scheppach

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

scheppach

Post by šantjer »

Da li se netko od vas susreo s markom alata sceppach i ako jest u koji općenito kvalitativni nivo mislite da bi spadao?

Å to mislite vrijedi li ovo toliko (preračunato oko 220E)
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

KUng fu, ili fung ku. A sad na to da li tebi vredi, mozes samo ti da odgovoris. Za te pare u Srbiji kuppujes polovnu Makitu P6000+ sinu, ili za stotinak eura vise Festool u odlicnom stanju, sa sinom. Sa ovime je lutrija koliko ces raditi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel si siguran?
Meni se odnekud vrti da je to ime vezano za neke solidne masinice, moguce da gresim,
Mada po istoriji ne lice mi na womax/enhel,trt mrt drustvo: https://www.scheppach.com/history.aspx
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dok su bili u zutoj boji bili su zanimljivi. Zafarbavanjem u plavo kriju svoje poreklo 😆
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Pa ako je kung fu onda je vjerojatno za zaobilaženje.
Ali i kinezi mogu proizvesti kvalitetu, što ovisi o tome što se zahtjeva kao i koliko se plati. Imam De Waltovu aku bušilicu na kojoj piše da je proizvedena u Kini, a alat je odličan (bar do sada).

Ovaj Sceppach sam prvi put vidio prije godinu i po u bauhausu (tada sam slikao takvu sličnu pilu - slabija varijanta- s vodilicom, baš tog proizvođača ali sam na to zaboravio jer mi je nešto drugo bilo tada u interesu).
Juče sam pak tražio nešto drugo i u tome nabasao na gore postavljen link, a kako sam inače u potrazi za drugim cirkularom, ovaj put me zainteresiralo. Prisjetio sam se i slike iz Bauhausa koja mi je ostala u mobitelu i vidio da je isti proizvođač za kojeg do sada u stvari nisam čuo.
Osim što je uranjajuća, ima koliko vidim i aluminijsku baznu ploču što mislim da je bolje od limene.

Osim toga, prema povijesti poduzeća, baš kao i Bole nisam htio brzati sa zaključkom da je smeće, pa sam postavio upit. Vidim na stranici da proizvode i stabilne strojeve za obradu drveta.

Inače sam bacio oko na Perlesov cirkular KS51. Čini mi se solidan komad alata.
Last edited by šantjer on 09 May 2017 06:30, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bernardo je imao identican model u katalogu 2013. Koliko se secam, i Home Depot je prodavao vrlo slican model preko bare. Samo nije standardni kineski model za koga svi znamo.

Najveci problem kod Kineza je sto nikada ne znas gde ce da skarabudze, cak i ako je prethodni komad alata, koji izgleda identicno, bio dobar. Jednostavno, nema konstantnog snabdevanja, ujednacenog kvaliteta.

Kod Kineza vredi samo ono sto je neko drugi projektovao, i kontrolisao. Tada su prihvatljivi. Cak i tada im se potkradaju greskice, u montazi, no to se da ispraviti. Recimo, moj diht je Makita, p[ravljen u Kini. Sve u redu, dok nije poceo da lupa, i prestao da vuce, u roku od prvog sata. Razlog za javljanje problema prost, nisu pritegli srafove kako treba. Posle pola sata mozganja, i pet minuta rada, radi tri godine bez problema..
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

dobar alat dok je bio u zutoj boji pravio se u austriji pravili su cak ozbiljne masine abrihter sa dihtom frezer itd

ovi plavi su vec kung fu
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, meni je ostalo u secanju bas tako nesto tipa diht abrihter, kao masina starije proizvodnje kad kinezi jos nisu bili u modi.
Recimo ovako nesto: http://www.ebay.de/itm/Scheppach-TS-400 ... 2917351492
Bice da ih je neko pazario, i po obicaju zloupotrebljava brend, dok ga ne iscrpi, posle zatarabi i predje na sledeci. Nije prva firma s kojom se to desilo (B&D, Milwakee...).
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Vjerujem da je dobar dio toga što si naveo točno.

Najveći problem je u tome što i donedavno kvalitetni proizvođači prebacuju proizvodnju u Kinu i prema ovome što pišeš barem malo smanje kvalitetu. E sad kako prepoznati da li je to ona kvaliteta na koju smo navikli od tog proizvođača ili nije? U najvećem broju slučajeva se uvjeriš tek kad kupiš.
I kako se zaštititi od toga jer naravno da oni neće objaviti da su smanjili kvalitetu? Mi na ovom forumu još i možemo jedni od drugih dobiti informacije o alatu ali problem je daleko širi i odnosi se na gotovo svu današnju tehniku.

Već mi pomalo ide na živce kad se netko pohvali kako je kupio bušilicu za 100kn (niti 15E) pa ako je i baci nakon tri probušene rupe, nema veze. A nije svjestan da je za to proizvesti bez obzira kvalitetno ili nekvalitetno trebalo potrošiti manje više istu količinu energije uz koju je vezan i CO2 kojeg su svima zadnjih desetljeća puna usta u razno raznim EKO izjavama.
Sjećam se kad je moja mati sedamdesetih godina kupila veš mašinu. Veselila se kao dijete, a morala je dignuti ozbiljan kredit. Trajala je (naravno uz neke normalne popravke) više od 20 godina. Danas možeš kupiti takav stroj za jednu ili čak pola mjesečne plaće ali vrijedi više nego proporcionalno manje. A serviseri su se sveli na puku zamjenu dijelova pa ako je njegova cijena plus još i dostava blizu cijene cijelog predmeta popravka, savjet je najčešće baci pa kupi novo. E ali uz novo ide i novi "manual" iliti na jeziku kojeg zaboravljamo, upute za korištenje. Nisi se navikao ni na upute stroja kojeg imaš a moraš proučavati nove.

A oni koji se oduševljavaju paradajzom u zimskim mjesecima!!!? Priroda je tako uštimala ciklus da taman kad ti je dosta graha i kiselog kupusa, zima prolazi, a ljeto s paradjzom dolazi. Å to hoćeš bolje? Ali ne, neki pohlepnik se morao sjetiti plastenika, a budale time oduševiti. I sada smo svi dovedeni u istu situaciju tj. da za manje novaca kupujemo još lošije nego koliko platimo. I nemamo baš izbora.

Uh, previše sam napisao, a htio sam samo pitati kako bismo i da li bismo općenito mogli raspoznati kvalitetno od nekvalitetnog prije nego što potrošimo? U nekim od nedavnih postova odnosno tema je bilo riječi i o tome da je plavi bosch srozao kvalitetu. Mislim da je to Daleko napisao ali neda mi se sada tražiti. Pa kuda svijet ide kad i temelji kvalitete padaju?
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Ovo za plavi bosch mi je novo ?

Gde se sada proizvodi kad je toliko losh ? ( prc ? ) KAKAV JE TEK ONDA ZELENI ?

Svojevremeno sam ( 15tak god ) na nekom od sajmova namestaja (Bgd ) kupio bushilicu GBM 10 RE ( plavi bosch ) i ujeda koliko je dobra iako na njoj pishe MADE IN MALESIA .
Last edited by LepoJeBitiFin on 11 May 2017 12:43, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pre 15 godina sam cak i ja bio momak :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja bio u pelenama :P
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Cuti, malo je falilo da Bole zavrsi u pelenama 😆
Pupupu
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Buvljak je najbolje mjesto za kupovinu dobrog alat, "samo" ga treba znati prepoznati.
Post Reply