Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Alvi wrote:Inače, kako se precizno seče daska, od 10-20mm debljine? Video sam kako to rade sa gredicama, tamo imap mesta da kreneš malo sa jedne, malo sa druge strane, a čitao sam i Boletivo uputstvo za razrezivanje dasaka. Ali kako sa onim tanjim daskama, do cola?
Krene se prvo jedna strana što više ukoso, pa se okrene daska, ili kako?
U narednom periodu cu postaviti jednu temu u kojoj ima slika secenja. Tanja daska ista prica, krenes paralelno sa stranom do dubine nekoliko milimetara, pa jednu stranu, sa vodjenjem pocetka iz koseog zareza na cosku, pa drugu stranu, pa povezujes.. Okreces cas jednu cas drugu stranu da anuliras greseke, i ide lepo.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Izgleda da nemci više ne znaju da koriste svoje reči :)
https://www.obi.de/search/wasserwaage/
Čini mi se da ste pomešali vagres crevo i libelu - vaser vagu.
Last edited by DataS on 29 May 2021 19:15, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Tako ja znam ....
Libela ili vaser vaga je jedno isto a vagres crevo je druga priča.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je nesto cime se nisam zezao, tj citao. Pa pokupio od majstora, ozbiljnih, pre nekih 40 godina. Libela je libela, vaser vaga crevo. Vagres se nije koristio.

Tipicno za nas i iskrivljene nemacke izraze.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko ja znam... na forumu nemamo ni jednog nemca :)
OK... imamo par trajnih i par privremeih gastarbajtera, al to je obicno daleko od nekog ko poznaje jezik :(

A to kako trosimo "nemecke" izraze, je neka druga prica.

Neki zovu vako, neki nako...
Jbg... kad imas jezik koji je siromasan u tehnicikm izrazima, pa nabada svako kako mu naidje.

Licno... i ja sam prvo pomislio na libelu, ali mi je prema smislu poruke postalo jasno da se radi o vagresu. I kod "mene u kraju" (iako sam u zivotu promenio brdo "krajeva"), su vaser vaga i llibela bili sinonimi, a vagres je bilo crevo sa vodom.

Opet.. ne znam da li u Valjevu, Paracinu, Subiotici... drugacije koriste te termine.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Na sajtu OBI-a, na linku koji sam postavio, vagres crevo je Schlauchwasserwaage, znači da i vagres crevo spada u vaser vage.
U Hr i BiH je to šlauf vaga.:)
https://www.obi.de/pruefwerkzeuge-messw ... /p/9463639
Last edited by DataS on 30 May 2021 00:04, edited 1 time in total.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Sva sreća pa nam nije trebalo mnogo da se sporazumemo.
Samo 2 stranice postova. :D :D :D
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:
nlazovic wrote:
BR wrote:A sta radi taj laser sto ne radi providno crevo sa nekoliko puta manjom cenom?

To sto rikne mnogo brze se ne racuna.
Isto kao i Lada i Mercedes - oboje imaju istu funkciju :). Ne vidim da se ljudi mnogo voze Ladom :) .

Kad budeš nešto konkretno počeo da radiš, samo će ti se kazati.
Besmisleno poredjenje.

Vaser vagom i viskom moze da se postigne jednak nivo preciznosti kao i sa najsavremenijim laserom, a sve greske su samo do majstora. Pri tome, i vaser vaga i visak mogu da padaju koliko hoce, ne trebaju im baterije, ne crkavaju, a kostaju deseti deo. Jos imaju i deseti deo tezine.

A ladom se vozi samo onaj kome se svidja da u gepeku nosi automehanicarsku radionicu, i da na servis ide otprilike na 1500 km. Spada u kategoriju mazohizma, ali kao blazi oblik, za one sa jeftinim ulaznicama. Tezi oblici su posedovanje alfa romea, ili bilo cega sto je pravio British Motors.
Filozofiraš bezeveze, a ništa nisi radio sa laserom. Kažeš jedan drži, a drugi razvlači vagres crevo (vaser vaga je ustvari libela - bar je tako odomaćeno kod nas). Znači, dvojica ili dvoje su potrebni da razvlače crevo ? Pa zar ti to nije dovoljan razlog ? Ok, ako ćeš da staviš slike na zid na istu visinu pa uhvatiš ženu da ti pomaže. Meni je bio nezamenljiv kod adaptacije stana.
Evo ti jedan primer koji, istina, nema veze sa stolarijom. Nalivao sam košuljicu u stanu i trebalo je da odradim proračun količine materijala. Pod u stanu kao površina meseca, nema 2m2 da su isti nivo. Upalim laser i idem po stanu i stavljam metar na pod. Laser ti odmah pokazuje koliko ti fali. I tako tačkasto na 70m2. Odradio sam SAM za manje od 10 min. Rezultat - ostalo mi 2 kofe peska viška na 4,5m3.

Takođe, kod spuštenog plafona. Upališ laser i odmah vizuelno vidiš gde ti je ravan i da li ta visina, stanje na terenu, odgovara idejnom projektu (sakrivao sam kablove za struju i neke cevi za grejanje).

Laser ti radi horizontale i vertikale odjednom pa odmah možeš da vidiš da li je nešto u vinklu ili nije i koliko nije (kod mene nijedan zid nije bio ni sa jednim u vinklu ni horizontalno ni vertikalno :groota:).

Da ne drvim i ja, možeš neke stvari da završiš i sa vagres crevom u zavisnosti šta radiš i koliko radiš. I ja sam nekada koristio vagres crevo (imam ga još uvek) kada sam zidao vikendicu jer laser tada nije bio široko dostupan , ali je realno teško maltretiranje. U građevini vagres crevo više ne postoji. Jednostavno, lakoća i brzina rada sa laserom su nenadmašivi.

PS. Vagres crevo se koliko znam, najviše i koristi u građevini.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Karijeru u struci sam poceo tako sto sam snimao objekte, pre nego sto sam presao na ozbiljnije stvari, a onda i batalio. Nije mi strana ni geodetska oprema tipa nivelira, trigonometrijskog nivelmana, i slicnih poprilicno skupih alata za merenje koji daleko prevazilaze nivo creva i lasera.

Sit sam se nasnimao visina podova, dvorista, terasa i drugih gluposti. Sasvim lepo iskustvo. Svaki put sam na kraju batalio laser, izvukao crevo i na kraju zavrsio pricu mnogo lakse i preciznije. Imam cak i kolegu sa studija, koji i dan danas koristi usavrseno crevo koje je tada napravio, sa mnogo glupim i jeftinim resenjem koje mu omogucava da radi sam, i ne zeza se sa laserima.

NA kraju, ni za crevo ti ne treba dvoje, kad znas sta radis. I mnogo je brze od lasera.

Iz celog iskustva, aopsolutno ne vidim cemu jeftini laser. Crevo je mnogo manje zezanje, a radi jednako brzo, uz debelo manje tetosenja i titranja jajaca.

Al ajd, ja za mnoge alate u stolariji ne vidim razlog. No od reklama i stvaranja potrebe za dzirlo proizvodima neki zive.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Nisam probao laser iz Lidla.
Koristim Stanley i ne vidim neki problem u tačnosti, sasvim zadovoljavajuća.
Postoji dosta poslova gde treba i vertikala, ne znam kako bi njih odredio crevom.
Treba imati na umnu da većina lasera formira ravan a ne liniju i u prostoru imaš niz tačaka koje možeš pronaći uz pomoć određenih meta.
Vidljivost crvenog lasera jeste problematična, ali zato su se pojavile zelene verzije.
Tačnost je dovoljno dobra za ono za šta su namenjeni.
Za upotrebu u stolarstvu si mozda u pravu, ali mi se čini upotrebljivijim i za stolarstvo u odnosu na crevo. Crevo možda ima efikasnu namenu kod građevine kao jeftino, provereno i staro rešenje, ali sa dosta ograničenja. Mislim da laser pruža znatno više mogućnosti u različitim poslovima.
Last edited by DataS on 30 May 2021 19:22, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I crevo obelezava ravan.

Mnogo manje ogranicenja ima crevo, nego laser. Prrvo, ne moras da imas opticku vidljivost iz iste tacke, i mozes da obelezavas reciomo iza coska, stuba, bilo gde gde ti treba. Drugo, sve sto mozes sa laserom, mozes i sa crevom. Za vertikale se koristi visak, jos jedna naprava sa nivoom pouzdanosti granitne kocke. I za upotrebu creva je dovoljna jedna osoba. A nemas ni probleme sa kilavim tronoscimna, obaranjem, i svim ostalim glupostioma.

Ako meris visine od tacvaka, lenjir i crevo, i jedna osoba su sasvim dovoljni. Al treba da se zavrsi kurs :D :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dede leba ti... za nas sa jeftinim ulaznicama... kako to jedna osoba koristi crevo?

I nek je i jedna... opet joj je jedna ruka zauzeta crevom, a meni su kod lasera obe slobodne. Meni to jeste bitno, posto kad postavljam kanalicu jednom rukom je drzim prislonjenu o zid, drugom busim... gotovo. Nema zacrtavanja po zidu, radis direktno prema liniji lasera.

Drugo... znam da si zadrt, al i ja sam :)
Ne postoji ni priblizna sansa da crevo bude brze.
Oces da merimo? :)

Nije ni sa laserom problem meriti iza coska (dva merenja). Tu ces doduse verovatno biti nesto brzi, ali potpuno irelevantno dal si to uradio za 30 ili 40 sekundi.

Sve sto mozes svojim autom, mozes i volovskom zapregom :) Cesto i vise.


Da... kada se radi o vecim daljinama i radu napolju, crevo ima prednosti.
Za unutra i kraca rastojanja... samo ako nemas laser.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Njemu čim čuje LIDL alat šikne para na uši pa se posle smiruje na nekoliko stranica ove teme :)
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Ajd što je zadrt za crevo, a'l za visak ... :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

yaki wrote:Njemu čim čuje LIDL alat šikne para na uši pa se posle smiruje na nekoliko stranica ove teme :)
Sa puno razloga :)

No ponekad stvarno zadrvi...
nlazovic wrote:Ajd što je zadrt za crevo, a'l za visak ... :D
Pu, pu, pu... Toga se na hvatam narednih par decenija... posle je ionako sve jedno :haha:
Post Reply