scheppach

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije falilo, zavrsio sam, na srecu samo par dana.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Scheppach je prije dvije-tri godine imao daleko bogatiju ponudu profesionalnih strojeva za obradu drveta. Sada u ponudi, na primjer, ima tek jednu kombinirku - Bestcombi 2000 (Kity). Po meni je to korak unazad.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Daleko je to od profesionalnog, vise je bolja klasa amaterskog alata.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote:Jel si siguran?
Meni se odnekud vrti da je to ime vezano za neke solidne masinice, moguce da gresim,
Mada po istoriji ne lice mi na womax/enhel,trt mrt drustvo: https://www.scheppach.com/history.aspx
u pravu si Mbole dobar brand. samo pre 6-7 godina i oni su krenuli trbuhom za kruhom u PRC. Brand Woodstar (negd Woodster) je njihov PRC brand. Pre 2-3 godine su ga ukinuli i sad sve rade u svom Sheppach brandu. Inace cirkular koji Santjer trazi prvo se je nudio u crvenoj Woodstar boji, a sad je prefarban. Inace nije imao lose recenzije.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

BILJEŽNIK wrote:Scheppach je prije dvije-tri godine imao daleko bogatiju ponudu profesionalnih strojeva za obradu drveta. Sada u ponudi, na primjer, ima tek jednu kombinirku - Bestcombi 2000 (Kity). Po meni je to korak unazad.
pa Sheppach je kupio Kity
User avatar
boleeve
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 06 Jul 2020 15:38
Location: NS

Post by boleeve »

Pozdrav svima,

kupio sam nedavno scheppach stoni cirkular HS110. Nije los, ima snage, ne oseti drvo.
Medjutim imam jedan mali problem.
Ne mogu da podesim da noz i lenjir budu paralelni.

Naime, zadnji deo noza, gde stoji ona zastita metalna od povratnog udara, ako se gurne rukom u levo, ima lufta. Nije ga lako gurnuti, ali moze da se gurne.
Nisam uspeo precizno da izmerim, ali mozda mi bas to fali za paralelu.

Takodje onaj deo koji se gura kroz slic zajedno sa drvetom u tom slicu ima lufta, pa moze malcice da seta.

Da li se nekako ovi sitni nedostaci mogu resiti, da bi se dobila veca preciznost?

Nije velik luft, ali dovoljno da drvo na kraju zaglavi izmedju noza i paralelno granicnika (jer je dalji deo uzi).
Last edited by boleeve on 06 Jul 2020 15:51, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nije mnogo, taman da te lupi daska po celu ili sklizne prst dok guras i da se ubogaljis...
Pa sagni se malo i pogledaj gde je taj luft kada guras testeru. On mora da moze da se vidi negde ispod ploce.
Da nije taj luft zakretanje ugla testere?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I upisi u profilu odakle si, pravila foruma.
User avatar
boleeve
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 06 Jul 2020 15:38
Location: NS

Post by boleeve »

Trazio sam, ali nisam nasao nista za podesavanje.
Nije u pitanju ugao rezanja, njega sam podesio na 90 stepeni da bude ravno.

Da ne bude zabune, nacrtao sam situaciju.
http://prntscr.com/td8rjd


1 je krace od 2 na slici gore.

Taj 'luft' koji imam kada guram rukom noz se nalazi u klizacu koji dize noz gore dole. Imaju dva sarafa koji nose noz i prolaze kroz neki plasticni klizac. Motor, noz i sve zajedno je 'navaljeno' na jednu stranu i klizi kroz taj klizac. Medjutim ja mogu rukom da gurnem noz i doceka me taj klizac sa druge strane.

Pokusao sam da to nacrtam:
http://prntscr.com/td8uvl

Na slici 1 se vidi sa strane taj luft oznacen strelicom.
Sarafi se ne mogu dodatno stegnuti. Cak i kada bi mogli stisnuo bih taj klizac i tesko bi noz isao gore dole.



Ako ne direm to, nego postavim sto i ravnjace da budu i ravni sa nozem, ma kako on stajao. Onda se bojim da drvo moze prilikom rezanja da gurne noze, pa napravi los rez. Mada nije da se noz klati, moras bas da ga gurnes.
User avatar
astmario
Šegrt
Posts: 40
Joined: 21 Sep 2019 18:57
Location: Beograd

Post by astmario »

Da li si prvo nastelovao noz? Prvo njega dovedi u prav ugao u odnosu na plocu, i u paralelu u odnosu na T vodjice na ploci. Nakon toga ides dalje sa stelovanjem.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Ja sam stegao zube i kupio slajfericu (dupla- disk 250mm i traka 1220*150mm ).
Dobra 2 dana sam proveo menjajuci srafove (sve sam promenio) podesavajuci nosac predmeta za disk i sad radi ok - ja sam zadovoljan.
Bitno da je liv bio dobar i motor je asinhroni pristojne snage koji se ne greje.
Odvod prasine je bio kriminalno los - izvedba ne zamisao kako. Koristim ga kakav je ali posle duzeg rada ima da se cistiiiiii jer stvarno skida lako i puno i metal i drvo.
Alternativa je bila 850E.
Rucni njihov alat nisam gledao.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Prvo moramo objasniti terminologiju: cirkulari imaju listove, kružnog oblika, određenog promjera i xy karakteristika. Nemaju noževe. Boleeve, trebaš samo podesiti paralelnu vodilicu (firung). To što ti nisi našao kako, ne znači i da ne postoji način da to napraviš. Ono što se gura kroz šlic na takvim cirkularima nije namjenjeno za precizan rez pod 90 stupnjeva. relativno precizan rez možeš dobiti sa sanjkama za poprečni rez. Na internetu ima stotine primjera kako ga napraviti, samo izaberi onaj koji ti se čini za tebe najboljim. Uguglaj "crosscut sled".
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Danas sam na bubnj potoku naleteo naizgled na ovkvu masinu, samo nisam siguran da li je ovaj model tacno. Ali je ovako izgledala i nije imala plasticnu kadicu bila 50 eura. Vredi li ona necemu i za te pare? Podseca na Tormak ali kontam da nije ni blizu. Bar cena nove to govori.

Image
Last edited by Fica on 26 Sep 2020 22:52, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako vrti sporo i ne bacaka kamen... vredi.
Racunaj da kamen na njoj i nije bog zna sta, mada ce verovatno odraditi posao, a dobar kamen kosta jos barem toliko.
Onda na to dodajes sablone za ostrenje, koji su sve samo ne jeftini, mada ponesto od toga moze i da se napravi.

Kad kazes: nije imala kadicu... samo je falila ili uopste nema mogucnosti da se postavi?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Vredi. No racunaj da je kamen los, a pretpostavljam da je isla bez i jednog sablona.

Kamen je reda pedesetak eura, a sabloni su pa sad zavisi sta ces da radis. Mnogo toga moze da se napravi.

Sve u svemu, ti ZTormekoidi su odlicni, ali vrlo skupi.
Post Reply