Laser za ger

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Laser za ger

Post by elektrolog »

Danima se nosim mišlju da nekako montiram laser na ger. Naiđoh na ovo, ali bre poskupo:

https://www.ebay.com/itm/Oshlun-LG-M01- ... :rk:1:pf:1

Onda sam na netu našao ovaj video i planiram da to rešim na sličan način:

https://www.youtube.com/watch?v=MHM8K-JS-Wk

Da li je iko od vas nešto slično "majstorisao" i koji su rezultati? Pitanje za one koji nemaju laser na geru, naravno.:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ideja nije losa, samo je pitanje da li na geru ima mesta izmedju pokretnog i fiksnog stitnika da se uglavi lampa.
Mada... da bi dobio iole ostru sliku, moras da spustis list. A za to ti treba jedna ruka. Cela poenta lasera je da ti obe ruke budu slobodne.
Inace, jednostavno spustis list do daske i vidis gde je ivica zuba. Ne treba ti nikakav laser ili slicno.
Opet... LED lampa je dobra i sama za sebe. Ne radis uvek na mestu koje je lepo osvetljeno.

Drugo... 23 dolara je nesto oko 2400 din.
Ako ne mozes da nadjes iole pristojnu LED lampu za manje od 1500, onda se vec postavlja pitanje isplativosti celog zezanja.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

da stavis lampu tako da ti zameni laser? Pokusaj da nadjes od kapex 60 lampu Ili komplet drzac sa laserom za makitu 1216. Te stvari mogu da se lako nabudze na druge gerove
Last edited by daleko on 15 Dec 2018 23:11, edited 1 time in total.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Sekao sam neke alu profile 20x80 i trebale su mi neke komplikovane mere; 15.7 i 12,3 Za mm levo desno, ne odgovara mi. Kad spustim list, moram da gledam da mi ivica testere češe liniju gde će da seče. Testera je debljine 2mm i može da mi ukrade 1 ili 2mm u zavisnosti kako je spustim...

Nije mnogo 23e, ali je slanje oko 20e i jbg. Taj laser se inače stavlja umesto prirubnice koja ide uz testeru. Zato ima onu četvrtku sa jedne strane

@Daleko pokušaću da nađem taj laser za makitu ili tu lampu za kapex
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako mislis ukrade 1 ili 2mm zavisno kako je spustis?
Ako ger ima toliko lufta, laser ti nije ni od kakve pomoci. I sa njim ce u zavisnosti kako ga spustis bezati na jednu ili drugu stranu.

Drugo, laser nije bas tako tanak ko sto zamisljamo. Iskreno, po meni je on vise za grubu meru. Kad ti treba ispod mm tacno, nije od neke pomoci, posto je sama njegova linija blize jednom mm debljine nego dlaci i nije bas "ostra", vec se malo razliva da tako kazem.

Naravno gledas gde leze zub koji je "razvrnut" na stranu lista koja dodje do "upotrebljive" strane onog sto seces.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Da to
Bole donekle si u pravu
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Ne, nisi me razumeo, doduše nisam se ni lepo izrazio... Ger nema luft, nego moram da gledam gde mi leže taj razmaknuti zub kao što reče. Za baksuz taj razmaknuti zub mi nikad ne legne na materijal, već moram da vrtim rukom testeru(ugašenu naravno) dok ne naiđe taj zub pa da onda vidim kako će ići u odnosu na liniju. Uvek obeležavam običnom zašiljenom olovkom, pa je ta linija prilično tanka i onda gađam ivicu zuba na tu liniju... A to mi oduzima dosta vremena...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

https://www.youtube.com/watch?v=5cZpzrDZrZg

Pogledaj link, mozes izvesti nesto slicno jos dodatno mozes staviti i mernu traku pa jednom kad namestis dimenziju samo udri bez crtanja linija i prethodnog merenja.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Al i onda ne mozes da omasis 2mm, vec koliko je razmetanje, a to je nesto mnogo manje, tipa 3-5 desetih
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

Testere za aluminijum nema razmetanje već ravan zub pa trapez i samo je negativan ugao.
smirglaj nikad dosta
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

@Radenko Ovo je neka multicut testera, seče sve živo, od drveta do mekog čelika. Nisu baš ravni zubi, malo idu levo desno...

@Mbole Pa može, zavisi od toga kako mi legne testera na tu liniju. Ako ode unutar željene mere, može da mi skrati i 1mm, a to mi je u ovom slučaju bilo mnogo... Morao sam da vrtim testeru rukom da vidim kako koji zub leže, pa da po tom vidim kako će da ga iseče. I seče lepo, baš sam zadovoljan, ali mana mu što nema laser. Mada 17000 din. pa bi ja još i laser...
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Kole-Stolar wrote:https://www.youtube.com/watch?v=5cZpzrDZrZg

Pogledaj link, mozes izvesti nesto slicno jos dodatno mozes staviti i mernu traku pa jednom kad namestis dimenziju samo udri bez crtanja linija i prethodnog merenja.
Ovo je dobra ideja! Jedino što ja ger nosim na teren, pa mi treba neka mobilna varijanta, ali i to se da rešiti...
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Napravis postolje na kome ces staviti gredu koja se demontira i ne moras na obe strane, dovoljno je recimo s leve strane da imas gredu i na njoj mernu traku i to lepo nosis na teren. Naravno postolje napravis tipa 8-10 cm visine od poda pa mozes raditi s njim gde god, cak bi moglo i potolje da se fiksira za sam ger a samo greda da se skida i resen problem.
Tako nesto i ja planiram sebi da napravim, mobilno zbog manjka prostora u radionici a i zbog rada na terenu.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

zar kod tih testera nije grudni ugao u eru a svaki drugi zub u spicu a ostali ravni i ostri se po obodu?
smirglaj nikad dosta
Post Reply