Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ma ok, razvili smo priču, izneli svoje stavove, uostalom za to i služe ovakvi forumi. Ja pokrenuh ovu temu pa nekako ispadoh branilac i promoter ovakvog alata mada iskreno mogao bih se složiti sa većinom onoga što ste rekli.
Ja konkretno nisam kupio ovaj cirkular jer sam posle mučenja sa ručnim cirkularom u pravljenju velike komode sa fiokama od reslova univera (dugački uzdužni rezovi) prodao taj ručni i kupio stolni cirkular Bosch PTS 10.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BR, mbole, rekao bi da odlazite u krajnost.
Ja sam pre 5-6 godina kupio neki womax ili tako neki cirkular zbog jednog posla gde sam trebao da izkaisam neku sirovu ivericu u krajnje provizorne mere. Mislim da sam imao prostora za gresku od 20-ak mm.
Naravno da je zavrsio posao.
Nakon toga je koriscen samo 5-6 puta za po par letvi, dasaka i sl.
Skoro je iskrojio ispune za zidove i krov za jednu kucicu, skromnih 10-ak tabli osb ploce.
U medjuvremenu, sve sto mi je trebalo precizno, seceno je na tome namenjenim masinama.
Vas dvojica bar znate da sam ja svaki put mogao da se snadjem za krstenu alatku ali sam verovao da ce ova da posluzi za ono cemu sam je namenio.
Ja ipak mislim da ovakve alatke imaju svoju primenu, kao i npr unimer od par eura
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno... pa to sam napisao par postova gore.

Moje razmisljanje je: da li da dam 5000 za nesto sto moze da mi radi samo takve grube poslove, ili da kupim nesto sto je 10000 i odradice sve to plus precizan rez, deblju dasku... Ne pricamo o razlici od 5000 evra, vec 5000 din. To sto je duplo, nije pretarano bitno ako je apsolutna cifra relativno mala (Dal kupujem sraf od 1 dinar ili 2 dinara? Nevazno ako ne kupujem desetine hiljada komada, vec 10 komada).

U prvom slucaju cim naidjem na nesto sto ne moze, ili cu ga prodavati (verovatno za pola cene koliko sam ga kupio), i kupovati opet ovo od 10000, ili cu ga ostaviti u ormanu i opet kupiti ovu od 10000.
Fakat, to ima i svojih prednosti, imas alatku koju mozes da arcis, pozajmljujes... :)

Imam i sam par womax/enhel/slicnih kinezijum alatki, koje su kupljene upravo tako, za jedan posao koji nije bio zahtevan, odradile ga, isplatile se i stoje ako opet naidje nesto gde ne bih da arcim finiji alat.

No, kao jedina alatka, nekome ko pocinje da se zanima sa ovim... nikako ne bih preporucio. Sve su sanse da se isfrustrira i odustane od cele price.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Marice, ne mislim da odlazimo u krajnost. Nadovezacu se na ovo sto je Bole napisao.

Onaj koji kupi ovu masinu u Lidlu, uglavnom je ne planira za samo grube poslove, niti mu je druga, treca. Kada se suoci sa problemima, ne zna da ih resi. I misli da je vecina problema iz nedostatka iskustva, a crkavanje masine je dodatna frustracija.

Utisak mi je da je u zivotu najbitnije uciti na tudjim iskustvima. Mozda zbog toga sto to sam nisam radio na pocetku. Pre porpilicnog broja godina, poceo sam da uzimam elektricne alate, sa idejom da oni sami rade, a sa potpuno istom idejom, ne mogu da priustim skupo, pa cu uzeti jeftino, jel mi ne treba mnogo.

Jos uvek negde imam Einhell glodalicu iz tog perioda. Sve naizgled radi, osim sto je caura za prihvat alata od 8mm otisla u vecna lovista posle ni pola sata rada. Uz to sto se klati kada je pritisnes na dole. Kao i sto glodala proklizavaju, na ovoj cauri od 6mm koja je ostala, a kada stegnes kako treba sledi ozbiljno cupanje alata posto caura zaglavi.

Posto sam sa njom imao iskustva kakava sam imao, poslusao sam savet starijeg i iskusnijeg, pa sam skoro sve radio na drugi nacin. Rucnim alatom. I zbog toga nisam napravio nista manje stvari. A bilo mi je i zanimljivije.


Ono sto je sustina je da je kupovina tog alata u Lidlu motivisana pogresnim porivima. Istim kao sto je i tuca za pilice na istom mestu.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Image

Kupio prije dvije godine, jer mi je trebala brusilica koju mogu držati jednom rukom. Utisci dosada:

Prednosti
Lagana
Fino leži u ruci
Nema lufta nigdje - sve je fino zategnuto, a pogotovo glava.
Mada je namijenjena za brušenje, sasvim solidno se snalazi i u rezanju. Dosada sam sa njom prerezao ne znam ni koliko cijevi i pločica.

Mane:
Jak trzaj u startu, uvijek me iznenadi
Dugme za paljenje je postavljeno na nezgodnom mjestu, a i moraš ga povući udesno pa na gore da bi se upalila. Em živcira, em usporava rad.
Lako se grije. Nije problem napraviti desetak rezova sa njom, ali ako probaš obrusiti kapiju pripremi se na bar dvije tri pauze.

Zaključak - bar moj: Nije za bravare, limare ni za ikoga ko prvenstveno radi sa metalom. Za nekoga ko rijetko radi sa metalom, ali živi na selu gdje brusilica zatreba svako malo je idealna. Poslije dvije godine korištenja još uvijek je kao nova, a dosada se isplatila više puta.

Odnos cijena - kvalitet, više nego zadovoljavajući
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sasasasa wrote:...
Mada je namijenjena za brušenje, sasvim solidno se snalazi i u rezanju. Dosada sam sa njom prerezao ne znam ni koliko cijevi i pločica.

Mane:
Jak trzaj u startu, uvijek me iznenadi
Dugme za paljenje je postavljeno na nezgodnom mjestu, a i moraš ga povući udesno pa na gore da bi se upalila. Em živcira, em usporava rad.
Lako se grije. Nije problem napraviti desetak rezova sa njom, ali ako probaš obrusiti kapiju pripremi se na bar dvije tri pauze.
...
Ovo sa brusenjem/rezanjem bas i ne razumem?
Nisam neki bravar, al po meni je brusenje mnogo zahtevnija operacija od rezanja.
Em tipicno traje duze, em imas nezgodnije opterecenje na lezajevima masine (pri rezanju imas samo radijalno, a pri brusenju "nakreces" kamen).

Neki dan sam imao u rukama jednu ovakvu samo plavu, i taj prekidac me ispizdeo. Plus, polozaj mu je jako nezgodan, to jest prsti su bas blizu kamena kada ga ukljucujes (naravno neki "pametnjakovic" je odavno skinuo stitnik).

PS
Ja sam metabo kupio pre 19 godina. Radi ko prvog dana :)
Sa sve sporim startom, brzim zaustavljanjem, regulacijom obrtaja, zastitom od slucajnog ukljucenja kada nestane pa dodje struja...
Rezala je beton, malter, ciglu, plocice, naravno i metal, kad uhvatim celicnu cetku ili skotchbrite ne zaustavljam se po pola sata...
Fakat... kostala je ko bar tri - cetiri ovakve (fi 125, 1400W).
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ma nek kupi čovek sebi igračku za tih 5000, više će da potroši u kafani, a bar će da se izigra :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Veći je otpor pri rezanju, brže se zagrije.
A prekidač je baš priča za sebe :)
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

sasasasa wrote:Goshke: Kako se pokazao cirkular? Kakav je za upotrebu? Imaš li kakvih zamjerki?
Sve sto ste rekli stoji, ovo je jeftin alat i nema tu neke price. PAli radi ide, kad stane ima garancija, ako ne uvaze, prezalicu 40e, a uvazice je. Za te pare, nema ni polovan kinez, kinez donesen iz nemacku je 50e, isto sranje drugo pakovanje.


Ja sam hobista, amater, kupio sam ovo jer mi treba na terenu da isecem nesto na brzinu (konkretno u selu imam svoju sumu, gradju koja se susi na tavanu, a u auto tesko da ce da mi stane nesto od 4m) tako da ga koristim uglavnom za gruba skracivanja, u "radionici" imam dobar ger i dobar stoni cirkular tako da mi nije potreban, eventualno neku plocu da razrezem, mada radim 95% sa punim drvetom.

Bas sam jutros rezao pola kubika neke hrastovine, ide to dobro, sa original listom, sa dobrim bilo bi jos bolje. Na mom primerku je laser precizan, bas sam testirao da vidim, gadja u milimetar, zna da bude od pomoci meni jer na tom tavancetu nemam svetlo pa gadjam sprem sunca sto bi rekli :D

U principu ok masinica za imati u selu da se prekrati nekad nesto, jer ako potegnem motorku, ode sve u propas :D :D :D
User avatar
dejan_SD
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 07 May 2015 23:28
Location: Smederevo / Osipaonica

Post by dejan_SD »

Pre dve godine kupio neki komplet u woby hausy mala womah brusalica i busilica (od po 500w kineskmih?) za 3000 din. Kuplljeno kao pomocne alatke da s primarnih alata ne skidam burgije,ploce. Brusalica je sa tin nezgodnim prekidacom ,dobra je za zimi bas greje ruke. Busalica me je cak sta vise i iznenadila koristim je solidno cesto. Imao sam vise takvih kineskih alatki i manje vise treba biti pazljiviji u radu s njima. Doduse neke ispuste dusu iz cistog mira.
Nasuprot tome naleteo sam na polovnu metabo busalicu od 300w za 1500 din i busi rupe tamoi i gde ove novije brendirane zapinju. Svi proizvodjaci presli na visoke obrtaje jeftiniji su motori ali su im reduktori skuplji pa rucne busilice budu osudjene na menje burgije.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Imageclosest diesel gas station near me

Jutros uzeo 2 komada.
Prethodno je palo uobičajno vaspitavanje stoke koja smatra sasvim normalnim da mrtva ladna stane ispred svih u redu, pa kad nalete na tvrdo onda u šoku jer je postalo normalno da se pristojan i uljudan svet povlači pred bezobrazlukom.
Korisna stvar i kao stega i kao graničnik.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1THqybb_mXk[/youtube]
Last edited by yaki on 09 May 2019 10:55, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

I? Jesi li je isprobao?
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Imam ih već nekih dve godine. Kao stega su ok , ali kao vodilica nisu ok. Super su za širinsko spajanje, a kao vodilica nisu dovoljno fiksne, pa samo za neko raskrajanje gdje nije bitno da je precizno.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne klavirim bas...
Ako se pomera kao vodilica, to znaci da ne steze dovoljno. A stega koja ne steze dovoljno...

Nazalost kod nas je skoro nemoguce pronaci pipe-clamps, koje su za sirinska spajanja najjeftinije dobro resenje. Nisu i najbolje (sto ne znaci da su lose, samo da ima boljih), ali je odnos para i muzike ekstra.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Evo "probo" ih tako što sam kuhinjsiki stol uhvatio i podigao i na gore i bočno (smicanje), drži, ne pomera se ni za milimetar. Ako je izdržala takvu silu, držaće i bočni pritisak nekog alata kao vođica.
Ono što se odmah primeti je odličan kvalitet završne obrade. Prva primena će biti da posluži kao najobičniji lenjir kada skalperom budem skraćivao itison.
Rekoh već ranije, odličan alat, posebno u kotekstu cene.
Post Reply