Izbor stubne bušilice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

pojam za kvalitet alat bosch I golf 2. Bilo nekad.
Sto se tice festool alata.... Srafilica je ovde skuplja od vrhunske makitine oko 100-130 eura. E sad sto neko hoce srafilicu za 50 do 100 eura a da bude Makita..... Ima I toga u prodaje
Bosch nije izgubio kvalitet samo sa alatom nego I sa kuhinjskom tehnikom I to na racun jeftine radne snage....ko nogama da sklapaju.
Nedavno sam imao problema sa ugradnim ringlama (onom staklenom plocom). Dva puta menjali u prodavnici. Kad je postavis u otvor ona ne stoji paralelno sa random plocom. Kad kinezi lepe to staklo na sam mehanizam pobegne im za jedno 5mm iz sablona ako ga uopste koriste....
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nekako je pravilo (bar za alat) postalo: ne valja ništa do ćega možeš lako doći.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Bosch je postao SKUPO djubre .
User avatar
bora.ko
Šegrt
Posts: 23
Joined: 31 Mar 2013 09:16
Location: Kovin

Post by bora.ko »

Znam da je stariji alat bolji od novog, u istom cenovnom rangu. Pre nekoliko godina, sam u Austriji preko interneta kupio tračnu testeru Inca iz 1984god. a pre toga Abricht-Dick Hammer. Dobio sam i jednu i drugu mašinu baš onakve kako su predstavljene u oglasima i naravno da sam bio zadovoljan.
U današnjoj zemlji Srbiji tako nešto je ravno čudu kao i dobitak na lutriji. Zadnjih dana sam po nekoliko puta pregledao sve naše oglase o polovnim stubnim bušilicama pronašao 4-5 interesantnih za moje potrebe. Među njima je i mašina koju je u linku predložio B.R. Međutim teško je imati poverenje u istnitost toga što se vidi u oglasu kad na svakom koraku vidite prevarante, kojih ima više nego ikad. Možda je ovakva ocena prestroga pa ću se upustiti u mukotrpno natezanje sa ponuđačima ili ću odložiti nabavku.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Dobro bi mo došla stupna bušilica pa sam počeo malo tražiti po netu. einhell i slično ne želim jer ne vjerujem da to ičemu vrijedi i da je precizno. Sve imalo kvalitenije košta barem 300-400€. to mi je ipak malo puno s obzirom da ju neću koristiti svaki dan. Onda sam naletio na ovo.

https://www.wabeco-remscheid.de/catalog ... egory/252/


a ovo izgleda još čvršće i bolje, pošto se može i udaljenost od stupa podešavati.
https://www.wabeco-remscheid.de/catalog ... egory/246/

šta mislite o tome, jel to vrijedi 60/140€?
vidim da ovaj od 140€ ima 14kg, što znači da nije od aluminija i slično.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Ako ti nesto znaci meni se vishe svidja ova druga .

A i cena govori ( mislim da vredi )
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Probao sam ovaj drugi, i ima vlo malo lfta, nista gore nego kineska busilica. No, on ima druge probleme. Prvo, treba ti kvalitetna busilica sa prihvatom 43mm, i cak i kada je nadjes, ta duzina prihata nije dovoljna da drzi zaista precizno tu busilicu na stalku. Uz to, ni jedna rucna busilica se ne pravi onoliko precizno koliko se precizno prave stubne busilice, pa i najjeftinije. Kada ovo nateras da radi kako treba, opet si na nivou ulaganja u ozbiljniju stubu busilicu, koja je od ovoga bolja.

Da bi to bilo bolje od kineza za iste pare, onda ti treba Duss busilica i stalak. A za te pare mozes da uzmes i drasticno bolju stubnu busilicu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stalno ponavljamo istu pricu :)
Ako nisi manijak tipa mene i BR-a, koji radi i sa metalom, i izvodi kerefeke gde su bitne desete i stote milimetra, za 99% svih stolarskih poslova ce ti kineska stubna raditi posao daleko bolje od bilo kakvog stalka i rucne (ne racunajuci ekstremne modele, al tu si ko sto BR rece vec u rangu cene ozbiljih stubnih).
Ja cu recimo verovatno uskoro kupovati ovu (sramota me vise, stubna od drugara, mislim da je vec 10-tak godina kod mene):
http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... m=79250061

Cak, za cistu stolariju i grube radove u metalu bih pre trazio nesto ovog tipa.
http://alatimilic.hr/shop/busilica-stup ... egory_id=0
Naravno ne bas ovu sa linka, posto je malo previse skupa za to sto nudi, al ovde ih ima povremeno za reda 100-tinak
Kod stolarije najcesce nije toliko bitna krutost kakva treba za precizan rad u metalu, a mogucnost veceg rastojanja od stuba jako cesto dobro dodje.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Na sta bi bilo dobro obratiti paznju kod kupnje? Svako malo bacim pogled na neke stubne, no uvijek uskoci nesto drugo sto vise treba :)

Koji bi minimum bio za recimo busiti tu i tamo u metal, vise u profile nego u punu cijev.
Last edited by borism25 on 24 Apr 2017 10:05, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Profil ili sipka... manje vise nije toliko vazno.
Imas dva bitna faktora:
1. snaga motora, odnosno najnizi prenosni odnos
2. "klackavost"

Prvi faktor ti govori kolikim precnikom mozes da busis i koliko dugo ce busilica moci da radi "u cugu" a da se motor ne pregreje.
Pri tom, odgovarajuca i ostra burgija doprinosi mnogo vise od sirove snage.
Ja godinama koristim jednu koja ima 350W, i broj obrtaja 500-2650 rpm. Radi, ali bih voleo da je taj odnos bolji.
Ova sto je nisanim ima 500W i 180-2770rpm, sto bi trebalo da pokrije sve sto radim

Drugi faktor ti kazuje koliko precizan mozes da budes. Spusiti spindlu do kraja i gurni rukom glavu napred nazad. Idealno ne bi trebalo da ima ni trunku lufta. Realno, kod kineza ocekuj nesto reda pola milimetra. Za precizan rad to je ogromno, ali za vecinu uobicajenih busenja ne predstavlja problem.
U zavisnosti od konstrukcije same busilice tu ponekad moze nesto da se "nabdzi". Ja sam sa prednje strane zabusio u kuciste i urezao navoj M10X1, napravio sraf od klizne bronze i njime "gurnuo" spindlu tako da nalegne na kuciste i to u dobrom delu hoda drasticno smanji klackanje, ali ne moze da se izvede na svakom modelu.

Drugi faktor je bacanje vratila i glave, ali to bi morao da meris komparaterom.
Stezne glave koje dodju uz njih su najcesce katastrofalne, tako da moras da po dva tri puta stezes i otpustas burgiju, ne bi li je ugvatila kako treba.
Mozes da uzmes relativno jeftino "brzu" glavu, koja je pristojna, ali ima drugu manu. Dugacka je pa ti skrati radnu visinu, plus povecava problem sa klackanjem spindle (produzis je, pa je klackanje izrazenije).
Dobre "kratke" glave na kljuc nisu jeftine (rohm je reda 100 evrica), jedino da nadjes povoljno neku u dobrom stanju na buvljaku.
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Dobar dan svima,

Ova tema je bila neko vreme neaktivna, pa rekoh da je ozivim sa mojom dilemom. Poslednjih dana merkam neku stubnu busilicu, sto novu, sto polovnu, do nekih max. 300E. Nudi se sve i svasta i o tome je na forumu bilo vec dosta reci. Napomenuo bih da bih se uglavnom igrao sa drvetom, ponekad sa meksim materijalaima, dakle ne paniram da busim neku ozbiljnu gvozdjuriju, bar ne svakodnevno. Nasao sam sledece:
https://www.kupujemprodajem.com/Stubna- ... -oglas.htm
https://www.kupujemprodajem.com/Stubna- ... -oglas.htm
https://www.kupujemprodajem.com/stubna- ... -oglas.htm

Jasno mi je da je uvek bilo koliko para toliko i muzike, ali ovde se jos ukljuucje i faktor ocuvanosti masine. Sta mislite o ovoj drugoj, koliko mogu da vidim to je neki stariji Quantum o kojem je na forumu koliko toliko pozitivno pisano? Da li bi mi uopste preporucili neku od ove tri, da li se isplati uloziti novac u neku od njih ili kupiti novog Kineza. Da li se mozda u ovom cenovnom rangu moze preko oglasa pazariti nesto bolje, pa da u skladu sa tim sacekam.

Svaki savet, preporuka i odgovor je dobrodosao. Mnogo hvala!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ova prva je najbolja od svega, ali nije bas za stolariju, i relativno je mala. Najvise ce ti smetati malo rastojanje izmedju stuba i pinole, pa ako je rupa malo dalje od ivice, onda pravis sablone. No ogranicenje je i visina izmedju futera i stola, koja je relativno mala. Sudeci po plocicama, imas nekih 20 cm. A od te visine treba da odbijes i podmetac koji moras da stavis ispod onoga sto busis, da ne prosviras u stopu, kao i duzinu burgije, koja nije mala u vecim precnicima. Za ono sto radis imas nekih 8-9 cm. Meni je to malo, no mozda je tebi dovoljno.

Proveri i koliki je futer, skoro sam siguran da je 6mm. To je jos jedno ogranicenje, posto je veci futer i duzi, mada nekoliko cm moze da se ukrade i na koriscenje futera sa kljucem

Druge dve su kinezi, i nema sta posebno da se prica o njima. Ja nemam utisak da je Quantum mnogo bolji od ostatka bratije, samo je upeglaniji. Tezine masina su iste u svim velicinama, kao i vecina problema.

E sad, prva masina ima ogromnu prednost, sto nema pokretnu policu, vec busis na stopi, koja je uvek pod pravim uglom. Ostale dve, kao i svi kinezi kod nas na trzistu, imaju policu koja moze da se okrene pod uglom, sto na prvi pogled izgleda kao odlicna ideja. No u praksi, to znaci da ce uvek stajati pod svim uglovima osim pod pravim. Da je nastelujes tacno treba ti komparator i nosac za isti za futer, pa se onda igras sa kuckanjem dok ne legne na mesto. A ustelovanost traje dok nepaznjom ne stavis nesto teze na cosak.
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Hvala mnogo na detaljnom odgovoru. Mislim da ima smisla sve sto ste naveli. Primetio sam i ja da nije bas idealna busilica za drvo, ali sta je tu je. Takodje i velicina moze da bude ogranicavajuci faktor. Mozda na bas odmah, ali na duze staze sasvim sigurno.

Gledajuci ovo, verujem da se za tu cenu od 200E mozda moze naci i nesto bolje, samo treba biti dovoljno strpljiv. Verujem da cu i ja morati da se strpim dok ne naleti nesto tako (ako i uopste naleti). Najlakse je kupiti nekog kineza, pa posle vise vremena provesti pomazuci njemu nego zapravo raditi, ali daleko da je to poenta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da su sve tri precenjene.
Druge dve su sto kaze BR, cisti kinezi (ova druga deluje identicno ko ova sto je imam, osim sto je neko stavio obican OG prekidac na nju), i istu takvu mozes da uzmes novu za nesto manje para u Woby-ju (reda 11000 din, tj. ispod 100 eur).

Za reda 300 eur, vec bi morala da moze da se nadje ozbiljnija mala industrijska busilica (koja je ustvari daleko od male). Sa njim aje jedini problem prostor i potreba za trofaznom strujom.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sve je to pravljeno za bravare i sa odgovarajucim brojem obrtaja za metal.
Post Reply