Izbor stubne bušilice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

I meni je taj video veoma interesantan, naravno sa određenim izmenama. Nisam siguran koliko je cela skalamerija stabilna, ali bi za bušenje u mekim materijalima bez mnogo pritiskanja, trebalo da bude ok. Za metal nisam siguran. Å per je ovde slaba tačka - vidi prihvat bušilice. Takođe, rešenje za "drum sander mode" nije dobro. Bolje staviti još jedan lager ispred futera bušilice tako da se ne opterećuje lager u samoj bušilici koji uopšte nije predviđen za takvu vrstu opterećenja.
Izbor preciznih bušilica je takođe veoma loš. Bio sam se namerio na BOSCH GBM 13-2 RE 750W koja je klasična, navodno precizna, bušilica - bez čekića. Ispostavilo se da je ono što piše isto kao da si i na tarabi napisao - nema piojma sa preciznošću. Imaš neke testove na net-u pa pogledaj koliko baca futer (da li je futer ili osovina, ko bi ga znao).

Najbolja kupovina bi trebalo da bude DUSS B13 RLE , samo ga je nemoguće naći na ovim prostorima. Ja isto pokušavam da dođem do jedne. Uspeo sam da nabavim pre neki dan jedno staro DUSS KB43 postolje u dobrom stanju. Čim ga još malo sredim napraviću recenziju.

Burgije FISCH imaš kod https://webshop.schachermayer.com/cat/s ... 2_1?max=10
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

MJ wrote:Ako je neko probao Bosch PBD40 i zadovoljava njegove potrebe onda je OK. Sto se mene tice to je kanta
Kao novi vlasnik ove bušilice duboko sam povređen ovom konstatacijom :)

Ajde da postavimo stvari ovako, pre nego što sam je kupio pogledao sam i iščitao gotovo sve video klipove i recenzije na netu gde god da se u potrazi pojavljuje termin PBD40, a ima ih baš dosta. Po gruboj proceni oko 95% recenzija, analiza kaže da je u toj cenovnoj kategoriji dobra ili čak odlična kupovina. Kada gledaš te klipove vrlo brzo prepoznaš po izgledu prostora "radionice" alatu koji se vidi u kadru, pa i po pokretima da li taj koji priča i daje mišljenje je iole kompetentan i kredibilan da uvažiš njegov stav. Većina njih deluju kao vrlo ozbiljni, iskusni, vešti, zato sam i uvažio njihov stav.
Ovo nije jeftina mašina, drugačiji je dizajn od klasičnih pogonjenim remenom pa samim time nije ni za direktno poređenje sa Enhelom, Strausom i sličnim "brendovima" baziranim na istom generičkom dizajnu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Preciznost busilice se ne proverava tako sto se sa njom busi, bez obzira koliko preciznom burgijom, nego mernim alatima predvidjenim za to. U sustini, jedan komparater u stotima je sve sto je potrebno, sve ostalo se napravi prilicno jednostavno.

O tpme je vec pisano na forumu.

Bosch PD40 sa nacinom na koji se pravi moze da bude samo kanta. Na zalost mnogih. Ta koncepcija ima ozbiljne probleme ako je nemoguce stelovati paralelnost ose obrtanja i ose pomeranja, koje kod ove konstrukcije busilica nisu na istom elementu. U sustini, rupe koje se izbuse sa PD 40 nisu valjkaste nego su nepravilno konusne. I tu nema pomoci.

To sto recenzije kazu da je to odlicna kupovina u toj cenovnoj kategoriji, ne znaci nista. Jednostavno stubna busilica koja radi kako treba ne moze da se napravi za te pare, a ni mnogo vece.

Koriscenje stalka za rucnu busilicu donosi isti set problema, uz dodatni, a to je da je povrsina koja fiksira busilicu kratka, i ne omogucava dovoljno precizno fiksiranje busilice u paralelnom polozaju. Naravno uz sve probleme sa izborm busilice, posto ni jedan proizvodjac ne pravi busilicu sa dovoljnim nivoom preciznosti, posto je to za osnovni posao nepotrebno. DUSS je tu donekle prihvatljiv, ali ni on u specifikacijama nema zahtevan nivo preciznosti, pa sta kome zapadne.

Vec smo o tome pricali, za pravljenje stubne busilice u domacim uslovima mnogo je pametnije postaviti fiksnu osovinu i spoljni pogon nego za to koristiti rucnu busilicu. I najkvalitetnija rucna busilica nije ni blizu standardima koji se postavljaju pred najjeftiniju stubnu busilicu.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Interesantno, ta kanta se uspešno prodaje globalno skoro deceniju i više u milionima primeraka.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koliko miliona ljudi je dalo svoje pare da glasa u finalu Zadruge 2019 godine? Toliko o kvalitetu i upotrebljivosti.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

nlazovic wrote:I meni je taj video veoma interesantan, naravno sa određenim izmenama. Nisam siguran koliko je cela skalamerija stabilna, ali bi za bušenje u mekim materijalima bez mnogo pritiskanja, trebalo da bude ok. Za metal nisam siguran. Å per je ovde slaba tačka - vidi prihvat bušilice. Takođe, rešenje za "drum sander mode" nije dobro. Bolje staviti još jedan lager ispred futera bušilice tako da se ne opterećuje lager u samoj bušilici koji uopšte nije predviđen za takvu vrstu opterećenja.
Izbor preciznih bušilica je takođe veoma loš. Bio sam se namerio na BOSCH GBM 13-2 RE 750W koja je klasična, navodno precizna, bušilica - bez čekića. Ispostavilo se da je ono što piše isto kao da si i na tarabi napisao - nema piojma sa preciznošću. Imaš neke testove na net-u pa pogledaj koliko baca futer (da li je futer ili osovina, ko bi ga znao).

Najbolja kupovina bi trebalo da bude DUSS B13 RLE , samo ga je nemoguće naći na ovim prostorima. Ja isto pokušavam da dođem do jedne. Uspeo sam da nabavim pre neki dan jedno staro DUSS KB43 postolje u dobrom stanju. Čim ga još malo sredim napraviću recenziju.

Burgije FISCH imaš kod https://webshop.schachermayer.com/cat/s ... 2_1?max=10
Definitivno bi bilo samo za busenje u drvetu ( ostale dodatke najverovatnije ne bih pravio jer sam posebno napravio disk sander i belt sander ). Hvala za info i definitivno mi javi za postolje


yaki wrote:
MJ wrote:Ako je neko probao Bosch PBD40 i zadovoljava njegove potrebe onda je OK. Sto se mene tice to je kanta
Kao novi vlasnik ove bušilice duboko sam povređen ovom konstatacijom :)

Ajde da postavimo stvari ovako, pre nego što sam je kupio pogledao sam i iščitao gotovo sve video klipove i recenzije na netu gde god da se u potrazi pojavljuje termin PBD40, a ima ih baš dosta. Po gruboj proceni oko 95% recenzija, analiza kaže da je u toj cenovnoj kategoriji dobra ili čak odlična kupovina. Kada gledaš te klipove vrlo brzo prepoznaš po izgledu prostora "radionice" alatu koji se vidi u kadru, pa i po pokretima da li taj koji priča i daje mišljenje je iole kompetentan i kredibilan da uvažiš njegov stav. Većina njih deluju kao vrlo ozbiljni, iskusni, vešti, zato sam i uvažio njihov stav.
Ovo nije jeftina mašina, drugačiji je dizajn od klasičnih pogonjenim remenom pa samim time nije ni za direktno poređenje sa Enhelom, Strausom i sličnim "brendovima" baziranim na istom generičkom dizajnu.
Nemoj biti povredjen jer nisam rekao nista negativno o tebi. Naime, ako preciznost koju ima ta busilica zadovoljava potrebe u proizvodnji nekome sa svim prednostima i manama onda je busilica u tom slucaju odlicna ( svidja mi se potenciometar za promenu brzine, dubinomer itd. ). I sam sam kupio bosch gts 10 xc znajuci njene mane od kojih sam neke otklonio ( mane koje sam nasao na youtubu a onda sam otkrio jos neke zbog cega mogu da kazem da je i to kanta nevidjena iako sam joj vlasnik i iako ima dobar review ). Jako los alat koji se nudi po nenormalnim cenama me je i naveo da pocnem da pravim nesto sam ako uspe da bude preciznije.

Mozes li uzeti neki komad debljine 70mm ili vise pa udariti oznaku sa obe strane pa probusiti i videti da li je pogodjen centar sa obe strane? ( znam da takodje zavisi i od burgije ali ako imas dobre burgije i vremena probaj pa javi )

Sto se tice youtube-a i preporuka, proizvodjaci nude besplatan alat za review tako da ni to ne treba uzeti zdravo za gotovo, nekada se to vidi ocigledno a nekad malo drugacije serviraju.

Kad sam video na snimku da je vrh dugacke burgije miran iznad rupe ideja mi je da kupim neku dugacku burgiju i da testiram rucne busilice u radnjama na taj nacin. Kontam to mi je najbrze i ako se futer ne klima trebalo bi biti OK. Bar da mi probusi pristojno ravno rupu kroz drvo debljine 70mm i vise.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ma ok, znaš ono, mišljenje je kao i dupe svako ga ima, tako da ga i ja imam, mislim mišljenje :)
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Sastavio sam je pa kako nam bude :D

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Joj koliko truda resursa i vremena za ovu skalameriju koja kad se sabere šta je sve ugrađeno košta skoro kao i jeftini kinez koji se prodaje preko oglasa za 70e. Nemoj krivo da me shvatiš, svaka čast na znanju, veštini i trudu ali po meni je ovo upotrebljivo samo za rad sa drvetom ili nekim mekšim legurama. Ovo je meko a i posle prvog posla se trajno isprlja i zamaže. Upitno je koliko će cela konstrukcija ostati utegnuta i precizna posle nekog "jačeg" posla.
Posebno što ovakva stvar ne čuva vrednost, najeftiniju stubnu bušilicu ćeš lako ponovo prodati kada ti više ne bude potrebna a ovu tvoju majstoriju ti niko neće ni pogledati.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Ja sam morao probati pa makar je nalozio. Kopkalo me je da li moze da bude bolje od tog kineza za 70 eura kojeg moram da prepravljam da bi radilo kako treba. Inicijalno je bilo super za burgije ali kod forstner bita se ugiba sto i gore glava i rucka ( forstner je kineski i tup je uzasno pa rekoh ako mogu napraviti da se ne uvija sa tupim forstnerom onda mora da radi super sa ostrim ). Uradio sam modifikacije gde sam potpuno promeio rucku i stavio tacku pritiska blizu ose burgije ( u osu ili ispred ) i nema vise ugibanja glave. Pod sto sam stavio teleskopski dodatak tako da je i to reseno ( kod stola je problem sto se drzi sa dva srafa dijagonalno jer ima mogusnot rotacije i tu je problem. Ja sam izvukao busilicu 24cm od stuba tako da je ugibanje bilo ocekivano ali resilo se ). Kada sam to resio probao sam da busim celicne profile ( opet sa tupim burgijama i sto se tice pritiska nema nikakvog problema )


Sve je prelakirano tako da ako se umaze od ulja ocisti se lako ( probao ). Inace mi je bila potreba samo za drvo ali drago mi je da mogu i metal sada.

Da li ce ostati utegnuta ili ne i mene zanima a to ti mogu reci tek posle nekog vremena.

Sto se cuvanja vrednosti tice to me zaista ne zanima jer mi je to razonoda.


Image
Image
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Kao što rekoh, svaka čast na trudu i veštini
Nemoj krivo da me shvatš, znam ja dobro da iza svakog šafa tog tvog mehanizma stoji i znanje i promišljanje za poštovanje ali čemu to kad recimo ovo dole sve u kompletu sa stegom bilo nedavno u Lidlu za 2000 RSD ako se dobro sećam.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dTTbzYWY00w[/youtube]
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ali, barem za mene, njegova konstrukcija vredi kao 8 tih lidl postolja.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Hvala, kopkalo me da li mogu napraviti nesto sto bi mi bilo ok s obzirom da sve sto vidjam po prodavnicama su kante nepreciznei taj stalak je isto smece i malo je rastojanje od stuba do ose burgije :(
Kada sam sklepao prvo ovo moje isto se pokazalo da je kanta jer se ugibalo ali sa ovim promenama ispade OK i sada konacno mogu da busim valjane rupe
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da se razumemo, ni ovo nikako nije dobro. Nije dobro drvo zbog vibracija, nije dobro zbog uvijanja, nije dobra busilica i njeno fiksiranje,...ali je upotrebljivo za tvoje potrebe i bolje je od tih resenja od 70€. A da samo ideja, resenja i izvedba vrede, vrede svakako. Meni mnogo vredi to sto si je sam napravio, svojim rukama, za svoje potrebe
User avatar
savak
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 19 Nov 2013 22:01
Location: Banatsko Aranđelovo

Post by savak »

E sad pošto se prototip pokzao O.K. lepo kupiš pločevinu od 10 mm i kod nekog ko ima plazmu da ti to izreže, sastaviš i da te bog vidi. Postaviš na jedno mesto gde se neće pomerati i neće smetati i miran si.
Post Reply