Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Image
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Visoka cena u preprodaji je logicna kada za "regularnu" kupovinu treba da se bijes sa masom.
Neko to mora da plati :) (omiljena izjava mog pok. tece)

D' izvines, da im je iz oka ispao, ne bih se tukao sa babama, pa sve da prodaju Mafel za 30 evra.
Postoji granica dostojanstva. Nekome je mozda niska, ne branim.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Imam nekog kineza od 350w Straus ili tako nekako kupljen na KP za 80e, inače einhel u ovoj klasi košta 120e i lošije izgleda.
Tako da babe ovog četvrtka mogu da odahnu do sledećeg četvrtka kada će da izdahnu ako mi bude nešto interesantno od alata u prodaji.
:)
Last edited by yaki on 26 Feb 2019 23:54, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ne bogami ovo je nize od Einhela mada postenije od nekih koji navode 1850w motor. Postolje je, deo koji se vezuje za sto, presovan lim. Zadnji einhel koji sam video je jos bio liveno gvozdje.

Evo kratko trazenje na KP (prvo sto mi je ispalo da lici na nesto):
https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... -oglas.htm
Nije Flott ali je 70E i lici na pristijnu. Pre bi nju uzeo nego Lidl.

Aj da uzmes nesto da ti zavrsi posao ali stubna, nije taj tip alata po meni!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Identicna kao ova sa oglasa je kod mene vec 10-tak godina (od drugara). Kupljena u Madjarskoj krajem 90-tih.
Sustinski identicna kao womax od 350 odnosno 550W (kod te dve se razlikuje samo motor). Ima par sitnih razlika (drugaciji granicnik dubine, i malo drugacije vesanje motora), ali generalno ista.
Sve mane su tu: landarava pinola, kilav futer, nikakav granicnik dubine... ali sve se to da dovesti u prihvatljivo stanje.

Najveca mana joj je sto su najnizi obrtaji previsoki. Womax od 550W ima 200rpm, sto je vec OK (postojala je verzija i za 180, ali nju izgleda vise ne rade).
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Ova stupna busilica su mi bile najgore bačene pare. Kompletno je napravljena od lima i na bilo koji jaci pritisak se cijela uvija. Glava se samo nabije na konus koji je u ekscentru od samog pocetka, a nakon 10tak dana koristenja je pocela ispadati. Uglavnom nebi je preporucio nikome.
Last edited by mario99 on 27 Feb 2019 21:17, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad tek pogledah klip, i stvarno ova linda ima telo od lima. Svasta.

Glava se uvek nabija na konus, kod svake stubne, daklem i kod naj profi varijante. Konus je daleko precizniji od bilo kakvog srafljenja koje se primenjuje na rucnim busilicama. Za ove malecke tipicno ide B16 konus direktno na osovini, ili zenski MK2 konus na busilici, pa adapter sa MK2 na B16, i glava sa zenskim B16.
To sto su osovina i konus na njoj u excentar, je naravno sasvim druga prica.
Spadanje sa konusa je uglavnom posledica toga sto konus na busilici i konus na futeru nisu bili lepo ocisceni prilikom postavljanja (naravno moguce je i da je lose odradjen, ili da je ostecen). Cak i najmanja neravnina ili stroka na konusu ga potpuno izbacuje iz funkcije.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

mario99 wrote:Ova stupna busilica su mi bile najgore bačene pare. Kompletno je napravljena od lima i na bilo koji jaci pritisak se cijela uvija. Glava se samo nabije na konus koji je u ekscentru od samog pocetka, a nakon 10tak dana koristenja je pocela ispadati. Uglavnom nebi je preporucio nikome.
E to nas zanima. Lična iskustva. Ako ti je dobra, po čemu je dobra. Ako nije, zašto nije.
:prsgore:
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Neznam kako je kod kvalitetnijih busilica, ali sam očekivao da ima šaraf kroz sredinu kojim se stegne glava, a ne samo da se natakne. Probati cu malo bolje ocistiti konuse ali mi se više čini da je loše otokareno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema apsolutno nikakve potrebe za srafom, kada su konusi kako treba.
Povrsina naleganja konusa je jako velika, konus sam po sebi "steze", pogotovu kada dodas silu pri busenju koja sve vreme u sustini "nabija".
Sve profi busilice imaju vezu iskljucivo konusom. Na stugu je veza sa futerom na konjicu takodje iskljucivo konus.
Ni jedna veza navojem nema ni priblizna sanse da bude precizna kao konus.

Ono sto konus ne trpi su bocna opterecenja. Upravo zbog toga se na rucne busilice postavljaju futeri sa navojem, posto tu lako mozes da guras u stranu i krivis burgiju.

Kod stubne busilice toga jednostavno nema.

Sto se tice tvog problema...
Skini futer (posle cu o tome kako).
Uzmi tamno plavi marker i njime ofarbaj musku stranu konusa.
Blago navuci futer, i okreni ga za recimo cetvrt kruga.
Skini, i pogledaj gde je skinut marker. Treba da bude skinut jako ravnomerno po celoj povrsini.

Ukoliko je odstupanje malo, ili imas neku "pucnu", mozes da pokusas da ga malo doteras. Ukljucis busilicu, i finim ravnim kamenom ili smirglom zalepljenom na neku ravnu i tvrdu povrsinu prodjes delove koji su "debeli". Bez pritiskanja, cilj ti je da skines ovalnost, a ako pritiskas kamen ce pratiti vec ovalnu povrsinu a nece skicdati "breg".

Futer sa konusa se skida posebnim alatom, ne cekicanjem ili polugom. Upravo da se ne bi pokrivila osovina.
Nije ga nesto tesko ni napraviti, nece biti perfektan, ali ce daleko bolje odraditi posao od macole.
npr https://www.victornet.com/subdepartment ... s/565.html

U sustini dva klina sa zarezom u sredini.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

U steznu glavu stegneš maticu a onda kroz tu maticu navrneš šaf, tako sam ja skidao moju glavu, mislim na bušilici. :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tako moze da se skine samo futer koji je prolazan. Recimo, od boljih, Jacobs futeri su takvi, ali Rohm recimo nisu.

Dodatni problem je sto takvo stezanje matice moze da osteti futer. Pogotovo jeftin. Ne bi trebalo, ali opet, upterecenje nije onakvo za kakvo je futer pravljen.

Klinovi za skidanje futera su jedino ispravno resenje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nego, pogledah video. O kvalitetu ove naprave ne bi, tipican nivo onoga sto Lidl prodaje. Ono sto je veci utisak je to koliko svako ko nema pojma moze da postavi video. Ono sto je on identifikovao kao problem je apsolutno nevazna stvar, a ono sto je bitno ne proverava.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Bio jutros, uzeo ovaj multimetar, po finalnoj obradi deluje baš kvalitetno, uzeo i sve ove setove burgija, posebno mi interesantne ove za pravljenje čepova. Uobičajna gužva, čar su joj dali ovi iz Lidla koji su ladno ostavili nekoliko paleta neke robe sve sa kolicima baš ispred tezge gde su se svi sjurili, u trenutku se sve začepilo :)

Image

Image
Last edited by yaki on 21 Mar 2019 13:07, edited 1 time in total.
Post Reply