Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Image
Ovo je bio stari široki štok za vrata cca 30cm sirine. Posto mi je trebao jedao uski štok od 17cm rastavio sam ga, raspilao rucnim cirkularom (hitachi) i nakon toga ovom glodalicom napravio utore za lajsne iste kao na odrezanom dijelu. Takodjer sam oborio ivicu profilnim glodalom. Mjerio sam utor sad, za moj standard super, a mozda nekome ne valja nista. Tako da ovisi za sta cemo koristiti alat i koliko. Bas bih volio dokopat se kakve fine makite od 1500 W pa navise pa je ugraditi u stol ali nema se sredstava toliko. Ona crvena makec nije losa ali fixna joj je brzina to mi ne pase. Ima BDecker za cca 160 eura i 2 godine garancije, ali koliko cujem i on je macak u vreci...
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Sledeća kupovina, čim se pojavi u prodaji

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zvone... " Mjerio sam utor sad, za moj standard super" je uzasno malo informacija.
Posto nemamo pojma koliki je tvoj standard :)
Daj neke egzaktne mere, tpa: na pocetku je sirine 12mm, ne sredini 12.1, na kraju opet 12, na pocetku bezi od ivice 0.2mm, na sredini je na nuli, na kraju bezi...
Nesto sto bi svako mogao da primeni na svoju situaciju odnosno zelju/potrebu za preciznoscu koju on ima. A malo nas ima istu.

Sto se tice trakaste... ja je jako volim. Gruba altka koja savrseno radi svoj posao i ne zahteva puno toga.
Samo povedi racuna da je traka neke standardne dimenzije, da ne bude alat dzabe, al moras da kupujes samo nase trake :)
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

yaki, kad si kupio nogare? Bio sam uveče 10tog i rekose da su sve prodali
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek bre...
Taj Lidl... u cemu je finta sa tim datumima?
Nije valjda ono?... Tad postamo u prodaju nesto, aj se napalite, pa se napalite jos malo, pa jos malo... Uraaaaaaaaaaaaa
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Kakva koincidencija slucajnosti sa puno podudarnosti....
Ceo dan radim sa tracnom
Nego prvi put vidim sa manjim prednjim valjkom, iskreno na njih je obracam paznju posto moja sljaka desetak godina vec. To sa manjim prednjim valjkom jel sad moderno? Ili neki tehnicki razlog
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Svake nedelje imaju nesto drugo na popustu.
Ako sam dobro shvatio, na tim gondolama sa alatima i slicnim "muskim" đinđuvama stoji samo ono sto su navukli da rasprodaju te nedelje.

Tehnicki je razlog za mali prednji tocak. Motor je kilav i tu mora da prokliza ako je ustopujes ;)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Jasno, znaci standardne su i dalje u opticaju
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Nogare kupio ujutro u 8h i 3 stotinke u punom trku pokupio usisivač, glodalicu, stege i te nogare. Prethodno sam na ulazu hteo da bijem svakog ko se spremao da utrči pre mene. Prosto neverovatno kakve bezobrazne stoke ima. Prošli put sam bio 5-6 u redu i ladno je desetak utrčalo jer se oni prvi u redu nisu snašli. Ovaj put se to nije desilo, bez pardona sam sve rasterao uključujući i profesionalne babe koje su došle zbog pilića.
Kod Lidla katalog se pojavljuje na sajtu ponedeljkom, a roba počinje po tom katalogu da se prodaje četvrtkom. U četvrtak dođeš što ranije staneš u red i u 8h kada otvore vrata startuješ ko F1 pravo na tezge gde je alat.
Lidl nema stalno u prodaji alat već se svakog četvrtka pojavljuje ponešto što se odmah razgrabi. Po gore pomenutom forumu slično je i u Hrvatskoj samo tamo se tuku za krupnije komade kada se pojave u prodaji: stubnu bušilicu i stoni cirkular, aparat za varenje i ona potezna testera sa početka ove teme.
Za nas su ove cene atraktivne jer ovde je neuređeno lopovsko banditsko tržište u svemu pa i u alatu. Distributeri i uvoznici se kartelski dogovaraju oko cene, a ako se pojavi neko ko bi nešto prodavao po realnoj ceni biva eliminisan sa tržišta.

Kod ove gore tračne brusilice prednji točak je manji da bi mogla da se zavuče do nekog užeg mesta, crveni poklopac se podigne pa može sa tim užim delom da brusi i prema gore.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Taj mali prednji tocak sluzi da masina izgleda brze. I da to zavlacenje izgleda kao prednost onima koji nemaju previse iskustva.

A u stvari, prednji tocak predstavlja slabo mesto. Sto mu je manji precnik okrece se sa vecim brojem obrtaja, a dimenzije lezajeva su manje. mani lezajevi mogu manje i da ponesu.

No, opet, posto izgleda brze, mora i da radi bolje.

Daleko, ako hoces da se opremis sa ovim ozbiljnim alatom, planiraj radnike da stavis u kombi cetvrtkom, negde oko 3 ujutro, pa ispred obliznje linde. Da pokupite sve sto izadje tog dana. I tako svakog cetvrtka u godini ;)

I ta cetvrtak prica jasno govori cemu je namenjen. Ostali alat kupuju u radnji, u kojoj mogu da dodju kad hoce, da ga pogledaju, da pogledaju primerak koji kupuju. Bez potrebe da rizikuju babocid usled soka sto ih neko pretice za pilice.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zvone wrote:Ovo je bio stari široki štok za vrata cca 30cm sirine. Posto mi je trebao jedao uski štok od 17cm rastavio sam ga, raspilao rucnim cirkularom (hitachi) i nakon toga ovom glodalicom napravio utore za lajsne iste kao na odrezanom dijelu. Takodjer sam oborio ivicu profilnim glodalom. Mjerio sam utor sad, za moj standard super, a mozda nekome ne valja nista. Tako da ovisi za sta cemo koristiti alat i koliko. Bas bih volio dokopat se kakve fine makite od 1500 W pa navise pa je ugraditi u stol ali nema se sredstava toliko. Ona crvena makec nije losa ali fixna joj je brzina to mi ne pase. Ima BDecker za cca 160 eura i 2 godine garancije, ali koliko cujem i on je macak u vreci...
Zvone, upravo potvrdjujes ono sto sam napisao i sto svo vreme provejava po ovom forumu u razlicitim temama. Ovo sto je tebi vrhunski dokaz da alat koji si kupio radi, u susutini ne predstavlja ozbiljan test glodalice.

Obe stvari mozes da uradis sa alatom koji sam napravis, uz relativno malo ulaganja. Stari noz od rendeta kod nas kosta nekoliko stotina dinara, a uz malo znanja i truda moze da se prepravi u alate kojima su se i ivice obarale i zljebovi pravili stotinama godina.


Ono za sta se glodalica zaista upotrebljiva je obrada po sablonima, pravljenje otvora za cepove, pravljenje lastinih repova, i slicne stvari. O sposobnostima ove gloddalice da uradi nesto tako nemamo nikakvu ideju. Niti kakav je prednji aksijalni lezaj, niti kako se bori sa potapanjem spiralnog glodala (koje kosta i u kineskoj verziji koliko i ceo taj set glodala iz lidla, da ne pominjemo ozbiljne verzije) a o centricnosti vodjice za sablone da ne pricamo. Sve su to mesta na kojima veliki procenat njih pada na testu.


Glavni problem je sto su prodavci ubedili one kojima treba da zavrse malo stvari da je za njih pravo resenje alat koji lici na pravi, ali je eto malo zakinut na performansama, kvalitetu, preciznosti. I da nema veze sto on nije pravi alat, ni amateri nisu pravi majstori.

A sve to sto amater ocekuje od glodalice moze da se zavrsi preciznije, sa manje sredstava, a jedina razlika je utroseno vreme. No, posto amater ne vodi racuna o vremenu, njemu to ne bi trebalo da bude problem.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ok, sve si u pravu i slažem se sa tobom, ali
Ajde konkretno posmatrajući onu gore trakastu brusilicu koja će verovatno koštati 4000 RSD i 2 godine garancije. Shodno tvome stavu šta da kupi neko koji će tu mašinu koristiti nekoliko puta godišnje, možda ni toliko. Å ta konkretno, da je uopšte ne kupiuje ili da pozove majstora da mu to uradi ili šta.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ta masina ce mozda izdrzati 6 upotreba po pola sata. To je vlasnistvo masine da bi se reklo da se ima. Mozda ce izdrzati i 20, 30 sati rada. A mozda ce porednji valjak otpasti prilikom vadjenja iz kutije, sto se desava alatu kupljenom u Lidlu. Prakticno kupujes loz na lutriji, pa sta izvuces.

Lidl menja masine u garantnom rpoku samo ako ih ima na stanju, sto se desava retko. Najcesce vrate pare. Cak i da vrati pare, koristio je tvoj novac dan, dva pet, tri meseca, 18 meseci. Bez kamate. Kako god, oni su profitirali.

Sve to sto moze da se odradi tracnom, moze da se odradi i rukom, sa alatom koji ne moze da crkne. Opet, samo malo vise vremena. Za nekoga ko ce alat koristiti manje od deset sati u dve godine, besmisleno je gubiti vreme na Lidlovu lutriju. Ozbiljniji se kockaju jos manje.

Opet dolazimo do toga da je sustina Lidlovo koriscenje zelje za posedovanjem. Oni prodaju zadovoljavanje te zelje, a ne alat. Kada im das pare, posedujes loz za lutriju u obliku slajferice, glodalice, ili neceg treceg.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Evo je već u oglasima plaćena 4000 RSD prodaje se za 60e, koliko ljudi je prati sigurno će se i prodati po toj ceni :)

Image
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ma i na tarabi pise znate vec sta, ali ostaje taraba, ko sto spialter nece nikad biti celik.
Post Reply