Izbor stubne bušilice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Interesantno, al moje iskustvo sa tocilom (ovim jednim kinezom koga imam), je da ustvari uopste nije sama osovina kriva (ili barem ne znacajno).
Krive su sajbne koje drze tocilo, i los je dosed na mestu gde nalezu sajbne.
I naravno lezajevi nisu ni za sta.

Moj kinez je bezao sa stola, sve se treslo, iako je samo fi 125 kamence.
Napravim nove sajbne, ali tako da se ona unutrasnja oslanja na rame na osovini koje je skroz unutra. Ovo gde bi normalno trebalo da legne sajbna je s*****o pri izradi navoja.
Eno ga diamantsko tocilo na njemu, fakat nije nekog grdnog precnika, ali radi sasvim mirno i ne udara o noz kada se ostri. A njega ne mozes da poravnas, trazi da legne kako treba.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I jos 1400 obrtaja ;)

Kad probas u kombinaciji, pravo i sporo nema..
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

BR wrote:Potpuno se slazem sa svim recenim.

To sto se bacaju ni po muke, mnogo veci problem je razlog za bacanje, tj krive osovine. Vec nekoliko godina trazim elektricno tocilo, na 1400 obrtaja, i da ne baca, da bi mogao da postavim CBN alu tocilo na njega. Naravno rezultat se zna, kako mi se cini, i to cu da pravim od nule.
Imaš Dictum low Speed na 1400 obrtaja - oko 200 eur. Ja sam ga nešto merkao .
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Merkao sam i taj i moguce je da je jedno od resenja. No kako se cini, bolji put je pravljenje jednog sa odvojenom osovinom i kaisnim prenosom, bice jeftinije.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Evo je, Bosch PBD40. Prvi utisak deluje mnogo ozbiljnije nego na slikama, ima težinu, utegnuta, sjajna, baš lepo i ozbiljno izgleda. Dao sam više para nego što mi je bila početna ideja da potrošim za ovu stvar ali ne žalim. Ima nešto i u perverznom zadovoljstvu makar samo posedovanja kvalitetnog alata.
:)

27000 RSD ili ti oko 229e, 3 godine garancije

Image
User avatar
kiraljka
Precizni šegrt
Posts: 65
Joined: 03 Feb 2008 19:40
Location: Stara Pazova

Post by kiraljka »

Malo gledao ali nisam nigde video po toj ceni.
Last edited by kiraljka on 04 Jan 2020 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Pregovaraj :)
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Nek te dobro i dugo sluzi a prve utiske podeli sa nama, mene bas zanima kako ce se tebi pokazati, cuo sam isto kao i ti negativne utiske ali nikad nisam imao sansu da se sa ovom busilicom sretnem uzivo i sam isprobam sta sve moze.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ma ja sam je prvi put danas video uživo kada sam je izvadio iz kutije. Prethodno sam pogledao dosta klipova na YouTube. Ima raznih mišljenja ali uglavnom je svi preporučuju kao dobru kupovinu. Ovo definitivno nije teška radionička mašina za metal već kompaktna relativno precizna spravica za drvo i mekše materijale, aluminijum, plastika i tanje čelične profile, a to je baš ono sa čime ću se susretati.
Rekoh već da mi je početna ideja bila nešto klasično do 150e, znači Einhell BT - BD 501 ili nešto slično, ovo je ipak klasa više za samo malo više para.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Cx9o_347cRk&t=49s[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dY61FBRF5X8[/youtube]
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mene tu zanima samo jedna stvar

Uhvati u futer neku fino obradjenu sipku dugacku 10-tak cm.
Znaci da lepo legne u futer do kraja, i da viri jedno 5-7cm

Privuci do postolja, tako da bude na milimetar od njega.
Stavi komparater sa prednje strane sipke
Stistni ko da hoces da probusis

Koliko se pomerio komparater?

Mi uopste ne kapiramo kolika se ustvari sila pritiska ostvaruje na stubnoj busilici. Daleko veca nego sto zamisljamo. Posto je prenos nesto reda 1:5 ili veci, to je otprilike ko da si svom svojom tezinom stisno odozgo.
A stisnes sa 20 kila cas posla (za one koji ne veruju, obarac na uobicajenoj vojnickoj pusci je nesto reda 4-5 kila, a njega pomeras prstom)
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Kakav bre komparater, stavio sam je na vidno mesto u sobi i još kad nađem neku vezenu čipku (milje) da stavim ispod nje, biće kompletan vizuelni doživljaj lepši od plastične gondole iz Trsta na televizoru.
:)
Last edited by yaki on 05 Jan 2020 07:04, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Juce sam citao test jedne stubne busilice koji pretenduje da bude ozbiljan. Na kraju objavljen je u ozbiljnom casopisu za stolare. U pitanju je Tekna Nova Voyager busilica, cena prava sitnica, preko 2000 eura. Ocigledno namenjena amaterima sa viskom para.

Sve zurle i talambasi su tu. Motor 1500 W, hod spindle od 150 mm, elektronska kontrola brzine biranje broja obrtaja burgije tako sto se unosi tip, precnik, materijal koji se busi, a masina podesava broj obrtaja i prema momentu pa pocne polako i podigne ga kada burgija lepo zahvati, USB port za menjanje softvera busilice (ja se sve vreme pitao sta nedostaje mom Sarlahu)

Stavio autor sipku u futer, proverio komparaterom, glava navodno ne baca, ali nigde testa u gornjem i donjem polozaju.

I onda dodjosmo do stola. Po njemu, sto nije dobar, posto se ugiba i pomera kada se stavi tezi element na njega. Naravno sto se okrece. I onda "strucnjak" koji radi testiranje odluci da ce i da proveri koliko je upravan bez opterecenja. Uzme ugaonik, zavrne sipku u futer, i onda premeri ugaonikom sa jedne strane. Premeri odstupoanje tako sto gura cigaret papir izmedju ugaonika i sipke zategnute u futer. Zarotira futer za 90 steopeni, pa ako odstupanja gore dole postanu suprotna zakljuci da je sve u redu, i da je masina odlicna. Bez obzira sto je dodao napomenu, da mora da se pazi koliko je tezak element koji se nalazi na stolu, posto ga malo opterecenje ugiba. A da li ga ugiba kada se poveca pritisak na pinoli, kod busenja neceg tvrdjeg?

Naravno da nema testa bacanja kada je pinola u donjem polozaju, ta zaboga, sta ce to nekome, ko jos busi na 15 cm dubine.

Ne znam da li je vise za plakanje sama stubna budilica ili autor teksta, koji u ozbiljnom casopisu pise test stubne busilice a nema ideju kako se proverava upravnost ose spindle sa stolom i uopste mu ne padne na pamet sta ce da se desi kada je busilica pod opterecenjem.

Stari JUS je definisao standard i nacin merenja za odstupanje upravnosti stola od ose ortanja burgije. Verovatno je u pitanju prepisan neki DIN, ali nisam nasao koji. Na rastojanju 150mm od ose burgije, ocitavanje u bilo kom polozaju na stolu ne sme da ima odstupanje vece od 12 stotih. Nosac za komparater kojim se ovo premerava pravi se u svakoj stolarskoj radionici, a sam nacin merenja je takav da na njega ne utice nista osim same greske upravnosti, bez obzira koliko baca spindla, ili busilica ima drugi prolem. Moj Sarlah ima sedam, bez o zira da li je opterecen ili nije. Opteretim ga tako sto o prednju ivicu stola okacim kantu, u kojoj je 15kg.

Na tom testu, i bez opterecenja padne svaki kinez, Bosch, Optima, i bilo koja savremena busilica koja nije za industriju. Pri tome odstupanje u x pravcu, poprecno na sto koji se podesava uopste nije bitno, ali je odstupanje po Y pravcu, prema stubu busilice jako, jako bitno, posto ne postoji nacin da se nasteluje.
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Sve stoji.

Odstupanje po Y pravcu je boljka vjerojatno svih stupnih bušilica.
Otišao sam u Bauhaus i na svim bušilicama (u cjenovnom rangu) provjerio odstupanje Y osi (strojarski kutnik i čelična šipka).
Ispostavilo se da je na Optimum B14 odstupanje bilo najmanje i tu sam kupio :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd da kazemo boljka svih savremenih, namenjenih hobistima. Samo se to ne proverava ugaonikom, posto je rezultat odokativna procena.

Inace je nosac za komparater kojim se to proverava ultra prost. Treba naravno imati komparater, ali je to nesto sto valjda ima vecina stolara, barem za proveru alata. I ne kosta puno. Na tom nosacu ni jedna dimenzija nije kriticna, bitno je samo da moze da drzi komparater vertikalno na sto, 150 mm od osovine kojom se zategne u futer. Kod mene je to parce tekstolita sa dva otvora, jedan precnika sipke od HSS (A moze i oko tela burgije) koja ide u futer, i drugi, precnika tela komapratera. Nije cak ni kriticno da tva dva otvora budu paralelna. Oba su uz ivicu, i na oba postoji zasek do nje, da bih mogao da nosac stegnem oko komparatera i burgije.

Po starom JUS-u ocitavanje komaratera kada stoji napred, i kada stoji nazad ne sme da bude razlicito za vise od 12 stotih.

Inace je ista alatka jako korisna kada treba uterati sto po x pravcu, ako je sto od onih koji se rotiraju (Sto je ogromna mana svih tih stolova. To sto se rotira znaci da je u dobrom polozaju samo izmedju stelovanja i trenutka dok se prva stvar malo nepazljivije stavi na njega)
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Ako je neko probao Bosch PBD40 i zadovoljava njegove potrebe onda je OK. Sto se mene tice to je kanta https://www.youtube.com/watch?v=0z2u-_2DIoc https://www.youtube.com/watch?v=AsidtlLnrgI Par njih sam video uzivo i definitivno se klati futer tako da mi se ne svidja.

Posto nisam nasao ni jednu stubnu busilicu koja zadovoljava moje potrebe odlucio sam da napravim sam ovako nesto https://www.youtube.com/watch?v=n-neSE8mwDg
Ono sto me odusevilo jeste koliko je precizna ova busilica https://youtu.be/-5zOIJyCn7s?t=1357 hikoki d10vh2

Da li neko zna neku rucnu busilicu sa potenciometrom i futerom na kljuc koja je ovako precizna?
Da li kod nas negde ima da se kupe burgije Fisch, Colt, Famag, Star ( @BR listu sam video od tebe ) ? Ili mozda neke druge koje su savrseno prave kako biih mogao da testiram busilice?
Post Reply