Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja koristim bosove nogare, (jedino sto zaista vredi kod Bosa) placene otrpilike duplo na nekoj akciji, sa valjkom, dodatnom glavom sa kuglama, i cvrstom povrsinom. Uglavnom za prihvatanje sablona za ravnanje kada izlazi iz dihta.

No, japanske nogare, koje se naprave od grede, i sloze u gomilu gredica su daleko upotrebljivije resenje, ako podesavanje visine nije osnovni zahtev. Koristim ih i umesto tezge, povezem sa kojom daskom i gotovo. I ne treba vise.

Glavna prednost tih pravljenih varijanti za pocetnike je sto se vezba konkretan zadatak, na relativno nevaznom komadu. A ko god razmislja o kupovimi Linda resenja, nije iskusan stolar.

Ajmo nazad na automobile.

Prvo bezbednosni problemi.
Litijumske baterije, koje su trenutno resenje sa najvecim kapacitetom, imaju jako mali unutrasnji otpor. Kada se kratko spoje, u stanju su da isprazne kpompletnu energiju u vrlko kratkom vremenskom periodu, a sve to ode u toplotu. I sve bi bilo u redu, da dodatno litijum nije zapaljiv, i potpuno negasiv vodom.

Probaj da nadjes na YT pricu o sintetizovanju Uglovodonika uz pomoc elektricne energije. Izvor ugljenika je CO2, iz vaduha, vodonik se dobija elektrolizom vode, i jedina potrebna sirovina je elektricna energija. A rezultat je gorivo, prilicno cisto, posto nema primesa van onoga sto je sintetizovano.

Posto se njegovim gorenjem ne oslobadja dodatni CO2 (nema dodatka koji vec nije u atmosferi) racuna se da je to gorivo nulte emisije, a ako je struja iz obnovljivih izvora, onda je celokupan ciklus obnovljiv, i ne zagadjuje dodatno okolinu. Produkt sagorevanje je CO2, i voda, koji se na kraju opet recikliraju.

Automobili ostaju isti, nemaju problema sa ultrabrzim punjenjem, nema problema sa odlaganjem i reciklazom metala iz baterija, nema dodatnog zagadjenja koja izaziva kopalnje sirovina za baterije..

Al glavni problem sto nema ni dodatnog profita..
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Aj daj neki video Ili foto japanskih nogara
User avatar
rade031
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 21 Apr 2011 18:09
Location: Uzice

Post by rade031 »

BR wrote:Mozes da probas sa servisom, no uobicajen odgovor je da je to u okviru proizvodjackih specifikacija. Ionako nigde nije navedeno koliki je luft. A i ostale masine ce ga dobiti, vodece caure na njima su jako tanke, pa ne traju. Na zalost to je stvar koja se tesko popravlja, osim da se pravi nova baza

Nego, kada smo vec kod toga, koliko vas je testiralo upravnost osovine na plocu, i bacanje osovine? To su glavni problemi jeftinih glodalica.
Previše radoznao odlučio sam da pažljivo rasklopim glodalicu, imao sam šta i da vidim. Vođice su od neke tanke cevi i prolaze kroz cilindar koji je odlivak, mašinske obrade nigde nema. Luft je oko pola milimetra i to je stvarno previše.
Gornji ležaj stoji u plastici, i generalno mnogo je plastike. Materijali od kojih je izrađena glodalica su jako loši i skloni habanju. Elektronika deluje ok.
Sve u svemu ova moja je škart, nema joj pomoći. Videćete na slikama, cilindar je razoren nekim pokušajem bušenja ili brušenja.
Spakovao sam sve kako je bilo, sutra idem da je vratim u Lindu i naglasiću da je ne prodaju ponovo jer ne valja...ma da siguran sam neko će je ugrabiti pun sreće, kao ja juče. 😁😉🍺

Image Image Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

BR wrote:...

Ajmo nazad na automobile.

Prvo bezbednosni problemi.
Litijumske baterije, koje su trenutno resenje sa najvecim kapacitetom, imaju jako mali unutrasnji otpor. Kada se kratko spoje, u stanju su da isprazne kpompletnu energiju u vrlko kratkom vremenskom periodu, a sve to ode u toplotu. I sve bi bilo u redu, da dodatno litijum nije zapaljiv, i potpuno negasiv vodom.

Probaj da nadjes na YT pricu o sintetizovanju Uglovodonika uz pomoc elektricne energije. Izvor ugljenika je CO2, iz vaduha, vodonik se dobija elektrolizom vode, i jedina potrebna sirovina je elektricna energija. A rezultat je gorivo, prilicno cisto, posto nema primesa van onoga sto je sintetizovano.

Posto se njegovim gorenjem ne oslobadja dodatni CO2 (nema dodatka koji vec nije u atmosferi) racuna se da je to gorivo nulte emisije, a ako je struja iz obnovljivih izvora, onda je celokupan ciklus obnovljiv, i ne zagadjuje dodatno okolinu. Produkt sagorevanje je CO2, i voda, koji se na kraju opet recikliraju.

Automobili ostaju isti, nemaju problema sa ultrabrzim punjenjem, nema problema sa odlaganjem i reciklazom metala iz baterija, nema dodatnog zagadjenja koja izaziva kopalnje sirovina za baterije..

Al glavni problem sto nema ni dodatnog profita..
A u toj prici, sta je sa npr baterijskim srafilicama i slicnim alatom?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

rade031 wrote:Previše radoznao odlučio sam da pažljivo rasklopim glodalicu, imao sam šta i da vidim. Vođice su od neke tanke cevi i prolaze kroz cilindar koji je odlivak, mašinske obrade nigde nema. Luft je oko pola milimetra i to je stvarno previše.
Gornji ležaj stoji u plastici, i generalno mnogo je plastike. Materijali od kojih je izrađena glodalica su jako loši i skloni habanju. Elektronika deluje ok.
Sve u svemu ova moja je škart, nema joj pomoći. Videćete na slikama, cilindar je razoren nekim pokušajem bušenja ili brušenja.
Spakovao sam sve kako je bilo, sutra idem da je vratim u Lindu i naglasiću da je ne prodaju ponovo jer ne valja...ma da siguran sam neko će je ugrabiti pun sreće, kao ja juče. 😁😉🍺
Sretno sa vracanjem. No, da budemo iskreni, naravno da ima previse plastike, i da su resenja losa, za taj novac nije moguce napraviti kvalitetno resenje.

Ono sto su otvorena pitanja, na koja ne mozes da das odgovor posto je treba vratiti, je koliko stakla ima u plastici, i da li ga uopste ima. Posto procenat staklenog vlakna povecava cenu odlivka, siguran sam da ga ima relativno malo, ako ga uopste ima.

Sta se desi kada se gornji lezaj, montiran u plastici pregreje, pa ona pousti, posto nema stakla?

Inace, mozda je moguce popraviti te vodece caure, ali svaka, pa i najmanja intervencija kosta vise nego sto ta masina vredi, a ostaju druga lose resena mesta, tako da se ne isplati pipati.

Sve iz Lidla je tako konstruisano, glodalica je samo primer.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

U toj cenovnoj kategoriji svi alati su takvi, na slikama se vidi da su bar namotaji od bakra, što ovo svrstava u boljeg kineza.
Moguće je i da Lidl lošije serije nekog proizvoda plasira na istočna tržišta ili jednostavno nisi imao sreće sa tvojim primerkom.
Po hrvatskom forumu Lidl vraća pare ili menja proizvod bez pitanja.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Evo link za gore pomenuti forum, interesantna iskustva, jer će se iste stvari pojaviti i kod nas u prodaji.

https://www.forum.hr/showthread.php?t=613267
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vodjice uvek i jesu glavni problem kod glodalica.
Sustinski najzahtevniji deo, posto trazi preciznu masinsku obradu da bi bio kako valja, i prilicno kvalitetan materijal u lezistima. A i jedno i drugo kosta, sto je naravno najveci problem.
Sve ostalo je maltene "sa police", motor, elektronika... resto se stancuje jeftinim postupkom...

A sustina svake glodalice je upravo u vodjenju. Ako tu "radi" onda nema svrhe. Ko blanja i dleto. Blanja je u sustini dleto sa vodjicom. Ako vodjica, to jest telo blanje, nije kako treba... blanja ne radi.

Da li i time moze ipak da se napravi nesto? Naravno. Al tacno onoliko koliko je kostalo. Pa dobijes utore koji su sa velikim luftom, malo preduboki ili malo preplitki, nisu bas ravni...
Negde to pije vodu.

Jel moze sraf da se odvrne motorcanglama? Moze. Sto onda ove budale daju onolike pare za kljuceve :)

Nateracete me na kraju da ipak svratim u tal Lidl, i vidim kako to izgleda :)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Jel taj alat stvarno radi? Zavrsava posao? Ima garanciju? Pitam zato sto sam ovde na forum prvi put cuo za tu firmu
Razlika izmedju zelenog i crnog alata?
Koji je bolji?
Serija sa crvenim ili crnim baterijama?
Zasto preplacivati u lidlu kad ima jeftinije?
Frezer ima prikljucak za usisivac?
Ako ima koji procenat usisava?
Prilikom ukljucivanja jel krece naglo Ili postepeno?
Zasto nema brzinu ispod 11.000?
Jel na firungu ima fino podesavanje?
Zakljucavanje po dubini na jednu Ili na one osovine?
Iz kog materijala je dno osnove frezera?
Jel garancija prenosiva?
Pitam cisto da bi mi bilo jasno jel vredi za rad
Logicno je da sve se pre kupovine detaljno upoznali sa firmom i proizvodom
Evo naso ih ovde na nekom sajtu kineskom verovatno
Glodalica se prodaje sa tri nekoliko razlicitih cena

28 eura prakside ko ta na sajtu
35 eura sa imenom i bojom na zahtev kupca ( desetak boja)
40 eura crna
Za kupovinu bez plasticnog kofera ( kartonska kutija) otprilike 2 evra jeftinije
Besplatna isporuka za dalekoistocni federalni okrug
Pitam se kolko li je cena na veliko
Last edited by daleko on 12 Jan 2019 09:52, edited 1 time in total.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Nisam mjerodavan pocetnik sam, ali mogu reci za moje potrebe da radi posao. Bas cu premjeriti malo neke utore koje sam radio sa njom pa javiti. Ona osnovna glodala sto dodju sa njom korisitio sam jedino njih, prakticki to mi je bio prvi susret sa glodalicom. Volio bih ja imati makitu i ugraditi je u stol, mozda nekad to i uradim vidjecemo. Problem je, neko je napisao ovdje da se kupi alat samo da se ima, ma ja sam kupio alat bas da ga koristim. Moji standardi za pcelarstvo nisu tako visoki kao za namjestaj, ali tolerancije su daleko ispod milimetra, mislim pri trenutku izrade. Moja oprema je odmah po stavljanju u eksploataciju izlozena kisi snijegu, suncu a kako drvo radi ode to i do nekoliko milimetara u plus ili minus.
Last edited by Zvone on 12 Jan 2019 10:03, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi... sa kinezima je gomila toga stvar srece.
Nekad dobijes onu sto je pravljena u sredu oko podne, nekad onu pravljenu u 15 do 5 u petak.
Nekad komad uhvate lepo u stegu, nekad nakrivo. Ako odlivak izadje malo vise u efe, nije ih briga, teraj... umesto da se baci na reciklazu.

Postolje od busilice koju sam kupio pre oko mesec dana je klackalo oko 2mm. Odnesem kod coveka da poravna, on uhvati u glodalicu ne obracajuci paznju, poravna, ono i dalje klacka. Uvijena gornja povrsina. Odlivak je bio previse kriv, kinez ga stegao u glodalicu, poravnao gornju povrsinu, kad ga je pustio on se paracaknuo nazad.

Drugi komad, kod drugara, savrseno ravan.

Ko sto rekoh, za dosta toga i kilavo ce da posluzi. Ko sto i sam kazes, gomila toga radi po milimetar pa nikom nista. AL kad ti treba da nesto bude bas pasent... a ono te zeza...
Plus, ima ono staro: imo pa nemo... Kad jednom probas pravu robu, posle odmah vidis sta nije u redu. Do tad... radi... sta je problem?
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Forum služi da se razmene iskustva, Ja kupih ovu glodalicu zato što mi povremeno treba nešto sitno da odradim i meni je za tu svrhu ovakva sa svim svojim manama sasvim dovoljna. Alternativa mi je bila Einhel za oko 60e pa onda jednoručna Makita 3709 (bog sveti zna da li je orginal ili kopija) za oko 10000 i Bosch POF 1400 ACE za oko 14000.
Glodalicu još nisam probao i pitanje je kada ću, jer od svog alata koji koristim nju ću najređe uzimati u ruke.
Još jednom, ova kategorija alata je neuporediva sa alatom koji košta 2 ili više puta, da mi alat zarađuje pare znam šta bih kupovao ovako, ovo je uglavnom odlična kupovina.
User avatar
rade031
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 21 Apr 2011 18:09
Location: Uzice

Post by rade031 »

Samo da javim, vratio sam glodalicu nazad u Lidl, vratili mi novac. Nisam mogao da verujem kako sve funkcioniše. Doneseš robu sa računom na kasu, čekaš u redu kao i svi. Treba da se potpiše neki papir i vrate ti novac. Niko nije ni pogledao šta je u kutiji. Dakle mogao sam i ciglu da im vratim... Jako čudno, verujem da to ljudi zloupotrebljavaju.
Inače da nisam naleteo na škart bio bi zadovoljan. Dobro je što roba može bez problema da se vrati jer je nemoguće u samoj radnji pogledati kakvog je kvaliteta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da li uz taj papir koji potpisujes ide nesto tipa LK na uvid...?
Ako ide... ne mos bas ciglu, navatace te :)
AKo ne ide.. samo jos nisu shvatili s kim imaju posla :)
User avatar
rade031
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 21 Apr 2011 18:09
Location: Uzice

Post by rade031 »

mbole wrote:Da li uz taj papir koji potpisujes ide nesto tipa LK na uvid...?
Ako ide... ne mos bas ciglu, navatace te :)
AKo ne ide.. samo jos nisu shvatili s kim imaju posla :)
Trebalo je matični broj, ime, prezime i potpis. Od svega toga rekli mi da napišem samo inicijale. Ništa na uvid nisu tražili...
Nadam se da ovo ne čitaju ljudi iz Linda kompanije. 😁
Post Reply