BOSCH PBD 40 stupna bušilica

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

BOSCH PBD 40 stupna bušilica

Post by Bagrovinje »

Vidim da nije baš omiljen komad alata, pa da pojasnim zašto se meni sviđa.

Tražio sam neku manju stupnu bušilicu, naravno ne preskupu, ne preprofi, ali mi je jedna stvar bila jako bitna. Htio sam bušlicu koja nema onaj mali stolić koji se pomiće gore-dole, već sam htio bušlilicu kod koje se sama bušilica pomiče po stupu gore-dole. Jedino što sam pronašao s takvom funkcijom su trofazne grdosije koje nemam gdje staviti ni u što ukopčati.
Ova to ima i to je osonovni razlog zašto sam ju kupio.
Da opet ne završimo usporedbama s profi alatima odmah napominjem da to nije profi mašina, a i sama boja to govori. Bilo bi mi drago da naprave jednu takvu plavu, ali da stavrno bude i iz nutra plava.

Nakinđurena je lampicom i laserom koji je kod moje precizan. Ako vas slučajno zadesi da vaš nije precizan, onda je pred vama puno posla :D
Ima dvije brzine i mogućnost podešavanja broja okretaja. Sve odrađuje elektronika - remenja nema.
Ima relativno veliku stopu i sama za sebe je dosta stabilna. Naravno, preporuka je da bude pričvrščena za stol.
Snaga je tak-tak. Bušio sam neke stvari krunom 100 i ide to. S jednom stvari još nisam na čisto da li mi se sviđa ili ne? Ima neku elektroniku koja pokušava stalno održavati broj okretaja tako da dodaje više snage kad je pod većim opterečenjem. Ne znam? Nije da mi smeta, ali je nekad čudno.
Stega koja dolazi na stupu sasvim solidno stegne.
Na prednjoj strani ispod display-a postoji gumb kojim se mjerilo podsi na nulu. Dubina bušenja se ispisuje na ekranu i to 100% točno, što ubrazva podešavanje dubine bušenja. Drugi gumb je za svjetlo, a treći za laser

Preciznija je od borera koje ja kupujem, pa tu nemam zamjerke. Nisam primijetio nikakvo savijanje kod većeg opterečenja.
"brzi" samo stezni borfuter je ok, ali bih bio sretniji da je običan na ključ.
Lagana je i lako se prenosi s mjesta na mjesto.

Razlog zašto sam htio bušilicu koja se pomiće po stupu je što ju koristim na stolu i volim da ono što bušim ima bolji oslonac od onog mini stolića koji imaju te bravarske stupne bušilice. Kada treba izbušiti rupe za pante na vratima dugim dva metra, drago mi je da imam stol na koji ta vrata mogu postaviti.

Stol sam naravno morao napraviti multifunkcionalno, jer sam stisnut u garažu, pa sve mora biti malo i s više funkcija, na kotačima i bla bla.
Složio sam ga tako da se bušilica lako može skinnuti sa stola i koristit na drugoj lokaciji .... ma eto slika, pa će valjda sve biti jasnije

Stol u kojem je više-manje sve što ima veze s bušenjem
Image

Dodao sam Sigma profil za firung sa stoperima
Image

Originalna stega. Iako ju zapravo baš i ne koristim ostavio sam mogučnost. Dobro dođe ako se buše neke cijevi.
Image

Stopa je ostala ispod stola što malo smanji ukupnu moguču debljinu obradka
Image

S donje strene se pričvrsti krilnim maticama i tu je usisavač s cijevima koje vuku ispod i iznad stola.
Ovo radi bolje od očekivnog.
Image

Potrošni umetci od MDF-a 16mm i rupa ispod koje je odsis koji se ne vidi
Image

S lijeve strane gornja ručka je stoper dubine bušenja, a donja steže bušilicu za stup
Image

S desne strane je "volan" umjesto standardni ručki koje inače imaju stupne bušilice. Nije neka razlika
, ne vidim ni prednost ni manu
Image

Laser je dosta jači nego što se na slici vidi, ali je bio potpuno zaprašen :)
Image

Sve osim kotača i same bušilice je napravljeno od otpada, pa nije neka estetika.

Ajmo sad udri da vidim što ne valja !!!
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ajmo redom:

Stolica pored stola je u stvarno lošem stanju
Mogao si malo okrečiti
I počistiti garažu kad smo već kod toga

:D
Izvini, malo mi dosadno, pa...

Ne sviđa mi se što zauzima puno prostora, ali ako ti je tako lakše...

Ako je tebi dobra, i meni je :)

Å ta sve misliš raditi sa njom?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3699
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Elektronika koja regulise broj okretaja je samo spora i ako brzas, zna da zeza. Dok radis polako, sve radi ok.
Volan umesto rucice za pomak po visini je glupo resenje. Sa rucicom se naviknes u kom polozaju si prisao komadu standardne debljine (npr 2cm), a kod volana vrtis krug i uvek moras da pazis.
Generalno, i po meni je korektna naprava.
Problem sa luftom koji se pominje je za ono za sta je ja koristim nebitan.
Sasa, ja manju stubnu mislim i da nisam video
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

A da li ovo moze da radi kao stubna busilica ako mu se stavi samo burgija ?

https://www.sitebox.ltd.uk/fox-f14-651- ... FOX_F14651

nekako bi mi to najvise odgovaralo od svih ponuda koje nalazim na netu. Bio je davno na nasem sajmu neki privatnik koji je nudio jako dobre suporte za busilice, ali ga kasnije vise nisam nalazio, a svi suporti koji se danas nude mi bas ne ulivaju neko poverenje. Ima tu i tamo po nesto na netu, ali... u ostalom pogledajte i cene: https://www.fine-tools.com/bohrstaender.html

i ja trazim, ali mi se svasta ne kupuje. Za sada se snalazim sa malim iskrinim suportom, s'obzirom da mi ne treba cesto.
Last edited by Pezzo on 16 Nov 2017 23:12, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Trebalo bi da moze jer prodaju i freze za ugradnju brava sa tim masinama: http://www.gammazinken.it/it/macchine-p ... -per-legno
a cene u Italiji su, koliko vidim, za 50% vece u odnosu na britanske. Mada, ta masina se obrce za 180 stepeni i ima siru primenu, pa moze biti od visestruke koristi.

O ovom Boschu iz teme je ovde bilo diskusije, a i neko je napisao svoja iskustva koliko se secam. Neka ti je sa srecom, valjda ce ti se isplatiti za hobi potrebe.
Last edited by Pezzo on 16 Nov 2017 23:43, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14966
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek... ovo su mortiseri, a oni su obicno bili prilicno skupe masine. Izgleda da se nesto promenilo, a da nismo primetili.

Glavi problem sa tim boskom je luft u spindli i vesanju o stub, koji je vise nego primetan.
Kome ne treba preciznost, to je nebitno, al onda je isto to (pa i bolje) mogao da dobije za 100 evrica u kineskoj varijanti.

Elektronska regulacija je lepa stvar, ali sa kolektorskim motorom koji se nalazi u toj busilici ima ogranicen dijapazon dejstva u kom je efikasan.
Kaisni prenos, sa monofaznim asinhronim motorom u slicnom pakovanju, daje daleko vise momenta na malim obrtajima (na visokim moment nije ni bitan). a upravo takav kaisni prenos imas na kinezu u mnogo jeftinijoj varijanti.

Sva sminka, tipa lasra, dubinomera... kosta generalno neke sitne novce, i da se ugraditi na bilo sta.

Prevedeno...
Meni na tom bosku smeta sto mi za prilicno velike novce, prodaju sminku a ne realnu upotrebljivost "u srzi" masine. Sto kazes.. da je u plavoj varijanti, sa malim luftom i BLDC motorom, bio bi super.
Ovako je po meni losa kupovina.
Kineza jos moze da sredis (evo mi ga jedan takav iza ledja), ovome ne mozes nista.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezzo, moze, oni imaju i futer, samo je pitanje da li moze da se skine nosac dleta. Uz pojedine modele u engleskoj, prodavao se i prioduzeni futer, koji uvrnes u postojeci.

Jedina mana za tebe je sto broj obrtaja ne moze da se menja. zakucan si na 1300-1400. Za male precnike OK, mada ja volim sporije, ali je to previse za bilo koji forstner u normalnim precnicima.

E sad, sto se cene tice, gledao sam jedan Bernardov, isti kao i ovaj mali Jet 5, i bilo je stvari koje su mi smetale. Stub nije bio paralelan sa nosacem dleta, pa nije lepo radio. Na zalost, jos jedna sitnica koja se ne popravlja lako. Sve ostalo je bilo otklonjivo, tipa vodjice koja je kriva, pa ivica mortiza ne bude ravna, nego stepenasta.

Bole sve lepo rece za PD40. Koga zadovoljava, OK, no isto moze da se kupi i kod kineza za manje pare a i da bude sredljivo na normalan nivo. Moja stubna je kostala manje, za daleko upotrebljiviju masinu, ali to nije tipicno, imao sam srece.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3837
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sertio sam se i gde sam video produzetak za morticer da radi kao busilica.

Izvolte.

http://www.axminster.co.uk/axminster-dr ... ers-400287

A ovo moze i da se napravi, da bude pametnije.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ma ima futera, pogledaj na drugom linku koji sam postavio, dole zadnja slika, pise mandrino. A imaju i futere za forstner i visevretenasta. Na prvom linku ima i tog dodatkaza busilicu za cetvrtasta dleta, kosta 48 funti.
Za te hobi marke i varijante nije bas ni cena povoljna, ali je ipak dosta zgodna naprava, prakticno 3 u 1, jer sluzi i kao frezer. Fox je 340, a Jet 400e, sa tih slika gore, pa plus dodaci, burgije, a ti modeli nemaju ni stege. Ima i sa stegom na stocicu koji se pomera u dve koordinate Fox, ali se glava ne obrce za 180.
http://www.ferrierotecnica.it/index.php ... er=product
http://www.bausola.com/attrezzature-ute ... i-jet-jbm5
i Jet je kao bolja marka, mada meni sve to asocira na klasu einhel, bavaria, womax ecc.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

sasasasa wrote:Ajmo redom:

Stolica pored stola je u stvarno lošem stanju
Mogao si malo okrečiti
I počistiti garažu kad smo već kod toga

:D
Izvini, malo mi dosadno, pa...
Pa malo si mi povrijedio osjećaje, ne sjećam se kad je bila ovako čista. :skratta:
sasasasa wrote:Ne sviđa mi se što zauzima puno prostora, ali ako ti je tako lakše...
Ako je tebi dobra, i meni je :)

Å ta sve misliš raditi sa njom?
Kako misliš zauzima puno prostora? Misliš na cijeli stol? Gledaj na to kao na ormar za alat. Sama bušilica je izrazito mala, a stol je još jedna radna ploha koja kad se ne buši isto služi svrsi.
Služi za sve i svašta. Ovaj setup sa stolom mi se pokazao praktičnim, pa je stalno u upotrebi. Nema nikavih posebnih priprema, pa ju koristim puno više nego staru kinesku koja je krepala. Na njoj mi je najviše išao na živce taj mali stol koji se znao pomicati ili kad je trebalo izbušiti neki veći komad. Ovo stalno stoji fiksno i spremno za upotrebu, pa se više i koristi. Nabušila se jadna već željeza i aluminija, a i drveta se nagutala.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

maricaiivica wrote:Elektronika koja regulise broj okretaja je samo spora i ako brzas, zna da zeza. Dok radis polako, sve radi ok.
Da, primijetio sam to. Nije da mi to smeta, ali zapravo bi mi bilo draže da nema toliko elektronike i da sve radi na remenje. Zapravo bih bio najsretniji s klasičnom stupnom na kojoj se bušilica pomiče gore-dole, ali to nisam našao u manjim gabaritima.
Volan umesto rucice za pomak po visini je glupo resenje. Sa rucicom se naviknes u kom polozaju si prisao komadu standardne debljine (npr 2cm), a kod volana vrtis krug i uvek moras da pazis.
Nisam siguran da sam shvatio usporedbu, ali meni nema nikakve razlike između volana i ručki. Možda mi je bilo čudno prvih par rupa.
Generalno, i po meni je korektna naprava.
Problem sa luftom koji se pominje je za ono za sta je ja koristim nebitan.
Sasa, ja manju stubnu mislim i da nisam video
I po meni. Zato me zanimlao što ljudima smeta?
Kod mene lufta nema tj. toliko je malen da na vjerujem da bi to ikomu tko radi s drvetom moglo smetati, jer nije problem ni kod bušenja željeza.
Bojao sam se savijanja na spoju stupa i stope, ali to je tako knap napravljeno da sam trebao čekić kod montaže, pa onaj šaraf / osigurač skoro da i nije potreban. Pretpostavljam da ni tu nisu sve mašine iste.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

mbole wrote:Cek... ovo su mortiseri, a oni su obicno bili prilicno skupe masine. Izgleda da se nesto promenilo, a da nismo primetili.
i meni otkriće, a problem bi mogao biti s brojem okretaja.
Glavi problem sa tim boskom je luft u spindli i vesanju o stub, koji je vise nego primetan.
Kome ne treba preciznost, to je nebitno, al onda je isto to (pa i bolje) mogao da dobije za 100 evrica u kineskoj varijanti.
Kao što rekoh gore, kod mene je to toliko minimalno da teško može smetati. Probati ću složiti neki video da se vidi koliko spindla ima lufta. Kinesku sam zamijenio ovom zbog stola. ...i zato što je stara krepala ;)
Elektronska regulacija je lepa stvar, ali sa kolektorskim motorom koji se nalazi u toj busilici ima ogranicen dijapazon dejstva u kom je efikasan.
Kaisni prenos, sa monofaznim asinhronim motorom u slicnom pakovanju, daje daleko vise momenta na malim obrtajima (na visokim moment nije ni bitan). a upravo takav kaisni prenos imas na kinezu u mnogo jeftinijoj varijanti.

Sva sminka, tipa lasra, dubinomera... kosta generalno neke sitne novce, i da se ugraditi na bilo sta.
Ovo sve stoji. Košta više no što vrijedi, snaga nije neka, a elektronika zove na kvar. Problem jeftinih kineza je stol. Još ni jedna koju sam probao nije imala pošteno napravljeno stezanje stola i na svima mi se stol pomicao pod opterečenjem. Ovdje se ništa ne miče, jer tog stolića uopće nema.
Prevedeno...
Meni na tom bosku smeta sto mi za prilicno velike novce, prodaju sminku a ne realnu upotrebljivost "u srzi" masine. Sto kazes.. da je u plavoj varijanti, sa malim luftom i BLDC motorom, bio bi super.
Samo još da ostane ova cijena ;)
Ovako je po meni losa kupovina.
Kineza jos moze da sredis (evo mi ga jedan takav iza ledja), ovome ne mozes nista.
Ne salažem se da je loša kupovina. Mislim da to puno ovisi o načinu na koji koristiš stroj i za što koristiš stroj. Ovo je ok mašinica za moje potrebe, ali me plaši sva ta elektronika iako ima i to svojih prednosti u brzini rada. ..dok ne krepa. Definitivno nije mašina koja će bušiti 500 rupa dnveno, 6 dana u tjednu.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

maricaiivica wrote:Elektronika koja regulise broj okretaja je samo spora i ako brzas, zna da zeza. Dok radis polako, sve radi ok.
Volan umesto rucice za pomak po visini je glupo resenje. Sa rucicom se naviknes u kom polozaju si prisao komadu standardne debljine (npr 2cm), a kod volana vrtis krug i uvek moras da pazis.
Generalno, i po meni je korektna naprava.
Problem sa luftom koji se pominje je za ono za sta je ja koristim nebitan.
Sasa, ja manju stubnu mislim i da nisam video
Mislio sam na kompletan sto, bušilica ko bušilica. Mada je vjerovatno dobar za postavljanje baglama na većim vratima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Bagrovinje wrote:
sasasasa wrote:Ajmo redom:

Stolica pored stola je u stvarno lošem stanju
Mogao si malo okrečiti
I počistiti garažu kad smo već kod toga

:D
Izvini, malo mi dosadno, pa...
Pa malo si mi povrijedio osjećaje, ne sjećam se kad je bila ovako čista. :skratta:
sasasasa wrote:Ne sviđa mi se što zauzima puno prostora, ali ako ti je tako lakše...
Ako je tebi dobra, i meni je :)

Å ta sve misliš raditi sa njom?
Kako misliš zauzima puno prostora? Misliš na cijeli stol? Gledaj na to kao na ormar za alat. Sama bušilica je izrazito mala, a stol je još jedna radna ploha koja kad se ne buši isto služi svrsi.
Služi za sve i svašta. Ovaj setup sa stolom mi se pokazao praktičnim, pa je stalno u upotrebi. Nema nikavih posebnih priprema, pa ju koristim puno više nego staru kinesku koja je krepala. Na njoj mi je najviše išao na živce taj mali stol koji se znao pomicati ili kad je trebalo izbušiti neki veći komad. Ovo stalno stoji fiksno i spremno za upotrebu, pa se više i koristi. Nabušila se jadna već željeza i aluminija, a i drveta se nagutala.
Nije to ništa, da vidiš tek na šta moja garaža liči :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bagrovinje wrote:... a problem bi mogao biti s brojem okretaja.
ma dovoljno je i 1400 uz odgovarajuce burgije. Tu mogu biti problem jeftini lezajevi, a ostalo bi trebalo da traje.
Post Reply