Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Post by yaki »

Pokrećem ovu temu ne kao reklamu za Lidl jer ona njima ne treba već kao prostor za razmenu iskustava i mišljenja ovog alata koji je apsolutni hit na našem neuređenom tržištu. Ovakva tema već postoji na jednom hrvatskom forumu i vrlo je posećena sa velikim brojem postova.
Idemo :)
Sve što sam do sada uzeo od alata u Lidlu pokazalo se odličnog kvaliteta u odnosu na cenu. Danas uzeh ovu glodalicu i usisvač, prošli put gomilu sitnog alata.


Image
Image
Last edited by yaki on 10 Jan 2019 18:18, edited 1 time in total.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Imam ovu glodalicu, koristim je a mislim je ugraditi u stol za neke manje radove. Zadovoljan sam, s obzirom da je hoby alat ima prihvat 8 i 6mm. Sa njom sam uradio vec dosta utora, za cijenu koliko kosta odlicna je. Ovdje je na par mjesta dobila cini mi se lose ocjene, normalno kad se poredi sa makitom da nije to to. Relativno joj je grubo podesavanje visine, saraf za fiksiranje ne smije se jako pritezati itd.. znaci solidan kinez za hoby rad. Imam 2 parkside aku busilice 20V to su vec ekstra alati za malo para. Radio sam sa par boschevih aku alata, bukvalno nema razlike. Jaca od 40Nm je kostala 80eura a slabija od 30nm cca 40E. Na ovo sve uracunam povrat pdv-a od 25% posto zivim u BiH, tako da me izidje dosta povoljno. Danas sam svrljao po 4 lidl trgovine ali sam zakasnio alat se razgrabi dosta rano ovaj koji se cesto trazi. Recimo do ove glodalice je skoro nemoguce doci u lidl trgovinama koje su blize granici.
Nedavno sam uzeo ovu za poprecni rez cca 55eura minus porez znaci skoro djaba. Kad joj skuzis cake i djecije bolesti ovakvih alata radi posao skoro kao profi. Izvrsio sam precizno podesavanje pod sva 3 najkoristenija kuta i nema zime, jedino joj uzet kakvu dobru pilu za poprecni rez. Reze sirinu 34cm.
Image
Last edited by Zvone on 10 Jan 2019 18:54, edited 1 time in total.
User avatar
rade031
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 21 Apr 2011 18:09
Location: Uzice

Post by rade031 »

Odlična tema da delimo iskustva i preporuke za ovaj veoma popularan alat. Pazario sam do sada dosta ručnog alata, veoma sam zadovoljan odnosom cene i kvaliteta. Å to se električnog alata tiče, juče sam kupio pomenutu glodalicu i usisivač.
Imam problem sa glodalicom. Veliki luft na vođicama, čak i kada se zabravi klacka 1-2mm. Kakva su vaša iskustva, ima li tog lufta ? Otišao bih da je zamenim, ali verujem da su sve rasprodate. Možda da je pošaljem u servis jer ima garanciju... Inače je sve super osim tog problema, žao mi da je vratim.
Å to se usisivača tiče, odličan je.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sav tej alat iz Lidla je korsitan da kazes da imas alat. I tu je kraj. Za ozbiljnu upotrebu nije. Kada se sabere na kraju, ispadne skuplji nego ozbiljan alat koji maltene moze da se kupi za iste pare.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Velika većina nas na ovom forumu ne koristi alat za "ozbiljnu upotrebu" već da povremeno završi posao. Besmislenost upoređivanja ove vrste alata sa profi alatom je priča više puta ispričana. A ako ga poredimo sa Enhelom Womaxom i sličnim kineskim brendovima dostupnim na našem tržištu, e onda imamo sličnu situaciju šoka koju je Lidl napravio našim bajnim velikim trgovačkim lancima sa pilićima i bananama.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

rade031 wrote:Odlična tema da delimo iskustva i preporuke za ovaj veoma popularan alat. Pazario sam do sada dosta ručnog alata, veoma sam zadovoljan odnosom cene i kvaliteta. Å to se električnog alata tiče, juče sam kupio pomenutu glodalicu i usisivač.
Imam problem sa glodalicom. Veliki luft na vođicama, čak i kada se zabravi klacka 1-2mm. Kakva su vaša iskustva, ima li tog lufta ? Otišao bih da je zamenim, ali verujem da su sve rasprodate. Možda da je pošaljem u servis jer ima garanciju... Inače je sve super osim tog problema, žao mi da je vratim.
Å to se usisivača tiče, odličan je.
Glodalicu nisam probao, samo sam je izvadio iz kutije, na pogled odlično izgleda posebno što u kompletu ide set glodala. Za cenu od 4000 RSD :)
Ne verujem da je bilo šta ostalo od alata jer je već sve bilo razgrabljeno minut po otvaranju u pravom stampedu. Po iskustvima na gore pomenutom hrvatskom forumu Lidl ima vrlo fer politiku oko vraćanja ili zamene.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ne postoji alat za neozbiljnu upotrebu. Osim ako pod neozbiljnom upotrebom smatras pravljenje ormana koji nije u vinklu, miter spojeva koji se otvaraju, i slicnih stvari. Alat ili radi ili ne radi. Ovo iz Lidla ili ne radi, ili je skuplje od alata koji platis vise, posto potrosis uzasno mnogo vremena da kilavo nateras da radi kako treba. A sve se to placa.

Inace, sav taj alat nije nista bolji od onoga sto se prodaje kod Womaxa. Samo je jeftiniji, i kosta kao i svaka igracka koja ne radi.

A da ne ulazimo u pricu sto vecina misli da nista ne moze da se napravi bez struje, a da alat radi sam.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

BR posto ti zahtijevas veliku preciznost ovo nije alat za tebe sigurno. Mislim da bi mozda bio ugodno iznenadjen ovom poteznom pilom za poprecni rez, bez obzira na cijenu. Aku busilice su bez ikakve zamjerke, znaci makita samo 10 puta jeeftinija. Glodalica je solidna ali vidi se da je kineska, mada uradio sam finih utora sa njom i to sa onim bezveze glodalima koja dodju uz nju. Mislim da sam zavrsio sa alatom iz lidla osim aku busilica kad ih bude, meni je namjera isto ici na nesto kvalitetnije polako. Lidl malo ide i na ljudsku pohlepu cesto ljudi vide otimacina za necim a kasnije skuzis da uopce to nije ni jeftino. Ne znam kakav je ovaj usisavac moze li za radionu posluzit ikako?
User avatar
rade031
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 21 Apr 2011 18:09
Location: Uzice

Post by rade031 »

BR wrote:Sav tej alat iz Lidla je korsitan da kazes da imas alat. I tu je kraj. Za ozbiljnu upotrebu nije. Kada se sabere na kraju, ispadne skuplji nego ozbiljan alat koji maltene moze da se kupi za iste pare.
Glupo je porediti ovaj alat sa profi alatima. Jeftinije je od bilo kog hobi alata i obično se dobije bogat set alata uz svaku mašinu, što nije uobičajeno. Smatram da je za uloženi novac sasvim ok, naravno da nije za "ozbilju" upotrebu, odnosno za svaki dan.
Jedno lično pitanje, jesi li radio sa Parkside alatom iz Lidla, koji je alat u pitanju i koje su mu mane ? Ako nisi onda nemoj da ih kudiš...
Malo sam pisao na ovom forumu ali ipak smatram da tema treba ići u pravcu komentarisanja pomenutog alata.
Nemojte misliti da branim ili reklamiram Lindu, naveo sam da nisam zadovoljan glodalicim, i konkretan razlog zašto nisam. 😉
User avatar
rade031
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 21 Apr 2011 18:09
Location: Uzice

Post by rade031 »

Zvone, već odavno planiram da kupim neki jeftiniji potezni ger. Ako je ovaj iz lidla stvarno dobar kao što kažeš, poraniću da prvi uletim u radnju 😁 Å to se usisivača tiče samo sam kratko probao kako radi, sve ok. Na YouTube imaš snimke gde se vidi da usisava bukvalno sve, od vode do pepela, može da se kači na ručne alate, probao sam uz glodalicu, super se slažu 😉🍺
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Meni je ovaj potezni ger čudo! Odmah na prvu sam popi.dio kad sam stelovao precizni kut izglođalo mi se dolje mesing gdje ulazi saraf u tijelo. Rijesio sam to lako na drugi nacin. Znaci to kod boscha i makite nema tih problema ali ova je dobro precizna, jaka i dobra. Sa njenom pilom cinimi se 24zuba napravio sam rez u bukovoj dasci 5cm parena bukva presjekla je kao sir. Mogu mislit kad stavim pravu pilu na nju. Taj luft cini mi se primjetio sa i ja kao osjeti se pod rukom, ali ne bi rekao da utice puno na preciznost glodanja eto probaj pa prenesi utisak. Opet ima nas svakakvih sto nekom valja drugom ne valja, ja se trudim da u pocetku dobro pazim na preciznost i sigurnost pri radu. Steta sto sam poceo sa hoby allatima oni imaju jedno ogranicenje plafon sto se tice preciznosti to nekad zna demotivirati vidicemo....
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Rade, probao Parkside odavno, dok se kod nas nije pricalo o Lidlu. I zaobilazim u sirokom luku kao i ostale kineze iz tog cenovnog ranga. Isto kao i glodala i sve sitnice koje idu uz to. Moje oci, ruke, prsti su daleko skuplji nego usteda koja se dobije.

Jednostavno, ne vredi truda. Niti ima dovoljan nivo preciznosti, niti ponovljivosti, a o izdrzljivosti ne bih da pricam. No, na ovom forumu smo milion puta vodili istu raspravu, i uvek dosli na isto. Sve ovo je samo bacanje para, a ne resava nista od alata. Svi problemi mogu da se rese sa istom kolicinom novca, ali mora da se zna i razmislja. Nema nikakve potrebe kupovati jeftine kopije kineskog alata samo zato sto lici na ozbiljan alat.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Skoro sam kupio novi stolni cirkular Bosch PTS10 i za to pukao 300e, pre bih da mi je bio dostupan kupio Parkside stolni cirkular unatoč svim nedostacima te kategorije alata, koji se u Lindi po Evropi prodaje za oko 100e, pogledao sam gomilu klipova na Youtube iščitao strane forume gde su gotovo svi govorili da je to dobra kupovina u kontekstu cene. Ista stvar je i sa gore pomenutim poteznim cirkularom za koji verujem da će biti dosta ljudi koji će još u sredu početi da kampuju ispred Lidla kada krene prodaja u četvrtak u 8h.

Image
Last edited by yaki on 10 Feb 2019 11:27, edited 1 time in total.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

rade031 wrote:...
Imam problem sa glodalicom. Veliki luft na vođicama, čak i kada se zabravi klacka 1-2mm. Kakva su vaša iskustva, ima li tog lufta ? Otišao bih da je zamenim, ali verujem da su sve rasprodate. Možda da je pošaljem u servis jer ima garanciju... Inače je sve super osim tog problema, žao mi da je vratim.
.
Upravo sam pogledao moju, nema nikavog lufta, deluje baš utegnuto
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

I ja sam provjerio svoju, ima luft dok se ne pritegne saraf za fiksiranje, nakon toga ne.
Kod tih guzvi vani ocijeni ko je opasan a ko ne. Ja one zenske pustim da idu znam da one trce za krpicama, a muske razgrnem laktovima ☺ vidi se na licu svakome ko je po sta dosao.
Image
Ovo je aku busilica ova manja od 30Nm, jako robusna i kvalitetna stvar, cca 40eura. Sve baterije iz Lidla pasu na sav aku alat koji se uzme, cini mi se rez baterija je 40eura ova od 2ah. Ovaj sgolni cirkular su neki i kudili negdje ne znam puno sam toga procitao ne mogu se sjetiti...
Last edited by Zvone on 11 Jan 2019 18:04, edited 1 time in total.
Post Reply