Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

ArtCool wrote:Cim sam je kupio otvorio sam je, i iznutra je odlicno izlivena u klasi sa bilo kojim Boschom.
Za ovo sto sam naveo iza toga stojim, zavrsna obrada je odlicna.
Nije Bosch bog zna sta po pitanju odlivaka i pedanterije, promice i njima po koji detalj, pisao sam i jednu studiju direktno Boschu, naravno odjebali moje predloge...moze im se oni su gazde.
Ovde je fora da se za ovako malo dobije tako visok nivo (mislio sam na pedanteriju, ne na mehanicku izdrzljivost, nema tu poredjenja).

Inace na svakom forumu na vascelom svetu se oduvek vode strasne polemike oko toga da kad se pojavi neki novajlija (proizvodjac sa damping cenom), da li on moze da dobaci do pro lige.Tako je u foto tehnici, klima uredjajima, kolima, alatima, odeci, satovima,mobilnim telefonima, motornim trimerima i kosama, traktorima, vojnoj tehnici...
Ne daj boze da se uvalis u raspravu na relaciji dva premium brenda Nikon vs Canon, ili po zapadu Arri vs Red cinema kamere, tu lete glave :skratta:
Najzesce su polemike na tu temu, otud 39+ strana ovde kod nas.

p.s

Drugo, sto da ne okrenemo jos jedan krug rasprave, pa svi znamo za Festool, Maffel, Fein,Hilti sta tu ima da se naglaba, zavalis 100.000 + dindzi za alatku i udri, ali je ovde simpa sta moze ova za 3500 kinti (mene kod nakupca plus transport kostala 4800 din).
Last edited by ArtCool on 15 Mar 2021 20:38, edited 1 time in total.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Loše poređenje.
Canon koristim 40+ godina, a uvek je tu negde bio i Nikon, nekad malo bolji, nekad malo lošiji. Postojali su i pre mog početka sa jednim od ta dva brenda. Dva vrhunska brenda.
Bosch i Parkside koji je izmišljen brend, teško da imaju paralelnu istoriju desetak godina, a zajedničkog gotovo ništa.
Jedan vrhunski brend koji je dugo na tržištu, drugi beznačajan.
Oba brenda imaju svoje kupce.
Last edited by DataS on 15 Mar 2021 21:14, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stvar je manje vise prosta...
Sve ono sto moze da se radi u velikoj seriji i bez visokog ucesca kvalifikovane ljudske radne snage... Kinezima tu niko ne moze da pridje, i tu nemaju problema.
Onog ternutka kada dodjemo do "majstorskog" dela... sve pada u vodu.
Naravno, tu je i njegovo velicanstvo profit, to jest proizvodni troskovi, gde se ide na snizavanje i to tamo gde nama deluje sasavo. Nije kinezu problem da plati 10% vise kalup kako bi on bio perfektan, iako taj kalup kosta, lupam 70.000EUR.
Problem mu je da plati 10% vise glupavi sraf, posto kupuje milione takvih srafova.

Sa druge strane, imas sam Lidl, koji zadaje uslove kao jaaaaakoooo veliki kupac, a jedan od njih je sigurno da to mora da "izgleda".

Sve u svemu cela prica se svodi na ekonomiju velikih brojeva.

Tako da... kvalitetno odradjena plastika, nije nesto totalno neocekivano.
Isto kao sto nije neocekivan ni sinterovani zupcanik :)

@datas
To sto neko nije primetio razliku, uopste ne znaci da ona ne postoji.
Ja recimo jesam, i to na keca. I to je nesto sto mi jako smeta ("proporcionalnost" okidaca, to jest nema fine kontrole na malom broju obrtaja).
Kreni dalje, sa istom tom srafilicom. Uzmi 1-20 srafova, i uvijaj ih u nekakvu gredu pri cemu redom povecavas maksimalni moment. U idealnom slucaju, trebalo bi da srafovi linearno ulaze sve dublje i dublje u drvo. E to ovde nije bas slucaj, i jako zavisi od komada do komada (naravno, posto je mehanicki deo uvek najskuplji za proizvodnju kako treba).
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Izgleda mbole da me nisi razumeo.
Citirao sam recenicu koju je napisao Zvone, prva strana post boroj 2.
"Radio sam sa par boschevih aku alata, bukvalno nema razlike."
A onda na strani 39, 583 post:
"Cim sam je kupio otvorio sam je, i iznutra je odlicno izlivena u klasi sa bilo kojim Boschom."
Dzaba smo se trudili da objasnimo, ne vredi. Bar jedan od tih postova između 1. i 39. strane je i moj, tu razliku sam i ja uočio, ali nakon potrošenog vremena i bačenog novca.
Last edited by DataS on 15 Mar 2021 21:56, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3693
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

DataS wrote:Loše poređenje.
Canon koristim 40+ godina, a uvek je tu negde bio i Nikon, nekad malo bolji, nekad malo lošiji. Postojali su i pre mog početka sa jednim od ta dva brenda. Dva vrhunska brenda.
Bosch i Parkside koji je izmišljen brend, teško da imaju paralelnu istoriju desetak godina, a zajedničkog gotovo ništa.
Jedan vrhunski brend koji je dugo na tržištu, drugi beznačajan.
Oba brenda imaju svoje kupce.
Oko svega se slazem osim toga da je Bosch vrhunski brend.
Nekada jeste bio odlican, danas je sve cesce obicno smece, sve blize ovakvom boflu, kakav je Perkside
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Mislim na Bosch kao celokupan brend.
Vezano za alate, već smo konstatovali u drugim temama npr. kod boscha da ima testere lošeg i vrhunskog kvaliteta (mislim na listove), Freud koji je u vlasništvu Boscha... Nekada je to bilo nezamislivo, ali očito da taj segment prometa jeftinog alata nije tako baznačajan.
Bosch ima lošeg alata koji je po kvalitetu kao i Parkside, ali to je deo ponude. Ali zato Parkside nema ni jedan komad alata koji je odličnog kvaliteta.
To što Bosch ima deo proizvodnog programa koji nije ni blizu kvalitetu osnovnog proizvodnog programa je karakteristično i za ostale brendove. Možda ne sve, ali je većina pribegla strategiji lepljenja svojih nalepnica na svašta. Rade isto što i Lidl, a očito je pao i kvalitet osnovnog proizvodnog programa. Zarada je najbitnija.
Od Boscha koristim samo dve bušilice, GBH 2-24 je u intenzivnoj upotrebi dvadesetak godina, GBH 3 -28 4-5 godina, odlične.
Last edited by DataS on 15 Mar 2021 21:53, edited 1 time in total.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

mbole wrote:I to je nesto sto mi jako smeta ("proporcionalnost" okidaca, to jest nema fine kontrole na malom broju obrtaja).
Kreni dalje, sa istom tom srafilicom. Uzmi 1-20 srafova, i uvijaj ih u nekakvu gredu pri cemu redom povecavas maksimalni moment. U idealnom slucaju, trebalo bi da srafovi linearno ulaze sve dublje i dublje u drvo. E to ovde nije bas slucaj, i jako zavisi od komada do komada (naravno, posto je mehanicki deo uvek najskuplji za proizvodnju kako treba).
Sve sto si naveo je i za ocekivati za cenu, i sto manje vise nije ni bitno onima koji kupuju jeftinije alate.
Meni vazno da busi i da ne baca (tu je manje vise ok), da safi maje srafove (ne u drvo) i to je to.
Sta bi covek dalje i hteo, boks cigara.
Meni je to fascinatno verujem i drugima koji ga uzimaju. Ako se i zeznes a treba ti bolje, znaces u buduce sta neces uzimati ;)

Meni je ova firma otkrovenje, i silno me veseli :D
User avatar
dejan_SD
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 07 May 2015 23:28
Location: Smederevo / Osipaonica

Post by dejan_SD »

DataS :
"To što Bosch ima deo proizvodnog programa koji nije ni blizu kvalitetu osnovnog proizvodnog programa je karakteristično i za ostale brendove. Možda ne sve, ali je većina pribegla strategiji lepljenja svojih nalepnica na svašta. Rade isto što i Lidl, a očito je pao i kvalitet osnovnog proizvodnog programa."

E ovo je kljucna recenica za BRENDOVE sto bez obzira na kvalitet prodaju ime pa uvek skupo naplacuju cak i kada to nije ocekivanog kvaliteta. Ali i to je jedna od posledica popularizma i komercijalnog kapitalizma .
Na zalost ovakvo potrosacko drustvo ce iza sebe ostaviti gomilu otpada. Nekad velika imena u svetu alata se bore za primat na trzistu s raznim einhelima,strausima i slicno. E sad kada se u obzir uzme cena i to propusti kroz neke opste utske za po kuci trgovacke marke obicno odnesu pobedu. Velika BOSH brusilica kvalitetno placena da radi posao obrukala i brend i mene na prvom velikom poslu koji je trebala da odradi. ZAmena joj je bio vilager koji je mogao da se kupi loklano u radnji koja radi nedeljom. Bosh uredno zamenjen za drugi komad ALI su me iscimali da cekam nedelju dana. Sada radi ali vise nista njihovo ne kupujem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mala insajder informacija...
Bosko jeste srozao kvalitet zadnjih vec povise godina, ali izgleda da im je doslo iz dupeta u glavu.
Dosta toga se redizajnira, upravo zbog problema sa kvalitetom.
Kad ce stici do polica u trgovinama... to vec ne znam.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

imam bosch ruter zeleni, i parkside. -zavrsna obrada - znaci ono sto vidis kad uzmes u ruku - nisu uporedivi - u korist boscha, naravno. imam plavi bosch aku, i pakrside i parkside srafilicu onu zelenu. -opet - sve je na strani boscha. ubodna parkside i ubodna iz uradi sama kad je startovao - preciznija ova iz uradi sama. stubne parkside 750 elektronska, i 500 sa remenima - nisam siguran koja je gora. NIJE moguce izbusiti preciznu 1.5mm rupu u metalu recimo. -bas me zanima posle koliko busenja bi vrhunska neka burgija tanka pukla u njima, a posle koliko u nekoj stvarno-busilici, kojoj su za pocetak stavili ravno a ne krivo vratilo, i recimo stavili da ima zazor oko nule.
opet, za pet rupa godisnje, koje ne moraju da budu precizne - kapiram da je o.k. za petsto preciznih - tu vec nemam dileme sta kupiti. u povratku moze da se svrati u lidl, ako je usput po 500g sampinjona, ako su pijace daleko. bude i djumbir ponekad za tristotinak kinti :)
regularan tip skroz
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Ja imao ekscentar brusilicu iz lidla za 30 eura
Napravio sa njom posla u zadnjih 6-7 god da sada pričam ne bi čovjek povjerovao, otišao čičak i prošao po drugi, zamijenio ga Metabo čičkom za 10 eura i doma skužio da je na lidlovom rupe za 2mm uže, zašerafio shebao vijak potrgao čičak i sve skupa bacio u zid i šutao do kante za smeće.
Nije mi niti malo žao jer je odradio itekako
Ali sada ono najvažnije, metabov čičak koji sam kupio drži možda 20% bolje od istrošenog lidlovog!?
Sve ove razvikane marke ljepe svoje ime na šrot proizvode
Poznata vam je priča kada uvale npr makita ili bosch bušilicu sa setom borera ili bitova u koferu koji su šrot
Danas išao po novu brusilicu, kupio ništa, niti jedan čičak ne drži dok je lidlov kada je bio novi itekako držao, brat kupio sličnu orije mjesec dana u lidlu-čičak ne drži
Ptoblem je u menadžerima, koji bi preko mrtve matere gazili ako treba, kada dobe nacrt alata samo križaju da smanje troškove i ulažu taj novac u marketing i svoje bonuse, to vam je ko mcdonalds, na svjetlećem panou koji vidiš iz aviona hamburger od kojega cure sline a dobiš k...
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Ovdje oni koji hvale hobby alat moraju ipak da razumiju jednu stvar
Ovdje smo podjeljeni u dvije skupine
Jedni koji uhvate doma jedan projekat godišnje
I drugi koji žive od toga
Ovi koji žive od toga da koriste hobby alat preskočilo bi im srce od samih vibracija
Trenutno koristim praktik orb brusilicu za 30€, pa to trese u odnosu na makitu i sl itekako
Nakon dva sata posla moraš popiti apaurin tri rakije i smotat pljugu da se smiriš
Da imam mogučnosti uzeo bi nešto i za 300€ makar i da odradi jedan posao godišnje(u mom slučaju) , ali trenutno nisam u mogučnosti
Ne košta to bezveze 10 puta manje od prave stvari ako samo uzimamo u obzir ono što nam je svima najvažnije - - Zdravlje!!
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole ...lidl je ili nije veliki kupac pa od kineza narucuje 50000-100000 u turnisu. za mesec dana..posle mesec nova novi turnus , "nova igracka".. e sad jeli veliki trgovac ...pa veci je i od Boska+Makite zajedno...u parama prodaje vise... Sto je za igraca koji ima 10000 marketa u evropi da proda po 10 igracki za mesec ili 2..i da Veliki daju 3 godine garanciju,, pa daje i Lidl...s tim sto ne trazite servis nego pravac u lidl raddnju..gde ako cuvate fiskalni racun mozete u zamenu za el.hamer od 1200w dobiti oscilating multi tool ..ili sivacu masinu...ili novac natrag pa mozete da kupite zeleni bosch ili vilager ili vrecu paradajza...Zbog ovoga Generalno ih Ne racunam u Pouzdane igrace alatima...al sto su jeftini jeftini su....btw pre 2-3 godine naleteo sam na garnituru SDS+ burgija (10x2, 8x2, 6x2 i 5x1) za 4 evra kupio sam 10 seta...Jedan sam zadrzao ostale prodao po ceni od 10-12 evra,,,posle par meseci kupci su trazila jos pa sam im uvalio raider burgije sa qoudro glavom (krst)...definitivno dobre su ako busite sa 8mm dobiti cete 8.05mm..ili .8.1mm rupu ..lidl-ke su bile tu negde i solidno izdrzljive..inace kapu skidam Beorol-u sds+ burgija 10x260 qoudro preku 100 rupa je odradila jos se nije "uvila" esad koliko je beogracanka ili koliko ja shangajka?
Last edited by dikar on 22 Mar 2021 18:36, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

i da parkside definitivno nece izdrzati mesec ili 2 sa dnevno 8 sati maltretiranja,,ali meni hoce multitool jos nije raspakovan. U stvari je raspakovan i probani dodatci...ali rupe nisu bile "adekvatne" na dodatcima. Kupio sam Extol diamond ..paaasee. Dalje u bugarsku sam kupio pujnac akululatora za 10 evra..i roknuo mi akumulator posle 2 meseca... i upotrebio sam ga ..sta da vam kazem Inteligent klasa...ali napiniuo je akumulator...Zasto sam napisao Kuku Inteligent klasa??? pa imam jednog kineza high inteligent koji celo vreme radi desusulfatizaciju i roknuo mi je 2 akumulatora za 5 godina..ima jedno pitanje dali je problem sa starim punjacima kojima smo i po 10 godina punili akumulatore...ili novi inteligent punjacima i inteligent akumulatorima koji traju 2-3 godine..ili je resenje soda bikarbona??
Last edited by dikar on 22 Mar 2021 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14953
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Po nekom mom iskustvu... najveci problem je neadekvatan akumulator.
Gomila iole novijih automobila (tipa od sredine 90-tih na ovamo), zahteva minimum Ca-Ca akumulatore, a kod dobrog dela su zahtev Silver-Ca (ootprilike od 2000-te).

Naravno... trgovac u radnji ce ti reci da je "to sve isto", posto se u akumulatore razume koliko i u sve ostalo sto drzi u radnji (to ce reci ni malo), a i veca mu je zarada na kalsicnom koji je jeftiniji, a i tebi lepo ako moze jeftiniji... :)

Problem je sto noviji automobili imaju mnogo vise napone punjenja u pikovima, sto jednostavno stare tehnologije akumulator ne mogu da izdrze.
Prosto je porasla potrosnja struje u automobilima, i to je moralo nekako da se popuni.
Post Reply