Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ona brusiluca od 2799 RSD napravila haos po objektima u celoj Srbiji, inspekcija čak zatvorila nekoliko objekata zbog nepridržavanja epidemioloških mera. Pola od tih u redu došlo je da bi to preprodali na KP.
Lik kupi 6 komada istog alata, slika na gomili 6 kutija i istog jutra na KP, malo skuplje ali zaradu vidi u količini. Jedan dugi nedeljama unapred najvljuje od kada će moći da isporuči. Na KP kada ukucate Parkside izađe 1000 oglasa, uglavnom novo ili "doneto" iz nemačku.
Lidl podstiče preduzimački duh i lokalnu ekonomiju, takoreći pumpa BDP, Ludilo :)

Image
Last edited by yaki on 26 Mar 2021 06:19, edited 1 time in total.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

uratko, brusilica za 2700 kinti je merilo naseg jada. visestruko, viseslojno, dubinski.
regularan tip skroz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

...nesto kasnije... - eno stubna busilica scepach i cirkularcic, navaaaliiii, ovde kod mene eno ima, a pustili su pre nekoliko dana. (tiganj od gvožđa za 1000 kinti je o.k. jes da nije za rad sa drvetom, al može na vatru od drva.
regularan tip skroz
User avatar
Goran Milanovic
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 06 Sep 2020 18:41
Location: Srbac, Republike Srpska

Post by Goran Milanovic »

Nekoliko puta sam se nakanjivao da napišem ovo što sad pišem i odustajao.
Kad sam odlučio da pomalo, iz hobija, počnem baviti stolarstvom, potražio sam na Internetu neki forum gdje je moguće od iskusnijih dobiti neki praktičan savjet oko rada, materijala, alata... naiđoh na ovaj, za koji se navodi da je mjesto za druženje stolara i onih koji će tek to da postanu. I razočarah se.
Opšte poznat je stndard života našeg naroda. Ljudi koji iz hobija počnu da se bave stolarstvom, vjerovatno su materijalno gledano, prosječnog standarda, a time i mogućnosti nabavke brendiranih alata. Takav sam i ja. Kad nešto u vezi sa tim pitaju, nihovo pitanje ili izbor budu izloženi podsmjehu. A to baš i nije poželjan oblik onog proklamovanog druženje. U redu bi bilo, na način ljepši od ovog, ukazati na eventualne slabosti pojedinih alata i brendova i praktična iskustva sa istim, a ne ovako...
Znam da je Mercedes bolji od Forda i Bosh od Einhela. A ja imam forda koji prešao 300 000 km i još je i te kako upotrebljiv. A imam i više komada alata Einhell i sasvim solidno završavaju poslove.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lose ti je poredjenje :)
Ne poredis mecu sa fordom, vec sa trotinetom sklepanim u kineskoj garazi.

Ford je daleeeeeko iznad onoga sto je enhel u alatu
Recimo da je enhel na nivou dacije :)

A parkic je ispod nivoa Enhella.

Iskreno... pomalo nam je dojadilo da ponavljamo istu pricu po stoti put.

I dalje ne kapiram zasto mislite da hobi mora da bude jeftina stvar?
I da covek u hobiju ne treba da uziva, vec da se gnjavi zato sto koristi kilav alat.

Da li nesto moze da se zavrsi sa takvim alatom?
Naravno da moze.
Samo je pitanje sta zelis i kako da radis.


PS
Licno... mecku ne podnosim, a forda sam vozio godima, i opet bih ga radije vozio nego tu mecku.
Valjda jedino sto ne podnosim vise od mercedesa je vagen :)
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 179
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

mbole wrote:Lose ti je poredjenje :)
...
.....
Valjda jedino sto ne podnosim vise od mercedesa je vagen :)
Pročitam u brzini "vegan" i već pomislio u sebi "pravo kaže bole" kad ono cvrc. Di ćeš bre u fauve da diraš, hoćeš da navučeš na sebe mržnju celog Balkana i okoline
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ako ti je alat svaki dan u rucim onda važi "Buy cheap, buy twice" ali ako ponekad završiš neki posao dobro je da alat imaš pa makar ga nikad ne izvdio iz kutije onda je izbor Parkside alata odličan izbor jer u toj klasi daleko je kvalitetniji i jeftiniji od sličnih Womaxa, Enhela...
Više puta sam rekao da je pojava Lidlovog alata unesrećila prodavce "doneto iz nemačku" na KP i lopine u regularnim prodavnicama koje prodaju to isto često manje kvalitetno po duplo većoj ceni.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Gorane, veci broj ljudi na ovom forumu zivi od koriscenja tog alata.
Kada nekome ko vozi mercedes, das da provoza daciju, sta i ocekujes da ti kaze?
Naravno da se sa dacijom moze covek sit navozati, a ti nemoj previse obracati paznju na one sto misle da se samo mercedesom covek moze voziti.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Inace, moj drugar sklapa namestaj od plocastih materijala u popodnevnim satima i pored makite i metaba je kupio i jednu srafilicu iz lidla. Uzeo ja tu srafilicu da odvrnem nesto, prekidac na prvih par mm prekida, secka,... Odvrnem ja to i vratim je na sto uz komentar kako je krs i lom a on poce kako je najbolja koju ima, kako je jaka, baterija traje,...on ni primetio nije defekt na okidacu.
Tako da... Ima nas svakakvih.

@Yaki, prodavci jeftinog alata u prodavnicama nisu lopine vec trgovci. Cilj im je da jeftino kupe i skupo prodaju a tako zarade za troskove i otvare prihod.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Gorane, da li znas da za razlicite tipove dece, vaze razliciti tipovi stimulacije. Recimo u skoli dete dobije kecinu - pametno, inteligentno bistro dete, odlikas - na njega pokuda bolje deluje nego pohvala. tipa "jbt, dobio si kecinu...." je bolje nego "pa doooobro sine, svakom se deesi, ti si inace suuuper" i tako to (ono sto zapad fura kao jedinu opciju u komunikaciji). a na trojkasa recimo bolje deluje bas to - ma super si ti, bice trojka-cetvorka, mozda i petak (nikad :) ) sledeci put"...

Pa sad, samo one komentare koji ti se ne svidjaju formom - eventualno preskocis, i naci ces i na ovaj i na onaj nacin, dakle i "nemojte se uvrediti sto pokusavamo da vam ustedimo pare i nerve, nasim parama, nasim vremenom, nasom dobrotom - vase pare, vase nerve, i vase vreme - ali parksajd je sranje, onako ukratko", a i "ne budi budala - parksajd je sranje - al' ako volis da bacas lovu - slobodno, tvoja je lova, al' inace - sranje je" .

I sad tu primetices da oba nacina imaju jednu zajednicku stvar :)

Iznad eto lepo objasnih - stubna busilica, prilicno sam siguran, nije moguce njom izbusiti rupu 1.5mm(deklarisan minimum), osim ako burgija nije od hrom-molibdena sa kevlarskim vlaknima (upravo sam je izmislio - samo za tu namenu :) ) - i opet ne bi bila 1.5, nego verovatno blizu 3. - znaci iz fabrike je spakovana busilica sa krivim vratilom. Sad, neko ima vremena, nerava, i voli da se zeza jer mu je dosadno u zivotu - i onda deset takvih vrati, i verovatno ce nabosti jednu koja je otprilike o.k. -i kad uracunas (radno) vreme ulozeno na vracanje, idi mi-dodji mi - skontas da si za to vreme mogao raditi svoj posao, zaraditi jos malo love, i kupiti busilicu ciji je algoritam: otpakujes - sklopis - stavis burgiju - fiksiras to sto treba da probusis - probusis, a ne: raspakujes - sklopis-stavis burgiju - fiksiras to sto treba da probusis - malo ga ostetis i slomis burgiju - sklopis - vratis - doneses drugu - raspakujes - sklopis .....
Einhel je u proseku bolji od parksajda.
Meni su dva hobija ujedno i profesije, i prilicno sam vrhunski u tome. -NE obavljam te delatnosti jeftinim-hobi alatkama za rad - iako umem vrhunski da odsviram i na jeftinom instrumentu, i da snimim vrhunsku fotografiju bilo kojim fotoaparatom :) (hvalite me usta moja :) ) -ali eto - nekako nikad ne kupim najjeftinije zice, nego one koje su mi se u praksi pokazale najbolje, ni 3rd party objektive recimo - nego eto bas nekako kupim brand-name. Uh, doduse, menjao sam jedan canon nedavno za tamron, cak sam ja doplatio (i naravno - tamron je sranje, nego eto moze malo blize da uostri od kenjona, pa mi je zgodan za ono sto radim - ali inace sranje je - iako im je flagship model. recimo).
regularan tip skroz
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nemas ti pojma, Sigma objektivi su keva :D
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ok, Parkside je sranje, evo ja imam bukvalno sve što se pojavilo od Lidlovog alata u prodaji, pa sad kad pogledam novi katalog rezignirano zaključim da moj život nema više smisla jer imam sve. :)
Pola od tog alata nisam ni izvadio iz kutije ali znam kad ga budem prvi put upotrebio isplatiće se više nego što je plaćen, kraj priče.
Meni odličan, a vama, kako hoćete.
Nedavno krenem da prvi put zamenim svećice na novom autu i onda shavtim em što moram da raskopam pola motora da bi došao do njih em mi treba duboka gedora 16 sa dugačkim nastavkom da bih mogao da ih skinem. Tu ja dobijem neutešnu želju da se ponovim sa nečim kvalitetnim i puknem 3 puta više para za Proxxon komplet gedora nego što bih potrošio za neki kineski komplet. Lep kvalitetan alat u čvrstoj metalnoj kutiji ali racionalno gledajući meni bi i taj najeftiniji, najlošiji komplet bio dovoljan jer ću te gedore uzimati nekoliko puta godišnje u ruke. Tako i sa Parkside alatima, odlični i jeftini da završe povremeni posao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

yaki wrote:Ako ti je alat svaki dan u rucim onda važi "Buy cheap, buy twice" ali ako ponekad završiš neki posao dobro je da alat imaš pa makar ga nikad ne izvdio iz kutije onda je izbor Parkside alata odličan izbor jer u toj klasi daleko je kvalitetniji i jeftiniji od sličnih Womaxa, Enhela...
...
Enhell se prilicno promenio u zadnje vreme, tako da ovo ne stoji. Odskocio je dobro iznad klase u kojouj su womax i park.
Da je jeftiniji... OK.
Samo sve vreme pricamo da je nesto cemu je glavni kvalitet niska cena, po definiciji lose :)

@sonus70
Mogu da me mrze koliko god hoce... i dalje tvrdim da se nisam losije ni u cemu vozio nego u "legendarnom" gnojfu :)
Ukljucujuci i zastavu 101, i gnojfove od dvojke do osmice.
Zadnji put, terao sam sedmicu, od Beca do Stutgarta... kicma me je bolela ko da sam se vozio na parcetu lima koje vuce neki auto (sto rece BR), a pozadinu sam nazuljao ko da sam sedeo na klupi. Usput su zajebavali blago krivi diskovi, instrument tabla je divljala za svoj gros... jedino pozitivno je stvarno mala potrosnja (1.2 benzinac).
Da ne pominjem odnos cene i "muzike" u poredjenju sa bilo kojom markom koja nije "stanje svesti".
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Video bi koliko bi ti taj kineski komplet gedora zavrsio posao, kad prva koju krenes da upotrebljavas pukne, umesto da odvije sraf :)
Na prvom iole ozbiljnije zavijenom, ili malo zapeklom srafu.

Za neke stvari je nebitno dal ih koristis jednom ili 1000 puta. 'Bes ga kad ne radi ni taj jedan put. Ko busilica koju pomenu Bouz.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Moj majstor a) (udaljen) koristi izmedju ostlaog i alat iz (jeftinog, u srbiji 50 posto skupljeg) kompleta manesman iz metro-a. On kupio to ovde za 160ak, ja u nemackoj za 95-doneli na noge. I sad, kada na autu nista nije zardjalo i zapeklo - sve je to super. Inace taj alat je osetno bolji od recimo slicnog parkside koji bude. Medjutim, koristi covek i neke druge alate...
Moj majstor b) (blizu) koristi uglavnom preskup prekvalitetan alat. Kapiram da je poslednji kljuc kupio pre jedno 30-35 godina. Pobrljavi meni nesto kocnica na ruskom voz'lu - mora da se odzraci. - manesmanom NISAM upseo da odvrnem onu sisicu. - skoknem do ovog majstora b) koji je blizu, pogleda i kaze, aha, pa da, nece ovo moci sa onim tvojim (posto sam mu rekao da sam to kupio) alatom, sa'cemo. - i onda uzme kljuc koji je verovatno od ovog mog tvrdji jedno pet puta, a zazori su prilicno "u nulu". -i naravno otpusti ga na keca. Isti majstor, neko crevo hidraulicno, nece da moze kljucem - smrt klesta (mislim za neku stotinu novaca nabavljena tada kada su nabavljena) - hop-chao. Eto on ta klesta ne koristi bas svaki dan, ali je profesionalac, i sav alat koji koristi - pa cak i povremeno - je takav da i tad - povremeno - radi kako treba da radi.
Dakle da jos jednom ponovimo zakljucak: parksajd je PRE SVEGA nekvalitetan i nepouzdan alat, a krasi ga, izmedju ostalog, i relativno pristupacna cena (posto kad kupis nista, cak i za 100 kinti - to je opet jako skupa investicija, posto nista ima svugde i za dzabe - samo otvoris ruku, i vec si dobio nista - gde god se nadje covek - a alat koji ne radi svoju funkciju je upravo to - nista. E sad, ako je za dzabe - o.k. -al' ako je placen - skupo je placen (jer, ponovicu - nista ima svugde - za dzabe).
regularan tip skroz
Post Reply