Izbor stubne bušilice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Sto se kineza tice, ne znam za stubne ali gledao sam nesto drugo mada verujem da je isti princip. Napravi se narudzbina od 10000 komada i das neke specifikacije, tako da ima i razlike kod tih no name kineza. Kod jednih su bolje cetkice, ali futeri imaju vise lufta, kod drugih su bolje podmazani lezajevi i zasticeni su od prljavstine ali im regulacija brzine nije najbolja, itd.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kad vidis u oglasu da stubna busilica ima motor od 2300 W, odmah znas da nista na njoj nije onako kako je napisano.

Kod kineza nema brendova, sve je to isto, u okviru cenovnog ranga. To sto je negde nesto bolje, naplatice ti na suprotnoj strani. U rangu do 200 eura, sve sto uzmes je manje vise jednako, samo jedna ima problem na jednom, a druga na drugom mestu. Cak i kada uzmes dve busilice istog proizvodjaca, ne znaci da ces imati istu glavolomku.

Nije dzabe sto Ex Yu varijante pocinju sa cenom koja je otprilike dupla od tvog budzeta, bez obzira u kakvom su stanju. Na kraju, to je maltene i cena ako se prodaju kao celik na stovaristu, na kilogram.

Mozes da probas ona dva magacina polovnih masina u Sremskoj mitrovici, da vidis sta oni imaju od starih masina koje su bolje od kineza. A onda se smislis sta mozes da priustis.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Kako god da okrenem opet se nekako vratim na Bosch PBD40, imam ponudu za novu sa garancijom za 27000 RSD.

Image

A ovo se nedavno pojavilo, Parkside klon tog Boša PTBM 710 A1 za 120e

Image

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z2Bmzx0cSTA[/youtube]
Last edited by yaki on 29 Dec 2019 15:25, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Taj Bosch je smesan, pun je luftova a i prakticnost mu nije jaca strana. Sad, za 27000 je vec dobra kupovina.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slazem se u potpunosti. Ne mislim ni da je Parkside resenje nesto bolje, posto deli ista konstruktivna resenja.

Glavni problem je pitanje da li su ose pomeranja i obrtanja paralelne. TJ osa oko koje se obrce spindla, i stub nosac. Ako nisu paralelni, ne moze da se izbusi okrugla rupa, vec nesto sto je na donjem delu okruglo, a gore prosireno u jednom pravcu. Za plitku rupu, nema problema, ali ako je dublja, a u nju treba da ide civija koja se poklapa sa civijom u drugom elementu, op trt..

Takodje, i kolektorski motor umesto indukcionog, + dva stepena prenosa su veliki problem. Za razliku od nekog indukcionog resenja sa mehanickim prenosom, i relativno malim motorom, koje na 180 obrtaja ima svih 350w, kod ovoga ce biti dobro ako na minimumu ima i 100w, sa pocetnih 700. A obrtni momenat na malom broju obrtaja je sustina, posto treba terati veliku burgiju zbog koje si spustio obrtaje.

Svaki cvonjak potrosen na bilo koje od tih resenja je samo cvonjam dalje od sume potrebne za oziljnu busilicu.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

bacanje para.....

imam kineza starijeg marka T.I.P.

za moje potrebe i ne-velika ocekivanja :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

yaki wrote:Kako god da okrenem opet se nekako vratim na Bosch PBD40, imam ponudu za novu sa garancijom za 27000 RSD.

[url]https://i.postimg.cc/76nFLgGW/61-Ii3-BWNM6-L-SY355.jpg[/url]

A ovo se nedavno pojavilo, Parkside klon tog Boša PTBM 710 A1 za 120e

[url]https://i.postimg.cc/N0qmxnbZ/80069599e2be7ff7866417e07685cb2a.jpg[/url]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z2Bmzx0cSTA[/youtube]
Imaš sad i Scheppach ili kako se već piše u istoj bosch-klon varijanti . Vidi malo testove, nekima se raspao na testiranju :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sa obzirom na nivo kvaliteta novih stunih busilica, moze da se napravi masina sa konstrukcijom od spera koja ce raditi bolje.

Uzas.

Sto nisam besposlen pa da se zezam da napravim jednu (besposlen zato sto mi pored onoga sto imam ne treba nova, al nikada se ne zna sta ce meni da padne na pamet)..
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Otišao u radnju sa parama pa izašao brže nego što sam ušao, ebote ovo kao da je neko sekirom pravio.
Nisam još video uživo Einhela ali ako je isto kao ovo, onda ću ipak uzeti Bosch PBD40 iako ga svi pljujete.

Image
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Istu ovu koristim vec 3-4 godine, da je dobra bila kad je dosla iz radnje bas i nije no uz malo paznje doterana je i od tad je samo gasim i palim....
Za potrebe izrade namestaja sasvim korektno zavrsava posao.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Možda je neka ranija serija bila bolja, ovo što sam danas video je baš loše, kako ono kažu "ako ne izgleda dobro verovatno ni ne radi dobro".
Ono što me čini besnim je što u bivšoj Jugoslaviji je bar desetak preduzeća proizvodilo stubne bušilice koje su i sad pojam kvaliteta, a da ni jedna od tih firmi nije uspela da preživi iako bi sigurno imala tržište jer ovakvi kineski krševi nikome ne bi bili konkurencija bez obzira koliko su "jeftini"
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Yaki, nemoj da budes tako siguran. U svoje vreme (Ako izuzmemo period inflacije, kada je moglo sve da se nabavi budzasto), stubne busilice tih starih YU proizvodjaca uopste nisu bile jeftine, tj nisu bile nista jeftinije od onoga koliko bi danas platio za busilicu sa tim nivoom kvaliteta.

Skoro sam nasao na nekoga ko ima originalni racun i od Yuga iz 1982, i od Sarlaha B16 iz 1983, i Sarlah je bio malo vise od trecine cene Yuga. Malo istrazivanja, Yugo se u Americi 1984 prodavao za 4500 dolara, cena u Yugoslaviji je bila visa.

Po kalkulatoru inflacije za dolar, 4500 dolara 1984, je ekvivalent danasnjih 11000. Da li bi danas platio 3000 eura za stubnu busilicu? Za te pare, i danas mozes da kupis jako kvalitetnu masinu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tih stunih busilica je bilo na hiljade, na sve strane u industriji po staroj Jugoslaviji. Najveci deo je pravljen za posebne zahteve, za izvodjenje jedne operacije. Vrlo cesto samo sa jednom brzinom, bez futera nego sa caurom u MK konusu. Umesto radnog stola je stajao pribor za fiksiranje, prilagodjen jednom elementu. Bilo je linija gde su stajale po 4-5 u redu, opsluzivao ih je jedan radnik, posto je to bilo mnogo brze nego da menja alate. Negde krajem 90, i pocetkom 2000 otpadi su bili puni takvih masina, neupotrebljivih van onoga za sta su napravljene.

Najmanje je bilo onih univerzalnih, kakve bi danas nama zavrsavale posao. Danas su samo takve ostale, posto su bile van velikih preduzeca kao univerzalni alati. I sve koje mogu da se nadju su jako jeftine, u odnsou na originalnu cenu.
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Ja se dobro sećam kraja 80-tih kada su nas pohodili rusi sa gomilom alata za nekoliko črvenih, tad mi je taj alat bio smešan, grub, sa viškom materijala i onom utisnutom cenom od 4 rublje i nekoliko kopejki, zamotan u masni papir. Sada sa ove distance, sve što sam tad kupio je premijum klasa za ovo kinesko đubre kojim smo preplavljeni. Toga više nema, ili kineski krš ili profi alat sa odgovarajućom cenom, ništa između. Krš je toliko đubre da ako iole znaš šta kupuješ jednostavno ne možeš da to kupiš jer se to kosi sa svim tvojim znanjima i kriterijumima, a sve ono što bi ti bilo prihvatljivo je alat koji nije namenjen tvojim potrebama pa samim tim nije ni cenom prihvatljiv.
Ponekad ti pukne film pa kupiš skupu stvar koja je u svakom pogledu predimenzionisana za ono što ti treba. Evo moj nedavni slučaj. Svojevremeno kupio neku Strausovu stonu brusilicu, jeftina ali kad se uključi bukvalno skače po stolu uz to se greje samo što se ne istopi sama od sebe, vratio je, pa uzeo Einhela, jeste skuplja i ne skače već samo trči po stolu, prodam je i na kraju završim sa ovim Bošom koji je u svakom aspektu predimenzionisan prema mojim potrebama ali jednostavno nisam imao izbora jer nema ništa između.

Image
Last edited by yaki on 03 Jan 2020 19:02, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Potpuno se slazem sa svim recenim.

To sto se bacaju ni po muke, mnogo veci problem je razlog za bacanje, tj krive osovine. Vec nekoliko godina trazim elektricno tocilo, na 1400 obrtaja, i da ne baca, da bi mogao da postavim CBN alu tocilo na njega. Naravno rezultat se zna, kako mi se cini, i to cu da pravim od nule.
Post Reply