Izbor stubne bušilice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Jel moze neko da okaci sliku koja tj kakav je tip busilice idealan za stolarske a i druge poslove ?
Sto se tice nabavke polovne idustrijske to se isplati onom ko moze neki remont da odradi sam jer su masinske obrade jako skupe,osim ako te ne u...re pa je sve ok ali ja polovno nistaa kupio nisam da se nije prikrilo nesto... Ja licno sam isto za varijantu staro,mocno i polovno ali da se dovede u red moze dosta da se oduzi ..
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ja sam imao srecu da nadjem NOS tj, novu staru, zapakovanu u sanduk 1989, otpakovanu kada sam je kupio, nikada dekonzerviranu. I to idealne velicine za moje potrebe, mada mozda malo na maloj strani za stolariju, mada mnogi rade na delko manjoj. Za ono sto je meni potrebno, i za ideju za koju sam je kupio je savrsena.

E sada, sta je savrseno za stolariju je sirok pojam. Generalno, sve malo ima ovaj ili onaj problem. Ovde je nekada bilo onih sa horizontalnom gredom, koje imaju prilican dohvat od stuba, dugo nisam video ni jednu. Za moje potrebe, koje zahtevaju vecu preciznost od obicnog stolara nisu dobar izbor, ali za druge..
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Dakle opet se vracamo na konstataciju da je za neki razuman novac (u mom slucaju do 300E) veoma tesko pazariti kvalitetanu busilicu. Sto se tice same busilice za drvo, ovde se mogu videti neki primerci (bar ih je prodavac tako opisao - iako ne sadrze neke preterano detaljne informacije).
http://www.apokalipsa.rs/index.php?lang ... em=1392-16
http://www.apokalipsa.rs/index.php?lang ... em=1390-16
http://www.apokalipsa.rs/index.php?lang ... item=673-1
http://www.apokalipsa.rs/index.php?lang ... 0&item=835
http://www.apokalipsa.rs/index.php?lang ... silica1244

Na istom sajtu se moze videti i dosta drugih masina. Naravno sa ponudjenim masinama ostaje problem prostora, ocuvanosti i naravno cene.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jedini problem je sto znajuci Apokalipsu, i domace trziste, bio bi vrlo iznenadjen kada bi bilo koja od ovih na slikama prisla pomenutoj sumi. Za duplu sumu mozemo da razmisljamo.

Sve su to masine teske 150-300 kg, i suludo je ocekivati da mogu da se kupe ispod 2 eura za Kg. Osim ako nisu za otpad.

Generalno, u toj kategoriji sve su skoro pa neunistive, samo cena dovodjenja u red moze da bude problematicna. Za dobar kvalitet popravke zahteva dobrog majstora, koji hoce da se potrudi, a kod nas postoji trend "ma i ovo ti je dobro". Cak i kada se radi o preciznoj masini, a ne o traktoru. No, mozda su moji zahtevi za preciznost visi nego kod prosecnog stolara.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Kao sto" brm brm " kaze to nije ispod 600€ ni jedna . Zvao dam ih za neki diht i abrihter ranije i zakljucio ta taj njihov komentar da su remontovane vazi samo dok ne pozoves . Meni su bar za diht i abrihter rekli: To su polovne masine ,tako su stigle i morali bi da dodjete da probate... Kao i svaka firma koja ima dosta posla, tu se preskace i maskira samo tako.
Nego ja bih uzeo onaj nemacki nosac busilice od 130€ kolik o vec bese. I meni ce trebati stubna i iskreno mi se onaj nosac dosta svideo . Ubedjen sam da za potrebe stolara i te pare skroz OK. Vec sam ga video na nekom klipu i fino deluje.
Na kraju ako ti se i ne svidi ovde ce se brzo prodati jer ih nema . A kad daju za wolcraft stalak po 7-8hiljada sto ne bi i za ovo 10
Opet sve zavisi od tebe i tvojih potreba . Za stvari koje bi trebala stubna od 200kg a sto ne moze manja da zavrsi treba i adekvatan rezni alat tj burgije... I da li se isplati za 2 rupe. Fi30 u metalu kupiti burgiju od 50€...
Mislim da bi vecina nas po pitanju alata da se J... a da nam ne udje😒. Sto se tice enhela i slicnih sve je vec objasnjeno o tim alatima.
Ako ti je neophodna i imas posla za nju kupi kineza sa garancijom ako nemas posla nego bi hteo ono...cekaj polovnu a dobru.
Last edited by venzinatiko on 08 Nov 2017 15:36, edited 1 time in total.
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Moze li link ka tom stalku, ne mogu da ga pronadjem. Hvala.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

neobavesten wrote:Moze li link ka tom stalku, ne mogu da ga pronadjem. Hvala.
Imas link na drugoj strani u komentarima .
Last edited by venzinatiko on 08 Nov 2017 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

*** mbole ***
Prebacen deo iz diskusije o alatu iz lidla
*** mbole ***


Ja sam dugo merkao i neckao se, i na kraju kupio jednog kineza negde proletos.
Busilica je od onih iz najmanje kategorije, ali sa 550W motorom (ima i verzija sa 350W), i sa tri remenice, odnosno vecim rasponom brzina nego ona od 350W.
Meni je bila bitna najmanja brzina koja je ovde 210 obrtaja (bila je svojevremeno i jedna sa 180, koja je bolja uopsteno, ali nazalost je izgleda ne uvoze vise).
Takodje, biel su mi bitne i male dimenzije, jednostavno nemam prostora za vecu, koja bi mi inace bila mnogo zgodnija (ako nista drugo onda zbog MK2 konusa, posto ove male imaju B16 direktno na osovini)

Cim je stigla, pre bilo kakvog ukljucivanja, rasturena je u proste cinioce.
Isprano brdo peska, spona... onoga sto kinezi nazivaju mascu, a meni vise lici na lepak...
Svi lezajevi promenjeni sa SKF, svi srafovi takodje (oni koji dodju na njoj su pravljeni od neke vrse sira, garantujem :)), podmazana kvalitetnom mascu i ... taman da je sklopim...
Posolje krivo ko paragraf.

Odneto kod glodaca, poravna stope... sipak, kompletno je krivo. Kako ga stegne za sto glodalice, uvije se, obradi ga, pusti, ono opet krivo. Simovano, al ocigledno majstora to nije previse zanimalo... i dalje krivo (barem po mojim standardima).
Plus, povrsina na koju nalzes stub, takodje kriva i neravna.
Posto nemam glodalicu, kojom bih mogao na tenene da se zezam i to odradim kako treba, usledilo je par meseci tusiranja (samo kompletan ludak to moze da radi :))
Na kraju dovedena u radno stanje.

Napravljen stoper za dubinu, koji radi precizno i lako, moze da se podesi u 0.1mm
Nabavljene Er20 caure i ER20 "glava" (stao mi mozak, ne mogu da se setim imena za ono u sta idu caure), sa B16 prihvatom koliko je na busilici.

Za divno cudo, nije imala puno lufta u spindli. Ako se pojavi, sredice se i to.
Ali je zato nosac motora bio kriv, i jos rupe kojima se vezuje za telo busilice izbusene ukrivo...
Nosac sam ispravio i doveo poravnanje remenica u prihvatljive okvire, rupe ukrivo su za sada ostale, videcemo u buducnosti.
Ima jos par stvari da se dotera (recimo srednja remenica nema lezaj nego kliznu cauru, pa ce i to biti promenjeno), ali sada je funkcionalna.

Sve u svemu, opet jedna "od babe devojka", uz jako puno ulozenog rada, ali to sam znao unapred, i svesno krenuo u tu pricu.
Razlika u funkcionalnosti kakva je dosla i sada je ogromna.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Postoji i drugi princip. Na Aliju mogu da se nadju glave za glodalicu, sa uradjenim ER32 prihvatom, ili sa MT prihvatom, osovinom, kucistem i lezajevima (kakvi god da su) a na vrhu je remnica za zupcasti kajs. ovakve glave su prilicno cvrste, mada se desi da imaju odstupanja, ali generalno mogu da se srede.

Takva glava moze i da se napravi, ako neko nadje raspolozenog strugara, ali bi kostala vise.

Sve ostalo moze da se napravi i u malo boljoj stolarskoj radionici, uz dobru volju. Stub od celika, sa linearnim vodjicama, sto takodje. Uz to ovakva masina moze lepo da posluzi i kao mala glodalica za metal, daleko bolje nego obicne busilice, posto je spindla suplja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne uspevam da pronadjem.
Jedino sto nalazim su Hi-speed glave za cnc.
Baci neki link.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pa kad ne trazis pod pravim imenom.

ER32 Collet Chuck 1500W 1.5KW 2hp Max. 3000rpm Power Head Power Unit Machine Tool Spindle for Drilling Work

https://www.aliexpress.com/item/3272827 ... b201603_55


Ili Morser 2 MT2 Taper Chuck 1500W 1.5KW 2hp Max.3000rpm Power Head Machine Tool Spindle for drilling

https://www.aliexpress.com/item/3271881 ... 5d951521dc

Imaju i gotove power pakete, sve sa motorom, ali mi se nesto ne svidja kako su montirali motor. Okrenuo bi ga na suprotnu stranu, ionako dodatna visina pomaze da stub bude stabilniji, ako se cela duzina iskoristi za vodjice. A moze i iza stuba, u klasicnoj konstrukciji.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko vidim, ovo je u sustini samo osovina sa kucistem. Bez mehanizma za pomeranje unutar kucista.
Malo nezgodno da se izvede prenos remenicama, posto ceo sklop osovina-remenice-motor mora zajedno da ide gore dole.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako, nema pomeranja, mora ceo pogonski blok da ide gore dole. Ali nije da ne postoji ni jedna stubna takve koncepcije, a pri tome, ocas se prepravi u malu glodalicu.

Najprostije resenje je sajla i kontrateg. Dubina busenja nije uopste ogranicena. Jos bolje, ako se pametnonapravi, mogu iste sine da se iskoriste i za pomeranje stola, i za pomeranje glave.

Ajd onako na brzinu. Stub od savnog kutijastog profila, recimo 150x150, debljine zida 6mm. (Jedini problem je sto po obicaju, prodaju samo 6 metara profila. Unutar njega postavis kutijasti profil 40x40, za
prolaz sajle za kontrateg, ostalo se ispuni betonom, ili epoksibetonom.


Na bocne strane se postave alu ploce 150x20, na srafovima, tako da mogu da se usteluju da budu ravne, mnogo lakse ih uterati u paralelnost tako, nego da se bruse povrsine na kutijastom profilu. Na njih 4 sine, a na sine klizaci i za glavu, i za sto.

Glava takodje od ALU plocevine nosaci levo i desno, sa celima od istog materijala.

Osim glave, svih ostalih elemenata ima kod nas. Na kraju, nece da bude jeftino resenje, ali bi ekvivalentna stubna busilica kostala 5-6 puta vise. Jedino sto ce da izgleda kao sklepaja, ali bi definitivno mogla da se utera da zahtevana upravnost stola na osu glave bude po JUS-u, 7 stotih na radijusu od 150mm.

Jedino pitanje koje ostaje je koliko baca sama glava, ali to moze da se donekle sredi. NA jednom od videa koji sam gledao, ostupanje je bilo 3 stota, ali na lezistu BT40 konusa.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, za tebe.

Jeste BT30 prihvat, i bilo bi lepse da je ER, al ajd.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pC7Dn5I11VQ[/youtube]

Sto se konstrukcije tice, nesto ovako. U mom slucaju bi bilo malo drugacije, zato sto bezim od varenja ko djavo od krsta.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QU9BxDwbSWo[/youtube]
User avatar
yaki
Majstor
Posts: 275
Joined: 25 Sep 2016 17:51
Location: Beograd
Contact:

Post by yaki »

Počeo sam opet da gledam ove stubne bušilice jer sam mog Strausa sretno udao pošto je počeo da pokazuje sve karakteristike jeftinog kineza već posle desetak probušenih rupa. Kao što je već pisano gore na tržištu se može naći uglavnom totalni krš, a nešto bolje već izlazi iz mog cenovnog opsega, između nema bukvalno ništa.
I tako gledajući prvo primetim da Einhell BT BD 501 koji je koštao 120e, sad košta od 16000 RSD baš kod svih, a taj isti Einhell napolju se može naći i ispod 80e, još kad se odbije njihov porez, a drugo je pojava neidentifikovanih modela kao ove sa natpisom Metabo veličine bilborda :), ono što "zbunjuje" je da Google ne zna da postoji takav model bilo gde na planeti izuzev u našim oglasima.

Image

Po obliku mi najviše liči na ovu koju bih verovatno uzeo kad bi prodavac bio iole zainteresovan da proda ono što prodaje.
Image

Jel zna neko o kojim kinezima se ovde radi, verovatno se pojavljuju pod raznim "brendovima".
Trebam savet, šta uzeti sa budžetom do 200e, a da ne završim sa Bošom (Bosch PBD40).

Image
Last edited by yaki on 05 Jan 2020 08:18, edited 1 time in total.
Post Reply