Pomoc oko izbora potapajuce kruzne testere

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Pomoc oko izbora potapajuce kruzne testere

Post by neobavesten »

Dobar dan svima!

Uskoro nameravam da malo organizujem i poboljsam radionicu pa je na red dosla i rucna kruzna testera. Moram da napomenem da bih je koristio u hobi varijanti ali opet ne zelim da kupujem los alat s kojim necu biti zadovoljan. Pristalica sam ideje da se kupi jednom ali ipak nesto kvalitetnije. Za sada sam imao dobro iskustvo sa Makit-om i Plavim Boschom tako da bih ostao veran ovim proizvodjacima.

Dakle zanima me testera koja ce biti potapajuca ali koja ce imati i "riving knife". Dopada mi se ideja da testera bude potapajuca jer bih kasnije pridodao i vodjicu, a i na taj nacin bih je najcesce koristio. Medjutim zeleo bih i da mogu da je jednog dana montiram u sto, koji bih napravio, jer mi je stoni cirkular ipak nepotreban.

Koliko sam mogao da vidim potapajuce testere nemaju noz za razdvajanje ali verujem da se on moze napraviti ali mi to nije preferirana opcija.

Dakle da li neko moze da mi da preporuku za ovakvu masinu, ogranicavajuci se na dva spomenuta brenda? Cena, bar u ovom trenutku nije odlucujuci faktor vec pre svega funkcije koje bi zadovoljile moje potrebe.

Svaki savet je dobro dosao!

Hvala unapred!
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Vrlo je nezgodno potapajuci cirkular ugraditi u sto
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Slazem se sa prethodnim. Potapajuci cirkular za potapajuci cirkular, a cirkular za sto odvojeno.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Celo popodne razmisljam..... PA nemoguce je potapajuci ugraditi u sto
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moze, ako se obezbedi nesto sto ce da ga podigne u gornji polozaj. Recimo poluga, koja ce da ga gura. No besmisleno je.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne otkrivati toplu vodu, kad je neko vec smislio sistem :)
Jednostavno iskopiras resenje.
https://www.festool.com/Products/Pages/ ... OD-TS-55-R

E sad... TS-55 (ili veci TS-75) ima sve to sto hoces, ukljucujuci i riving knife, jedino mu cena nije bas primamljiva.
Ali, u zadnje vreme na Bubanj potoku je cesto lik koji donosi polovne festo alate, vecina onoga sto sam video u sasvim pristojnom stanju, po vec prihvatljivim cenama.
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Super, ovo deluje kao ono sto trazim. Pretpostavljam da je na ovaj modul moguce montirati samo Festool alatke, zar ne?

Pretpostavljam da je cirkular " TS 55 REBQ-Plus" koji je ukljucen u tih cca 800 EUR potapajuci. Koliko sam pogledao ovo se moze naci jeftinije na Ebay, naravno bez ikakve garancije, postarine, carine i slicno. Da li se isplati cimati se oko svega toga?

A sto se tice prodavca na Bubanj potoku, da li se moze tamo naci stalno ili samo u odredjeno vreme?

Svakako hvala na informacijama!
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Muka je montirati u sto pa vaditi da koristiš iz ruke.
Idi posebno ručni i posebno stoni.

Ručni cirkular:
Moj iskren savet je polovan festool atf ili ts55 ako imaš para i šina za početak 800mm lr32 (festool guide rail 800 lr32). Uzmi i dve stege za šine. Brze stege su skupe. Možeš i one obične za dvadeset i neki eur par. Ja poprečne rezove sečem uglavnom bez stega i rez je savršen. Podmetneš samo dasku iste debljine kao tu koju sečeš i dobijaš najprecizniju geru na svetu. Rez je laserski. Opasnije je nego sa stegama, ne preporučujem nikom, pogotovu ne sme da se stoji iza cirkulara ali sa tako radim. Mnogi ljudi seku iz ruke i bez šine...

ATF imaš ispod 100 eura a TS55 ispod 150e polovan. Å ina od 800 bez rupa je oko 70e a sa rupama jako malo skuplja. Nemoj me držati za reč par eura gore dole... Imaš testere cmt i freud za 16-18 eura sa 24 zuba koje seku i uzduž i poreko puno drvo jako lepo. One sa 44 ili 48 ako se ne varam što idu na njih standardno jako lepo seku popreko puno drvo i ivericu, mdf itd...
Imaju i Bosch i Makita potapajuće. Ako imaš varijantu da uzmeš novo na više rata i ako voliš uzimaj to.

Stoni cirkular imaš od do ali zavisi šta sečeš. Može čak i neki jeftiniji matori ručni koji nije potapajući da se zauvek montira u sto, ima na forumu dosta takvih rešenja. Naleti i polovno jeftino... Bitno je kolike komade sečeš najviše...
Last edited by geronimo on 11 Dec 2016 12:38, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam bas redovan posetilac Bubanj potoka, al zadnjih par subota kada sam bio sa razmakom od nekoliko meseci, bio je tamo (alat i slicno se prodaje subotom, nedeljom su automobili, a ostalim danima mislim da ne radi).
Mislim da BR redovno obilazi, mozda on moze da da bolju informaciju.

Da,modul jepravljen za festo, i TS jeste potapajuci (AP su "obicni", samo se ne prave vec godinama, AT je isto potapajuci samo stari model). Sad, dal je moguce "nabudziti" za jos nesto... nemam pojma.
Al i modul je malo preskup za nase uslove. No nije neka preterana nauka, napraviti ga kad vidis kako je izvedeno (skini uputstvo sa gore navedene stranice, vidi se dosta lepo kako radi).

Mozes i da kupis kao rezervni deo samo ono sto je tesko napraviti (tipa ovog dela kojim se podesava dubina), a ostatak napravis sam.

http://ekat.festool.de/login/jsp/main.j ... estoolroot pa pod sawing, CMS compact module system... (ne moze da se ubaci direktan link)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bubanj Potok samo subotom, od svitanja, pa do otprilike podne. Ozbiljna trgovina je u prvih dva sata, mada ako trazis Festool, moze i sve dok radi. Dobre ponude odu rano.
User avatar
neobavesten
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 04 Dec 2016 09:12
Location: Pancevo

Post by neobavesten »

Malo sam pogledao i mogu da kazem da je TS-55 (ili veci TS-75) zapravo prilicno zgodno resenje za moje potrebe iako se slazem da je za ozbiljnu upotrebu potrebno imati svaku masinu posebno. Ali u ovoj kombinaciji se dobija obican/potapajuci/stoni cirkular. Cena za nase uslove nije mala ali u poredjenju sa zbirnom cenom iste tri alatke od Makite/Boscha izgleda razumno. Na primer jeftiniji Bosch GTS 10J (http://www.boschshop.rs/proizvodi/plavi ... 30500.html) kosta oko 91,000 dinara. Na to treba dodati i cene dva cirkulara tako da nije ni to jeftino resenje. Takodje verujem da je kvalitet na strani Festool-a.

A sto se tice brzine montaze, na snimku ispod je mereno koliko traje montaza i demontaza. Za svaku operaciju je potrebno oko 2 minuta. To mi deluje krajnje razumno i koliko sam mogao da primetim ne zahteva neki preterani trud.
Drugi deo - https://www.youtube.com/watch?v=x1hBHQuSvxg
Prvi deo - https://www.youtube.com/watch?v=BoyHEwqOh90&t=328s

Sto se tice samog rada, na toj demonstraciji se vidi da celokupno resenje radi uhodano, precizno i rekao bih vrlo bezbedno. Mislim da je ovo resenje sasvim prihvatljivo.
Post Reply