka roba, za bas specificne poslove.

E sad, to naravno vazi za nekoga ko se bavi stolarijom ko poslom. Mi hobisti nemamo takvu racunicu, posto nama radni sat nema cenu. Zanimacija je bilo pravio firung, bilo pravio astal.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

okacio sam sliku decijeg kreveta na sprat....mislim da sam za njega napravio desetak sablona....ko se dobro snalazi s programima za crtanje pola posla uradi u kuci na komp ,odstampa crtez na papir spoji s selotepom izrze makazama i prenese na materijal za sablon....u suprotnom mnogo se vremena potrosi na crtanje na licu mesta raznim krivuljarima i pomagalima
sablone pravis po alatu koji imas ili u danasnje vreme kupis sta ti treba ustedis sebi vreme ::neznam::
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

"daleko"
veliko spremanje radionice raditi iskljucivo zimi i sablone koji stoje besposleni godinam iskoristiti za grejanje :smejanje: bar neka koris od njih
i onako stoje zato sto samo majstor zna koliko mu je vremena trebalo da ih napravi :oskyldig:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vas dvojca koristie glodalicu za oblikovanje, sto meni generalno ne bi palo na pamet. Pojedini sitni detalji da, ali podizanje panela, upustanja povrsina, i slicne stvari nikada. Jednostavno, ne ukpala se u ono kako ja vidim namestaj.

Sa druge strane, teziste onoga sto mene zanima u radu sa glodalicom su spojevi elemenata. Ono sto vecina danas radi dominom i keksovima. Glodalica mi omogucava da uradim konzistentnije puno stvari koje bi inace radio rukom. Jos ako se takvi spojevi vide, i prepoznaju kao dodatni kvalitet, tim bolje.

Recimo, za klizajuci suzeni lastin rep, dado, dado sa lastinim repom, vidljivi cep kroz rupu, Malof spoj noge stolice sa sedistem, i slicne stvari, glodalica je nezamenljiv alat. Uz odgovarajuce sablone, koji nisu uvek novi, nego se koriste vise puta.

Takodje, nezameljiva je za obradu pleksiglasa, aluminiuma, i slicnih materijala koje koristim za pravljenje jigova, alata, i masina. Ono sto vas dvojca ne bi ste radili.

Kada mi treba profil, ne pravim hga glodalicom. Pravim ga klasicnim alatom za profile, koji ako nema, napravim, koristeci glodalicu. No izgleda da sam jedini ovde koji nema ni jedno profilno glodalo :D
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Od posla do posla koristis sta imas ako moras kupis ,ja sam za maksimalno koriscenje alata koji vec imam ,a to u velikoj meri odredjuje nacin na koji cu nesto praviti .raznim postupcima i razicitim altom moze se napraviti ista stvar ali kad zaradjujes od posla onda je bitan faktor brzina.
Izvinjavam se sto kvarim temu 😁 retko rucnu glodalocu koristim za bilo kakve spojeve
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne kvaris temu uopste. Koriscenje glodalice za oblikovanje je itekako zanimljiv aspekt za vecinu, moj ukus je nevazan.

Sa druge strane, apsolutno sa siguran da svi mozemo da profitiramo od vise price o spojevima. Na zalost o tome se jako malo prica, a upravo je to ono sto izdvaja skupi namestaj od jeftinog. Jedino sto ja poduze vremena necu moci nista da radim, postaje samo da skupljam igracke iz daljine, i gomilam ih za trenutak kada budem mogao da ih koristim.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Itekako radim spojeve (ne znam drugacije) ali na stabilnoj masini ,ranije sam vise koristio rucni frezer i znam za sta je ta masina sve sposobna imao sam i postolje za njega i vec duze vreme se kanim da napravim drugo jer je to stvarno mocna stvar i moze da uradi neka stvari koje ne moze stabilni frezer ,sad ga po potrebi montiram na nesto sto sklepam na brzinu ,ploca je problem treba da bude tanka u suprotnom neki alati ne mogu dovoljno izvire iz stola

Cini mi se da prica ne sme ni da se prica ako ce se za izradu tavog spoja o kome govori BR,koristiti kineski frezer koji u kucistu lezaja ima gumu .verovatno da apsorbuje udare ne savrsene osovine :D a podrazumeva se i kvalitetan alat.
User avatar
rade031
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 21 Apr 2011 18:09
Location: Uzice

Post by rade031 »

Skoro sam naleteo na jednostavnu i jeftinu varijantu podešavanja visine glodala. Evo slika pa da čujem mišljenja ili iskustva. :ironisk:
Image Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Takvo resenje ima gomila glodalica, fabricki ugradjeno. Makitini veci modeli, Bosch 1600 (da ne trazim oznaku, onaj sa dve baze) AEG 1400, takodje sa dve baze. Nista novo. I radi jako lepo, pogotovu kada se u nasim uslovima iskoristi sipka M6. Pun okret jedan mm.
Post Reply