Makita SP6000j ILI Festo TS55

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Makita SP6000j ILI Festo TS55

Post by borism25 »

Dakle odradilo se nesto poslova i sad je nedoumica koji od navedena dva stroja Makita SP6000j ILI Festo TS55, Festo mi je skuplji oko 1800kn no trenutno bi volio vidjet informacije iz prve ruke ako netko mozda usporedio uz makitu neke stvari, prvenstveno bi uzimao za rezanje na licu mjesta za spajanje kuteva. Puno mi je lakse iskrojiti na licu mjesta, isto tako koristit cu ga dosta za rezanje 3-4cm debljine punog drveta, kad treba jedan ravan rub da mogu krenuti dalje. Do sad sam radio s kojekakvih pomagalima preko pile, ispadne na kraju dobro ali gubim daleko previse vremena na nesto sto bi mogao zavrsiti u vrlo kratkom vremenu.

Druga stvar je dali se festool stege koje se prodjau odvojeno kasnije mogu ubaciti na makitinu vodilicu. Dali makita glodalica rt0700 ide isto bez problema na ovu vodilicu?

Ono sto ja vidim je da festool ima mikro podesavanje kod makite nema, makita ima zakljucavanje na vodilicu pod rezom od 45 mislim da je dosta dobra stvar za imat. Ovo sto festool reklamira da ima onaj spliter da nekida drvo mi usitinu neigra tako veliku ulogu a i sumnjam da nekida ivericu. Mislim da se to kod ovih pila moze rijesiti da se odreze 1-2mm s vrha i onda rez do kraja.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ta Festo je duplo skuplja, a servisi su im retki. Za neke stvari je bolje imati ger ili kratilicu. Sto se tice uzduznih rezanja pod uglom je preciznije obarati ivicu glodalicom ili na frezeru. Kod nas je isplativije kupiti od uvoznika, tj. jednostavnije je i izadje bez maltretiranja ista cena, mozda i nesto manja nego da si robu sam uvezao, jer uvoznici to dobijaju po nizim cenama, dok u Hrvatskoj zavisi... ako uvozis iz eu, valjda nema carine. U svakom slucaju se prethodno bolje informisi.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Festool sa spliterom ne kida ivericu a ni šperploču.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Nešto iz mog iskustva pošto imam i prvu I drugu i treću....
To što makita ima fiksiranje pod 45 stepeni služi samo da testera ne padne sa šine pre početka rezanja (da se ne preturi ) . Inače tu nema nikakve preciznosti već mora da sve pritiska na šinu isto ko festool
Makita ima mogućnost da proreze prvo 1мм a potom sve debljinu. ( nešto kao predrezac protiv krzanja)
Festool tu mogućnost nema Ali ima plastiku protiv krzanja.( nikad je ne koristim jer kad je testera nova nema krzanja)
Å ine su identične i nije bitno koji cirkular na koju šinu se stavi što znači da su I stege isto profila
Ako u roku od tri godine festool izgori dobiješ novi
Ako u roku od tri godine festool ukradu dobiješ novi...
Ako te još nešto interesuje ti pitaj
Najbolje rešenje za prvi komplet takvog alata po meni je festool cirkular I dve makitine šine od tri metra. Jednu potom iseceš na dva i metar jer ona što prodaju od 1,5 metra po meni je bezveze. Il je predugacka il je kratka za malo
Last edited by daleko on 17 Oct 2018 19:45, edited 1 time in total.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Nisam koristio Makitin, Festov (atf55, preteca TS serije) imam godinama i prezadovoljan sam. Malo ima igranja pre prvog koriscenja jer ima 11 srafova da se masina namesti na sinu kako treba.U kombinaciji sa sinom i dva tri pomagala gerovanje je veoma lako. Mislim da ti je bolja i jednostavnija varijanta od gera,svakako za vise stvari mozes primeniti. Sto se tice krzanja, zaista ga nema.

Licno, festo alate kupujem iskljucivo polovne.Cena je visoka, kao i kontrola kvaliteta pre izlaska u prodaju, pa je procenat kvarova nizi u odnosu na konkurenciju.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ja imam dva festova, jedan je 2012-o a drugi 2017-o godiste. Prodao bih jedan ako nekoga zanima.
Post Reply