Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

hmm makita.bosch, milwauki ili parkside....svejedno pa svi imaju 3-godisnju garanciju...S tim sta ako prva trojka pokvari ..nosite u servis i .....cekate na opravku,,,kod Lidl sistema to nema roknuo el.hamer nosite u LIDL (NORMALNO+FISKALNI RACUN, kao dokaz za 3-godisnji garantni period..ii sve je ok izvolite sta hocete ..novac ili roba...I mi ...."Ja bi Hamer" ..odgovor...zao nam je nema toga, ali Vam mozemo ponuditi fantasticnu sivacu masinu ?!?!?!? imam par alatki Parkside....najkontraverznija mi je osciliting multi tool sa Bosh prihvatom?????????? sa multitoolom sve ja ok ali dotatke sam morao da "dosirujem....posle mesec dana sam kupio extol dodtke (3 diamond klasa) ....hmm cena je bila kao ceo multitul....i sve pase,,bez "doradnje"...
Last edited by dikar on 05 Feb 2021 21:12, edited 1 time in total.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

E'o kupio sam busilicu stabilnu onu od 500w sa kajsevima. Prvi utisak je da je bolja od one jace, koja ima elektronsku regulaciju obrtaja. -cini mi se da cu je zadrzati, a onu prvu prodati. Doduse, mozda sam samo, kao tamo neki elektronicar pristrasan ka onome sto ne umem (mehanici), u odnosu na ono sto znam da je sranje (elektronika) :) . Meni licno dodatni plusic je brzi stop taster sa prednje strane.
E sad, sta se desava ako se busi ljuto gvozdje - ne znam.
Mislim da je mozda vreme da lagano napravim par necega i prodam, prodam ovih par parksajdova koje imam, pa da odem u prodzu neku krstenu po neke malo kvalitetnije alate. Ipak sam ja malogradjanin i snob. :)
regularan tip skroz
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Image
Pazario sam tračnu testeru za metal PMB 1100 B2 i posle nekoliko dana rada sa njom u rezanju kutija, L profila i punog materijala do debljine 10 mm, mogu da kažem da je prilično dobro napravljena i pruža sasvim pristojnu tačnost i radni komfor. Iznenadilo me je koliko tanko parče metala sam uspeo da isečem, a da pritom list nije težio da se prebaci u bliski napravljeni rez, već je nastavio da poštuje zadati pravac. Sasvim solidna mašina za vrstu i obim poslova sa metalom koji su meni potrebni.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pre par dana, burazer mi kupi ovu garnituricu burgija za cepove

Image


Prvi pogled: tupe ko asov
Ovo ko da je iz ruke ostrio ucenik koji je prvi dan stigao na praksu.
Dva zuba imaju kotra lednji ugao, to jest zadnja strana je visa nego sama ostrica (prevedeno... ne seku uopste, samo trljaju po materijalu i pale ga).
U stubnoj busilici zahteva ozbiljan pritisak da bi uopste radila, i bacaka se samo tako.
Iz ruke... nisam siguran da bi uopste moglo nesto da se uradi. Fakat ovo i nije bas namenjno za rad iz ruke, al...

Image


Image


No... nakon malo ostrenja, to sada vec izgleda pristojno, busi uz normalan pritsak i prilicno se smanjilo cimanje.
Pored toga sto je bilo tupo, visina vrhova se razlikovala za skoro pola milimetra.
Zato se u stubnoj bacakalo ko sasavo.

Image

Ali.. tu dolazimo do drugog problema. Cep koji napravi bi trebalo da je 10mm, a on je 9.5.
Sto je potpuno neupotrebljivo. Taj cep treba da bude za nijansu siri od rupe, da mora da se ukuca u nju, a nikako uzi i da landara u njoj.
Uz to vecina burgija (pogotovou jeftine), busi rupu koja je malo veceg precnika od nazivnog, tako da ce rupa najcesce biti nesto tipa 10.2.


Image


Nakon malo brusenja unutrasnjosti, dovedena je u red.
Tu se pokazalo i koliko je sama burgija "koncentricna" sa stablom. Razlika je oko 3 desete, tj, jedva je izaslo da moze da se prosiri rupa a da ne bude prevelika.
Nekome ce 0.3mm delovati kao sitno, ali to je daleko od toga kada je u pitanju rezni alat. Pogotovu onaj koji treba da napravi nesto sto je "pasent".
Na prvoj slici se vidi koliko je skinuto sa dva zuba, a na drugoj da su druga dva jedva dotaknuta.

Image


Image

Na kraju, posle svih intervencija, cep je postao upotrebljiv.

Image

Sve 4 u garnituri su inicijalno tupe.
13mm je napravila cep koji je tacno 13mm, ove dve manje jos nisam probao.
Prihvati.. setaju od 9.5mm do 10mm. To ne bi bilo problem za upotrebu, ali pokazuje koliko je "kvalitetna" izrada.

Materijal... kilav tj. mekan naravno, al to je vec ocekivano. Videcemo koliko ce drzati ostrinu, ne ocekujem nesto dugo, al ovo i ne koristim tako cesto, plus dobio sam na poklon...

Sve u svemu...
Ako nemate cime da ih preostrite (a vecina ljudi nema), direktno iz kutije ne sluze nicemu. Jednostavno bacene pare.

Sad ocekujem cuveno: sta hoces za 500 dinara (ili koliio je vec bilo)...
Ocu nesto sto barem moze da radi :)
Ne ocekujem da to radi savrseno, naravno, ali da to sto je uradjeno bude koliko toliko upotrebljivo.
Ovo nije.

Ako imate cime da ih preostrite (ostrilica, ili strug/glodalica sa podeonom plocom, nosacem za brusilicu... ili necim slicnim), i ne mrzi vas da se zezate, upotrebljivo, ali opet zbog kilavog materijala, kratkog daha. Pitanje je dal se uopste isplati potrositi sat-dva da se preostre, ako ce se otupiti u par upotreba.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Pozajmio to neotpakovano komšiji, vratio mi kisele face, još ga ja žestoko zezao kada sam video rupe u daski iz koje je nesretnik pokušavao da napravi čep.
:)
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Mbole - po mom cenovniku - kad nekome nesto radim - i upalim cajger - vrednost toga je porasla na tricavih 40e plus inicijalnih 500kinti.
-ja juce odlomih 1, i danas jos 1 T25 bit...
A, da, ona nova busilica, ima sasvim pristojan zazor u vratilu kad se izbaci svih 50mm...
Stege, Goshke bio u pravu - sasvim pristojno posluze da nesto pridrze.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tako nesto je i moja racunica.
Al hebiga... nije lepo da bacim poklon od rodjenog brata :)

To je glavna mana vecine kineskih stubnih.
Materijal i kucista i nosaca osovine je prilicno mekan (kinezijum), i uz to dosta grubo obradjen.
Kad se nakon malo rada "poravnaju" risevi... eto lufta kolko hoces.

Jedno od budz resenja je da se spreda u celu kucista izbusi rupa recimo 9mm i ureze fini navoj npr M10X1.
Napravi se sraf od klizne bronze ili mesinga, sa kontramaticom, i pritegne nosac osovine ka zadnjem delu lezista u kucistu, koliko da moze i dalje da klizi, ali da se smanji luft.

Gde postaviti rupu?
Spusti se spindla do kraja, obelezi se gde je gornji kraj (jeste mora da se malo razbuca busilica), i busi se otprilike na sredini izmedju dna kucista i te mere.
Radi dosta solidno, nije vrh, al... hebiga...

Druga opcija je vec mnogo komplikovanija, i to se meracim vec duze vreme. Tako da nisam jos probao pa da imam "studiju o izvodljivosti".
Svodi se na ubacivanje plasta oko kucista osovine opet od nekog kliznog materijala tipa mesinga, i finu obradu kucista. Tu je vec prilicno zahebano potrefiti tacne debljine, mere... verovatno bi bilo neophodno i rucno doterivanje (tusiranje)...

Eh da...
Osnovna i obavezna operacija kod svih tih busilica pre nego sto je upalis prvi put, je kompletno rasturanje u proste cinioce, pranje od livackog peska, spona, onog pekmeza koji zovu mascu...
Zamena svih lezajeva, svih srafova, temeljno podmazivanje kvalitetnom mascu.
Onda i ima neke sanse da duze potraje u upotrebljivom stanju bez daljih intervencija.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kako urezujes M10 navoj u limu?

Nema tu niceg livenog, sve je pleh.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kuciste je odlivak.
Limen je samo stitnik kaiseva.
Ako pricamo o klasicnoj kineskoj stubnoj ovog tipa: https://www.wobyhaus.co.rs/busilice-stu ... sb-350-570
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako pricamo o Parkside koju je uzeo doktor, sve je pleh. I kuciste i sto i stopa. Sve sto mozes da uradis je da sednes i places.

Te busiulice se prave u fabrici konzervi. Pre podne prave konzerve u koje pakuju articoke, popodne tela za busilicu. Preciznost i krutost je na tom nivou.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E heb ga...
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Bio u kini godinu ipo - preciznije su im articoke :) :) . i taro-rutovi :)
regularan tip skroz
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Pozdrav svima,

od Parkside-a sam u zadnjih godinu dana uzeo tri stvari; duvac lisca (licno), i fen za skidanje farbe i aku busilicu 12v (zadnje dve stvari preprodavci).
Moj licni utisak je samo jedan,

KAKO JE MOGUCE NAPRAVITI BILO STA ZA TE PARE,

ja to ne razumem.

Zavrsna obrada konkretno kod ove tri stvari je odlicna, ergonomija (sto mi je licna specijalnost) je takodje dobra, performanse za svaku stvar ponaosob su sasvim pristojene (da ne kazem odlicno), sve je da valja.
E sad posto ja nisam pro i radim poneki put u godinu dana meni ce trajati verovatno dozivotno.

Recimo aku busilica (cena u katalogu je nekih 3600 dinara), i za to se dobije kofer, punjac, busilica sa izmenjivom glavom !!!!, i naravno baterija.
Cim sam je kupio otvorio sam je, i iznutra je odlicno izlivena u klasi sa bilo kojim Boschom.
Zupcanici su metalni nije plastika, ajde sad necemo o tome kako su zupcanici pravljeni :skratta:
Da Parkside ima servis i konstantnu ponudu, ala bi se karta na trzistu promenila, ovako posto je zbog servisa jednokratan alat onda je macka u dzaku.

Tehnoloski nivo koji imaju kinezi je na svemirskom nivou (daleko ispred svih), da se ista napravi za ove para.
Pa samo nasi bi za kofer u Pazovi naplatili 3500 da liju sami, i to bi svaki drugi imao ostre ivice.
One nase price, znas ti koliko kosta kalup, pa sirovine, pa dok platim ljubavnicu i vanbracnu zenu i nekog siroma inzenjera pola na crno, za 3500 dinara ti poklanjam kofer :forvonad:

Ne bi ja nista nikom preporucivao, jasna je stvar sta i kako, ali bi svakom reko probaj, mozda te i upljuje da ti potraje 1-2 god light vikend upotrebe.

p.s

Paniram da otvorim jednu posebnu temu pa cu bas da iznesem licne utiske za ovu busilica (pbsa 12 d4, sad procita oznaku) i generalno druge masine.
Ja cu se mahom baviti utiscima i zavrsnom obradom, za upotrebnu vrednost nisam merodavan, kolege koje lebac zaradju znaju sta treba.


p.s2

Bilo je komentara da je ovo forum za profesionalce, tako da njima ova tema ni nije ineresantna, dodje vise kao relaks prica.
Last edited by ArtCool on 15 Mar 2021 19:31, edited 1 time in total.
User avatar
ArtCool
Majstor
Posts: 373
Joined: 02 Feb 2009 05:10
Location: Beograd

Post by ArtCool »

Za ovu malu seckalicu covek kupi 2.5 busilice...

Image

... de je tu pravda.

Salim se naravno, klestanca su odlicna ;)
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Čim si rekao u klasi sa bilo kojim Boschom, vratio si temu na početak i ponovo tako u krug.
Sad će opet neko da se javi i počne da ti objašnjava kako to nije tako.:)
Pogledaj post br 2, Zvone je rekao "Radio sam sa par boschevih aku alata, bukvalno nema razlike. ".:)
Nakon toga još 39 stranica i ko zna koliko komentara...
Last edited by DataS on 15 Mar 2021 19:50, edited 1 time in total.
Post Reply