Aku busilica - manja

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Aku busilica - manja

Post by borism25 »

Dakle u bespucima interneta ima svega pa tako i laznih dokaza i svega ostalog. Uzeo bi si manju aku busilicu, gledam vec par dana po internetu i cijene su kao i kod velikih ali mi dosta cesto treba neka manja. Neki izbor trenutno je na
Makita Aku Bušilica Odvijač DF330DWE pa me zanima dali netko ima kakva su iskustva, dali bi preporucili nesto drugo. Sluzila bi tu i tamo za izbusiti koju rupu a najvise za montazu. Moze i neki drugi brand nepatim od nekog branda ali volim da radi kako treba :)
https://www.alatimilic.hr/shop/Makita-a ... ica-DF330D



Pa evo volio bih cut vasa misljenja, cisto napomena imam Makitu DF457DWE i s njom radim sve ostalo.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Ja koristim Metabo powermaxx

https://www.stokker.com/108v-combo-set- ... 1239010590

Ovo nađoh na brzinu, čisto da stekneš uvid kako izgleda. Doduše, uz taj set sam dobio i lampu koja koristi te iste baterije. Fenomenalna autonomija lampe, fenomenalna! Sa 2Ah baterijom lampa radi oko 20 sati. Ima sigurno 5 godina kako smo nerazdvojni. Stvarno sam zadovoljan, snagom, baterijama, praktičnošću. I moje mišljenje je da je za klasu bolja od te male makitine... Bosch nemoj ni gledati, đubre sa velikim Đ! Iz više razloga...

I ja sam pre nekoliko godina tražio malu šrafilicu. Sećam se da sam daaaanima studirao te male šrafilice, gledao strane testove, predstavljanja, upoređivanja... i apsoluto ti je od srca preporučujem! Ako je uzmeš, nećeš pogrešiti.
Last edited by elektrolog on 14 Nov 2018 00:15, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vec 10 godina imam skoro identicnu (samo verzija bez futera, sa direktnim prihvatom bita; https://www.ekupi.hr/MAKITA-akumulators ... 7135.aspx). Vise nego zadovoljan.
Probao sam odgovarajuci bosch i metabo, al i dalje mi se makita najvise dopada.

Bosko je malo previse debeo u drsci (uopste nemam malu saku), metabo ima prilicno losu kontrolu brzine okidacem, a i on je malo deblji (doduse i nesto je jaci).

Takodje, koliko se secam (mozda gresim), samo makitin led nastavlja da svetli jos 5-6 sekundi nakon sto pustis okidac. Deluje naivno, ali gomilu puta sam samo pipnuo okidac da upali LED kako bih video gde da postavim bit.

Puni se jako brzo, to jest brze nego sto potrosis bateriju, pri iole normalnom poslu. OK, ne bas ako konstantno zavijas dugacke srafove, bez ikakve pauze, al ja jos nisam imao takav posao.

Ako ne dobijes pistoljsku futrolu, obavezno je nabavi. Neopisivo olaksava zivot.

Verzija bez futera ima svojih prednosti. Kraca je nekih 3-4cm sto ume i te kako da znaci. A manjih burgija ima svuda sa 1/4" sestougaonim prihvatom.

E sad... nije sampion momenta, al ove malecke nisu za to ni napravljene. Nece zaviti 6X80 u dobar tipl u tvrdom zidu.
Ako ti treba i za takvu namenu, onda potrazi garnituru ova plus udarna istog formata. Ta malecka udarna je vec "ozbiljan igrac" sa 90Nm. Ovo: https://www.alatimilic.hr/shop/makita-s ... =1&model=1

Mislim da je razlika u ceni prihvatljiva.

Ja nisam kupio garnituru kad sam nabavljao ovu samo zato sto je trenutno nije bilo, a meni je bila hitna nabavka zbog posla koji je vec bio u toku (bukvalno sam sa gradilista otisao da je kupim i donesem nazad).
I da, mislim da je za klasu bolja od te makitine... Iz više razloga...
Ajde navedi te razloge... nije da ti ne verujemo, svako ima svoja iskustva, al ovo lici na "gnojf je najbolji zato sto je to tako" :)
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Ono što nigdje ne vidim je dali te udarne imaju opciju da ne lupaju kao čekić :) dosta su glasne a zna se dogoditi da budem na montaži i u 11 navečer. Čisto samo za informaciju :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemaju. U sustini, ona do neke sile radi ko obicna, a onda cekci pocinju da udaraju.
Otprilike, dokle moze ova obicna, nece udarati.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

mbole wrote:Ajde navedi te razloge... nije da ti ne verujemo, svako ima svoja iskustva, al ovo lici na "gnojf je najbolji zato sto je to tako" :)
1. Ima veći obrtni moment, 34Nm naspram 22Nm
I da, vrlo zavija šraf 7x70 sa PZ3 prihvatom u tipl 10 u armiranom betonu. Gužvajući tipl u šupljem hoće i da pokida.

2. Baterija 2Ah, 4Ah i čak 5,2Ah naspram Makitinih jadnih 1.3Ah. Nisam našao da Makita ima jaču bateriju u klasi 10,8V...

3. Slika govori više od reči:

Image

Image

Image

Image

Image

Kao transformers je, može da se kombinuje i okreće kako hoćeš. Bez ičega na sebi opet možeš da staviš bit u njega ili šestougaonu burgiju, samo ne možeš da ga pričvrstiš da ne ispada. To je baš kad je negde usko. Inače, futer i nosač bitova lepo rade. Klik i skineš. Klik i vratiš. Nosač bitova lepo zaključava alat u sebe, nema šanse da ispadne iz njega bit ili burgija sa 6-ugaonim prihvatom. Futer isto lepo priteže, nije slab. Uostalom, ima milion testova i predstavljanja na youtube-u pa pogledaj. Mada... Ja sam identičan sistem video kod Mafela, a kolega Daleko je pričao kako se Mafel tužio između ostalih proizvođača i sa Metabom, pa pretpostavljam da je to njihov sistem. Uglavnom, bilo kako bilo, radi kako treba i posle milion akanja, skidanja i vraćanja futera, nosača bitova i ugaonog adptera. A veruj mi, nisam je štedeo nimalo. Å est meseci sam radio na jednom većem poslu, znači rabio sam je do maksimuma. To je bilo negde na početku našeg druženja.:) Uslovi za rad katastrofalni; prašina užasna, iz vrele prostorije na veliki minus, pa opet u vruće, padala je sa visine od pola metra milion puta, i ništa. Nije bre štucnula nijednom. a planirao sam da mi traje samo za taj posao. Međutim, evo i nekoliko dobrih godina posle, još uvek se družimo...:)

E sad, "mana"... Meni se desilo da mi je zaglavio ugaoni adpter za bušilicu(baš u tom većem poslu), nisam nikako mogao da ga skinem. Poslao sam je u servis, rekao da ga iseku, izlome, šta god, samo da je što pre vrate, da mogu da je koristim, pa makar i bez toga. Drugar koji je odneo u Kragujevac(tamo im je servis) mi je ispričao kako se serviser zezao dobrih 15 minuta ali ga je skinuo bez oštećenja. Rekao je da je redovno čistim od metalnih opiljaka kad duže bušim metal sa ug. adap., desi se da nezgodno zapadne, pa hoće da zaglavi, pošto ug. adap. ne prekriva celu glavu bušilice(ako mogu tako da se izrazim) kao običan futer, jer je uži od njega. Čistio sam redovno i nije se više nikad desilo. I sa ug. adap. zavrćeš do maksimum 28Nm. Taj zupčanik u njemu ne može na 90 stepeni da prenese celih 34Nm na radni deo.

Takođe, udarna lupa uvek. Znači, probao da zavrćem 4x18 u univer, lupa od početka do kraja. Još kad je to unutar npr. visećeg elementa, ne daj ti bože. Probao sam da uvrnem 8x100(onaj sa šestougaonom glavom) u tipl u bloku. Ni da čuje, okrene dva kruga, lupa i stoji... Prosto, nije za to, iako ima 105Nm. Više je za brzo uvrtanje i pričvršćivanje matica za šraf, kad su neke montaže u pitanju i kad ima milion šrafova. Tu lepo radi, pošto se vrti do 2300 o/min. i dosta jako priteže. Ja je najviše koristim isključivo za zavrtanje šrafova samorezaca u metal. Kida kako šrafi u metal, nebitno da li je veći ili manji.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Sa ovom crnom izolirkom sam "pričvrstio" nalepnicu koja je počela da se skida, bilo mi žao da mi otpadne i nikako da je zalepim...
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Ja sam imao dve i koristio ih dugo za nameštaj od pločastog materijala.. Vrhunska mašina za te pare. Zavije ona i 6*80 i to u wurth-ovu zebru, pa sa čim bi kačio kuhinjske elemente, pusti ti profesora, njegova se naradila ;) ... Prednost jeste led koji traje duže, lepša ergonomija u odnosu na ostale, nedostaci: duža od boscha, mali kapacitet baterije (samo 1,3 Ah), ne znam da li su to rešili, kao i "luft" koji ima u osovini futera, ali im je to izgleda fabrički tako, pošto su obe to imale. Ništa ne utiče na rad,ali je futer jednostavno mnogo "radio" za moj ukus... U svakom slučaju nikada me nije izneverila, za ono za šta je meni trebala...

Sada koristim novu Makita CXT liniju 10,8 v , sve brushless mašine i prezadovoljan sam...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Evo ja bih da dodam....
Nije mi jasno otkud vam informacija da makita ne proizvodi 10.8 akumulatore velike amperaze.
Taj metabo je odlicna stvar dok uzivo ne probas raditi po sistemu pet minuta metabo, pet minuta Mafell i onda je jasno otkud razlika u ceni. Jos i garancija.....
Razliku je ne samo u boji vec i u kvalitetu delova iz kojih je sklopljena.
A to sto kod making svetlo radi cim dodirnes prekidac je po meni idealno resenje. Pitam se zasto drugi ne rade tako
Last edited by daleko on 14 Nov 2018 12:00, edited 1 time in total.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Za šrafilicu za koju je borism25 pitao - ne postoji. Bar ne kod nas...

https://www.makita.rs/accessories/22266 ... atori.html

Niko ne spori Mafell kvalitet, ja sam i pomenuo da je Metabo verovatno iskopirao Mafell, ali... Ovde u Srbiji nema Mafell. Bar nema u varijanti da odeš i vidiš, da ti neko ispriča nešto o njemu, varijantama u kojima se pravi, da uzmeš u ruke i eventualno probaš ili nešto slično. To zaboravi... Drugo, 95% ljudi ovde nikad nije čulo za Mafell. Veoma ti zavidim što si u situaciji da vidiš i biraš mnooooogo bolji alat nego mi ovde... Mislim na Srbiju, za Hrvatsku ne znam...

I kod Metaba(bar modela koji ja imam) radi svetlo čim za mm pritisneš prekidač, što je mnoooogo pre nego što krene motor da se čuje... Ne radi još nekoliko sekundi po puštanju prekidača kao kod Makite, ali to mi nikad nije smetalo.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ja tek sada video koja makita je u prici. Za takve alate makita prodaje adaptere koji ulaze u rucicu I na njih sve kaci kvadratni akumulator
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

OK, ovo vec lici :)
Veci kapacitet baterije jeste prednost, ali su zbog njega napravili predebelu drsku, sto meni licno jako smeta.
Nisam video taj adapter koji pominje daleko, moracu da ga potrazim.

Mani je jos vise smetala kontrola brzine na okidacu kod Metaba. Kao da je napravljena linearno, tako da nikako ne mogu da je fino doziram da se okrece polako. Kod makite i boska, je okidac da tako kazem proporcionalan, to jest veci deo hoda je u manjim obrtajima a mali deo hoda u visokim. Posto precizna kontrola mi treba u malim obrtajima, u visokim... dal je 2000 ili 2500 uglavnom je nebitno.

Nesto veci moment kod srafilice takodje jeste prednost, ali kada je u kombinaciji sa udarnom, ta prednost se gubi, posto svaki "tezi" posao obavlja udarna.

Poredeci cene... 250 naspram 190 eur... Taman razlika u dodacima.

E sad... ako ima da se nadje BLDC modela, po meni je to najbolja varijanta.

Naravno, svako ima svoje afinitete, i nekome je bitnija jedna od druge stavke, a nekome obrnuto.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Ne znam zasto ne bosch, licno koristim model GSR 12v sa 2.0 Ah baterijama.
Do duse jos je nova, stara oko pola godine, nema dana kada mi nije u ruci, mala, zgodna, ulazi svuda a ima i snagu dovoljnu za sve stvari potrebne oko namestaja (i sa drvetom se lepo bori), ja sam malo sitniji stolar i u ruci mi stoji odlicno a i svetlo na njoj ostaje upaljeno nakon sto se pusti prekidac sto je po meni super stvar kada se radi unutar nekih mracnijih prostorija a treba nesto zavrtati ili busiti u korpusu.
Koristio sam je i za busenje rupa u metalu (fi 4), sa jednom baterijom 60 rupa.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Treći put pričam... Da nisam bio, video i radio sa njima, pa da kaže neko da lažem! Ali ljudi, od tri nove Bosch šrafilice pokvarile se - pa, sve tri!!! I sve u roku od 2 nedelje! Najskuplji model, model bez četkica i model kao tvoj. Posle toga, svaka priča o Boschu za mene je završena! 3 nove šrafilice, 3 različita kvara i 3 velika kvara!!! Zupčanik u menjaču, futer i motor! Hvala na pažnji i doviđenja!

I još nešto, pogledajte uporedne testove boska i metaba. Broj izbušenih rupa, broj ušrafljenih šrafova... Pun je youtube testova, pa ćete videti. Ne kažem da je Metabo extra i najbolji. Naprotiv, da budem iskren, sutra bih pazario Mafell(da ima gde)... Ovako, od ponuđenog izaberi najbolje, pa šta ti bog da...
Last edited by elektrolog on 14 Nov 2018 17:54, edited 1 time in total.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Ako se šrafilica koristi u svrhe za koje nije namenjena, ispustiće dušu samo tako.
Bušenje rupa u gvožđu/čeliku - posao za bušilicu.
Zavrtanje šrafova/matica - posao za šrafilicu.

@elektrolog: nisi imao prilike da vidiš, nadam se, kako se spaljuje profesionalni Bosch alat u roku od nekoliko minuta (hint: konj od "majstora").
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
Post Reply