Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
ksasa
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 28 Feb 2016 22:55
Location: osijek

Post by ksasa »

Ne posudjujem ni ja od nikoga. Kada mi nesto treba sacekam da skupim love pa odem i kupim.

Oko mene sve grebatori pa onda moram imati sve duplo, ono sto ja koristim i ono sto je za otpis pa mi nije zao posuditi.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

i da dodam jos nesto.. razlika izmegju alata za jednokratnu upotrebu i industrial upotrebu u milimetaskom sablonu je mala od 1 mm do 0.5mm. a razlika u cenovnom rangu je u x00 ili x000 evra, pa sto Vam se isplati .. I u vezi alata za jednokratnu upotrebu da nema rezervnih delova??? pa ima u Kini na aliexpresu.. uostalom svi "belosvetski" igraci "besne" alate rade kod kineza.... inace od "high" klase imam zelenu bosch busilicu Psb 550.. Inace pre 5-6 bgodina sam napisao umesto da bacim 20.000 eura za Festo igracku kolekciju,, kupio sam golfa 6
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

a i kad se pokvari,,,jeftiniji je od "servisera",,,pa kupis drugi ili ako te zagolica sam ga popravis...jednostavno pogledas katloski broj pokvarenog...i na aliexpresu ga nadjes...i ne zurite na lokalnom buvljku ga mozete naci jeftinije..ili bar po ceni na aliexpresu i to odmah, a ne posle mesec dva shiping
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Vale46 wrote:@dikar Okej je ovaj,volim da ga pogledam,ali mu je bas bezveve sto daje ovakve savete u vezi Lidla.Ako vec kupujes za smesne pare alat,pa nemoj da budes toliko govno od coveka da ga unistis namerno kako bi dobio svoj novac nazad.
Slažem se, stvarno ljigav "savjet". Bojim se da više neću pratiti njegov kanal.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@dikar
razlika izmegju alata za jednokratnu upotrebu i industrial upotrebu u milimetaskom sablonu je mala od 1 mm do 0.5mm
Nisam bas isguran sta si hteo da kazes.
1mm moze da bude ogroman, a moze da bude i zanemarljiv, zavis o cemu pricamo. O gresci od 1mm na metar ili o gresci 1mm na 10cm?
A tacnost je samo jedan delic onog sto alat treba da pruzi.

Ako treba da cekam rezervni deo iz Kine... popi**m se u takav alat, pa da mi plate da ga uzmem.
Vi stvarno ne cenite svoje slobodno vreme?
Ili svoje radno vreme, nebitno, oba su najskuplja stavka u svim racunicama.

Jbt... sto si sebi to uradio?
Kupio Govno Obmotano Limenom Folijom, pa jos verziju 6!
Veruj mi ... zajebo si se, bolje da si pare bacio na festo... on bi barem radio kako treba, i mnoooooogo manje bi platio marketnig u odnosu na onos to dobijes :)

Off
Licno sam neopisivo alergican na pominjanje terminna gnojf, vagen i tome slicno
Od toga da je Hitlerovo mezimce, koje ne bi postojalo da nisu sahranili desetine hiljada ljudi prinudnim radom, do toga da ne vredi ni pola onih para za koje se prodaje, pa do popizditisa balkanskom zaludjenoscu za doticnu firmu.
Jedino sto im oduvek priznajem je vrhunski marketing.. al batice... malo ga previse naplacuju :)

@trnac
Ne da ga treba sahraniti, treba ga unistiti za sva vremena, i to je poenta price kod kljuca 13.
Mozda konacno prestanu da nam prodaju ono za ono, i alat ponovo postane ono sto treba da bude, pa kostao koliko kostao.
Jedina korisna svrha jednokratnog alata je da ga ubijes "ko Nemca".
Bas nesto razmisljam... dal je skuplji glineni golub ili lidlovo "ono za ono"?
Mozda bi se isplatilo da sacmarom tucem po alatu koji leti unaokolo?
A zadovoljstvo bi blo neopisivo :)

Cek...
Tebi je zao "jadnog" lidla, koji ne plati "jadnom" kinezu, za svaki alat koji mu vrate?
Jbg... nema na sajtu emotikona gde se samoubijam...
User avatar
ksasa
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 28 Feb 2016 22:55
Location: osijek

Post by ksasa »

Mogao si mozda kupiti tu Festo igracku pa s njome zaraditi za 6-icu i imao bi oboje. :)

Mislim kako je tesko bas pogoditi tocan dio na ovim manje znanim alatima jer cesto mijenjaju dobavljace pa se moze svaki
razlikovati od serije do serija, a vjerujem kako se ni ne hvale bas tko za njih radi pa je onda to jos teze saznati.
Dvije male "crvene" Prowork busilice kupljene s malim vremenskim razmakom izvana identicne, iznutra drugacije debljine
osovine rotora. Ista takva izvana, ali "zelena" proizvodjaca kojeg se trenutno ne mogu sjetiti opet drugacija iznutra od ove
dvije.
Za takve ne vidim smisao nabavke dijelova. Pravljene da se elminiraju cim nesto ode.
Einhell "srednje" brusilice (meni je to kategorija brusilica koje su 125mm, a izmedju velikih 230mm i malih 115/125mm, duze
su od malih, a tanje od velikih, najcesce oko 750w), izvana razlicite bojom (zuta, siva, plava), a iznutra sve redom drugacije.
Ovdje mislim na generacije min. starije od 5g, a ccesto blize i 10g. Tada sam ih zadnji puta kupovao jer sam presao na
Makitine. Nevjerojatno koliko su izvana bile identicne, a iznutra razlicite. Mogao koristiti jedino stitnike i rucke.
Kod manjih alata trosak nabavke prednjeg i zadnjeg lezaja za rotor je skoro cijena novog alata pa je neisplativo.

Mene jos zeza moja "stolna" pila. Rexon BTS10A.
Jutros ju konacno sastavio, ali mi dosta iskri pa sam u potrazi za cetkicama i izvadio reduktor jer mi se cini kako je dosta
bucna pila u tom dijelu. Ne djeluje mi kako glatko vrti.
Lezaj mi se cini ok i htio ga podmazati, ali se sa vidljive strane ne moze bas rastaviti jer je metalna zastita na lezaju i trebao
bih napraviti radapciger da ga izvadim ali drugog posla preko glave i ne stignem.

Za ovu pilu sam pokusao saznati detalje i eventualno nabaviti novi motor prije reparacije starog, ali nisam uspio nista saznati.
Ryobi ima pilu identicne oznake, ali nije to to.
Ova moja mi djeluje cvrsca od vecine koje se danas prodaju pa je to razlog sto je se nisam jos rjesio.
Zagledao vecinu novijih i mehanizam za dizanje i spustanje ima plasticne zupcanike, a ova metalne.

Da li je netko grijao mast da bude onako rjedja i onda pokusao sipati u lezaj?
Sipao bih sa kontra strane kroz dio gdje ulazi osovina od motora.
Mozda su se i zupcanici s vremenom potrosili sto ne znam kako provjeriti, ali bih bar pokusao sa podmazivanjem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Blindirani lezajevi (ti sa limenim stitnikom, ako sam dobro shvaito o cemu pricas), nisu za alat koji radi u prasini (a svaki stolarski raid u prasini).
Blindirani lezajevi (ZZ) su samo mehanicka zastita, to ce reci da nesto ne udari u lezaj sa strane, a ne sluze nicemu da ga zastite od prasine i slicnog.
Mos ga podmazivati do besvesti, samo ces malo da odlozis neminovno. Kad jednom prasina udje u njega... samo napravi brusnu pastu i polako ga "delje".

Trebaju ti 2RS a ne 2ZZ lezajevi, sa plasticnim "semeringom" da ga tako nazovem sa obe strane.

Realno, trebalo bi jos stotsta, za takve uslove rada (lavirint), al to ni mnogo ozbiljniji igraci, na mnogo ozbiljnijim masinama ne stavljaju vise posto se jednotavno ne isplati. Trazi skupu i prezciznu masinsku obradu.

Leaj jednom kad "prozvrci", kraj.. nema vise.. za bacanje je...
Podmazivanje koliko god mozes i koliko god hoces mu vise ne pomaze.

Jedini ispravan lek... zameni lezajeve.
User avatar
ksasa
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 28 Feb 2016 22:55
Location: osijek

Post by ksasa »

To sam na kraju i odlucio, cak prije ovog savjeta. Hvala!

Zamijenjeni su lezaji na rotoru, oba sa plasticnim stitnikom, ostao je ovaj veliki na reduktoru.
Trenutno je Z izvedba, znaci limeni poklopac samo sa jedne strane.
S druge strane je otvoren pa sam uspio otopiti i usipati mast sa te druge strane, ali nesto mi bas ne
ulijeva povjerenje.
Sve mi stoji rastavljeno na pola stola, a druge stvari koje mi trebaju za posao sad odradjujem oko
njega jer nikako u zadnje vrijeme sastaviti par sati za to odraditi.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mbole stvarno go.no od alata, Zena me iznervirala, a u ruci sam imao srafilicu od lidla i onako muski sam lupio srafilicu na betonski pod...posle 15 minuta resih da je pogledam,, sta je ostalo... sto da ti kazem ..srafilica na jednu stranu, baterija na drugu stranu...i sastvio sam je i jos radi... A kako ja trosim moj novac za hobu zajebancije, je moja stvar,
Last edited by dikar on 29 May 2020 19:44, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

ksasa meni je ovo hobi, a inace sam knjigovodja,, a sto se golfa tice pa prodao sam ga posle 2 meseca,,i nesto zaradio oko 2keura
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14951
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovce su oduvek sluzile za sisanje.
Narocito one koje se pale na gnojfa :)

Naravno da je tvoj novac tvoja stvar, mozes da ga potrosis na sta god ti padne napamet, bacis, zapalis...
Zadovoljstvo nema cenu. Ni previsoku, ni prenisku.

Ali... ako gomila njih pljucka po tome sto neko na svoje zadovoljstvo trosi mnogo... eto, da ja pljuckam na to sto neko trosi malo :)

A nesto sam ubedjen... ovaj sto trosi malo... vise ce se kajati jednog dana (zadovoljstvo uopste ne mora da bude vezano za alat, moze i za plavuse, crnke... :))
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

dikar wrote:i................................... inace od "high" klase imam zelenu bosch busilicu Psb 550............................
Stavili ste pod navodnike ovo high pa sad ne razumem da li vi bosch zeleni program podrazumevate pod ( visoko ) profesionalne alate ?
Last edited by LepoJeBitiFin on 30 May 2020 10:36, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
ksasa
Brzi dodavač alata
Posts: 7
Joined: 28 Feb 2016 22:55
Location: osijek

Post by ksasa »

Dikar, i meni je ovo hobi. :)

Elektronicar sam., ugradjujem alarme, videonadzor, interfone... sve po terenu.

Alat koji imam kod kuce i u radionici je za moju dusu, uglavnom mi ne treba za posao kojim
se bavim, ali cesto njime odradim pripremu pa mi ugradnja bude brza i laksa.

Vec se neko vrijeme patim sa cirkularom, uspio izvuci lezaj, ali je na osovini sa zupcanikom
kojeg moram prvog skinuti da bih dosao do lezaja i jucer pokusavao, ali nisam uspio.
Nemam pravu presu za lezaje, pravio jednu prirucnu s kojom sam uspio vecinu onoga sto mi
je trebalo odraditi, ali ovaj se jednostavno ne da.
Ostavio ga da prespava pa sutra pokusam ponovo.
Zadnje sto mi ostaje je nabaviti presu samo da ga mogu izbiti sam, bez moljakanja okolo.

Bas nedavno citao komentare na nekom stranom forumu gdje tip pita da li da si ostavlja bas
ovakav cirkular koji radi, ali nema bocne nastavke za njega niti vodilice, ili da nabavlja novi
pa mu vecina rekla da ga baci i kupi novi, a ja za svog pravio vodilice i jos ga mislim dotjerati
da ne moram kupovati novi kada ovaj jos nekako sljaka. :)

Inace, za oko mi zapeo evolution rage 5s. ima manju brzinu od vecine. oko 2500rpm, ali list
kojim moze sjeci i eksere u drvetu i aluminij i meko zeljezo do 6mm. Povremeno mi zatreba
odrezati koju plocu aluminija za prilagoditi neko podnozje kamere, za poponiti rupu u zidu
gdje dolazi sifarnik koji je manjih dimenzija, nekad i plocu plexija za natpis stanara neke
zgrade.

Mbole, u zaddnjoj recenici si totalno u pravu! :)

Vozim i ja Golfa, ali karavana. :)
Prije toga isto imao Golfa, isto karavana.
Dobro ga utopio i uzeo generaciju novijeg.
Vodio se misllju kako cu i ovoga moci lakse utopiti kod prodaje nego nekog drugog pa je
samo zato odabir pao na njega. :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

LepoJeBitiFin wrote:
dikar wrote:i................................... inace od "high" klase imam zelenu bosch busilicu Psb 550............................
Stavili ste pod navodnike ovo high pa sad ne razumem da li vi bosch zeleni program podrazumevate pod ( visoko ) profesionalne alate ?
pa plavi bosch nemam...taj zeleni su mi doneli shoferi iz nemacke za 50 dem... imao sam problema sa futerom, odradio je jako mnogo rupa uglavnom na zidovima. nije stezao kako treba proklizavao je i sa pola boce wd-40 ocistio sam ga...i danas radi...inace vrh mi je bio Kress od 500w jedna brzina fiksrani obrtaji ( od 1970 i neke) i dan danas radi kod pasanoga-nije mi ga vratio vec 15 godina. i niti mislim da ga trazim nazad..
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote:Ovce su oduvek sluzile za sisanje.
Narocito one koje se pale na gnojfa :)

Naravno da je tvoj novac tvoja stvar, mozes da ga potrosis na sta god ti padne napamet, bacis, zapalis...
Zadovoljstvo nema cenu. Ni previsoku, ni prenisku.

Ali... ako gomila njih pljucka po tome sto neko na svoje zadovoljstvo trosi mnogo... eto, da ja pljuckam na to sto neko trosi malo :)

A nesto sam ubedjen... ovaj sto trosi malo... vise ce se kajati jednog dana (zadovoljstvo uopste ne mora da bude vezano za alat, moze i za plavuse, crnke... :))
pa ja se ne mesam u to kako ti trosis novac.. to je tvoja stvar, ja kako sam potrosio moj novac...kuca od 350m2+100m2 poslovnog prostora... +2000 eura alata +3000 eura komjutera+stampaca..+inostrane berze.pratite Dragasa.... a poodavno nije bilo novca niti za dorucak niti za cigarete...
Post Reply