Čemu služi koji alat?

Rad sa rucnim i stonim električnim alatima, iskustva
Post Reply
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

I ja sam tu gledao 60ak eura. Kakva je, je li precizna?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Kad ne koristis granicnik,nego neku ravnu podlogu-u stotu :)
Ja kad busim bok lice boka naslonim na ravnu plocu i izbusim rupu keksericom...plafon uspravim uz plocu koja je zasrafljena vertikalno a keksericu odignem od horizontale za 2 mm- taman za debljinu abs kanta...poturim komade abs trake...kad uvuces za abs izgleda kao fora a ustvari skrivas eventualnu nepreciznost...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Razlozi za sraf:
1. Kupovina sablona za tiplove
2. Kupovina kekserice
3. Brze i cistije (gotovo sad i odmah, nema cekanja na susenje lepka, predbusenje brze nego za tiplove, ne umazes se ko prase lepkom, ne moras da zuris da spojis dok lepak ne pocne da vezuje)
4. Cvrstoca samog spoja nebitna, dokle god je spoj cvrsci od same iverice, a svaki od njih jeste.

Razlozi protiv:
1. Estetika (vide se, pa moraju da se maskiraju)
1. Tradicionalizam (sta ce tu metal)
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Ja imam jednu onu skill bušilicu na struju i stvarno je super jer ne moram brinuti o bateriji, tako da ju koristim za bušenje skoro svih rupa za šarafe. Malo joj se rasklimala glava, ima lufta 1-1,5mm ali ništa strašno, rupe su i dalje precizne.
aku bušilicu imam jednu bosch 10,8V sa dvije baterije i jednu parkside iz lidla. Ova iz lidla je super s obzirom da košta oko 45€. a i garancija je 3 godine.
akice koristim uglavnom za šarafljenje, a bušilice na struju za bušenje.
Å to se tiče konfirmata, ja koristim ove 5x50 sa imbus glavom. za njih bušim rupe sa običnim borerom za drvo fi 4mm. drži dovoljno čvrsto, još mi se nikad nije desilo da se šaraf iščupao van.
kada ne želim da se vide šarafi, koristim tiple i ekscentre.
Last edited by ninja on 06 Oct 2016 09:51, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kao i sve od einhella - moraš skontati način na koji radi kako treba :) Ipak mi se čini da ću je kupiti, fali mi u kolekciji alata :)

Zar je moguće da svi koristite šablone za tiplanje, dowelmastere ili nešto slično? Niko ne tipla sa crtačima?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cime?
Oni "klincici", "obelezivaci" kako ih vec zovu... parce metala koje upadne u rupu od tipla na jednoj strani a na drugoj ima kirner?
Kad prvi ptu probas bilo koji sablon, zaboravices na njih. Naravno ako se o njima radi.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ne znam baš... Gledao sam kako se koristi dowelmaster i izgleda mi kao da dugo traje. Jednostavno, ali dugo traje. Dok onaj lik završi sa jednom tiplom ja mogu završiti čitav element. Crtačima (da, na to sam mislio) jeste malo problem preciznost, ali to je samo dok se ne naučiš. Kontam da su šabloni dobri za vrata i slične stvari, ali su za pločasti materijal (uključujući i šire drvene ploče) gubljenje vremena.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Sa ovim sablonom sam prezadovoljan ,
ne kazem da nema boljih ,
jednostavno prvi mi je dosao u ruke i od tada ne trazim nista bolje
Imagepic host
ako nekoga zanima evo i kako radi . . .
https://youtu.be/Q0PdlHl6kA8
uvek se trudim da sam precizan i pedantan u poslu a ovaj alat to omogucuje i samim tim sam i ja zadovoljan i uzivam dok radim
Last edited by LepoJeBitiFin on 06 Oct 2016 20:27, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Koliko para je ovo zadovoljstvo?
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ja sam si dao napraviti šablonu za bušenje nešto tipa joint genie i danas ne mogu zamisliti kako bi spajao bez toga.
prvo se izbuše sve rupe za šarafe i tiple na svim daskama i onda se to samo pospaja i pošarafi. uvijek je sve točno i precizno.
evo ovdje sam pokazao kak to izgleda

viewtopic.php?id=5238&p=3

ta na slici je 20 cm, dao sam si napraviti jednu od 30, tako da dok bušim gornje elemente (dubine 30cm), samo jednom postavim šablonu i sve se izbuši u jednom potezu.
Last edited by ninja on 06 Oct 2016 20:45, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Za manje serije je ručna tiplerica zadovoljavajući alat. Čak i ruski felisatti može poslužiti. Kad lijepim, lijepim keksima. Kad tiplam, tiplam u kombinaciji s minifixima. Ipak, 90% spojeva odradim konfirmatima 5 x 50. Prije toga 7 x 50. Tri do četiri po spoju, zavisi o dubini elementa. Od 1996 niti jedna reklamacija, ne samo po pitanju spoja. A dajem garanciju na 5 godina na sve. Čitam neki dan samohvalne hvalospjeve jedne stolarske radione o tome kako oni demonstriraju čvrstoću tiplanih korpusa svojim kupcima na način da skaču po njima. Pa dobro, tko to radi? Dobro, možda tu i tamo netko poševi ženu u kuhinji, ali nema te kuhinje koja to ne može podnijeti, stoički i bez primjedbi :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam ovakav kao lepojebitifin (kupio ga jos negde 90-tih u Madjarskoj, pojma nemam posto je bio), al ga dugo nisam koristio. Odlican je al koliko se secam nije imao mogucnost da se steluje na debljinu 18 vec samo 19mm, pa sam morao da vodim racuna koja je koja strana.
A i mislim da mi je negde kod burazera.
Kad radim sa tiplovima, zadnje vreme uglavnom koristim onaj Wofcraftov (odnosno neki njegov klon):
Ovo:
Image
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

nikola28 wrote:Koliko para je ovo zadovoljstvo?
Prijatelj mog drugara ga je svojevremeno doneo iz Nemacke .
Tvrdio je da se zatvarala neka prodavnica stolarskog alata i okova i da je sve uzeo dzumle na gomilu .
Sve je rasprodao a mene je zapao ovaj shablon uz simbolicnu naknadu . ( platio sam rucak za 3 osobe kod Lepog Bora ( lokalna kafana u KV ))

Ne mora svaki shablon da se kupi .
Evo jednog jednostavnog .
Napravio sam ga od LAMINATA i nekoliko plasticnih kapica , jedan nosac police i kirner

Image

Image

Image

Image

Image

Dok sam radio u drvnoj industriji stekao sam naviku da bocne str elemenata busim (f5mm burgijom ) u zoni gde su predvidjene police celom duzinom kako bi vlasnici kasnije imali mogucnosti da sami prave raspored i razmak izmedju njih .
Ovim shablonom sam taj proces ubrzao i obavljao bez ikakvog merenja
Ove plasicne kapice su pomicne u zavisnosti od prostora , i kirnerom kroz njih samo obelezim mesta za rupe f5mm .
Kasnije sa burgijom f5 i granicnikom dubine sve izbusim .
PozZz . . .
Last edited by LepoJeBitiFin on 07 Oct 2016 15:38, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Bilježnik - Skaču po kupcima? Pa kakva je to radiona? :D
Ako sam dosad nešto naučio svi spojevi su dobri. Svaki na svoj način, doduše, ali svi rade. Tako da priče ovo je najbolje i skakanje po kupcima (biljeznik - znam sta si htio reci, jednostavno mi pade na pamet ovo sa skakanjem :) a nekako mi smiješno. Dug dan, jbg) služe samo da neko malo bolje proda svoj proizvod.
Ja lično skoro uvijek tiplam, ali to ne znači da neću koristiti vijke ako smatram da su pogodniji za nešto. Isto tako neko ko pretežno koristi vijke ne bi trebao odustati od tiplanja , keksanja niti bilo kog drugog spoja ako je pogodniji za trenutni posao.
Na kraju krajeva, kakav je to majstor koji zna napraviti samo jedan spoj?

Lepo je biti fin - šablon sa slike izgleda dosta praktično. Ima skoro sve za pravljenje korpusa. Vjerujem da služi svrsi, te da je lako raditi sa njim. Mada je meni ipak nekako draže raditi kako sam navikao. Star konj se ne uči jašiti :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

sasa . . . . navika je chudo .

raspricasmo se na ovoj temi .

Po cenu da me moderator opomene evo jos jednog pomagala koje olaksava sklapanje korpusa i drzi cvrsto sve pod pravim uglom dok bushite i shrafite komfirmate .
Image

Image

Interesanto da ima neka zglobna fleksibilna resenja pa je moguce i medjusobno stezanje materijala razlicitih debljina naravno pod pravim uglom

pozZz . . .
Last edited by LepoJeBitiFin on 07 Oct 2016 19:36, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
Post Reply