Alat iz Lidla - Parkside i ostalo, iskustva

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

yaki wrote:Meni je bila interesantna pre nego što je bila dostupna u Lidlu. Tada sam po običaju pogledao forume i dostupne klipove na yotube. Prema mojim skromnim majstorskim i inžinjerskim znanjima i iskustvima meni se ovo sviđa. Međutim ubrzo sam otišao u drugom pravcu i za nešto više novca kupio stolni cirkular Bosch PTS 10. Pored toga da imam radionicu sigurno bi kupio i ovo jer prema svemu što sam pročitao, meni ovo izgleda kao dobra kupovina.
Ova gore Makita košta ko tri ove, tako da se ponavlja priča o neuporedivosti. Ebote moram da tražim neku lovu od Lidla jer ja ovde ispadoh njihov promoter :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1PiKAj6VjEg[/youtube]
Prijatelju, za tvoja inžinjerska i majstorska iskustva i znanja ne znam, ali znam da je ono što vidim na ovom snimku klimavo...

Bez ljutnje, prijatelju, ovo je konstruktivna diskusija i svi smo na svoj način kvalifikovani za ocenjivanje. Prosto, na tu dužinu, takva konstrukcija, rez MORA da beži. A j...š ger koji seče ukrivo! Mbole je jednom rekao da su potezni gerovi po defaultu neprecizni. Ne znam da li to važi i za Kapex. Ljudi se kunu u njega, i ja ne sumnjam, ali moje skromno mišljenje je da je taj sistem sa dve šine po kojoj klizaju linearni ležajevi, a koji SVI proizvođači upotrebljavaju blago rečeno IDIOTSKI! To je moglo bolje i mnoooooooooogo preciznije da se reši na drugi način, ali ajde...

Ja imam ovaj ger:

http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=7644

Jeftin, nije fensi i nafuran kao neki, seče kako-tako sve materijale, ali je precizan do jaja.

Ima i potezna varijanta, ali sumnjam u preciznost. Čak kod te klizne varijante(kao i kod moje) postoji mogućnost štelovanja i dovođenja na nulu ako nekad pobegne, ali mislim da je to igra bez granica...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi... potezni ger jeste konstrukcijski manje krut od fiksnog.
Ali nije nikakav problem da i on bude isto ili i vise od nekog drugog fiksnog (sto ce reci, da ne bezi).
Samo treba staviti dovoljno kvalitetnog materijala u njega.
Problem je sto to po niskoj ceni ne moze.

Po visokoj naravno da moze (upravo kapex je primer, iako je on konstrukcijski malkice drugaciji, ali svede se na isto, ili barem jako slicno).
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ja pokrenuh ovu temu sa namerom da razmenimo iskustva i mišljenja, a ne da plasiram i branim svoj stav
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Naravno, i razmenjujemo. Ja sam samo nekad previše krut...

Mislim da je u pitanju samo kvalitet materijala. Svi gerovi su manje-više isti k...c drugo pakovanje. Jedino ih razlikuju finese. Da li je SKS ili kineski ležaj, da li je šipka okaljena i od kog čelika, da li je motor ovakav ili onakav, ali je samo mehanika u pitanju. Potrebno je da bude dobra ali što reče Mbole "po niskoj ceni ne može"...

Parkside je kopija Metaba, to se vidi iz aviona. Ali i Metabo ima usrane gerove koji k..cu ne vrede i koštaju duplo više od ovog...

Mada, možda i ovaj kinez može nekako da se prepravi da bude dobar. Kao što Mbole prepravlja Womax stubnu u neku pismenu. Držimo mu fige da uspe...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako na reklami koju si okacio pogledas slicicu gore desno, to je njegov prvi problem. Slicica ispod je prvi sledeci problem.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

maricaiivica wrote:Ako na reklami koju si okacio pogledas slicicu gore desno, to je njegov prvi problem. Slicica ispod je prvi sledeci problem.
Upravo tako, poluga j..e većinu gerova! Å to će reći ležajevi, osovine, vođice... A to košta...

Pre 12+ godina sam kupovao ležaj za točak za opel kadeta. Kaže prodavac: imaš kineski za 500 dinara, traje do prve krivine i SKS za 3500 din. Možeš pretpostaviti koji sam kupio. Vozio auto 3 godine bez problema, a komšija posle mene još 6... Naravno da je još uvek bio dobar...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sve bi to moglo da bude neuporedivo bolje ali ko bi se onda gurao na jutarnjem otvaranju prodavnice :P

Ovo u nastavku sam sa nevericom citao 2 puta :pun:
yaki wrote:Nogare kupio ujutro u 8h i 3 stotinke u punom trku pokupio usisivač, glodalicu, stege i te nogare. Prethodno sam na ulazu hteo da bijem svakog ko se spremao da utrči pre mene. Prosto neverovatno kakve bezobrazne stoke ima. Prošli put sam bio 5-6 u redu i ladno je desetak utrčalo jer se oni prvi u redu nisu snašli. Ovaj put se to nije desilo, bez pardona sam sve rasterao uključujući i profesionalne babe koje su došle zbog pilića...
Zaista 100 zena ima 200 sika :D
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Makita 1216 ima dva para vodjica I po nekoj logici to bi trebalo da bude još gore resenje a ona seče idealno. Å to reče Bole sve zavisi od materijala. Makitu na stranu , al za te novce kolko košta linden ger našo sam desetak poteznih. Možda pre kupovine treba čovek uporediti malo
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Gde si to našao, u Srbiji ili tamo daleko gde živiš ako sam dobro razumeo tvoje postove. Ono što ja vidim ovde je zatvoreno neuređeno tržište sa kartelskim maržama i nedostakom izbora i bilo kakve zdrave konkurencije. U takvoj kaljuži pojava Lidla bar malo postavlja stvari na mesto, zato su i te gužve na dan prodaje. Recimo 50 ljudi će stati u red za ovu stvar, znaju oni dobro šta im je dostupno i šta koliko košta i vredi.
Å to se tiče preciznosti, meni bi ovo služilo da isečem daske od paleta kada budem pravio klupe i žardinjere za terasu ili da sečem laminat. Kada na YouTube gledam klipove oko ovakvih mašina, one obično seku napolju neke daske za "kokošinjac"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za tu svrhu, najjeftinij kinez radi posao vise nego dobro, za manje para.
Npr: https://www.kupujemprodajem.com/Alati-i ... -oglas.htm
(prvo sto je iskocilo)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Last edited by daleko on 19 Feb 2019 10:39, edited 1 time in total.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

To je ta kategorija alata, razlika u ceni je što je taj manji i slabiji, bez garancije.
Mislio sam na regularno tržište, a ne na sporadične ponude preko oglasa. Na nekom forumu sam pročitao da je taj Scheppach poznat po faličnim serijama koje ovi naši trgovci kupe na kilo pa ovde prodaju.

Potezni Einhel košta 140e, šta je poenta.
Last edited by yaki on 19 Feb 2019 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ne treba žaliti se na tržište. Sad je 21 vek i uopšte nije teško naći proizvod koji ti odgovara. Mada za to što planiraš da režeš čak ti i nije potreban potezni ger. I bilo koji bez šina može da ti završi posao
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Poenta je u tome da kad se već žališ na skupoću zašto bacati pare na potezni ger za sečenje paleta? I običan može to da radi a za razliku u ceni kupiš još nešto sitno
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

U mom slučaju sam odustao od jeftinih rešenja i uzeo ovo, skuplji je (300e) ali upotrebljiviji, uzdužni i poprečni rezovi, a i zadržava vrednost ako ga nekad budem prodavao.

Image
Last edited by yaki on 19 Feb 2019 11:12, edited 1 time in total.
Post Reply