Izbor stubne bušilice

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

maricaiivica wrote:Da se razumemo, ni ovo nikako nije dobro. Nije dobro drvo zbog vibracija, nije dobro zbog uvijanja, nije dobra busilica i njeno fiksiranje,...ali je upotrebljivo za tvoje potrebe i bolje je od tih resenja od 70€. A da samo ideja, resenja i izvedba vrede, vrede svakako. Meni mnogo vredi to sto si je sam napravio, svojim rukama, za svoje potrebe
Bravo to i jeste bio cilj, da pokusam da napravim nesto sto bi mi odgovaralo, daleko od toga da je dobra za univerzalnu upotrebu. Zasto fiksiranje nije dobro?
savak wrote:E sad pošto se prototip pokzao O.K. lepo kupiš pločevinu od 10 mm i kod nekog ko ima plazmu da ti to izreže, sastaviš i da te bog vidi. Postaviš na jedno mesto gde se neće pomerati i neće smetati i miran si.
Razmisljao sam o tome da sve prebacim na metalnu varijantu kada se prvobitno uvijala. Moguce da cu je prebaciti u metalnu varijantu prevashodno zbog stola da izbacim taj teleskop
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Fiksiranje nije dobro zato sto nema sta da zadrzi busilicu da se ne zarotira oko ose. Ni selna ni srafovi to nece zadrzati zato sto drze na cilindricnom telu busilice koje je pritom i relativno stisljivo
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Rotaciju drzi donji prihvat na 43 milimetra.
On je prekratak da bi lepo pozicionirao osu, ali ima sasvim dovoljnu povrsinu da drzi rotaciju (naravno ako je dovoljno tacno izbusen da se precnici poklapaju).
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Evo nekih razjašnjenja u vezi Bosch PBD 40. Na drugom klipu čovek usput objašnjava slabe tačke u konstrukciji.

Prvi i jedan od najvećih problema je luft u futeru. Naleteo sam na informaciju da je krivac za ovaj luft lager 6002 2RS (vidi na 21:11) i da se zamenom lagera sa manjom tolerancijom
drastično smanjuje luft futera. Bilo bi dobro zameniti i ostale lagere.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k-jDmCW13oc[/youtube]

Drugo veliki problem je luft u "spojnici" same bušilice i noseće šipke (vidi na 26:30). Ne vidi se jasno šta je u pitanju, ali izgleda da su biksne sa ogromnom tolerancijom - Bole će ovo bolje da rastumači.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=f5hLR6-9dEg[/youtube]

I na kraju rastavljanje :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vBXThqbSZII[/youtube]

Koga zanima može da proba ova unapređenja pa da podeli iskusta i da vidimo da li od "kante" može nešto da se napravi :)
Last edited by nlazovic on 23 Apr 2020 15:04, edited 1 time in total.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Izbor stubne bušilice

Post by Alvi »

Da ukradem malo temu, kakva je otprilike preciznost mobilnog stalka za bušilice (Womax, sa 2 šipke) u odnosu na kineske stone bušilice?
Koliku otprilike grešku pravi na dasci debljine 2.5cm ili više, koliko beži..?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Izbor stubne bušilice

Post by maricaiivica »

Preciznost zavisi od konkretnog primerka.
Moj otisao kao poklon sakupljacima sekundarnih sirovina
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izbor stubne bušilice

Post by mbole »

Ako mislimo na isto... https://www.wobyhaus.co.rs/ostali-pribo ... osivi-43mm

Taj stalak generalno nije ni namenjen za precizne stvari, vec da ti omoguci "dovoljno dobrih" 90 stepeni u odnosu na povrsinu komada koji jednostavno ne mozes da stavis u stubnu ili nesto slicno (tipa busis nesto u konstrukciji kuce, ili u ploci stola 2X1 metar...).
I uz to da ti omoguci nekakvu bar pribliznu kontrolu dubine.

Da je konkretan primerak "klackav", kao i sve ostalo iz Woby-a... jeste.
Da ce da "zavrsi posao" za koji je namenjen... hoce, posto u 99% slucajeva kod takvih poslova i nije potrebna urnebesna preciznost.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Izbor stubne bušilice

Post by Alvi »

Da, na taj sam mislio. Odnosno, na ovaj, čini mi se da ima podešavanje ugla, ali ne znam kakav imaju u radnji
https://www.wobyhaus.co.rs/ostali-pribo ... a-busilicu

Imam neki stalak sa volfkraftom na polugu, i tu nekad rupa ispadne "ok" a nekad izadje kod Smedereva.
Nadam se da ne beži više od milimetar ili malo preko na debljinu daske od cola, pod uslovom da je dobra bušilica i da je burgija koliko-toliko ok.. Zato što mi to u retkim slučajevima uspe i iz ruke. Sad, ne znam da li tražim mnogo.

Vodio sam se logikom da nemam 300+ evra za kvalitetniju stubnu, a ako one kineske stubne promašuju otprilike koliko i taj stalak, uzeću stalak.
Imam i glodalicu ali tu sam ograničen na 6 i 8mm i ne mogu krunaste.
Imam i bazu za čeonu brusilicu sa prihvatom od 43mm, pa sam mislio da dodam dole mdf i podebljam bazu ali joj je iskrivljena baza, konveksna je.
Još mi je palo na pamet da odem da mi iseku deblji šper, ako mašina seče precizno pod 90 svaki ugao, kupim klizače za kompjuterski sto za tastaturu pošto oni navodno nemaju lufta i od toga sam da zbudžim.

Ali ako je kod Mariceiivice završio u đubretu, verovatno taj njegov primerak je bacao malo više od onoga čemu se ja nadam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izbor stubne bušilice

Post by mbole »

Ne kapiram bas na sta mislis pod tim da ti na dasci od 25mm bezi vise od milimetra?

Hoces da kazes da busi ukoso, to jest ne pod 90 u odnosu na povrsinu daske?
Ili nesto drugo?
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Izbor stubne bušilice

Post by Alvi »

Da, baš to, da nije pod 90 u odnosu na površinu daske.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izbor stubne bušilice

Post by mbole »

Ko i uvek... jos podpitanja :)

U kojoj ravni ide ukoso?
Kad stojis ispred stalka... rupa se iskrivi u levo/desno ili napred/nazad.
Ako je napred/nazad jel rupa sa donje strane bliza tebi od one na gornjoj ili je dalje?
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Izbor stubne bušilice

Post by Alvi »

Nisam stvarno obraćao pažnju.. znam samo da me iznervira kad pobegne, koristio desetak puta i odustao. Ali, to je na Volkraftovom stalku sa ručkom/polugom, koji me ne zanima.
Mene je zanimao ovaj Womaksov što smo ga kačili jer sam pretpostavio da je bolji.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izbor stubne bušilice

Post by mbole »

Generalno... ti stalci sa polugom umeju da budu sasvim OK.
Naravno... pitanje je kako je konkretan napravljen.

Ne secam se kako izgleda konstrukcija tog vucka...
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Izbor stubne bušilice

Post by sonus70 »

Ja imam kao taj womax samo je parkside . Čak mi je i uradio ono za šta mi trebao. Najveći problem što imam samo dve ruke. Jednom rukom držiš bušilicu, drugom tu bazu i baš bi dobro došla još jedna ruka da i ta drži bazu. Velika je razlika da li je alat oštar ili jako oštar. I mnogo je lakše ako imaš neki način da pričvrstiš stalak za podlogu dok bušiš. Ako možeš da uhvatiš stegom ili tako nešto onda nije problem kod dubljih rupa praviti i pauzu kad se zamori ruka.
Post Reply